FT Tiny Trainer

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

artmanlinux
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 28 Mar 2016, 15:54

FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a artmanlinux »

Živjo,

sem začetnik v pilotiranju in modeliranju rc letal.

Za začetek sem si omislil Flite Test Tiny Trainerja, saj ima možnost prehoda iz 3 ch na 4ch upravljanje in poceni je za izdelavo( ne bo glava bolela pri chrashu :D ). Zaenkrat sem izdelal samo 3ch krila. Ker se pri nas ne dobi Dollar tree pene sem kot materijal za gradnjo uporabil zeleni xps 0,5 mm, ki se uporablja kot osnovna podlog za pod laminat. Vse skupaj sem pred rezanjem in sestavljanjem oblepil z barvnim lepilnim trakom, izrezal in nato zlepil z vročim lepilom. Kot pogon sem uporabil 1806 2300 kv motor z 6x3 propelerjem in 12A esc - jem . Servoti so 9g. Baterija je 3x 18650 inr samsung 20A, vezane v serijo (12.60 V ), teža 156g za 2500mah. Komando sem vzel Flysky Fs-i6 , z reciverjem ( Zelo dobra budget komanda za začetnike ).
Z modelom sem zelo zadovoljen skupna teža z vso opremo in baterijo je 360g.
Zelo lepo leti in ni težko za upravljanje. Priporočam začetnikom.

Prilagam še nekaj slikc.
Priponke
DSC00544.jpeg
DSC00544.jpeg (58.14 KiB) Pogledano 8027 krat
DSC00551.jpeg
DSC00551.jpeg (56.19 KiB) Pogledano 8027 krat
DSC00547.jpeg
DSC00547.jpeg (61.85 KiB) Pogledano 8027 krat
Uporabniški avatar
jajzi
Začetnik
Prispevkov: 44
Pridružen: 01 Apr 2016, 08:53
Kraj: Radomlje

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a jajzi »

Najprej sem naredil za mulca FTTT za metat iz roke.
Sedaj sem pa naredil še enega, ki še čaka na prvi let.
13133227_10154151881084812_7146415543643520331_x.jpg
13133227_10154151881084812_7146415543643520331_x.jpg (113.57 KiB) Pogledano 7228 krat
Mogoče sem malo pretiraval s hardwareom:
NTM 28-36 2200kv, apc 6x4 propeler in 3S 1500mAh baterija. 50g je blo treba zadej obtežit da je po sepcifikaciji. Zaenkrat še čaka na prvi let..

Drugače sem delal iz kapa plošče: http://www.hobbyart.si/index.php?page=s ... t&Itemid=2

Mogoče pride malo težji ampak je čisto super za delat.
Mam tud že FT Versa, FT mini sportser in FT Sparrow (za metat iz roke)
Zadnjič spremenil jajzi, dne 29 Avg 2016, 12:06, skupaj popravljeno 2 krat.
artmanlinux
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 28 Mar 2016, 15:54

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a artmanlinux »

jajzi - Čist hudo, že moj je hiter pa ma 1806 motor.. :)

Zgleda kot iz Flitetesta super, morm probat tele kapa plošče...

Naredu sm še športno krilo in morm reč, da zadeva rolla... sm se hit navadu aileronov, tko da super model.

jajzi - Kolk pa je tvoj Tiny Trainer težek?

lp
Uporabniški avatar
jajzi
Začetnik
Prispevkov: 44
Pridružen: 01 Apr 2016, 08:53
Kraj: Radomlje

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a jajzi »

Sem letel 2x z navedeno opremo ampak je bila zadeva dosti pretežka. Štart praktično nemogoč, ker je zadeva šla že pri štartu v kovit. Let je bil prevlečen (al kako se že temu reče ko avion leti vodoravno s spuščenim repom). Če je štart uspel je bilo letenje vseeno zelo zabavno (dosti nenavadno obnašanje)
Teža z opremo na sliki je bila 670g.

Fora je da ima model že sam po sebi 270g (izgleda je tvoja xps verzija vseeno res precej lažja).

Sedaj sem montiral Turnigy D2826-10 1400kv in zamenjal regler za 30 amperskega. Balast v repu je namesto 56 sedaj 22g.
Prišel sem na težo 560g. Propeler je namesto 6x4 sedaj 7x5.

Upam na bolše rezultate:)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

jajzi napisal/-a:Balast v repu je namesto 56 sedaj 22g.
A ne moreš prestaviti krilo malce naprej? S tem bi rešil marsikaj!
Uporabniški avatar
jajzi
Začetnik
Prispevkov: 44
Pridružen: 01 Apr 2016, 08:53
Kraj: Radomlje

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a jajzi »

Sporočim če bo uspelo
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Motor in regulator imaš veliko prevelik za ta model (s tem je tudi masa prevelika) :o
Daj manjšega gor pa se bo tudi težišče uredilo :wink:
Uporabniški avatar
jajzi
Začetnik
Prispevkov: 44
Pridružen: 01 Apr 2016, 08:53
Kraj: Radomlje

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a jajzi »

Glede motorja - je bilo že v začetku mišljeno kot eksperiment. Pač se ni izkazalo za dobro idejo:)
na1pir
Začetnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 14 Avg 2016, 21:28

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a na1pir »

Pozdravljeni,
žal mi je ker oživljam temo ampak se mi zdi najprimernejša. Pred kakim mesecem sem odkril na youtubu kanal flight test kar mi je ekspresno prebudilo otroško željo po tem hobiju. Takrat ni bilo denarja za take stvari, sedaj se pa že najde kak €.

Naročil sem si flysky i6 tx in rx, polnilec, esc, servote, motor,... ter malo leteče krilo bonsai.
Sedaj pa domnevam, da bi za začetek bil kak FTTT bolši za učenje najprej z "poly dihedral" krili potem pa še z standard na 4 kanale.

Zanima me edino kakšno peno bi mi priporočali za podoben projekt, če je kapa pretežka, depron in ostale podobne so pa brez laminiranega papirja. Nameraval sem naročiti HK XPS aero modeling foam, pa domnevam žal ni podobna DTF.
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a pidalc »

LP
Dobrodošel med modelarje. Večina pen pri nas je brez papirja. Lahko ga enostavno prilepiš čez, ali pa malenkost spremeniš načrt in odrežeš ravne kose ( brez pregibov iz papirja) in te zlepiš z lepilom MITOPUR E20. Spoje si utrdiš z selotejpom ( jaz največ uporabljam ličarskega, ker ga lahko prebarvam z tesarolom na vodni osnovi).
Selotejp lahko tudi odstraniš, ko se lepilo posuši. Varčuj z lepilom, ker se napihne. Za utrditev modela lahko uporabiš tudi barvne selotejpe, ki se dobijo v trgovinah ( ofice 1, merkur...) proizvaja pa AERO Celje. Dobiš različne barve ( modra, rdeča, bela, rumena, zelena..)
Pene za izdelavo najceneje dobiš tiste za pod laminat. So različnih debelin od 2 do 6 mm. Če rabiš debelejšo, lahko uporabiš stirodur za izolacijo.
Pred časom, ko je še delovala trgovina RC KINO si pri njih lahko kupil depron debeline 3 in 6 mm, ki pa je bil prekrit z folijo. Na njihovi spletni strani si lahko to še ogledaš, ker še deluje, če pa imajo še kaj zaloge vprašaj na naslov: [email protected]
Bil je odličen za gradnjo, a se obnaša malo drugače kot tisti iz FT serije. Predvsem pa tam uporabljajo debelino 4.5 mm (imajo colski sistem), kar moraš tudi upoštevati pri gradnji.
Še o lepilih, Jaz največ uporabljam MITOPUR E20, ki se strdi v 20 min. Lahko uporabiš tudi E40 za daljši čas lepljenja. Ti dve lepili reagirata z vlago zato ju malo popršiš z vodo ( uporabiš oprano pršilko od čistila) a pazi, močno ekspandirata, zato varčuj z lepilom. Višek lepila obrišeš z papirnato brisačo in ko se strdi obrežeš z olfa nožem.
Uporabno je tudi sekundno lepilo z utrjevalcem, UHU por, UHU univerzal in podobno, a preveri če ne topi preveč, ker so pene različne.
Vroče lepilo je uporabno samo do neke mere, ker vročina topi peno in moraš biti pazljiv da ne narediš luknjo.
Za izdelavo tečajev v samo peno pa jaz uporabim kar spajkalnik. Na tisti strani kjer pride poševno odrezano naredim utor, tako da ostane 1mm stene nedotaknjene. Zaradi vročine nastane na stenah utora film, ki nadomesti vroče lepilo kot prikazujejo pri FT. Enostavno, ceneje in hitreje :wink: . Zaradi varnosti nalepim z druge strani ojačitev s selotejpom.
Pa veliko veselja ob izdelavi in spuščanju
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Na začetku teme ti piše kako se je znašel avtor: :D
Ker se pri nas ne dobi Dollar tree pene sem kot materijal za gradnjo uporabil zeleni xps 0,5 mm, ki se uporablja kot osnovna podlog za pod laminat. Vse skupaj sem pred rezanjem in sestavljanjem oblepil z barvnim lepilnim trakom, izrezal in nato zlepil z vročim lepilom.
Odlična rešitev =D>
Poglej še ostale prispevke in uporabi rešitve :whistle:
na1pir
Začetnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 14 Avg 2016, 21:28

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a na1pir »

Pidalc hvala, ravno to me je zanimalo! =D>
Ravno gradim mansardno stanovanje bom pač enepar paketov pene za laminat naročil ekstra. Mogoče bo trgovcu malo čudno zakaj je zraven kak paket druge debeline :) Zaenkrat se mi zelo dopade delo z vročim lepilom. Nabavil bom še omenjena lepila, da vidim kaj mi najbolj odgovarja. Ter malo goro lepilnega traku. Očitno bo tudi že čas za novo spajkalno postajo, če bo trenutna porabljena za modelarstvo.

Na FT imajo nekaj zanimivih načrtov mislim, da bom najprej preizkusil TT, Sparrow, Mighty Mini Arrow,... Še sporočim če bo kaj od tega letelo :oops:

Upam da bo čas v naslenjih mesecih popustljiv, ker komaj čakam, da spravim kako stvar v luft! :D Če drugače ne bomo pozimi gradili, spomladi pa poskušali leteti.
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Tudi pozimi se leti, le prste moraš ogreti. Sneg da določenim stvarem še poseben čar. :D :wink:
Uporabniški avatar
jajzi
Začetnik
Prispevkov: 44
Pridružen: 01 Apr 2016, 08:53
Kraj: Radomlje

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a jajzi »

na1pir napisal/-a:Pidalc hvala, ravno to me je zanimalo! =D>
Ravno gradim mansardno stanovanje bom pač enepar paketov pene za laminat naročil ekstra. Mogoče bo trgovcu malo čudno zakaj je zraven kak paket druge debeline :) Zaenkrat se mi zelo dopade delo z vročim lepilom. Nabavil bom še omenjena lepila, da vidim kaj mi najbolj odgovarja. Ter malo goro lepilnega traku. Očitno bo tudi že čas za novo spajkalno postajo, če bo trenutna porabljena za modelarstvo.

Na FT imajo nekaj zanimivih načrtov mislim, da bom najprej preizkusil TT, Sparrow, Mighty Mini Arrow,... Še sporočim če bo kaj od tega letelo :oops:

Upam da bo čas v naslenjih mesecih popustljiv, ker komaj čakam, da spravim kako stvar v luft! :D Če drugače ne bomo pozimi gradili, spomladi pa poskušali leteti.

Super leti FT Deta, pa še narejenega imaš v enem večeru in je zelo odporen na udarce. Tudi iz težke kapa plošče leti čisto ok. Ne izgleda nekaj bogve kako dobro ampak za naučit se letenja je perfekten.
Potem imaš še FT Bloody wonder, ki je tudi super avion.
na1pir
Začetnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 14 Avg 2016, 21:28

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a na1pir »

@jajzi: Vredu bom dodal ft delto na vrh todo liste, zaradi preprostosti se mi zelo dopade, konca tedna nabavim materjal in ga sprobam čez vikend... Bloody wonder (funbat) je res zelo lep, ampak bo moral počakati na izkušnje in čas.

@pidalc: A ni hladno vreme malce problematično za baterije?
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Če je hladno akumulatorji zdržijo malo manj časa, se pa tudi pilotu bolj mudi na toplo. :D :D :D :D :D
na1pir
Začetnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 14 Avg 2016, 21:28

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a na1pir »

Pred dnevi sem prejel kompletek FT TT iz https://www.graupner.com/Models/Flite-Test/, čakam le še primernejšo elektroniko iz kitajske in čas, da ga sestavim...
Tako da je sedaj tudi pri nas možno dobiti nekatere FT modele, ravno tako pa tudi njihovo peno, ki pa žal ni poceni 140€. Če bi kdo želel si lahko delimo škatlo pol/pol.

ps: Še eno vprašanje; Kje prodajajo elastike za montažo krila? Namreč nikjer ne najdem primerno dolgih.
na1pir
Začetnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 14 Avg 2016, 21:28

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a na1pir »

FT Tiny Trainer
FT Tiny Trainer
ft_tt.jpg (45.95 KiB) Pogledano 6840 krat
Tole je nastalo...

Pri izdelavi sem naredil nekaj napak; prva je bila, da sem pri sestavi zamočil pri sestavi jadralnega krila, to ni mi je uspelo popraviti. Tako da mi je ostala le še športno krilo...
Narobe sem obrnil višinsko krmilo, tako da je bila kontrola zelo težka, zato se mi je najverjetneje tudi odtrgal višinski servo, servis je bil vse prej kot lahek.

Uporabil sem sem tudi prešvoh "no name" motor tako, da je na 2 celični bateriji komaj kam prišel. Na žalost nimam 3s baterije, ki bi pasala na model.
Ko sem iz flitetest pene zrezal novo začetniško krilo je zadostovala tudi 2s baterija. A še vedno se mi je zdela hitrost zastoja zelo visoka, naprem ft flyerju. A je to mogoče zaradi rahlo težkega sprednjega dela?

Mogoče bo bolje, da se lotim kr FT Explorerja je večji bom tudi lažje sledil njegovi orientacij, poleg tega mi je za ta model že skoraj zmanjkalo propelerjev.
vaterra
Razpravljalec
Prispevkov: 142
Pridružen: 20 Maj 2016, 22:14
Kraj: Ajdovščina

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a vaterra »

Komaj čakam prispevek o FT Explorerju, ker tudi sam mislim narediti to letalo.
I live for RC. :evil: :evil: :evil:
Spektrum DX6
na1pir
Začetnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 14 Avg 2016, 21:28

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a na1pir »

Ne držat sape, ker to bo najbrž trajalo, računam na zimske noči, dan je čez ta vikend postal grozljivo kratek, sedaj da letenje pride na vrsto le še čez vikend.
Eleroni mi še ne grejo preveč mogoče bo potrebno prebrati še kako knjigo ter izdelati kak model, ki mi ga ne bo škoda razbit(nutball, funbat, delta, flyer, sparrow), namreč pene imam sedaj dovolj na zalogi za celotno armado ... propelerje in polomljene serve pa je na žalost potrebno kupovati.

Ugotovil pa sem, da zelo uživam v jadranju (krogi in osmice) z fttt z preprostim krilom. To delam tako, da z motorjem pridem do višine (domnevam da kakih 80m) potem pa brez motorja jadram do kakih 10m in ponovim vajo ene 5x. Lokalne vrane se ne strinjano stem a se bodo že navadile :D
artmanlinux
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 28 Mar 2016, 15:54

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a artmanlinux »

Tale varijanta je tudi dobra za začetnike "mermaide". Pri crashu propi celi ustanejo 😁 https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... ?t=1839491
Sem jo izdelal iz 6mm deprona ima kfm krilo. Zelo dobro in mirno leti in učenje na njej je super. Depron je iz firme hitelektronik http://www.hitelektronik.si/trgovina/ho ... gory_id=65. Pokličeš in greš iskat ampak obvezno z cashom ni kartic. Lp
Priponke
Mermaid
Mermaid
IMG_20161118_150654_049.jpg (160.84 KiB) Pogledano 6653 krat
vaterra
Razpravljalec
Prispevkov: 142
Pridružen: 20 Maj 2016, 22:14
Kraj: Ajdovščina

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a vaterra »

A je ta depron obdan s papirjem, ki se lepo lepi?
I live for RC. :evil: :evil: :evil:
Spektrum DX6
artmanlinux
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 28 Mar 2016, 15:54

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a artmanlinux »

Živjo,
ne to je prav depron brez sloja povrhu. Moram rečt, da je prav fino tud za brušenje in barvanje z akrilnimi barvami na vodni osnovi. Mam pa tole vroče lepilno pištolo.
https://www.aliexpress.com/item/Hot-Sal ... 0.0.bFzTMG pa je full dobra, ma nastavljivo temperaturo od 100 do 220 11mm palce, ne topi deprona in drugih materijalov iz pene.
vaterra
Razpravljalec
Prispevkov: 142
Pridružen: 20 Maj 2016, 22:14
Kraj: Ajdovščina

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a vaterra »

A OK.
Kje bi pa lahko dobil 30A ECS z UBEC-om in štiri 9g servote.
Na modelar.com je vse iz zalog!
Na hobby kingu pa ne prodajajo željenega esc-ja!
I live for RC. :evil: :evil: :evil:
Spektrum DX6
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: FT Tiny Trainer

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Slika
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov