Spitfire 1:18 in J-22 Orao

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

Odgovori
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Spitfire 1:18 in J-22 Orao

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Tole se mi je zgodilo na brzino.
Iz odpadnih posteljic od kril za en drug model sem na hitrco hotel naredit drsalca za mulce pa se je sprevrglo v en teden drenjanja sredi kuhinje.
EPP, spet, kaj čem.
"načrt" sem prerisal direkt iz monitorja na papir... odpreš 3 view povečaš kolkr nese 24 inčni monitor in čez nalimaš papir in prerišeš kot v vrtcu...
...( sam ne se režat, moj sodelavec z metrom meri po monitorju v cad programu )
Priponke
templejti... spitfajer 100%
templejti... spitfajer 100%
micro_Vb_plan.jpg (65.25 KiB) Pogledano 5289 krat
Zadnjič spremenil Icoman, dne 14 Maj 2015, 10:54, skupaj popravljeno 2 krat.
šmergl itaq rulz
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: Spitfire 1:18

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Do večera je bil v grobo zrezan in oblikovan in takoj ko sem ga dal na vago sem začel gledat kolk bi bla motorizacija za tak 60cm avijonček.
Takoj drug dan sem šel v akcijo za moped in regler in pol se je začelo raztegovat.
Zakaj nebi kabince zvakumiral?
Tisto kar je bilo na trupu kao kabina, sem odrezal in naknadno porezal čisto na ravne ploskve gor pa prilepu nekje balso nekje šperček in zbrusu v kao spitfajer kabino.
Priponke
spitek.jpg
spitek.jpg (43.2 KiB) Pogledano 5275 krat
kabinca.jpg
kabinca.jpg (60.19 KiB) Pogledano 5275 krat
šmergl itaq rulz
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: Spitfire 1:18

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Da nebi bla kabina pretežka sem uporabil kar ostanek folije ki je ostala od drugega modela in je bila že precej stanjšana zaradi predhodnega vakumiranja. Malo sem bil skeptičen da se bodo gor poznale pike od vakuma od prej pa je izpadlo čisto ok.
Priponke
pramodelci.jpg
pramodelci.jpg (178.35 KiB) Pogledano 5264 krat
u_vakum.jpg
u_vakum.jpg (96.62 KiB) Pogledano 5264 krat
šmergl itaq rulz
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: Spitfire 1:18

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Da je maskiranje majhne kabine ful luštno delo vejo vsi ki so to kdaj že delali.
Ampak se izplača že zaradi tega da imamo po tem gušt dol praskat masko.
Priponke
maska.jpg
maska.jpg (119.83 KiB) Pogledano 5259 krat
šmergl itaq rulz
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: Spitfire 1:18

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Med samo gradnjo sem prtisnu zelo malo slik. Med samim barvanjem pa nič... je blo dosti dela z čiščenjem airbrusha.
Za referenco sem imel plastičen model 1:72, metra pa skoraj nisem rabil... vse je od oka.
Preden sem ga barval je pokuril dve baterije, pol sem pa reku dost, dokler je še cel.
In pol sem celo nedeljo pral airbrush.
Priponke
MVb.jpg
MVb.jpg (97.01 KiB) Pogledano 5250 krat
šmergl itaq rulz
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: Spitfire 1:18

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Barva je nanesla celih 12g pa sem barval zelo na tanko, s tem da se črn EPP barva ne prav dobro. Šele ko je barva suha se vidi da si nekaj naredu in treba je it nar nekajkrat čez da ni več črn. Sicer pa, bolj je barva svela bolj je težka pravijo.
Glede letalnih sposobnosti... letiš ga lahko dobesedno okrog glave in lupinge dela na 1,5m radiju... po nagibu je pa malo len ker so hodi na aileronih zelo majhni.
Je pa bil od začetka kar podivjan ampak se je ukrotil...

še specifikacije
profil: od oka clark Y na koncu kril flat.
AUW 89 g
600mm span
EWD 1,5°-2°
M1818/25 10g motor
2x D47 servo
7A ESC
300-350 mAh lipo

To je to. Še bomo delali mikriče.
Še ena slika... ja, skos je bil na vagi.


Lp, I
Priponke
spitek1.jpg
spitek1.jpg (137.78 KiB) Pogledano 5231 krat
šmergl itaq rulz
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

SOKO J-22 Orao

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Nastaja mi še en mikro model "prerisan iz monitorja". Tokrat Soko J-22 Orao v merilu nekje 1:23. Zadeva je že letela in preživela več direktnih zadetkov na nos, ampak še drži obliko oz. se mu niti ne pozna dosti, ker je
preko EPP pene laminiran 60g/m2 kevlar z neostikom. Modelček je krmiljen z nagibom in višino, poganja pa ga (M1818/17) 10g 4500KV motorček krmiljen z 7A regulatorjem, ki se napaja z 2S 300mAh baterijo ki zdrži cca 4minute.
Priznam da mi še ni uspelo zadržat koncentracijo toliko časa da bi izpraznil baterijo. Model je za moje reflekse kar prehud. V nekaj sekundah namreč postane nerazločna pikica, v dinamični kovit pa pade z lahkoto.
Teža z baterijo je okrog 130g pri razponu 400mm.
Trenutno je v fazi pred nanašanjem oznak jugoslovanskega vojnega letalstva do leta 1991.
Priponke
DSC_0342.JPG
DSC_0342.JPG (296.93 KiB) Pogledano 4933 krat
DSC_0341.JPG
DSC_0341.JPG (218.71 KiB) Pogledano 4933 krat
DSC_0343.JPG
DSC_0343.JPG (276.12 KiB) Pogledano 4933 krat
šmergl itaq rulz
Uporabniški avatar
vinet
Razpravljalec
Prispevkov: 60
Pridružen: 17 Jul 2013, 12:14
Kraj: Domžale

Re: SOKO J-22 Orao

Odgovor Napisal/-a vinet »

Želim ti uspešen zaključek gradnje in čim več uspešnih poletov.
Vine
Bruc:)
Razpravljalec
Prispevkov: 171
Pridružen: 14 Mar 2005, 14:40
Kraj: Sežana-Ljubljana

Re: Spitfire 1:18

Odgovor Napisal/-a Bruc:) »

Vsa čast konstruktorju... to mora šibat "ko sneta sekira"...

Sploh pa me fascinira"prerisano iz monitorja"... :D

Želim ti obilo uspešnih poletov in kako pivce za živce po njih...

Pozdrav, Boštjan
Smo strojniki, in smo barabe:)
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: Spitfire 1:18

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Hvala za lepe želje čeprav se bojim da prav dolgega veka tale model ne bo.
Je v preveliki rizični skupini :D
šmergl itaq rulz
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

SOKO J-22 ORAO

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Odločil sem se za letalo z serijsko številko 25102 ki je bilo predstavljeno na salonu Le Bourget leta 1985.
Na krilih je imel številko 102 na trupu pa 407.
Manjka mu še par pikc barve in pa nov propeler, ker je tale že čist ščikan.
Priponke
DSC_0347.JPG
DSC_0347.JPG (177.84 KiB) Pogledano 4724 krat
šmergl itaq rulz
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Spitfire 1:18 in J-22 Orao

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Huda leteča izolacija =D>

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Spitfire 1:18 in J-22 Orao

Odgovor Napisal/-a slayer »

Super Ico :D ! Prvič vidim enga Jugo Orla kot leteči model.Sem pa enkrat zasledil en tvoj projekt Super Galeba.Je uspel ali je šel v pozabo?
Lp.
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: Spitfire 1:18 in J-22 Orao

Odgovor Napisal/-a Icoman »

slayer napisal/-a:Super Ico :D ! Prvič vidim enga Jugo Orla kot leteči model.Sem pa enkrat zasledil en tvoj projekt Super Galeba.Je uspel ali je šel v pozabo?
Lp.
Hoj Jernej,
Tut jaz ga še nisem videl pred mojim, mogoče mi je blo tut to mal izziva da ga naredim 8)

Na G-4 sem začel delat nekje leta 2007 in ga potem nisem dokončal.
Imam pa G-4 polizdelek že nekaj mesecev na dohvatu ruke in ga vsake tolko cajta mal prešlatam in gledam kako naprej. Teška je je scratch-builderska... pa saj sam dobro veš.
Par mesecev nazaj sem za G-4 naredil mehanizem in vpetje pendel repa potem pa so začeli vrivat neki drugi projekti in prioritete so se menjale kot gate.
G-4 me jasno še vedno žuli ampak ne kot motorni model ampak kot jadralec PSS. Trenutno je plan tak, da ga naredim za na hrib in zadne čase v ta namen preiskušam razne tehnike prekrivanja EPP-ja da se dobi dokaj gladka površina za barvo in da materjal obdrži prožnost skupaj z barvo. Pri J-22 mi je to delno uspelo... delno pa zato, ker ni cel prekrit :D bi blo pretežko ker je model tako majhen. V vsakem primeru G-4 bo... enkrat, mogoče še letos.

Lp, I
šmergl itaq rulz
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Spitfire 1:18 in J-22 Orao

Odgovor Napisal/-a slayer »

To je pa fajn slišat.Glavno,da G4 enkrat bo in,da je še pri hiši :D
Glede tega smo menda po večini vsi isti.Malo zagnano ustvarjaš potem te pa mimogrede potegne v kakšen drug projekt 8)
Lp.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Spitfire 1:18 in J-22 Orao

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Icoman napisal/-a: razne tehnike prekrivanja EPP-ja da se dobi dokaj gladka površina za barvo in da materjal obdrži prožnost skupaj z barvo. Pri J-22 mi je to delno uspelo...

Najtanjši japonski papir in lepilo za tapete? Prožnost sicer izgubi, postane pa trd "ko kamen".

p.s.
Globji eleroni v korenu, ožji na koncih, ter minimalni hodi in bo manj zvračanj. Še bolje pa težišče bolj naprej, morda na 20-25%, delta mikser za rep in nič eleronov.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: Spitfire 1:18 in J-22 Orao

Odgovor Napisal/-a Icoman »

raktivec napisal/-a:
Najtanjši japonski papir in lepilo za tapete? Prožnost sicer izgubi, postane pa trd "ko kamen".

p.s.
Globji eleroni v korenu, ožji na koncih, ter minimalni hodi in bo manj zvračanj. Še bolje pa težišče bolj naprej, morda na 20-25%, delta mikser za rep in nič eleronov.
Nočem da EPP rata trd. V nasprotnem primeru bi lahko delal iz stiroporja in fiberglasa. Cilj je da model preživi tut direkten zadetek v poden brez hujših posledic. Dobi pač malo gubic ampak s tem sem se sprijaznil.
Trenutno je tehnika skorje taka, da laminiram umetna vlakna z razredčenim kontaktnim kaučukovim lepilom. Pred tem se pobrušena površina pokita z istim lepilom in dodanimi mikrobaloni.
Mogoče se sliši smešno, ampak kdor je imel priložnost prešlatat je bil zelo presenečen.
Nos do krila je v 60g kevlarju, naletna letvica in ailerons pa 24g steklo ki je ob enem tudi pant. Rep je popolnoma gol, samo barva. Vidi pa se spoj smernega stabilizatorja z trupom ki je pokitan. Samo pokitan in nič brušen, ker se tega brusit več neda.

Glede krilc: V štartu je imel krilca v korenu široka cca 25mm na koncih pa 15mm. Pri prvih glide testih je bilo vse v redu, takoj ko sem začel testirat z motorjem pa je bilo očitno da so krilca odločno prevelika. Roll rate je bil brutalen tudi z minimalnimi odkloni... zavrtel se je kot pikado in lahko sem samo odvzel gas da je padu dol z manj hitrosti.

Po tem sem krilca kar odrezal, ker so bili panti pač že narejeni z 24g steklenko. Enostavno sem jih zožal za polovico in naredil še daljše krmilne ročice. Po tem posegu je bilo veliko bolje.
Vidi pa se da je trailing edge sedaj precej debel kar je sicer skregano z aerodinamiko (šta je tu je), ampak nisem opazil da bi zarad tega slabše letel. Zame je tako ali tako prehiter. Kot bi vozil maljutko. #-o

Deltamikser na repu; ja, fino bi bilo ampak precej težko izvedljivo. Že pendel višinca naredit je dosti delikatno pri tako majhnem modelu... da je natančen in da iskorišča cel hod servota... pa da ne doda dosti teže v repu.

Je pa včeraj poletel prvič po barvanju in se mu niti ne pozna da je pridobil tistih nekaj gramov z barvo. Ta porezan propeler daje 105g statičnega potiska. Za začetek ga bom še kar pustil dokler ne ge v maloro.
Sem ga pa dal za probat še enemu bolj iskušenemu pilotu in mi je takoj svetoval težišče še bolj naprej in še zmanjšat odklone. Po tem posegu je postal precej bolj krotek. Zdaj se aileron premika le še cca 1.5mm v + in -. Verjeno bi blo boljše če bi mu elerone naredi scale... bom vsaj vedel za G-4.
Priponke
Orao_102_407.jpg
Orao_102_407.jpg (233.88 KiB) Pogledano 4324 krat
šmergl itaq rulz
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Spitfire 1:18 in J-22 Orao

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: Spitfire 1:18 in J-22 Orao

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Vem vem, smo ga ze sli pogledat v Pivko. Skoda ker je Romun, pa postavljen je precej v kot ob steni. Imajo se F84 in pa gazelo od avijacije, drugace pa je muzej z poudarkom na oklepnikih... Vsekakor vredno ogleda.
šmergl itaq rulz
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov