Valovit profil (problem)

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

Odgovori
Uporabniški avatar
til14
Razpravljalec
Prispevkov: 90
Pridružen: 15 Apr 2006, 16:31

Valovit profil (problem)

Odgovor Napisal/-a til14 »

Lep pozdrav,

danes sem se po letu dni ponovno lotil izdelave letala, vendar že prvi dan naletel na težavo.
Pri rezanju stirodura z žico se mi ves čas pojavljajo taki valovi (slika spodaj).
Sem poizkusil odrezati drugo ploščo, zamenjal smer, hitrost, žico, napetost, vendar so vsi rezultati podobni...
Ostane še možnost da je kriv transformatorček ali pa sam material. Je mogoče že kdo imel takšen problem?

Slika
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Valovit profil (problem)

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Iz česa je pa sablona?predvidevam, da ti žica po šabloni ne drsi lepo in ti zaradi tega dela te valove
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
til14
Razpravljalec
Prispevkov: 90
Pridružen: 15 Apr 2006, 16:31

Re: Valovit profil (problem)

Odgovor Napisal/-a til14 »

Šablona je narejena iz tršega papirja (pri prejšnih projektih že uporabljen enak material uspešno).
Pa tudi če položim stirodur na mizo in z žago vlečem po mizi (ki je gldaka in ravna) mi naredi isto.
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: Valovit profil (problem)

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Koliko pa imas napeto zico?
šmergl itaq rulz
Uporabniški avatar
til14
Razpravljalec
Prispevkov: 90
Pridružen: 15 Apr 2006, 16:31

Re: Valovit profil (problem)

Odgovor Napisal/-a til14 »

žico sem imel sprva manj napeto, nato kolikor sem jo lahko napel, s tem da sem žago še z rokami narazen vlekel,
valovi so se v tem primeru zmanjšali vendar ne izginili
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: Valovit profil (problem)

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Torej maš žico premalo napeto. Žica mora bit napeta skoraj kot struna na kitari... tko da zaigra če pobrenkaš.
šmergl itaq rulz
Uporabniški avatar
LaKi206
Razpravljalec
Prispevkov: 122
Pridružen: 25 Okt 2010, 13:31
Kraj: Ljubljana

Re: Valovit profil (problem)

Odgovor Napisal/-a LaKi206 »

Sem imel isti problem ko sem pred leti prvič začel rezati stirodur. Imaš premalo vročo žico, oz prehitro rineš v stirodur. Žica se v materialu nikoli ne sme zvijati. Rezati mora toplota ne pa žica direktno. Pa upam da režeš s prednapetim lokom, ki ima na koncu federček, ki zateguje žico ko se ta med segrevanjem malo raztegne. Ker če režeš tako da dve osebi vlečeta vsak na svoji strani je težko nadzirati silo premika medtem ko se fokusiraš na silo zategovanja in natančnost, in potem ratajo take stvari.
Tako da povečaj temperaturo, ravno toliko da žica še ne začne žaret. pa čim bolj počasi reži. V rokah sploh ne smeš čutiti da režeš v stirodur, ampak kot da bi zrak rezu. :wink:

p.s.: Opozorilo vsem: Z vročo žico režite le na prostem oz. v zelo dobro prezračenih prostorih.
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: Valovit profil (problem)

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Kaj pa vem, jst nisem nikol rezal z tako vročo žico ker je res težko enakomerno vlečt lok. Taka praksa, da se žica ne dotika pene je mogoča na CNC mašini kjer je pomik najbolj optimalen in si lahko nastaviš offset pene ki jo žica požre. Če bi imel tako vročo žico bi bila površina precej neenakomerna... oz. če bi se na določenem mestu zadržal samo malenkost predolgo dobiš zelo izrazit jarek po celi dolžini... pa še šablona bi morala bit obvezno kovinska, ker bi jo sicer skurilo.
Vedno čutim vsaj malo upora od pene ker le ta še najbolje pokaže pravo hitrost za izbrano temperaturo žice... zdi se mi da je ponavadi režem z hitrostjo nekje 5mm/s. Za šablone pa uporabljam tiskarske offset plošče ki jih režem kar z škarjami.
Na loku nimam nobenega fedra ampak je žaga v obliki črke H. Na spodnji strani je žica, na zgornji pa špaga in na sredi špage palica s katero z navijanjem štelaš napetost žice. Ponavadi se raztegne malo če jo preveč zagreješ, takrat samo za kak obrat navijem in se pri taki temperaturi ne raztegne več.
šmergl itaq rulz
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Valovit profil (problem)

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Ostane še možnost da je kriv transformatorček ali pa sam material. Je mogoče že kdo imel takšen problem?
Podhlajen material...........čez en mesec teh problemov ne bo već
Slika
Uporabniški avatar
LaKi206
Razpravljalec
Prispevkov: 122
Pridružen: 25 Okt 2010, 13:31
Kraj: Ljubljana

Re: Valovit profil (problem)

Odgovor Napisal/-a LaKi206 »

Icoman napisal/-a:Kaj pa vem, jst nisem nikol rezal z tako vročo žico ker je res težko enakomerno vlečt lok. Taka praksa, da se žica ne dotika pene je mogoča na CNC mašini kjer je pomik najbolj optimalen in si lahko nastaviš offset pene ki jo žica požre. Če bi imel tako vročo žico bi bila površina precej neenakomerna... oz. če bi se na določenem mestu zadržal samo malenkost predolgo dobiš zelo izrazit jarek po celi dolžini... pa še šablona bi morala bit obvezno kovinska, ker bi jo sicer skurilo.
Vedno čutim vsaj malo upora od pene ker le ta še najbolje pokaže pravo hitrost za izbrano temperaturo žice... zdi se mi da je ponavadi režem z hitrostjo nekje 5mm/s. Za šablone pa uporabljam tiskarske offset plošče ki jih režem kar z škarjami.
Na loku nimam nobenega fedra ampak je žaga v obliki črke H. Na spodnji strani je žica, na zgornji pa špaga in na sredi špage palica s katero z navijanjem štelaš napetost žice. Ponavadi se raztegne malo če jo preveč zagreješ, takrat samo za kak obrat navijem in se pri taki temperaturi ne raztegne več.
No ja, nisem mislil spet tako počasi da žica reže na več milimetrov stran od žice. Žica se še vedno malo dotika materiala ampak pri tem ne deluje na material s silo. Oz sila je zanemarljivo majhna (odklon polmetrske žice nekje 2-3mmm). Enako pri temperaturi, ja, tudi z malo manj vročo žico kot sem rekel se da še boljše rezat, še posebej manjše profile kjer je potrebna natančnost.
Pač to so detajli ki jih je težko razložit tukaj. Treba je sprobavat različne temperature in hitrosti in dobit občutek v roke.
Uporabniški avatar
til14
Razpravljalec
Prispevkov: 90
Pridružen: 15 Apr 2006, 16:31

Re: Valovit profil (problem)

Odgovor Napisal/-a til14 »

Hvala vsem ki ste sodelovali v diskusiji :)
ampak mislim da sem odkril rešitev (po skoraj dveh zrezanih platah stirodurja...),
problem je bil v tem da nimam take žage ki bi jo lahko po potrebi skrajšal (glede na dolžino dela krila) tako da bi na vsaki strani bilo le kakšen centimeter odkrite žice
in ne cca 15cm kot je bilo v mojem primeru. Ko sem na žico povsem zraven šablone zataknil kaveljčke za katere sem lahko vlekel žico je bil rezultat mnogo boljši.

Pred več kot letom sem naredil napravo za rezanje s katero lahko samostojno odrežeš del krila (taka ki imajo naprimer na eni strani krajši profil),
in takrat sem uporabljal zgoraj naveden način s kaveljčki. Seveda sem tisto že razstavil ter pozabil na vse skupaj.
S projektom nadaljujem drug teden, ko bom spet pri volji, saj mi je tole rezanje pobralo le to :)

Še enkrat hvala za pomoč.

Tilen
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov