Multiplex Fun cub

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

Odgovori
Uporabniški avatar
dakaloka
Razpravljalec
Prispevkov: 84
Pridružen: 07 Okt 2012, 13:16

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a dakaloka »

Še hextronik servoti so primerni, če si si prebral izčrpen članek iz Rc Model Reiews, ki sem ti ga vprejšnem sporočilu pokazal, boš ugotovil, da so boljši kot izgledajo, še sam jih uporabljam in so za to ceno, čisto zlato. Drugače pa je modelarstvo drag hobi in tu ni prevelikega šparanja.
labtec7
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 05 Nov 2013, 16:54

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a labtec7 »

Pisaneli napisal/-a:Vzemi tale motor, pri Mibotu naj ti dajo 12x6 zložljiv prop za 5mm os z spinerjem kar bo idelano glede na to da si začetnik. Imaš manj možnosti za zlom propa. Baterijo pa komot 3s 3000mah in pa 60A regler.
850w to je prevec. Prej sem imel ntm 550w into je cisto pre brutalno. S tem ki sem ga izbral in s propom 11x5,5 bo tam okoli 400w mci kar je dovolj.
labtec7
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 05 Nov 2013, 16:54

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a labtec7 »

dakaloka napisal/-a:Še hextronik servoti so primerni, če si si prebral izčrpen članek iz Rc Model Reiews, ki sem ti ga vprejšnem sporočilu pokazal, boš ugotovil, da so boljši kot izgledajo, še sam jih uporabljam in so za to ceno, čisto zlato. Drugače pa je modelarstvo drag hobi in tu ni prevelikega šparanja.
To ze samo ko jih nimajo na zalogi :(
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

labtec7 napisal/-a:
Pisaneli napisal/-a:Vzemi tale motor, pri Mibotu naj ti dajo 12x6 zložljiv prop za 5mm os z spinerjem kar bo idelano glede na to da si začetnik. Imaš manj možnosti za zlom propa. Baterijo pa komot 3s 3000mah in pa 60A regler.
850w to je prevec. Prej sem imel ntm 550w into je cisto pre brutalno. S tem ki sem ga izbral in s propom 11x5,5 bo tam okoli 400w mci kar je dovolj.
Če bi si dobro prebral opis izdelka, bi ugotovil, da je moč pri 3s bateriji 570W. :wink:
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
labtec7
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 05 Nov 2013, 16:54

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a labtec7 »

Pisaneli napisal/-a:
labtec7 napisal/-a:
Pisaneli napisal/-a:Vzemi tale motor, pri Mibotu naj ti dajo 12x6 zložljiv prop za 5mm os z spinerjem kar bo idelano glede na to da si začetnik. Imaš manj možnosti za zlom propa. Baterijo pa komot 3s 3000mah in pa 60A regler.
850w to je prevec. Prej sem imel ntm 550w into je cisto pre brutalno. S tem ki sem ga izbral in s propom 11x5,5 bo tam okoli 400w mci kar je dovolj.
Če bi si dobro prebral opis izdelka, bi ugotovil, da je moč pri 3s bateriji 570W. :wink:
Se zmeraj prevec nerabim vec kot 400 w mnogi pravijo da ze 350w zadosca
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

dakaloka napisal/-a:
labtec7 napisal/-a:
dakaloka napisal/-a: Za lepilo ti pa priporočam dvodelni pet-minutni epoksi ali pa lepilo mitopur, UHU-poor: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _5_oz.html

lep pozdrav
Oziroma lahko prebereš tudi navodila................
Use medium-viscosity
cyano-acrylate glue for all joints
Oziroma ,če je komu do experimentov kitajski 4 minutni "epoxi steel" topi elapor...!
Slika
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Epoxi oz. foam safe CA lepilo se ne priporoča za elapor. Preverjeno najboljše prime Zacki.

Spet so tu navodila, katerih se nekateri ne držijo:

Important note

This model is not made of styrofoam™, and it is not possible to glue the material using white glue, polyurethane or
epoxy; these adhesives only produce a superficial bond which gives way when stressed. Use medium-viscosity
cyano-acrylate glue for all joints, preferably our Zacki-ELAPOR®, # 59 2727 - the cyano glue optimised specifically for
ELAPOR® particle foam.
If you use Zacki-ELAPOR® you will find that you do not need cyano �kicker’ or activator for most joints. However, if
you wish to use a different adhesive, and are therefore obliged to use kicker / activator spray, we recommend that
you apply the material in the open air as it can be injurious to health.
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
labtec7
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 05 Nov 2013, 16:54

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a labtec7 »

torej na koncu sem se odločil da kupim http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... Servo.html 4x za elerone 2 pa za višino pa za smer in pa http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... Servo.html za flape upam da je odločitev prava.
Uporabniški avatar
joemontana1234
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 19 Dec 2011, 09:11
Kraj: Ljubljana

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a joemontana1234 »

Pri servotih res ne šparaj, rajši pri motorju, sam sem imel na začetku mislim da 350W zdaj imam 500W pa še nekaj, skoraj malo preveč, FunCub je narejen za počasno letenje ne pa za lomljenje kril. 2200 3s lipo bo čisto dovolj tudi za težišče idealno. Zaki lepilo? Nimaš boljšega za multiplexovo peno :)

Ali ti je to prvi model?
labtec7
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 05 Nov 2013, 16:54

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a labtec7 »

Ne to je moj drugi model prej sem imel easystara katerega sem predelal in kmalu nato razbil. Sedajpa mi je dougcas brez letenja zato sm se odlocil za nov model. Motor bo 450w in baterija3000mah zdaj nemorem ssprementi kerje ze naroceno.
lukasmuka
Tekmovalec
Prispevkov: 224
Pridružen: 05 Feb 2011, 19:44

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a lukasmuka »

ni boljšega sekundnega kot instacure, ki je na voljo tudi v hobbykingu.
labtec7
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 05 Nov 2013, 16:54

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a labtec7 »

Kaj pa uhu por ali pa uhu kraft ?
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Ne preveč rad se oglašam na nekatere poste, vendar se, kdaj pa kdaj, po mojem občutku, moram.
Dragi ¨labtec7¨, po napisanem sklepam, da ste začetnik. Če bi prebrali navodila, ki ste jih dobili v kompletu, vam bi moralo biti jasno, katero lepilo potrebujete, kakšen motor in s tem tudi krmilnik, akumulator in servomotorje potrebujete za FunCup. Uporaba večega akumulatorja spremeni težišče modela, kar oteži let. Po teži motorja in servomotorjev lahko kupite podobne MPX-ovim servomotorjem in motorju. Ko sem še prodajal sem začetnikom, ki so hoteli preskočiti začetek v modelarstvu razložil, da brez znanja abecede ne moreš brati in bodočim modelarjem, ki so hoteli začetno letalo nadgraditi v super akrobata, da iz osla ne moreš narediti dirkalnega konja brez znanja o modelarstvu.
LP

Peter
labtec7
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 05 Nov 2013, 16:54

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a labtec7 »

Peter Burkeljc napisal/-a:Zdravo!

Ne preveč rad se oglašam na nekatere poste, vendar se, kdaj pa kdaj, po mojem občutku, moram.
Dragi ¨labtec7¨, po napisanem sklepam, da ste začetnik. Če bi prebrali navodila, ki ste jih dobili v kompletu, vam bi moralo biti jasno, katero lepilo potrebujete, kakšen motor in s tem tudi krmilnik, akumulator in servomotorje potrebujete za FunCup. Uporaba večega akumulatorja spremeni težišče modela, kar oteži let. Po teži motorja in servomotorjev lahko kupite podobne
Peter
Spostovani.
Problem je u tem ker sm letalo komaj narocil in zato se nimam navodil. Zato pa sprasujem po forumu kaj naj narocim oz kaj priporocate. Za lepilo bom izbral uhu kraft ali pa por ki ne topita stiropora. Baterija pa ni dosti tezja nebi rad letel 5 min in nato polnil s5 2 uri zato sem izbral to baterijo.
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Če ste kupili komplet v trgovini, ste dobili originalno navodilo, kjer piše, katero lepilo je primerno - Zacki Elapor. Elapor ni stiropor in, kot ste dobili nasvet v enem od predhodnih postov, epoxy in podobno ni primerno lepilo za ta material. Verjetno se tudi vam zdi, da je škoda zaradi nekaj € pri nakupu neustreznega lepila, skaziti ali uničiti precej dražji model.

LP

Peter
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

labtec7 napisal/-a:Problem je u tem ker sm letalo komaj narocil in zato se nimam navodil. Zato pa sprasujem po forumu kaj naj narocim oz kaj priporocate.
Navodilo za sestavo modela: http://hitecrcd.com/files/FunCubManual.pdf

Pogon:
Himax C 3516-0840 brushless motor No 33 3022
MULTIcont BL-30 S-BEC speed controller No 7 2289
13” x 4” propeller No 73 3114
Driver with spinner, for 5 mm � shaft, propeller hub bore 6 mm No 33 2315
Slika
labtec7 napisal/-a:Baterija pa ni dosti tezja nebi rad letel 5 min in nato polnil s5 2 uri zato sem izbral to baterijo.
Pa kupi dve bateriji! To je veliko bolje, kot pa ena večja! Ko letiš z eno, se druga polni, ali pa prideš na teren z dvema napolnjenima.
Slika
S pamentnim "rokovanjem" ročice za plin motorja (poln plin le takat, ko ga res potrebujemo) se da leteti bolj dolgo, kot pa z "nažigavanjem" s polno močjo.

Uporaba večjega in težjega akumulatorja od priporočenega je dvorezen meč! Res ima več kapacitete, kar bi pri enakem motorju in propelerju pomenilo daljše delovanje,
ampak model je z večjim akumulatorjem težji, (tista misel, "saj je samo čisto majčkeno težji"..ni tako nedolžna, kot izgleda)
zato mora leteti pod večjim vpadnim kotom, ali pa z večjo brzino, kar pomeni da leti model z več upora,
zato mora imeti motor večje vrtljaje,
zato potegne iz akumulatoja več elektrike,
zato ne leti toliko dlje, kot pa je iz povečane kapacitete laično pričakovati.
Zaradi povečane mase, je model tudi pri ugasnjenem motorju hitreje na tleh, ker slabše "jadra".
To še dodatno skajšuje čas letenja, ker se ne da "varčevat" akumulatorja z jadranjem.
labtec7 napisal/-a:Za lepilo bom izbral uhu kraft ali pa por ki ne topita stiropora.
Kolikokrat so ti že napisali da FunCub ni narejen iz STIROPORA!

Seveda se je treba zavedati, da izkušeni (beri: z veliko "kilometrine") modelaji dostikrat "spimpajo" svoj model z močnejšim pogonom, tako da lahko celo za seboj vleče malega jadalca v aerozapegi. Vendar je to ekstrem, ki ni nujen za "turistično" letenje.

Mitja
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Navodila so na netu zato,da jih predelaš prej kot odpreš škatlo,ali pa celo pred nabavo.Tu se pa na celi strani debatira o lepilih za katera ti v okvirčku piše,da niso uporabna....
Important note
This model is not made of styrofoam™, and it is not possible to glue the material using white glue, polyurethane or
epoxy; these adhesives only produce a superficial bond which gives way when stressed. Use medium-viscosity
cyano-acrylate glue for all joints, preferably our Zacki-ELAPOR®, # 59 2727 - the cyano glue optimised specifically for
ELAPOR® particle foam.
If you use Zacki-ELAPOR® you will find that you do not need cyano �kicker’ or activator for most joints. However, if
you wish to use a different adhesive, and are therefore obliged to use kicker / activator spray, we recommend that
you apply the material in the open air as it can be injurious to health.
Slika
Uporabniški avatar
Davy Crockett
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 20 Nov 2013, 19:07

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a Davy Crockett »

Pozdravljeni!
Ker vsi pravite, da epoksi ni primeren za elapor oz. EPO, zakaj ga potem Bruce uporablja tu: http://www.youtube.com/watch?v=84GK3Ll8 ... 0D71AEED31 , glej 7.37. Ali ima to lepilo pri EPO -tu samo manj lepilne moči ali...?
Zadnjič spremenil Davy Crockett, dne 25 Nov 2013, 16:54, skupaj popravljeno 1 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Davy Crockett napisal/-a:Pozdravljeni!
Ker vsi pravite, da epoksi ni primeren za elapor oz. EPO, zakaj ga potem Bruce uporablja tu: http://www.youtube.com/watch?v=84GK3Ll8 ... 0D71AEED31 , glej 7.37. Ali ima to lepilo pri EPO -tu sam manj lepilne moči ali...?
Živjo in dobrodošel na forumu!

V razmislek:
- Rare Bear iz HobbyKinga je narejen iz EPO (Expanded PolyOlefin)
- FunCub je narejen iz EPE (Expanded Polyethylene)

Mitja
Uporabniški avatar
Davy Crockett
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 20 Nov 2013, 19:07

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a Davy Crockett »

V razmislek:
- Rare Bear iz HobbyKinga je narejen iz EPO (Expanded PolyOlefin)
- FunCub je narejen iz EPE (Expanded Polyethylene)
Aha, hvala.
labtec7
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 05 Nov 2013, 16:54

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a labtec7 »

Moja baterija 3000mah je teze 240g medtem ko so baterije z 2200mah tezke tam okoli 205 g za 35g res nebo velike sile pac potrebno se bo malo poigrati s teziscem to je vse. Letalo je ze naroceno cakam samo se da se prijatelju odstranijo nakupi ki jih je do zdaj opravljal s paypalom da mi naroci se elektroniko z hobbykinga :))
Uporabniški avatar
joemontana1234
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 19 Dec 2011, 09:11
Kraj: Ljubljana

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a joemontana1234 »

labtec7 napisal/-a:Moja baterija 3000mah je teze 240g medtem ko so baterije z 2200mah tezke tam okoli 205 g za 35g res nebo velike sile pac potrebno se bo malo poigrati s teziscem to je vse. Letalo je ze naroceno cakam samo se da se prijatelju odstranijo nakupi ki jih je do zdaj opravljal s paypalom da mi naroci se elektroniko z hobbykinga :))
Sam sem letel funcuba tudi z 3000mah težišče je blo super, lahko celo malo pustiš težišče naprej. Kaj rabiš od elektronike? Imam motor in regler, če te zanima??

http://www.youtube.com/user/FlyingRcPlane/videos

:)

LP
Igor
labtec7
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 05 Nov 2013, 16:54

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a labtec7 »

Nameravam kupiti komplet elektroniko z hobby kinga. 60 Aesc. 450w motor 3000mah baterijo 11x5,5 prop in pa metal gear servote. Zanima me pa cene za katero bi mi ti prodal motor ter malo specifikacije. Zs ?

Hm rabil bi nekoga s paypalom da mi to naroci ker prijatel je cez limit hehe

Lp
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

labtec7 napisal/-a:Hm rabil bi nekoga s paypalom da mi to naroci ker prijatel je cez limit heheLp
Da se naročati tudi brez tega.
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
labtec7
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 05 Nov 2013, 16:54

Re: Funcub

Odgovor Napisal/-a labtec7 »

Ali bi bilo primerno za leplenje funcuba katero od lepil na tej strani ker zacky elapora nimajo nikjer na zalogi.
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov