FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

vaterra
Razpravljalec
Prispevkov: 142
Pridružen: 20 Maj 2016, 22:14
Kraj: Ajdovščina

FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a vaterra »

Zanima me če to letalo vsebuje tudi:
(ker sem začetnik za te stvari ne poznam slovenskega izraza)
-Control horn
-Firewall
-Power pod
-Push rods
Te stvari na sploh, če sem katero pozabil.
In ker sem malo zgubljen in sem pozabil kje sem zastavil eno od vprašanj, vas bi prosil za odgovor.
VPRAŠANJE:
Ali se mi splača kupiti letalo od FT na graupnerjevi internetni strani zdaj ko so se povezali.
Koliko bi me stala carina in poštnina za komplet z elektroniko z internetne strani od FT iz Amerike?
Koliko pa iz Nemčije? (graupner)

VSE TO GOVORIM ZA FT MINI MUSTANG.

Lp, Vaterra :D :D
I live for RC. :evil: :evil: :evil:
Spektrum DX6
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Control horn.... ročica, vzvod, na krmilno površino (krilca, višinski stabilizator,...) pritrjena ročica, na katero se priklopi povezava s servomotorjem;
Firewall ... plošča, na katero je pritrjen motor oz. nosilec motorja;
Power pod... ??
Push rods ... toga povezava (push - poriniti, rod - palica) med servomotorjem in ročico na krmilni površini. Obstaja pa še drug sistem pull-pull, kjer imaš med servotom in krmilno ročico vrvico. Ker vrvica ni toga moraš imeti vrvico na obeh straneh krmila - zato pull -pull (vleči -vleči).

Poštnina je odvisna od trgovine, kjer nakupuješ.

Carino in DDV se plača le v primeru, če se uvaža - kupi artikle izven EU. Do 21€ (znesek računa s poštnino!) se običajno teh dajatev ne zaračuna, nad tem zneskom pa do 150€ pa se plača le DDV (zopet na znesek računa s poštnino). Nad 150€ pa pride tudi carina, ki je odvisna od vrste blaga, ki se uvaža. Pošta ti zaračuna še par € manipulativnih stroškov. Torej nakup iz Amerike bo šel preko Carine, iz Nemčije pa ne.

Lp,
Andreo
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ne priporočam ti tole za prvi letalski model. Za začetek je boljše imeti večji (cca 1-1,5m razpone) model, ki je stabilen in ima motor zgoraj-zadaj, da je pogon zaščiten pri prvih ponesrečenih pristankih. Krmiljenje samo levo/desno in gor/dol, ter plin motorja, ker je za začetek dostikrat že to preveč za "handlat". ;)

V kompletu dobiš, kakor piše na njihovi spletni strani:
Frame made of laser-cut FT Foam Board (ogrodje modela narejeno z lasersko razrezano FT penasto ploščo)
RC mount (mini) (mini nosilec motorja)
Motor firewall (mini) (mini požarni zid, oziroma prvo rebro na trupu)
Small parts (majhni sestavni deli)

Dokupiti (če še nimaš) pa moraš po njihovih priporočilih:
Radio Control mz-12 HoTT, GB, 6 Channels (No. S1002.77)
Receiver GR-12 HoTT (No. 33506) or Receiver GR-12 + 3x Gyro HoTT (No. 33576)
Electronic Speed Control (ESC) Brushless Control SBEC with Telemetrie, 18 A, XT-60 Plug (No. 33718.XT60)
Servo digital DES 428 BB MG (No. 7911)
ULTRA 2806 2300KV brushless Motor CCW (No. S7050)
Servo Extension Cable 0.3 qmm, 200 mm (No. S8170)
Y - Cabel SJ 0.3 qmm, 200 mm (No. S8189)
Linkage Stopper, 1.2 - 2 mm, 10 Pcs (No. 1177.2)
Power Pack LiPo 3S / 850 mAh (No. 78108.3)
C-Prop 6x3 (No. 1347.6x3.R)
Charger Ultramat 14 plus, Li, Pb, Ni (No. 6464)

Če vprašaš mene, ne priporočam tole za prvi model.
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a pidalc »

LP
Mitja ima prav. Ta model je prvič prezahteven zate za letenje, po drugi strani pa je tudi predrag za nakup pri nas. Če ga vseeno želiš imeti, predlagam, da greš v trgovino kjer prodajajo laminat za tla. Tam kupi podlogo za laminat debeline 3 ali 4 mm (pazi, tisto talahko), cena je nekje 7-14 EUR/paket (zadostuje za cca 5-8 letal). Ker ni oblečena, moraš izrezati dele brez pregibov. Za lepljenje je bolje uporabiti MITOPUR 20. Traja malo dlje, a nimaš težav z topljenjem materiala zaradi vročine. Z lepilom varčuj, ker se zelo napihne. Pri lepljenju si lahko pomagaš z maskirnim selotejpom. Drži kose skupaj in še ojača konstrukcijo. zaradi trdnosti lahko še oblečeš v papir (80 gr bo dovolj-pisarniška pola). Kako poglej na forum pod combat, ko so fantje delali modele iz stirodurja. Tam so uporabili rjav ovojni papir.
Model lahko pobarvaš z tesatolom na vodni osnovi.
Veliko cenejša varijanta, pa še pohvalil se boš lahko, da si ga zgradil čisto sam.
Zate priporočam nekaj takega za začetek: https://www.youtube.com/watch?v=s6nOSeoaDOM
Kasneje pa po želji, kar ti bo pač všeč.
Lahko se še posvetuješ z kakšnim izkušenim modelarjem, ki ti bo gotovo z veseljem pomagal pri prvih korakih.
Pa obilo užitka :D :D :D :D
vaterra
Razpravljalec
Prispevkov: 142
Pridružen: 20 Maj 2016, 22:14
Kraj: Ajdovščina

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a vaterra »

A bi lahko naredil iz te podloge za laminat tudi tega FT Explorerja ali bi bi bilo preveč zahtevno zame?
Sej tiste načrte na FT bi samo nalimal na podlogo in izrezal.
A je v Sloveniji trgovina, ki tega prodaja kot kit?

VSEM HVALA ZA PODANE INFORMACIJE :D :D
I live for RC. :evil: :evil: :evil:
Spektrum DX6
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Iz podlage za laminat lahko izdelaš katerikoli model. Vse je odvisno od tvoje domišlije. Načrt si lahko sprintaš in nalepiš na podlago. Tako dobiš enostransko oblečen depron. Tako dobiš še pregibe. Pazi pa s čim nalepiš papir. Belo lepilo slabo prime, mitopur se napihne, veliko lepil pa vsebuje topila, ki razžirajo depron ](*,) ](*,) . Preden lepiš preizkusi na odpadnem koščku.
Mislim, da v Sloveniji ni trgovine z FT kit kompleti :evil: . Če se motim me popravite :oops:
vaterra
Razpravljalec
Prispevkov: 142
Pridružen: 20 Maj 2016, 22:14
Kraj: Ajdovščina

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a vaterra »

Kaj pa elektronika če imaš kakšno idejo, da bo model dokaj lepo letel in se upiral Ajd. burji [-X mi prosim napiši.
Po možnosti naj bo elektronika s Hobby Kinga, ker je pač poceni.
HVALA za odgovore pidalc.
Če bom kaj potreboval te bom kar vprašal. :P :D :P :D
I live for RC. :evil: :evil: :evil:
Spektrum DX6
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a pidalc »

:o :o :o V Ajdovski burji ne boš letel z nobenim depronarjem, to naj ti bo jasno že na začetku ](*,) ](*,)
Motor http://modelar.si/index.php/motorji/ele ... 759-detail
Ta je pri nas, Regulator 20 ali 30 A, servo 9 gr 2 kosa, če krmiliš le smer in višino ali 4, če imaš še elerone. V zadnjem primeru potrebuješ še y kabel in podalške za povezavo servov v krilih.
Baterija 2200mAh 3s ali več 2700mAh stane skoraj enako in še teža je podobna http://modelar.si/index.php/elektro/bat ... 035-detail
Postaja -odvisno kako resno se misliš ukvarjati z modelarstvom. Če si resen ti priporočam tole:http://modelar.si/index.php/rv-tehnika/ ... 990-detail ali pa http://onedrone.com/store/r-c/rx-and-tx ... ttery.html
Ode sem uporabljal. Prva je odlična a nima telemetrije. Na začetku je ne rabiš.
V naših trgovinah boš sicer odštel več denarja, a če bo kaj narobe, ti zamenjajo, pa še dobrodošel nasvet dobiš za vsako stvar. V tujini pozabi na vse, oni ti le prodajo.
Večino stvari lahko dobiš v HK, postaja je pa tu;http://www.banggood.com/Wholesale-FS-R6 ... 68604.html
http://www.banggood.com/Wholesale-FlySk ... 47904.html
vaterra
Razpravljalec
Prispevkov: 142
Pridružen: 20 Maj 2016, 22:14
Kraj: Ajdovščina

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a vaterra »

Sej o burji sem se samo malo pošalil.
Drugače pa hvala za podane informacije. =D> :D
I live for RC. :evil: :evil: :evil:
Spektrum DX6
vaterra
Razpravljalec
Prispevkov: 142
Pridružen: 20 Maj 2016, 22:14
Kraj: Ajdovščina

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a vaterra »

Ma ta depron 4mm je dovolj močan ali ga je treba ojačati s katero stvarjo npr. karbonskimi palčkami za letalo FT Explorer.
Odkril sem da obstajata dva kabla za sprejemnik eden vem da je JR za drugega pa nevem. Kakšna je razlika in kaj je fora?
Kateri bi pašal na spektrum sprejemnik? :D :D
I live for RC. :evil: :evil: :evil:
Spektrum DX6
Motka
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 27 Sep 2013, 11:55

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a Motka »

Če bi rad z njim delal lupinge in podobne stvari lahko daš kako palčko v krila, drugače pa nebo potrebno. Jaz sem naredil FT Simple Storch čist po navodilih (z 5mm stiroporom) brez dodatnih ojačitev, krila se pri lupingu vidno upognejo, se pa še ne vidi, da bi material kaj trpel.
vaterra
Razpravljalec
Prispevkov: 142
Pridružen: 20 Maj 2016, 22:14
Kraj: Ajdovščina

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a vaterra »

A si naročil power pack ki ga oni priporočajo?
Če si me pa zanima koliko si dal za vse, za poštnino in carino.
Aja zanima me tudi kaj s temi velikostmi motorja, pidalc mi je priporočil :

http://modelar.si/index.php/motorji/ele ... 759-detail

Ft pa priporoča:

http://store.flitetest.com/emax-gt2215-1100kv-motor/

Velikosti sta različno označeni eden je 2826 drugi pa 2215.
In kako bi to niti šlo na motor mount če je naštiman za 2215?

Se opravičujem takim vprašanjam a me zanima. :oops: :oops:
I live for RC. :evil: :evil: :evil:
Spektrum DX6
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Motor pritrdiš na vezano ploščo. Luknje pa pač prilagodiš motorju. Za motor, katerega sem ti priporočil moraš izvrtati dve luknji v razmaku 16mm, dve pa 19mm. Luknje so fi 3.2mm (M3 vijak). Na sredini pa nekje fi7mm.
Za hlajenje motorja narediš luknje le če je potrebno. :wink:
vaterra
Razpravljalec
Prispevkov: 142
Pridružen: 20 Maj 2016, 22:14
Kraj: Ajdovščina

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a vaterra »

Odkril sem da obstajata dva kabla za sprejemnik eden vem da je JR za drugega pa nevem. Kakšna je razlika in kaj je fora?
Kateri bi pašal na spektrum sprejemnik? :D :D
I live for RC. :evil: :evil: :evil:
Spektrum DX6
vaterra
Razpravljalec
Prispevkov: 142
Pridružen: 20 Maj 2016, 22:14
Kraj: Ajdovščina

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a vaterra »

Aja, saj Spektrum uporablja JR priključke?
I live for RC. :evil: :evil: :evil:
Spektrum DX6
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Če vpišeš v google "servo connector" in greš pogledat slike boš videl da sicer obstajata dve vrsti priključkov. Včasih jih je bilo malo več vrsta, so pa še "micro" priključki, ki so namenjeni posebnim mikro sprejemnikom (ti se redkeje uporabljajo).
Če pogledaš malo bolje imata obe vrsti enako razporeditev žic le barve so lahko različne: minus je črna ali rjava, plus napajanja je običajno povsod rdeča, signal pa kot vidiš na sliki bela ali rumena ali oranžna ali celo modra.
Slika
Razlika je le, da ima futabin priključek še tisti jeziček ob strani (skrajno levi priključek na sliki zgoraj), ki ga lahko odstraniš in potem gre servo v vse naprave.
V primeru futabinega priključka ne moreš narobe obrnit priključka kar je dobro, res pa je da tudi, če bi ga obrnil ni nobene škode za elektroniko, ker se le signal in masa zamenjata -pač servo ne dela.

Lp,
Andreo
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

"vaterra", po branju tele teme se mi zdi, da začenjaš svojo modelarsko pot čisto "iz nule".. samega začetka.

Če je res tako, odsvetujem samogradnjo modela, ampak nabavo konkretnega začetniškega modela, ki vsebuje vse potrebno za letenje začetnika. Torej, model z vso elektroniko in ustreznim polnilcem. Tako bo zadeva, če se boš držal navodil, "živela" veliko dlje, kot pa prva lastna samogradnja. Če pa dobiš modelarja, ki ti lahko v živo pomaga pri gradnji in prvih poletih, pa se zna tudi samogradnja modela obnesti, vendar le če je model narejen po kakšnem preizkušenem načrtu. Če se dela nekaj "po svoje" brez konkretnega znanja gradnje in aerodinamike, boš imel en kup težav, katerim ne boš vedel pravega vzroka, zato bo težave težko zaobiti ali razrešiti.

Morda bi s tole zadevo ubral dokaj poceni pot, ko se je pa naveličaš (na primer, ko z njim začneš letet kot "star profesor" ;) ), jo podariš prijatelju, sebi pa potem nabaviš kaj bolj resnega.

LP Mitja
vaterra
Razpravljalec
Prispevkov: 142
Pridružen: 20 Maj 2016, 22:14
Kraj: Ajdovščina

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a vaterra »

To je res! Star sem namreč 14 let
Sam sem se navdušil nad modelarstvom. O nasvetih nimam koga vprašati razen vas. (Hvala za odgovore :D :D )
Sem si kupil 2 leti nazaj Traxxas Telluride, ki je sedaj naprodaj. (Če koga zanima naj me kar vpraša mail: [email protected])
Ravno kar pa sem kupil Spektrum DX6 (rabljenega kot nov) za 140EUR. + Spektrum AR610 sprejemnikom.
Vseeno pa sem mislil, da bi se malo bolj potrudil in si sestavil ta FT Explorer. Elektroniko imam delno že v mislih.
In mislim, da bi bil bolj zadovoljen, da bi sam sestavil letalo, ker rabim nosilnos za kamero Go Pro.
Načrt je na spletni strani od FT. Samo sprintam ga in nalepim. Če pa kaj zafrknem #-o , imam v paketu itak več plošč deprona.

Drugače pa hvala za iskren nasvet in hvala Andreu29 za pojasnilo o priključkih
I live for RC. :evil: :evil: :evil:
Spektrum DX6
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Kot ti je že Mitja svetoval, poišči izkušenega modelarja, ker boš sam to letalo težko spravil skupaj in še v zrak. Potem boš pa razočaran, ko boš razbil letalo zaradi majhne napake, katero izkušen modelar reši, pa sploh ne ve, da jo je. :o ](*,) ](*,) ](*,) #-o
Na yutubu je to otročje lahko, vendar nisi opazil, da to prikazujejo stari mački. 8) 8) :evil:
Povej, s kje si. Gotovo je kdo kje blizu.
vaterra
Razpravljalec
Prispevkov: 142
Pridružen: 20 Maj 2016, 22:14
Kraj: Ajdovščina

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a vaterra »

Ajdovščine.

Lp, vaterra
I live for RC. :evil: :evil: :evil:
Spektrum DX6
vaterra
Razpravljalec
Prispevkov: 142
Pridružen: 20 Maj 2016, 22:14
Kraj: Ajdovščina

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a vaterra »

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html

A ta depron je oblečen s papirjem, ker nikjer ne piše?
I live for RC. :evil: :evil: :evil:
Spektrum DX6
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Kaj ni tisti originalni material še najbolj podoben "kapa plošči",ne vem kake dimenzije,ampak v Mladem tehniku sem jih videl......
Slika
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Kapa plošče bi lahko bile material iz kakršnega delajo pri FT. :o :o =D>
http://www.sign-supply.si/druge-plosce/ ... losce.html
vaterra
Razpravljalec
Prispevkov: 142
Pridružen: 20 Maj 2016, 22:14
Kraj: Ajdovščina

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a vaterra »

:D :D
I live for RC. :evil: :evil: :evil:
Spektrum DX6
vaterra
Razpravljalec
Prispevkov: 142
Pridružen: 20 Maj 2016, 22:14
Kraj: Ajdovščina

Re: FT Mighty Mini Mustang vprašanje

Odgovor Napisal/-a vaterra »

Zakaj mora biti motor mount pri letalih, ki imajo motor spredaj nagnjeni dol in desno?
Kaj pa pri npr. FT explorer, ki ima motor zadaj? A je tudi tam potrebno nagniti motor ali ga namestiti pravokotno? :D

Lp, Vaterra
I live for RC. :evil: :evil: :evil:
Spektrum DX6
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov