FT Mini Scout

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

Odgovori
Uporabniški avatar
Pisk
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 06 Feb 2005, 19:59
Kontakt:

FT Mini Scout

Odgovor Napisal/-a Pisk »

Uspešno je poletel FT Mini Scout...

Letalo je odlično za letenje na domačem vrtu. Leti zelo počasi, je hitro izdelano ter poceni. 'Original' naj bi bil narejen iz Dollar tree 'foam board' plošč, ki pa se jih pri nas ne dobi (dobi se težjo varianto: 6mm plošča, ki je približno 1/3 težja kot original Dollar tree, a pri Scoutu ne pride v poštev, saj je depron lažji in dovolj močan), zato sem ga izdelal kar iz 3mm (trup, smerno krmilo) in 6mm (sprednje in zadnje krilo ter kolesa) deprona.

Vgrajene komponente: 2x 5g servo, DYS 1806 2300kv motor (sicer namenjen quadom 250), D4 frsky sprejemnik, 2S 460mah lipo in 6x3 propeler (gre skoraj navpično). Teža brez lipota je 111g.

Načrt ter videoposnetek izdelave dobite tu: http://flitetest.com/articles/ft-mini-s ... ghty-minis

Še fotka:
Priponke
P1210761m.jpg
P1210761m.jpg (69.74 KiB) Pogledano 5028 krat
Nepomembna osebna modelarska stran: http://leti-leti.splet.arnes.si/
Uporabniški avatar
spikey
Tekmovalec
Prispevkov: 271
Pridružen: 23 Apr 2014, 13:50

Re: FT Mini Scout

Odgovor Napisal/-a spikey »

Jaz za njihove modele uporabljam 3mm in 5mm Polypan (predvidevam da je to ta material ki si ga omenil?). dobim ga v Mladem tehniku. Se pa pozna da je tezji... Pri Fogeyu recimo, sem uporabil 5mm za cel avion, pa je zelo tezko letel s priporocenim komponentam.
Mislis da bi za te Minije bil ok 3mm?
Uporabniški avatar
Pisk
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 06 Feb 2005, 19:59
Kontakt:

Re: FT Mini Scout

Odgovor Napisal/-a Pisk »

S Polypanom še nisem delal. Baje je precej drag..? Za te majhne leteče stvarce, povsem zadošča depron - kombinacija 3 in 6 mm. Taža mojega Mini Scouta je tako celo 4 grame pod težo, ki se jo doseže s Dolar Tree Foam Board, ki ga uporabljajo pri Flite Test. Za kakšen večji model, npr za FPV V3 (ki je bil tudi predstavlje pri Flite Testu), pa sem uporabil kombinacijo 6mm deprona in 5 mm Kapa Foama, ki sem ga dobil pri http://www.sign-supply.si/druge-plosce/ ... losce.html a je za 1/3 težji, kot Dollar Tree. No, pa tudi nekoliko dražji. Cena plošče 102x152cm (ven dobiš točno 4 ovelikosti original Dollar Tree foam Board) je slabih 10 eur.
Nepomembna osebna modelarska stran: http://leti-leti.splet.arnes.si/
Uporabniški avatar
spikey
Tekmovalec
Prispevkov: 271
Pridružen: 23 Apr 2014, 13:50

Re: FT Mini Scout

Odgovor Napisal/-a spikey »

kul, hvala :)
Shark-357
Razpravljalec
Prispevkov: 75
Pridružen: 13 Dec 2014, 10:10
Kraj: Domžale

Re: FT Mini Scout

Odgovor Napisal/-a Shark-357 »

Tudi jaz sem se opogumil in sestavil enega FT Mini Speedster.

Trup, klila ter smer je iz 3mm Polyplan, višinsko krmilo pa iz 5mm Deprona (upam da ne bo pretežak)
Motor je DYS 1806, ESC Emax 12A, 2x 4.3g micro servo ter rhino 610mAh 3s baterija... manjka mi le še 6x3 ali 6x45 prop, katerega ne nejdem trenutno pri lokalnih trgovcih.

Slika

Slika

Slika

Izdelati moram še "copatke" za kolesa.
Uporabniški avatar
Pisk
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 06 Feb 2005, 19:59
Kontakt:

Re: FT Mini Scout

Odgovor Napisal/-a Pisk »

Lepo! Tudi jaz uprabljam enak motor, eliso 6x3 in 2S lipo, pa gre (skoraj) navpično. Na makadamu vzletim po enem metru... - torej moči več kot preveč. S 3s lipotoma, pa daj raje manjši propeler - običajno 5x4 ali 5x3, kot so na 250 kvadkopeterjih.
Nepomembna osebna modelarska stran: http://leti-leti.splet.arnes.si/
Shark-357
Razpravljalec
Prispevkov: 75
Pridružen: 13 Dec 2014, 10:10
Kraj: Domžale

Re: FT Mini Scout

Odgovor Napisal/-a Shark-357 »

No moj mini Spedster je bil medtem končan, uporabil sem sicer 6x3 prop, kateri je bil edini, ki sem ga lahko na hitro dobil.

Slika

Bil je očitno pretežak (220g brez propelerja) in preveč površno zgrajen tako da ga je vleklo ali popolnoma v levo oz kontra dokler ni dokončno neslavno končal na nosu.

Slika


Nato sem se še isti dan lotil izdelave Mini Scouta z aileroni.
Tokrat je le trup iz 3mm polyplan, ostalo pa iz 5mm deprona.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Teža je tokrat RTF okoli 190g, edino krila se mi zdijo precej mehka in se zvijajo, če juti ne bo vetra bom probal kako leti (tokrat upam da bo vsaj solidno letel).
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: FT Mini Scout

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Nekaj pripomb, če lahko:
Shark-357 napisal/-a:Bil je očitno pretežak (220g brez propelerja) in preveč površno zgrajen tako da ga je vleklo ali popolnoma v levo oz kontra dokler ni dokončno neslavno končal na nosu.
Mislim, da ga je vleklo v levo ali desno stran zaradi tega, ker je bil prečno nestabilen, saj je s tvojih slik videti, da zunanji deli krila niso pod dovolj velikim kotom ("V-lom"), kot pa je to narejeno na originalu. Pri krilih brez krilc je to zelo zelo pomembna stvar! Pri nizkokrilnih letalih mora biti ta kot večji, kot pa pri visokokrilcih.

Originalni model:
Slika

Pri Mini Scoutu pa se mi zdi, da bo torzijski pogon krilc zaradi vzvojne elastičnosti tanke žice neučinkovit. Servomotor bo sicer zasukal žico, vendar se krilce pod vplivom zračnega upora ne bo zasukalo toliko kot bi bilo potrebna, amlak manj.. in model se bo različno odzival na komando nagiba. Hitreje, ko bo model letel, slabša bo odzivnost po nagibu.

Slika
Shark-357
Razpravljalec
Prispevkov: 75
Pridružen: 13 Dec 2014, 10:10
Kraj: Domžale

Re: FT Mini Scout

Odgovor Napisal/-a Shark-357 »

Pripombe/ mnenja so vsekakor dobrodošla, saj mi kot začetniku veliko pomagajo :)


Očitno so bila pri speedsterju res problem krila:

Slika

Aileroni pa imajo res malo hoda, saj je očitno 6g servo prešvoh? Nastaviiti sem moral D/R na RV napravi na 40%, ker drugače se sliši da preskakujejo zobniki v servo motorčku... mi je žal, da nisem zarezal večji aileron ter servo premaknil naprej proti nosu in uporabil "klasično" krmiljenje in ne preko torque-rod ](*,)
Shark-357
Razpravljalec
Prispevkov: 75
Pridružen: 13 Dec 2014, 10:10
Kraj: Domžale

Re: FT Mini Scout

Odgovor Napisal/-a Shark-357 »

Scout je letel res lepo, dokler se ni zgodilo to, kar me je ves čas skrbelo in sicer je počilo krilo, izdelati bom moral tudi nov powerpod...



Slika

Slika

Slika

Slika


Razmišljam da bi vrezal utor vzdolž krila in notri vlepil 1,5mm karbon paličice...

Še posnetek, zlom krila je od 0,59s naprej.

https://vimeo.com/119634913
Uporabniški avatar
Pisk
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 06 Feb 2005, 19:59
Kontakt:

Re: FT Mini Scout

Odgovor Napisal/-a Pisk »

Lepo in aktivno... ampak zakaj ailerone pri tako majhnem modelu, ki niti ni namenjen kakšnim posebnim akrobacijam (no, kakšen luping in kaj podobnega se vseeno da narediti)? Smernik na repu povsem zadošča za zavoje, aileroni so povsem nepotrebni in so samo dodatna teža. Kot sem napisal zgoraj je moj zgrajen iz 3mm deprona (trup, smernik) in 6mm deprona sprednje in zadnje krilo, pa sem že kaj kar nekaj letel in nisem imel težav. Je pa res, da je skupna teža mojega okrog 135g. Uporabljam pa 2S lipo, ker imam moči več kot preveč: na makadamu vzletim po enem metru vožnje po tleh... S 3S bi se povečala teža modela, hitrost in pa seveda tudi obremenitve na material... Mini scout je model za uživat na dvorišču (ko ni časa, da bi šel na letališče)...
Nepomembna osebna modelarska stran: http://leti-leti.splet.arnes.si/
Shark-357
Razpravljalec
Prispevkov: 75
Pridružen: 13 Dec 2014, 10:10
Kraj: Domžale

Re: FT Mini Scout

Odgovor Napisal/-a Shark-357 »

ailerone sem dodal pač iz firbca, ker sem zasledil, da so nekateri to že počeli in sem mislil da bo bolj zabaven... A moj problem tiči predvsem v tem, da je model pretežak in niti ne jadra lepo čeprav je CG v nulo in točno tam kot mora biti (ko odvzameš gas gre skoraj direkt dol), verjetno premala površina kril za to težo???

Sicer sem pa ojačitve kril rešil takole:

Slika

Slika

Hode aileronov pa sem povečal tako, da sem prestavil vodila na srednjo luknjo in jo tudi povečal (prej je bila luknja točno 1mm kot tudi žica in je ustavljala servo, sedaj gre servo do 100% ima pa na sredini aileron sicer malce lufta zaradi večje luknje)

Slika

Slika

Še posnetek leta, na koncu pa čudovit pristanek na skoraj najvišje drevo, ki sem ga lahko našel...

https://vimeo.com/119692343
Zadnjič spremenil Shark-357, dne 16 Feb 2015, 19:19, skupaj popravljeno 1 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: FT Mini Scout

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Menim, da bi ti s pocasnejsim modelom slo lazje. Poizkusi leteti z malo manj gaza... se mi zdi, da ga vseskozi teras na polno. Kar se tice krilc, oziroma kako se pravilno prilepijo na krilo z lepilnim trakom, pa si malo bolj podrobno poglej,kako se to naredi pravilno.
Uporabniški avatar
sihu
Tekmovalec
Prispevkov: 351
Pridružen: 07 Sep 2011, 10:25
Kraj: Slovenska Bistrica

Re: FT Mini Scout

Odgovor Napisal/-a sihu »

Tudi jaz sem imel občutek, da si ga ves čas vozil s polnim plinom. Za obvladovanje modela je vsaj v začetku, dokler še nimaš veliko naletenih ur, vsekakor bolje leteti počasneje. Sploh pri modelu, ki se ga šele navajaš. In, kot je napisal Ultralajt, krilca si zalepil povsem narobe. Vedno se lepijo po celi dolžini, kadar ne uporabiš za ta namen tečajev.
Hitec Eclipse 7 Pro, RV-9, Scout, EPP Mustang P-51, Bliss Topmodel CZ, Robbe Charter, CopterX 450
Shark-357
Razpravljalec
Prispevkov: 75
Pridružen: 13 Dec 2014, 10:10
Kraj: Domžale

Re: FT Mini Scout

Odgovor Napisal/-a Shark-357 »

S polnim gasom sem letel samo ob vzgonu ter pri loopingih drugače s cca. 50%, krilca sem imel prej drugače prilepljene (zgoraj in spodaj komplet, tako kot imam pri višinskem ter smernem krmilu ), zdajle pa sem malce eksperimentiral zato, ker sem ugotovil, da se pri takem vpetju sama krilca premikajo levo in desno (proti trupu in stran od trupa) in če je cel poliman je hod krilc manjši.
Uporabniški avatar
Pisk
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 06 Feb 2005, 19:59
Kontakt:

Re: FT Mini Scout

Odgovor Napisal/-a Pisk »

Tudi moj Mini Scout ne počiva. V preteklih dneh sem nanj namontiral mini FPV backpack s čimer se je Mini Scout spremenil v pravi počasni FPV model. Teža FPV backpacka, ki uporablja svoj 1S 200mah Lipo je 12g, tako da ga Mini Scout brez težav ponese pod oblake.

Še nekaj fotografij:
Priponke
P1220024m.jpg
P1220024m.jpg (92.93 KiB) Pogledano 4223 krat
P1220029m.jpg
P1220029m.jpg (86.35 KiB) Pogledano 4223 krat
P1220025m.jpg
P1220025m.jpg (78.54 KiB) Pogledano 4223 krat
Nepomembna osebna modelarska stran: http://leti-leti.splet.arnes.si/
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: FT Mini Scout

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

V rc-kino sem ujagal depron ki ima na obeh straneh papir-je to dollar tree foam ali?

V glavnem zanima me ali ob izdelavi modela po načrtih FT delate tiste utore da se stranice trupa uležejo skupaj ali sam odrežte stranice vsako posebaj pa zlepite?
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Re: FT Mini Scout

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

mihec87 napisal/-a:V glavnem zanima me ali ob izdelavi modela po načrtih FT delate tiste utore da se stranice trupa uležejo skupaj ali sam odrežte stranice vsako posebaj pa zlepite?
Pri izdelavi FT SimpleSoarerja sem izdelal trup s tistimi utori. Se lepo sestavlja samo je treba biti pazljiv pri izdelavi utora, hitro prerežeš spodnjo plast ali natrgaš papir/folijo pri odstranjevanju pene iz utora.

So pa ti utori prilagojeni debelini dolar tree foam boarda (mislim da je malo pod 5mm). Ker sem uporabljal 6mm depron sem načrt ustrezno povečal.
LP
Janez
Uporabniški avatar
Pisk
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 06 Feb 2005, 19:59
Kontakt:

Re: FT Mini Scout

Odgovor Napisal/-a Pisk »

mihec87 napisal/-a:V rc-kino sem ujagal depron ki ima na obeh straneh papir-je to dollar tree foam ali?

V glavnem zanima me ali ob izdelavi modela po načrtih FT delate tiste utore da se stranice trupa uležejo skupaj ali sam odrežte stranice vsako posebaj pa zlepite?
V EU zaenkrat nisem opazil, da bi kje imeli Dollar tree foam (vsaj kolikor sem bral po tujih forumih). Se pa tudi pri nas najde depron z papirjem na obeh straneh, a je približno za 1/3 težji kot original dolar tree (če lahko primerjaj težo: ameriške Dolar tree 5mm plate so težke 0,031g/cm2, naše pa 0,048g/cm2). Sam sem tega, ki se dobi pri nas, oblepljenega, vseeno uporabil pri gradnji Mikeys's FPV v3 modela. Je namreč precej bolj trden kot navaden 6mm depron.

Glede utorov: Jaz jih ne delam ampak kar odrežem na pravo dolžino vsako stranico posebej in nato zlepim.
Nepomembna osebna modelarska stran: http://leti-leti.splet.arnes.si/
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov