[Gradnja] Letalo iz stirodurja - snow crasher

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Lepo, da se trudiš z lastno konstrukcijo, a venar je prve korake proti samostojnosti enostavneje narediti v varnih rokah preizkušenega načrta, kot je na primer tale: http://www.modelarstvo.si/images/storie ... _nacrt.pdf
http://www.modelarstvo.si/modeli/cessna ... opora.html

LP Mitja
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a mitso »

na obliko visinca sem pozabil, hvala da ste me opozorili, bom popravil.
Lp, Mitja
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a pidalc »

LP
Ni ti treba popravljati profila, ker je ok [-X , pravzaprav je še boljši od simetričnega :D :D :D . pazi le, da boš imel težišče na 1/3 od sprednjega roba krila.
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a mitso »

danes poskusni let in...... stara zgodba... CRASH. Takoj po vzletu se je letalo nagnilo na levo, in nemogoče ga je bilo poravnati.

POSNETEK:


https://www.youtube.com/watch?v=su2FZNHFF3g
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a pidalc »

LP
Dožive si crash :evil: ](*,) ](*,) 8-[ 8-[ , a to naj ti ne vzame poguma. Po posnetku se vidi, da ti je letalo nagnilo zaradi momenta propelerja, kar se kompenzira z eleroni :wink: . Preglej letalo, če se da poptraviti. Kolikor sem videl iz posnetka sta možni dve napaki. Težišče malo preveč nazaj in pa možno, da imaš komande na eleronih narobe obrnjene. Zadnja napaka se zgodi tudi starejšim modelarjem če preveč hitijo. Če gledaš letalo z zadne strani , levi eleron gor, desni dol za zavoj v levo in desni gor, levi dol za zavoj v desno. Iz posnetka se tudi vidi, da imaš elerone precejna sredini razpona krila. Bolje je , če so na koncu, so bolj učinkoviti. Naslednja stvar so hodi komand. Za začetek bi ti predlagal 5mm hoda za eleron (5 mm gor in 5 mm dol za zadnji rob elerona) in nekje 5-6 mm za višino. Višina ima lahko več hoda kot zakrilca.
Če je možno popraviti ali pa boš delal novo krilo, mu naredi nekje 3° V loma. Tako ti letalo sede v zrak in je veliko bolj stabilno kot če imaš ravno krilo :D .
Še enkrat naj ti dogodek ne vzame poguma!!! To kar si naredil mora leteti. Predlagam pa , da pred naslednjim poletom obiščeš kakega izkušenega modelarja in skupaj pregledata letalo. Povej s kje si. Če nisi predaleč od Radeč ti lahko pomagam :whistle: :wink: .
Tomi
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Škoda, zgledalo je obetavno. Takle nagib pri vzletu bi z krilci v vsakem primeru moral neutralizirat če si jih seveda pravilno nastavil.
Nimaš kaj, s*it happens. Poflikat pa spet probat. Resno, prekontroliraj kako se ti odklanjajo krilca kot je reku pidalc.
šmergl itaq rulz
matej555
Razpravljalec
Prispevkov: 119
Pridružen: 04 Nov 2013, 18:59
Kraj: radeče

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a matej555 »

Vse se zgodi, samo ne izgubi volje. Js recimo sm v prvem letu razbil moj prvi combat model. Razlog, višina ni prijela. Predlagam da se res posvetuješ z izkušenim modelarjem, saj si boš tako zagotovil da bo letalo letelo.
LP
Matej
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

mitso napisal/-a:danes poskusni let in...... stara zgodba... CRASH. Takoj po vzletu se je letalo nagnilo na levo, in nemogoče ga je bilo poravnati.

POSNETEK:


https://www.youtube.com/watch?v=su2FZNHFF3g

Ne se preveč sekirat...

Evo moj današnji izdelek:

Slika

Malo več V loma bo precej pomagalo pri prvih letih.

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a mitso »

Zakrilca so bila pravilno nastavljena, sem preveril najmanj 5 krat doma in še najmanj 3 krat pred letom ker si res nisem želel da bi razbil letalo zaradi take neumnosti. Za moment propelerja pa ne vem točno kaj to je?

No drugače pa, letalo ni tako hudo poškodovano. Zlomil se je rep, ki pa sem ga že prilepil nazaj, pa krilo se je na sredini prelomilo na pol, še sreča da sem imel dvodelno krilo, tako da le zamenjam palice in krilo bo popravljeno. Sem pa tudi razmišljal, da so bila za neodzivanje letala kriva zakrilca. Pante sem nadomestil z trakom, ki sem ga uporabil za prekrivanje in možno je, daje upor zraka rahlo odlepil zgib, ter da se je tako zakrilce premaknilo. Predvidevam da ne razumete mojega jezika ker je vse bolj po domače povedano, tako da prilagam skico:
Priponke
Brez naslova.png
Brez naslova.png (6.42 KiB) Pogledano 4770 krat
Brez naslova - kopija.png
Brez naslova - kopija.png (6.5 KiB) Pogledano 4770 krat
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a Icoman »

če si naredil takole nekako nebi smelo bit težav
Priponke
selotejp panti.jpg
selotejp panti.jpg (36.03 KiB) Pogledano 4759 krat
šmergl itaq rulz
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Barvo, lepilni trak za pant je ok, biti pa mora obvezno z obeh strani ](*,) . Pa se obvezno preveri pred vsakim poletom, da dobro drži. Tudi jaz sem imel primer, ko je lepilni trak popustil pri že precej utrujenem modelu in sem ga težko rešil. #-o
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a mitso »

Lepilni trak sem dal na obeh straneh.. Naj pa povem, da sem sedaj ugotovil, da je bilo krivo ravno to, za kar sem si najmanj mislil. Nastavitev zakrilc.. Kljub temu, da sem nastavitev res velikokrat "preveril" pa zgleda da sem vedno mislil le.. ah saj je prava nastavitev, saj imam na Beti 1400 isto pa je vredu... sedaj pa sem ponovno probal in ugotovil, da se zakrilca na tem letalu pomikajo ravno obratno kot na Beti, in da je bil to vzrok za polomijo. Sedaj pa se tolčem po glavi, ker sem bil tako prepričan da je vse vredu, pa je bilo ravno to krivo.. Za naslednjič bom vedel! Iz napak se učimo :S
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a slayer »

Kaj pa motor si kaj nagnil na dol in v desno? Ponavadi se to (kot je videno na posnetku)tudi zgodi,če je motor postavljen v 'nulo'. Lp.
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a mitso »

Motor sem nagnil. Kot sem že povedal, mislim da je bila kriva nastavitev zakrilc.
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Bravo :D ,da si e našel vzrok. Videl sem posnetek letala kyusu, narejenega v nulo iz balze, razpon kril neke 3m. Prava mojstrovina, pa ista začetniška napaka ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) . Le popravi kar se je poškodovalo, pa v zrak :D :D :-({|= .
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

NUJNO!!

1. povečati razliko vpadnega kota med krilom in repom. Recimo, ko je rep v nevtrali, naj ima krilo 2°vpadnega kota... ali ko je krilo v vodoravni legi, naj ima rep negativni vpadni kot (gledano na mode od strani). Glede na sunkovito spreminjanje višine (iz video posnetka kreša) sumim na premajhno razliko vpadnih kotov, ali pa (in pa) težišče preveč zadaj..ali pa krmiljnje s sunkovitimi odkloni v skrajne lege..panika....
2. narediti "V" lom krila. Naj bo konec krila dvignjen za kakšen centimeter nad horizontalo.
3. zmanjšati odklone krmil
3. pri letenju uporabiti koordinirane odklone VSEH krmil.

Priporočam met modela z roke, s polovico plina namesto vzleta s tal in polnim plinom. Tako bo model imel manjši "šok" ob vzletu, in ne bo delal kar nekaj po svoje...

LP Mitja
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a mitso »

eno vprašanje. Motor je treba nagniti v desno in navzdol ali v levo in navzdol?
Uporabniški avatar
sihu
Tekmovalec
Prispevkov: 351
Pridružen: 07 Sep 2011, 10:25
Kraj: Slovenska Bistrica

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a sihu »

Desno in navzdol.
Hitec Eclipse 7 Pro, RV-9, Scout, EPP Mustang P-51, Bliss Topmodel CZ, Robbe Charter, CopterX 450
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a mitso »

Danes je bil na vrsti nov poskusni let in... v zahvalo 30 cm snežni odeji je letalo skoraj celo. Odpadla so le kolesa.

Leti? Leti. Moj prvi cilj je dosežen. JAA LETIII!!! :D No bom kar začel tako kot je bilo. Danes sem dobil popravljen motorček (zadnjič sem ga poslal na modelar.si da mi zamenjajo os motorja, saj sem jo zadnjič po neumnosti zlomil. V kleti sem se malo igral, potem pa mi je dalinc ušel iz rok, zadel ob mene in ročica za plin do konca. Letalo pa bum v steno (z letalom je bilo vse OK)) no in sem se odločil da bom opravil nov poskusni let. Namontiram motor, preverim težišče, naklone zakrilc in.. gremo. Vse pripravim, dam gasa do polovice, malo potečem in spustim letalo iz roke. Letalo leti. Super! ;D naredim par krogov nad sabo, saj sem imel dokaj malo prostora zaradi dreves in ga nisem upal odpeljati predaleč, ga dvignem v zrak in... nikakor ne gre v desno, še poravnati se noče :/ odneham plin, da v primeru padca ne polomim spet celega letala, in nekako dokaj mehko pristanem v sneg. Pogledam kaj je narobe in ugotovim da se je ježek z baterijo odlepil, baterija pa pomaknila v levo. Ok grem domou, naredim iz stiroporja tako, da se baterija komaj prilega notri, in da bo stabilna. Grem nazaj, sedaj na drugo mesto, kjer je več prostora. Vržem, preveč v zrak, zato letalo omahne. Vržem drugič, naredim 10 metrov, letalo se nagiba na levo in "pristane". Malo strimam, vržem še enkrat, sedaj se ni nagibalo levo. ;D ga spravim malo bol v zrak, kar naenkrat nemorem obrniti. In to se je potem ponavljalo znova in znova. Nekako sem se potem malo navadil kako je treba, in lahko rečem da letalo leti. Torej.. leti, ampak ni odzivno. Res zelo zeloo počasi se odziva, nekako se mi zdi da se dobro odziva le pri visoki hitrosti in pa pri zelo počasnem letenju. To pa je moteče, saj pri tisti vmesni hitrosti komaj zavijem oz. se nagnem.
Torej zanima me, če je slaba odzivnost nagiba zaradi preveč proti letalu pomaknjenih zakrilc, premajhnih zakrilc, sumim tudi na premajhne hode, čeprav so tej 1 cm gor in dol.Je možno tudi to, da je težišče preveč pod krili (baterija in vse se nahaja na dnu letala cca. 10 cm pod krili) in zato prevelika stabilnost?

Drugače pa hvala vam za vse nasvete, kljub slabi odzivnosti letala sem zelo vesel da leti, in verjamem da se bo tudi tole porihtalo ;D
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a slayer »

=D> Glavno,da je volja...potem uspeh skorajda ne more izostati :wink:
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Lepo :D :D :D =D> =D> =D> =D> :D :D
Slabo odzivnost imaš morda zato, ker imaš elerone preveč proti sredini krila. Podalšaj jih skoraj do konca tako, da zarežeš krilo in del kjer se sedaj končajo le zlepiš z podalškom. Tako boš dobil večjo krmilno površino in tudi večjo okretnost :wink:
Obišči kakšnega modelarja . Ta ti bo laže svetova ko bo model videl v živo :D
Uporabniški avatar
sihu
Tekmovalec
Prispevkov: 351
Pridružen: 07 Sep 2011, 10:25
Kraj: Slovenska Bistrica

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - trenutno brez imena

Odgovor Napisal/-a sihu »

Od kod si? Če si kje blizu, ti z veseljem pomagam.
Hitec Eclipse 7 Pro, RV-9, Scout, EPP Mustang P-51, Bliss Topmodel CZ, Robbe Charter, CopterX 450
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: [Gradnja] Letalo vezi ziz stirodurja - snow crasher

Odgovor Napisal/-a mitso »

Kot ste morda opazili, je letalo dobilo tudi ime.. Zakaj snow crasher? ker je tolikokrat "krešnilo" v sneg, da bi bilo brez snega letalo čisto polomljeno :D razmišljal sem tudi nekaj v s tem, da je letalo rešil sneg, vendar se nisem spomnil nič pametnega.

Naj pa povem, da bom danes razširil zakrilca in povečal hode, ter pomaknil nosilec za baterijo bolj navzgor, torej da bo baterija bližje krilom in bo tudi to manjšalo stabilnost in bo tako letalo bolj odzivno, vendar je nebom premaknil preveč navzgor, saj še vedno želim neko stabilnost med letom. Koles pa zaenkrat ne bom dajal nazaj, saj bi se rad najprej prepričal, da bojo tej ukrepi delovali in pomagali pri letenju.

Lep pozdrav,

Mitja
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - snow crasher

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Odlično, razmišljaš v pravo smer. Yes, imamo težišče, CG, center of gravity in pa COM, center of mass... in to deluje zelo povezano 8) Prav fino je videt, da ti je uspelo splovit lasten umotvor in se tudi nekaj naučit by the way... če je foum uspel pomagat, je uspelo tudi forumu.
In, iz česa bodo krilca?
šmergl itaq rulz
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: [Gradnja] Letalo iz stirodurja - snow crasher

Odgovor Napisal/-a mitso »

Zakrilca so že narejena, naredil pa sem jih tako kot je predlagal pidalc. Le zarezal in zlepil z že obstoječim zakrilcem.. Pa tudi nosilec za baterijo sem dvignil, tako da sedaj bi moralo biti bolj odzivno. Testni let bo jutri, če mi bo uspelo dodam tudi posnetek.
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov