XPS + Depron

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

Odgovori
Tepsija
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 21 Jan 2013, 08:26
Kraj: Slovenj Gradec

XPS + Depron

Odgovor Napisal/-a Tepsija »

Pozdravljeni!

Prejšnji vikend sem imel nesrečo, da sem totalka (ampak res totalka) razsu svojga FMS ASW28 jadralca. Ker se ni dal več popravit, sem pobral elektroniko, ter iz XPS ter depron pene iz merkurja sestavil kar proste glave neko letalo, ki naj bi letelo :D Pobral sem olfa nož, ravnilo, pištolo za vroče lepljenje, par karbonskih palic, 2 gumici ter seveda nepogrešljivi Macgyver trak :D Po dveh urah je nastalo letalo, ki pa leti bolje od vsega kar sem do zdaj vozil :D Res ni lep, je pa tolko bol funkcionalen :D

Slika
Slika
Slika
Slika

Nanj sem namontiral še kamerco iz quadcopterja in jutri bom probal posnet kaj zanimivega ;)
Tepsija
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 21 Jan 2013, 08:26
Kraj: Slovenj Gradec

Re: XPS + Depron

Odgovor Napisal/-a Tepsija »

Evo, pa še posnetek leta v 4K kvaliteti :D

https://www.youtube.com/watch?v=kgtEKn0o0r0
rockson-slo
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 05 Sep 2015, 19:16

Re: XPS + Depron

Odgovor Napisal/-a rockson-slo »

Servus,

kaj pa imaš za eno baterijo in motor gor?

Lp,
Rok
Uporabniški avatar
Gladiac
Profesor
Prispevkov: 1413
Pridružen: 15 Jun 2010, 16:47
Kraj: Smlednik

Re: XPS + Depron

Odgovor Napisal/-a Gladiac »

Baterija je verjetno 2200mah 3s, motor pa d700 iz HK.
Mogoče se motim :D

LP
http://www.onedrone.com
http://www.okarbon.eu
http://www.kopterworx.com
http://www.lipo.si
IKE
Tekmovalec
Prispevkov: 354
Pridružen: 07 Jun 2005, 21:37
Kraj: Maribor

Re: XPS + Depron

Odgovor Napisal/-a IKE »

Tudi mene veseli sestava modelov iz deprona in pravkar sem prejel paket 20 plošč deprona in HK EU. Na YouTube vidim da pri tej gradnji res zelo veliko modelarjev uporablja pištolo za vroče leplenje. Sam imam pištolo in pozkusil sem že vse možne vrste "lepila" oziroma plastike a se vse preveč hitro trdi.

N YouTubu vidim da nanesejo vroče lepilo po dolžini tudi do 1 metra in potem kar nekaj časa držijo depron da lepilo prime. Zanima me katero lepilo uporabljaš ?
Je že kdo probal "lepilo" Hot Glue Sticks 7 x 275mm iz HK ?
Ma saj gre ... če ne po luftu pa po tleh.
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: XPS + Depron

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Flight Test ima en dober film na temo hot melt lepljenja.
Bolj ko je lepilo transparentno, boljše je. Pa za pištolo je dobro, da ima regulacijo tempersture. Če je brez regulacije se zgodi, da lepilo stopi osnovo...
Na dx.com sem pištolo z regulacijo dobil za 15$
http://www.dx.com/p/130w-hot-melt-glue- ... sGqA1ko_qA
Malo poglej še po e-bay in aliju...

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
IKE
Tekmovalec
Prispevkov: 354
Pridružen: 07 Jun 2005, 21:37
Kraj: Maribor

Re: XPS + Depron

Odgovor Napisal/-a IKE »

Glede pištole ni problem imam več različnih. Bolj je problem v lepilu :cry: pri nas ne najdem nič pametnega.
Vse je bolj podobno plastiki in se hitro hladi in še hitreje trdi.

Na koliko stopinj pa segrevaš lepilo ?
Ma saj gre ... če ne po luftu pa po tleh.
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Re: XPS + Depron

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

Jaz sem do sedaj vse lepil s Pattexovim (hobby hot sticks), tudi cca 1m dolge stike naenkrat. Regulacijo imam rešeno preko dimmerja (DIY).

Po mojih izkušnjah je pomembno, da pred lepljenjem pustiš pištoli dovolj časa za predogrevanje lepila, zato da se v pištoli nabere dovolj tekočega lepila. Sicer se zgodi da je prvih par centimetrov lepila lepo tekočega, potem pa začneš iz pištole stiskati bolj gel kot tekoče lepilo, tisto pa slabše prime, se hitro strdi itd...

Zato je zelo pomembna regulacija. Če bo pištola delovala na 100% moči bo lepilo ob dobro ogreti pištoli prevroče in bo topilo materiale. Pri zmanjšani moči je treba pištoli dati tudi več časa za predogrevanje.

Nastavitev dimmerja določim s poskusom na odpadnem kosu materiala.
LP
Janez
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: XPS + Depron

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

IKE napisal/-a:Glede pištole ni problem imam več različnih. Bolj je problem v lepilu :cry: pri nas ne najdem nič pametnega.
Vse je bolj podobno plastiki in se hitro hladi in še hitreje trdi.

Na koliko stopinj pa segrevaš lepilo ?
Delam na 130C. Lepilo kupujem v Bauhausu - imajo več tipov in se držim pravila bolj prozorno je boljše....

Kar se tiče dimerja - sem sprobal in opustil, ker je neponovljiv. Vse je namreč odvisno od porabe in časa čakanja.Več moči je bolje, saj zagotavlja taka pištola dovolj enakomerno staljene mase za dolge šive. Pri pištolah pod 100W je to velik problem...

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: XPS + Depron

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

rc-ryder napisal/-a:
IKE napisal/-a:Glede pištole ni problem imam več različnih. Bolj je problem v lepilu :cry: pri nas ne najdem nič pametnega.
Vse je bolj podobno plastiki in se hitro hladi in še hitreje trdi.

Na koliko stopinj pa segrevaš lepilo ?
Delam na 130C. Lepilo kupujem v Bauhausu - imajo več tipov in se držim pravila bolj prozorno je boljše....

Kar se tiče dimerja - sem sprobal in opustil, ker je neponovljiv. Vse je namreč odvisno od porabe in časa čakanja.Več moči je bolje, saj zagotavlja taka pištola dovolj enakomerno staljene mase za dolge šive. Pri pištolah pod 100W je to velik problem...

Lp
Še slika škatle tega lepila:
IMG_4366w.jpg
IMG_4366w.jpg (51.06 KiB) Pogledano 2821 krat
Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
IKE
Tekmovalec
Prispevkov: 354
Pridružen: 07 Jun 2005, 21:37
Kraj: Maribor

Re: XPS + Depron

Odgovor Napisal/-a IKE »

rc- ryder ... hvala.

Jutri grem po nakupih :wink: ... proti večeru pa testiram in sporočim kako in kaj.
Ma saj gre ... če ne po luftu pa po tleh.
IKE
Tekmovalec
Prispevkov: 354
Pridružen: 07 Jun 2005, 21:37
Kraj: Maribor

Re: XPS + Depron

Odgovor Napisal/-a IKE »

Ko sem dobil sliko palčk se mi je zdelo to nekam znano. Preveril sem katere palčke imam doma in sem imel enake, le da je bila drugačna ( starejša ) embalaža. Sem se kar malo zamislil, da delam kaj narobe !?
Včeraj mi je končno uspelo, da sem se oglasil v Bauhausu in kupil novo manjše pakiranje omenjenih palčk, saj jih bi v kratkem tako ali tako rabil. Takoj sem šel v moj modelarski kotiček na test. Vizuelno se obe palčki ne razlikujeta, sem pa takoj opazil veliko razliko v prožnosti ( trdoti ) med obema. Stare so bolj trde in resnično delujejo kot plastične, medtem ko so nove precej mehkejše.

Vklopil sem pištolo in počakal da se segreje na delovno temperaturo. Vstavim novo palčko in počasi stiskam lepilo na ostanke deprona. Ko pride iz pištole prvo novo lepilo je bila razlika res očitna. Trdilo se je bistveno bolj počasi in to si dal skupaj dva kosa v obliko črke T si lahko kar nekajkrat podrsal material ob material preden sta se oba kosa fiksno zlepila. Prav tako sem na tanko zalil pravokotno stičišče med obema ploskvama in vogal obrisal z drugim kosom deprona tako da je spoj res zgledal lepo izpopolnjen ... kot da je skitano.

Sem zadovoljen z razliko, zdaj se bom pa v kratkem spravil k sestavi kakšnega enostavnega krila, da vidim kako bo to izgledalo v praksi.

>>> primerjava stare in nove embalaža :

Slika

>>> med obema palčkama ni vidne razlike :

Slika

>>> pištola AlphaTools se segreva na cca 140 'C in mi ne topi osnove :

Slika
Ma saj gre ... če ne po luftu pa po tleh.
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov