HAWK F5D

Debate o hitrih modelih pylon in hotlinerjih

Moderatorji: Pisaneli, AD

Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Re: HAWK F5D

Odgovor Napisal/-a dprulles »

:cry:
Zadnjič spremenil dprulles, dne 18 Maj 2012, 20:01, skupaj popravljeno 1 krat.
Sem prvak v postelji.......


.....lahko spim cele dneve.
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Re: HAWK F5D

Odgovor Napisal/-a dprulles »

Pozdravljeni.
Problem ,ki ga ne moremo rešiti. Programirali smo regler in še vedno izklaplja.
Prvi polet na s 12.8x13 propom, potegne normalno čez čas(2min) izklaplja. Baterija sploh ni topla , ali da bi bil kriv padec votaže,ali kakršna koli povišana temperatura reglerja. Ko je izklopil, je baterija bila še 80% polna.
Menjam baterijo in z propom 14.5x14. Izklopi že pri 30-35A. Nekega padca voltaže ni bilo prisotnega. Probali smo vse živo in še vedno ni spremembe. Kartica ni originalna , vendar nastavitve ko jo priklopimo na regler pokažejo vse nastavljeno. Bojim se da je regler defekten.

PS: Sašo vzameš s sabo originalno kartico, saj več nevem kaj naj in sem razočaran maximalno. Nisem varčeval pri setupu, zdaj pa zadva ne štima kot bi mogla.

Lep pozdrav vsem se vidimo jutri.
Sem prvak v postelji.......


.....lahko spim cele dneve.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: HAWK F5D

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Kartico bom imel zraven, ti pa preveri če so vsi kontakti med motorjem in reglerjem optimalni.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Re: HAWK F5D

Odgovor Napisal/-a dprulles »

Pozdravljeni.
Danes sem uspešno opravil 5 poletov . Izvrstno, fascinantno. Največ 2,5 sek. gasa in že je nekje, ko moraš moraš napeti oči.
Začel sem kar z 15x16. Poraba baterije, pri polnem plinu ,ki bil nastavljen 45 sek, je bila 1500-1600mah. Poraba na mestu 141A,kar mi je bilo malo čudno. Ker to je "šlepalo v vertikalo bolano".
No, v glavnem je set up ostal normalno ogret, regler normalno topel baterija topla ne vroča. Zelo sem zadovoljen, edino prop bom nabavil 16x16, ker imam še nekaj rezerve. Glede na lastnosti RPF propov , bi morala poraba v zraku biti nekoliko večja. Koliko, ne vem. Vem samo to, da na ta čas polnega plina, sem 10 min ali pa še več v zraku. Hawk,pri pospešku po brisancu iz prostega pada ostane v ravni legi, mišljeno ko po brisancu pospešim na polno . Vse optimalno.
Kolega pa bo zmontiral video, če se bo sploh kaj videlo :D


PS: Sašo(reaktivec), hvala ti za popravljen nastavljen set up. Zadeva prede. Kot sva zmenjena, obljuba dela dolg. Eno vprašanje pa imam vseeno zate.
RPF propi spodaj ne dajo nekaj od sebe , čemur je tudi rezultat 141A . A ko zagrabi propeler polne, je tako razlika velika? Ker po porabi baterije in pa časa polnega gasa, je po izračunu tudi tak rezultat porabe(tu nekje).Gas je vedno bil na "puni hamer". Sašo še enkrat hvala....gibanica......nažiganje.... :D
Sem prvak v postelji.......


.....lahko spim cele dneve.
Uporabniški avatar
skorp_jon
Profesor
Prispevkov: 1329
Pridružen: 09 Avg 2006, 09:02
Kraj: Beltinci

Re: HAWK F5D

Odgovor Napisal/-a skorp_jon »

Futaba 12FG & Taranis Q X7
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: HAWK F5D

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Na startu ti propi kavitirajo, kar je tudi predvideno. Šment je v tem, da bi širok prop na mestu potegniul tako moč, da je noben aku ali regler ne bi zmogel in kavitiranje je rešitev. Med letom vleče nekaj malega več.
Nabavi raje 16x17 in ne 16x16 prop.

Zakaj v tvojem modelu ne vleče več?
Ko prop zgrabi potegne konkreten tok, ampak le do konca pospeševanja. Ko model "ujame" propelerjevo vijačnico ni več veliko slipa. Manjši je slip večji je izkoristek, ampak manj je dela, ker se prop "ne upira" več dovolj v zrak, da bi vlekel grozne moči. Torej lahek model pomeni hude pospeške in majhno porabo, saj propu ni treba vleči pod hudim slipom.
Očitno je korak propa premajhen, da bi obremenil elektrarno. Ob težjem modelu bi bila tudi poraba ustrezno večja, zdaj je enormna le v sekundi ali dveh med pospeškom, potem v čistem vzpenjanju pa niti ne več.
Poglej Motocalc in upoštevaj ozek list propa. Videl boš, da na mestu vleče okrog 150A, med pospeševanjem skoči čez 200A in ob 1,6 kg potiska vleče okrog 150A. Masa tvojega modela in njegov upor skupaj sta med dviganjem nekje okrog 1,6 kg. Številke so okrogle, ker natančnejše dajejo le testi.

Rešitev?
- večji prop 16x17, ki bi pomenil precej več pospeška in z tem vizualno večjo hitrost vzpenjanja.
- drug spiner z mostičkom zavitim za 5 stopinj, ki bi dal dodaten korak propu 15x16. Tu bi bila končna hitrost penjanja višja, a zaradi manjšega pospeška vizualno ne tako fascinantna.
- za metanje gledalcev na rit 15x13 Aeronaut prop. Končna hitrost je nikakva, ampak z roke rukne ko pes.
- 16x17 prop in mostiček z dodatnim korakom uporabi preudarno, ker lahko vrže tvoj model v flater med penjanjem. Predvsem radius od vodoravnega leta v penjanje zna biti nevarno, ker je 300 km/h vprašljivo za krilo brez karbon oplate.

Noben ozek RF prop ti ne bo trgal iz roke, ampak 16x16 ali 16x17 daje znatno večji potisk in z tem večje startne pospeške.


Okrog temperature opreme si ne beli glave. Starti so prekratki za kuhanje. Pazi le, da bo jadralni del leta dolg nekaj minut, ker bi recimo ob dvigu, brisancu, takojšnjem dvigu, brisancu... lahku skuril aku ali regler. Motorja ziher ne!
Poglej tudi, če imaš zadaj za akujem kako luknjo, da lahko zrak piha čez njega. V kolikor je ni jo napravi.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Re: HAWK F5D

Odgovor Napisal/-a dprulles »

Pozdravljeni

Podatki meritev na propu 16x16 stratair pri 45s skupnega gasa poraba 1500mah . Motec podatek iu logerja
ki ga uporabljajo pri f5j ,je pokazal 45 do 50 m/s vzpona do 230 m visine,a gada drzim 2-3s. Ne morem verjet, po moje nekaj ne stima.
Drugace pa izgleda bolano.
Lp pozdrav vsem.
Sem prvak v postelji.......


.....lahko spim cele dneve.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: HAWK F5D

Odgovor Napisal/-a raktivec »

dprulles napisal/-a: 16x16 stratair pri 45s skupnega gasa poraba 1500mah .

Stratair prop?
lp
Sašo
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Re: HAWK F5D

Odgovor Napisal/-a dprulles »

Pozdravljeni.
Ja stratair prop,dimenzije 16x16 mi je dal kolega. Zdaj pa ne vem. He he he zakaj vprašaš? Po moje in po debati z kolegom, ta loger izračuna povprečje hitrosti vzpenjanja in jaz ga spustim še v vertikalo do konca in tu izgubi ogromno na hitrosti. A bi ta teorija lahko držala? Bom pa kupil RPF 16x17 kot si omenil Sašo. Prej sem na brzino preko telefona nakracal podatke, zato se opravičujem za površno ali mogoče nerazumljivo razlago.

Lp Dejan
Sem prvak v postelji.......


.....lahko spim cele dneve.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: HAWK F5D

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Kolikor vem loger deluje na osnovi tlačne razlike. Ob takih brutalnih pospeških verjetno senzor ni dovolj hiter. Tudi če bi bil, se tlaki v notranjosti modela ne utegnejo tako hitro uskladit z stanjem okolice.
Okrog propa sem vprašal, ker številke natisnjene na krakih ne držijo kot pribito. Marsikdaj se proizvajalci propov poslužujejo ukane in ima njihov prop malce manjši korak od natisnjenega in to marsikoga zavede na misel, da ima tak prop boljši izkoristek, saj porabi manj moči. Ne vem, če ima RF 16x16 res 16" koraka, iz izkušenj pa vem, da boš ob toplih celicah z to kombinacijo skuril vsaj 160A, če ne več.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Re: HAWK F5D

Odgovor Napisal/-a dprulles »

Pozdrav.
Pogledal sem na Rudolf Freundthaler strani in našel vse mogoče. Zanima me, koliko koraka teoretično bi lahko povečala 1 Stopinja zamika.Na razpolago so zamiki so do 9 stopinj. S tem da bi obdržal, recimo prop 15x16 in da bi se povečal korak do 18cola. Imam pa srečo, da na račun lahkega modela nimam neke brutalne porabe in imam še malo rezerve.
Pozabil sem omeniti že v prvem postu, da je s propom 16x16rf, bila opažena razlika. Predvsem v štartu. Zvonastega zvoka ni bilo toliko prisotnega kot na 15x16 rf, čeprav se mi dopade ta zvok :D
Danes bo čudovit dan, gremo v zrak.

Mogoče koga zanima in si pogleda njihovo stran:
http://shop.modellbau-freudenthaler.at/index.php
Sem prvak v postelji.......


.....lahko spim cele dneve.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: HAWK F5D

Odgovor Napisal/-a raktivec »

9 stopinj in 15x16. Start bo še bolj smotano skavitiran, kasneje bo zanimivo.
lp
Sašo
Sašo
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 26 Apr 2010, 13:00
Kraj: žiri

Re: HAWK F5D

Odgovor Napisal/-a Sašo »

LP
Cilj vsega tega je,da boš na koncu zamenjal 10 dragih propelerjev,pa še vedno neboš zadovoljen s hitrostjo,pospeškom.Iz lastnih izkušenj povem,ker sem menjal motorje,prenose,propelerje,spinerje na koncu pa še skoz nisem bil zadovoljen.
Najbol optimalna zadeva bi bila,kakšn f5d model s čim bolj prostornejšim trupom,ki na koncu masa nebi presegala 1200g.dobiti motor ki da kar se da največ od sebe,ter dobro baterijo. Jaz sem dal na model namesto 14.5x14 kar 14.5x10 in sem bolj zadovoljen,recimo v mojem primeru je vertikala ostala skoraj ista,za precej bolj eco vožnjo,pospeški so pa precej boljši.

LP Sašo
Hitri in drzni
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Re: HAWK F5D

Odgovor Napisal/-a dprulles »

Pozdrav.
Pozabil se dodati video. Za videti sta dva štarta in dve vertikali. Prop 16x16, naročil bom pa še turbo spiner z 5 stop. zamikom. To bo pa maksimum. Po porabi baterije imam še rezerve.
Video:
http://www.youtube.com/watch?v=U9ez7shv ... ature=plcp

Lp vsem.
Sem prvak v postelji.......


.....lahko spim cele dneve.
alex83
Razpravljalec
Prispevkov: 66
Pridružen: 03 Jan 2010, 20:59
Kraj: Zabukovica

Re: HAWK F5D

Odgovor Napisal/-a alex83 »

Zdravo!

Sam sem tudi nabavil Hawka III Revolution pred nekaj mesci in model je res čista 10tka, imam pa težave z pogonom. Že drugič mi je zlomilo propeler, zato upam da boste v tejle temi mi znali pomagat.

Motor: X-Max X36-1000
•Regler: Smart 100 BEC
•Akku: XP-plus 3200 4S
•Spinner: 38/5 mm

1. propeler 11x6"aeronaut max rpm13000min-1 (priporočen propeler od staufenbiela)===> odlomilo v zraku
2. propeler 9x7"/aeronaut(max rpm16000min-1) odlomilo pred startom

No zdj pa moja matematika::1100KV*16V(4S)=17600RPM BREZ PROPELERJA---->17600 je več kot 16000, ampak z propelerjem bi morali obrati pasti krepko pod 16000 Ali pač? kavitacija na mestu?

Ok, morda je obratov enostavno preveč, morda aeronaut zavaja/napak trdi z max obrati, kakorkoli, nekaj je narobe, ampak, zakaj mi je propeler 9x7 zdržal 4 polete, sedaj ga je pa pri štartu odlomilo? 4x sreča? Dvomim

Kaj profiji pravte na to?
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Re: HAWK F5D

Odgovor Napisal/-a dprulles »

RF prope kupi pa bo stvar resena. Niti enkrat zlomljen,vtrgan ali kakor koli in to pri moci ca. 3 KW na moment. Drugace pa o mojem pogonu vse pise.
Sem prvak v postelji.......


.....lahko spim cele dneve.
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Re: HAWK F5D

Odgovor Napisal/-a dprulles »

Preracunaj obrate propelerja od mojega pogona!!
Meni se zdi da sem.jaz imel 10K obratov.
Sem prvak v postelji.......


.....lahko spim cele dneve.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: HAWK F5D

Odgovor Napisal/-a raktivec »

@alex83,


Propelerji se ne lomijo kar tako in kak obrat več ni pretirano nevaren. Po moje imaš problem nekje drugje. Morda ti strese motorno gred? Ne vem kak motor imaš, ampak:
- pri lahkih in hitro vrtečih outrunerjih se rado zgodi, da ti vrže propeler iz balansa in motor tega ne prenese. Vse skupaj se grdo strese in posledica je raztrgan propeler, ali pa trup modela. Pomoč je včasih v drugačni montaži motorja in sicer tako, da propelerja ne pritrdiš na gred, temveč zavrtiš motor za 180 stopinj in pritrdiš propeler direkt na motor. Z rotorjevo vztrajnostno maso preprečiš debalans.
- pri reduktorjih se lahko zgodi enako. Tu je po moje edina pomoč znižanje vrtljajev gredi in ustrezno večji propele, katerega kraki pa nikakor ne smejo preseči 0,9 macha in to ne obodne, temveč rezultatne obodne in potovalne hitrosti.
- klasični direktno gnani inrunerji vsaj načeloma prenesejo take probleme dokler je propeler zbalansiran. Ampak tudi tu se zna prekleto strest, če je propeler preveč oddaljen od stene motorja. Tiste fanci požarne stene, ki so po nekaj mm oddaljene od prednjega roba trupa znajo delat tovrstne težave.

Če je problem še aktualen ti predlagam, da natakneš gor fiksno in dobro balansirano eliso, ter preveriš, če z njo gre. Daj gor kak APC 7x8 ali 7x9.
lp
Sašo
Odgovori

Vrni se na Visokozmogljivi modeli