pilon 400 na 1,4 KW

Debate o hitrih modelih pylon in hotlinerjih

Moderatorji: Pisaneli, AD

Odgovori
razkent
Freak
Prispevkov: 909
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

raktivec napisal/-a:

Še tole:

100 G obremenitev pri 50 m polmeru in 110 m/s obodne hitrosti? Slika
Tu nekaj ne štima! Jih ni morda "le" 24,6? Slika
res ne štima :oops:

Če me spomin ne vara, je centrifugalna sila = masa*hitrost kvadrat/2/polmer, torej je to 10g (pozabil, da je 1g ~ 10m/s2 in ne 1m/s2).
razkent
Freak
Prispevkov: 909
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

Preveril na Wikiju, tista polovica je odveč, torej je to 20g (pri 100 m/s in r=50).
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Publeci, če pri 350 km/h potegnemo višino nase, da krilo dobi vpadni kot 10°, nastane na krilu ~45900g vzgona (45 kil po domače)
Pri masi modela 450 gr, je to 102g. BASTA!

Torej bo krilo potegnilo model v zavoj, pri katerem bo nastala obremenitev 102g. Kolikšen bo pri tem radij, ni pomembno....l


LP Mitja
Uporabniški avatar
no_name
Profesor
Prispevkov: 1134
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:25
Kraj: Lesce
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a no_name »

Ultralajt napisal/-a: Kolikšen bo pri tem radij, ni pomembno....l
Ampak za une k jih to zanima:
Pri 350km/h in 102G:
R=9,45m

Zdej pa spat! VSI :zeham:
Babooni so ponovno med nami !
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Letalo v obravnavanem režimu ne leti v radiju, ampak po neki lastni krivulji. (letalo ni navezano na špago, ki je pripeta v center zavoja. Zato nobena od formul za izračun centrifugalne sile v primeru ostrega zavoja modela ne drži.

Ker sprememba vpadnega kota (in s tem posledično velik porast upora) ne nastane skokovito iz stanja A v stanje B, zato letalo ne leti v pravilni krožnici in hitrost letenja se mu v tem prehodu začne zmanjševati. Nobena vrednost (razen mase modela) ni tu konstantna. Zato tudi radij ni konstanten. Zato tudi največja obremenitev ni konstantna..... Zato bo letalo progresivno obremenjeno med prevajanjem iz vpadnega kota krila -1,15 do 10°.
Maksimalna obremenitev je sunkovita in nastane v zelo kratkem času in nastane zaradi pospeška (v smeri spremembe rezultante aerodinamičnih sil), to pa ni nujno da je radij...lahko je tudi samo nagel poskok v smeri pravokotni na smer leta.

Še ena bolj pooljudna razlaga:
Predstavljajte si, da letalo leti vodoravno, pa nenadoma naleti na izredno močan vertikalni zračni tok. Krilo bo "odpihnilo navzgor" in trup se bo temu upiral. Krilo se bo hotelo zlomiti, ker bo krilo zaradi nenadnega povečanja vzgona vleklo gor, trup pa zaradi vztrajnosti dol.
Ali bo letalo samo poskočilo navzgor, ali začelo leteti po krožnici, ali po paraboli.... A? Tu se teorija o krožnici ali delu kroga neha.....razen če govorimo o skrajno majhnem segmentu krožnice, ki pa ne daje realnega podatka o poti letala.

Mitja

LP Mitja
Uporabniški avatar
MELO
Profesor
Prispevkov: 1008
Pridružen: 16 Dec 2004, 11:47
Kraj: RADOVLJICA

Odgovor Napisal/-a MELO »

helou!

Oralno je projekt uspel in čakamo še prakso! :D :D :D

Tema je zaspala! :-?

lp
Newton laže!!!
Bjonde padajo hitreje!
razkent
Freak
Prispevkov: 909
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

No, v praksi menda ne bo nihče pri polni hitrosti potegnil višine do konca navzgor
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Čakam MPX sprejemnik, da pride pregledan iz Nemčije, ziher je ziher.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
no_name
Profesor
Prispevkov: 1134
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:25
Kraj: Lesce
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a no_name »

A sprejemnik poj ni bil v redu?
Babooni so ponovno med nami !
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Sprejemnik je ena-A, vse je pripravljeno da si lenuhec debeluhec vzame čas in predvsem, da se nad Črno pokaže malce sonca. V tem času je skočil v model še regler YGE120 F5D. Slika
Resnično sem računal na polet v januarju, toda letošnja zima ima mlade in nikakor ne najdem pravega časa. Kar naprej se vleče od inventur, zaključnih računov do novih projektov. (Ne ravno modelarskih.)
lp
Sašo
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zdravo!




Končno sem zbral korajžo in ga zabrisal. Slika Tako hitrega modela v živo zagotovo še nisem videl letet! Na srečo je poletel brez trimanja, saj je bil v dveh sekundah navidno majhen. Praktično ves čas sem se boril z razdaljo, saj mi je mimogrede pobegnil. Že z eno bogo rolo mi skoraj uide iz vidnega polja in to z 4,1x4,1 propom. Ob preletu se sliši samo pisk z nekakšnim floop zaključkom, ko je model že daleč vstran in vse skupaj napravi precej strašljiv vtis. Seveda se prop dere ko razvajen otrok.
Žal 2.400 H5 Kokami ne parirajo ostalim komponentam in kljub temu, da sem letel 20-30 sekund, 3-4 minute jadral..., so se celice segrele na kakih 50 oC. Hitrost ocenjujem na okroglih 350 km/h, torej bo treba za rezan 4,75x4,75 prop zamenjat aku. Vsekakor se to še dolgo ne bo zgodilo, prej mi mora žverca priti pod kožo, saj bi ga ob dodatnih 50 km/h zagotovo izgubil.
Do konca praznikov bom poizkusil objavit en zvočni posnetek, da vidimo kako natančna je moja ocena o hitrosti.

Z modelom sem izjemno zadovoljen in upam, da ga še dolgo ne sesujem. Nekako v kotičku možganov se mi poraja ideja, da bi po končani hitrostni odiseji zamenjal motor z navadnim 2W20 in imel model ves čas pod kontrolo, z vgrajenim motorjem je namreč vse skupaj instiktivno in brez prekinitev leta bi se slabo izšlo. Že ena minuta konstantnega poleta je zaenkrat preveč za mojo trenutno koncentracijo.

Prva sprememba:
Model je dobil živo rdeč nos, živo rdeč sprenji rob kril in repa. Slika Modro bela se prehitro skrije.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
AD
Freak
Prispevkov: 597
Pridružen: 21 Nov 2004, 16:57
Kraj: Trebnje

Odgovor Napisal/-a AD »

No, torej se je splačalo malo počakati! =D>
Lep pozdrav,
Aleksej Dolinšek - LMD Kanja Hrastnik
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Lep ravno ni več, a se bo mnogo težje skril kot prej.
Slika


p.s.
Rep ni krivo prilepljen, je le optična varka zaradi V-loma kril in slike malce iz strani. Slika
lp
Sašo
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Tole smo danes posneli. Žal se nič ne vidi, le sliši se. Prvi posnetek je z vetrom, druga dva proti vetru, ki je pihal okrog 15 km/h.

Prelet na kakih 50-60 m višine. Prelet se vidi na sredini slike zgoraj, leti proti kameri. Mislim, da je ta najhitrejši.
http://www.youtube.com/watch?v=d90gq0y_HIM

Start
http://www.youtube.com/watch?v=--o_lajVJt0

Prelet na okrog 40-50 m višine, če dobro pogledaš ga zaznaš v obliki hitre pike. Leti od kamere.
http://www.youtube.com/watch?v=lAIjEheqwm4

Prelet na okrog 20 m višine, tu se model malce vidi, leti od kamere.
http://www.youtube.com/watch?v=nhzdjsZeNog

Je že 350 km/h? To je šele 4,1x4,1 prop. Slika


Še vedno je slabo viden. Slika Najbolj zoprno je, ko po nekaj preletih izključim motor, da shladim aku in model zaradi vztrajnosti švigne vsaj na 250 m. Takrat moram zelo pazit, da ga ne izgubim iz pogleda.
Zadnjič spremenil raktivec, dne 03 Maj 2008, 11:56, skupaj popravljeno 1 krat.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Matjaž_Černivc
Profesor
Prispevkov: 1260
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:04

Odgovor Napisal/-a Matjaž_Černivc »

raktivec napisal/-a:
Je že 350 km/h?
Z youtube se ne da download-ad...da bi lahko amaliziral zvok...

lp
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Kako pa?
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Matjaž_Černivc
Profesor
Prispevkov: 1260
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:04

Odgovor Napisal/-a Matjaž_Černivc »

Lahko moj mail...naprej prek zs...

lp
Uporabniški avatar
Kali
Tekmovalec
Prispevkov: 277
Pridružen: 31 Maj 2006, 14:28
Kraj: Preddvor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kali »

Živjo

Iz youtuba se da brez problema downloadat filme le poiskati je treba način...v google vpiši download youtube video...

LP, Andrej.
Uporabniški avatar
Matjaž_Černivc
Profesor
Prispevkov: 1260
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:04

Odgovor Napisal/-a Matjaž_Černivc »

Ja...vendar imam sam slabe izkušnje z podobnimi zadevami...

Če zadeva deluje po sistemu snag it...bo tudi kvaliteta slabša...

lp

p.s. Sem že znal spravit dol video posnetke z enim playerjem pa sem pozabil kako...
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Matjaž, dva videa prihajata. Slika
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Matjaž_Černivc
Profesor
Prispevkov: 1260
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:04

Odgovor Napisal/-a Matjaž_Černivc »

Posnetek za analizo zvoka ni ravno najbolši, tako da lahko hitrost malo niha...in sicer od nekj 347 do 352 km/h...

1. posnetek:
Priponke
Pylon_Sašo.JPG
Pylon_Sašo.JPG (51.67 KiB) Pogledano 9792 krat
Zadnjič spremenil Matjaž_Černivc, dne 03 Maj 2008, 13:13, skupaj popravljeno 1 krat.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Z posnetkom je križ, ker imam tako malo prostora, da je že kar smešno. Ob robu "letališča" rastejo 10 m visoke breze, ki jih moram preletet in nižje od 15 m si ne upam. Ko ga dodobra obvladam, grem z večjim propom in hujšim akujem (Če bo model takrat to doživel.) na letališče, pol pa...

Slika Če to drži, bo z rezanim 4,75x4,75 gladkih 400 in z rezanim 5,1x5,1 ali celo 4,75x5,5 precej čez. To mi delaj! Slika
Zadnjič spremenil raktivec, dne 03 Maj 2008, 13:15, skupaj popravljeno 1 krat.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Matjaž_Černivc
Profesor
Prispevkov: 1260
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:04

Odgovor Napisal/-a Matjaž_Černivc »

2. posnetek je mnogo bolši...hitrost pa ni presegla 350 #-o
Priponke
Plylon_Sašo2.JPG
Plylon_Sašo2.JPG (55.95 KiB) Pogledano 9784 krat
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Prvi z vetrom, drugi proti vetru, ki je pihal kot sem že dejal z okrog 15 km/h.
lp
Sašo
cere
Razpravljalec
Prispevkov: 106
Pridružen: 22 Apr 2007, 16:03

Odgovor Napisal/-a cere »

Kdo bi si misliv, da tako majhna stvar lahko tako hitro leti :o res vsaka čast =D> noro!
Odgovori

Vrni se na Visokozmogljivi modeli