Izguba signala oz. ugašanje motorja

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

Odgovori
vaterra
Razpravljalec
Prispevkov: 142
Pridružen: 20 Maj 2016, 22:14
Kraj: Ajdovščina

Izguba signala oz. ugašanje motorja

Odgovor Napisal/-a vaterra »

Sem si kupil Bix 3, ga šel leteti na travnik in sem izgubil nadzor nad letalom (gas je prenehal delati) ter strmoglavil.
Kaj mislite, da bi bil vzrok temu? Sam sem posumil, da gre za motenje signala, ki ga povzroča električni daljnovod.
Kabli so bili po zasilnem pristanku vsi povezani, tako da se ni nič staknilo. ](*,)

Hvala za odgovor,
Lp Feliks
I live for RC. :evil: :evil: :evil:
Spektrum DX6
Uporabniški avatar
smarnca
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 18 Avg 2016, 22:25

Re: Izguba signala oz. ugašanje motorja

Odgovor Napisal/-a smarnca »

Kakšen pa imaš sprejemnik in katero komando?

Jaz sem imel od začetka iste probleme ker sem imel napačen sprejemnik, ki je bil namenjen letenju v telovadnici in je po kakih 200 metrih enostavno izgubil signal
vaterra
Razpravljalec
Prispevkov: 142
Pridružen: 20 Maj 2016, 22:14
Kraj: Ajdovščina

Re: Izguba signala oz. ugašanje motorja

Odgovor Napisal/-a vaterra »

Hobby-kingov ORANGE drx R615X sprejemnik in spektrum DX 6 oddajnik.
I live for RC. :evil: :evil: :evil:
Spektrum DX6
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: Izguba signala oz. ugašanje motorja

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Sicer po bitki smo vsi generali ampak vseeno, še za druge v bodočnosti:
ko prvič priklopiš sprejmnik (recimo po nakupu) je treba vedno preverit doseg. Večino naprav ima to napisano že v navodilih, ker imajo oddajniki opcijo za preverjanje dosega. Ta opcija ni nič drugega kot zmanjšanje moči oddajnika, tako da se ni treba oddaljit 500m pač pa (običajno) 50m.
Preverja naj se vedno v dveh: en je na oddajniku in se oddaljuje od modela, ta drugi pa preverja in "drži" model. Če oddajnik te opcije nima je pač treba it malo dlje.
Pri oddaljevanju se premika ročice na oddajniku "ta drugi" pa hkrati kontrolira, če komande na modelu še delujejo. Model naj bo pri tem recimo 15cm nad tlemi v normalen položaju.

Lp,

PS.
Če je strmoglavil zaradi gasa - se pravi, če model ne leti brez motorja potem je narobe težišče!
Andreo
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: Izguba signala oz. ugašanje motorja

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Možno je tudi, da je premalo zmogljiv regulator. Ta se po nekem času delovanja pregreje in izklopi. Takrat motor ugasne, ker pa izklopi tudi napajanje sprejemnika, gredo servomotorji običajno v skrajni položaj in model zasvedra do tal. ](*,) #-o
Ko prideš do razbitin se ravno toliko ohladi, da vse spet deluje, pa najdi napako, če moreš :^o :^o :^o :o
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Izguba signala oz. ugašanje motorja

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Takrat motor ugasne, ker pa izklopi tudi napajanje sprejemnika
.......Tudi enega takega regulatorja nisem do sedaj videl,še slišal nisem kaj takega.Že zaradi varnosti tega ne sme biti.Regulator hitrosti in BEC sta dve ločeni elektroniki,ki pa sta res na isti ploščici...
Slika
Uporabniški avatar
smarnca
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 18 Avg 2016, 22:25

Re: Izguba signala oz. ugašanje motorja

Odgovor Napisal/-a smarnca »

vaterra napisal/-a: 10 Nov 2017, 10:53 Hobby-kingov ORANGE drx R615X sprejemnik in spektrum DX 6 oddajnik.
Torej imaš identično komando ter sprejemnik kot sem jo imel jaz. Težava je v sprejemniku :)

Tudi jaz sem redno izgubljal signal s temi sprejemniki. Ko sem pa zamenjal za tiste z daljšo anteno sem letal brez problema!

Te sem uporabljal jaz in je delalo brez problema:
https://hobbyking.com/en_us/orangerx-6c ... -cppm.html
vaterra
Razpravljalec
Prispevkov: 142
Pridružen: 20 Maj 2016, 22:14
Kraj: Ajdovščina

Re: Izguba signala oz. ugašanje motorja

Odgovor Napisal/-a vaterra »

Težišče je bilo defenitivno v redu, saj sem to večkrat preveril.
Verjetno je to res problem v sprejemniku.....

Hvala za trud.
Lp, Feliks :D
I live for RC. :evil: :evil: :evil:
Spektrum DX6
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Izguba signala oz. ugašanje motorja

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Najverjetneje je vzrok v pregretju regulatorja, ki izklopi motor če je toplotna preobremenitev prevelika, vendar ostalo napajanje sprejemnika še vedno deluje. Če pride do izgube signala se ponavadi dogaja to, da model nadaljuje let pod takimi pogoji, kot je bilo v času prekinitve (odvisno kako je sprogramirano). Isto se dogodi, če ugasneš oddajnik, predno odklopiš baterije. Meni se je to že pripetilo in mi je propelar lepo "nacefral" odbijač na avtu.
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Izguba signala oz. ugašanje motorja

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Isto se dogodi, če ugasneš oddajnik, predno odklopiš baterije. Meni se je to že pripetilo in mi je propelar lepo "nacefral" odbijač na avtu.
Res se lahko neumnost zgodi kadar najman pričakuješ. Dandanes mislim,da je vedno potrebno imet aktivirano "failsafe"funkcijo plus"throttle cut".Pri elektro je problem ,da se ti taka stvar zgodi doma na pultu.......
Slika
fishman
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 22 Sep 2015, 09:22

Re: Izguba signala oz. ugašanje motorja

Odgovor Napisal/-a fishman »

Jaz imam gas elektromotorja še na stikalu.
več tule:
https://youtu.be/8gG2muISly8
Uporabniški avatar
Bosti1904
Razpravljalec
Prispevkov: 177
Pridružen: 11 Mar 2011, 23:00

Re: Izguba signala oz. ugašanje motorja

Odgovor Napisal/-a Bosti1904 »

Pozdravljen,

Sam imam kar nekaj teh orange sprejemnikov pa nisem imel nikoli problemov. Je pa res, da so vsi full range, na enem se je celo odlomila antena pa sem jo zamenjal in deluje bp. Imam tudi model Bix 3 me pa zanima kak esc in motor in seveda prop je gor? Si kupil RTR ali kako drugače?

Lp Boštjan
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov