Popravilo Parkmastra

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

Odgovori
Uporabniški avatar
multipraktik
Tekmovalec
Prispevkov: 403
Pridružen: 28 Jan 2010, 19:55
Kraj: Medvode

Popravilo Parkmastra

Odgovor Napisal/-a multipraktik »

Pozdravljeni

To temo sem odprl z namenom, da pokažem popravilo aviona in predvsem, ker iščem ideje in predloge, kako naj se popravila lotim.

Danes sem letel na Kranjski pisti, kjer sem z letalom doživel manjši ˝kreš˝. Vadil sem vrtenje letala v krogu med rolanjem in žal malo kiksnil. Ker je bil avion zelo nizko se nisem uspel izogniti padcu, sem ga pa tik pred tem uspel poravnat (sicer bi se končalo bistveno slabše :x ).

Po temeljitem pregledu sem ugotovil, da se je poškodovalo podvozje (odlepilo in zlomilo se je na mestu, kjer je vpeto v elapor, pa tudi povsem je zvito #-o ). Ko sem probal komande sem žal ugotovil, da imam tudi zvito os motorja in ko dam gas precej vibrira. Vse ostalo (krila, servi ....) je odneslo brez praske.

Iščem predloge, kako bi naredil novo podvozje, ker tega starega niti slučajno ne bi obdržal, saj je za moje pojme bistveno prešvoh (že na mizi je bilo vse majavo). Razmišljam, da bi naredil nosilec iz vezane plošče in uporabil močnejšo žico (večji premer :-k ). Druga možnost pa je, da bi dal karbonsko podvozje, ki mi je po eni strani zelo všeč, saj je močno in lahko, a ne vem če bi dobil kaj primernega. Ali kdorkoli pozna kje bi lahko kupil primerno podvozje iz karbona?

Zanima me še, če se da kje dobiti nekakšno ostrogo in pa kit za popravilo elaporja, ker pri tem avionu ni repnega kolesa ali česa drugega in zadaj drsi neposredno po smerniku. Po komaj 20 poletih je začelo kar pošteno cufati elapor na tem mestu.

Za boljšo predstavo pa prilagam še slike:
Priponke
zvito podvozje
zvito podvozje
IMG_0294.jpg (51.33 KiB) Pogledano 2772 krat
zlomljen elapor na mestu vpetja podvozja
zlomljen elapor na mestu vpetja podvozja
IMG_0289.jpg (70.6 KiB) Pogledano 2772 krat
odlepljeno podvozje
odlepljeno podvozje
IMG_0285.jpg (75.05 KiB) Pogledano 2773 krat
Zadnjič spremenil multipraktik, dne 23 Maj 2010, 17:07, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
multipraktik
Tekmovalec
Prispevkov: 403
Pridružen: 28 Jan 2010, 19:55
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a multipraktik »

.....
Priponke
nacufan elapor pri smerniku
nacufan elapor pri smerniku
IMG_0291.jpg (100.04 KiB) Pogledano 2763 krat
StepeFlyer
Razpravljalec
Prispevkov: 61
Pridružen: 14 Jul 2009, 22:27

Odgovor Napisal/-a StepeFlyer »

StepeFlyer
baksus
Razpravljalec
Prispevkov: 166
Pridružen: 26 Nov 2007, 13:35
Kraj: Cerkno

Odgovor Napisal/-a baksus »

Pozdravljen!
Jaz sem smerno krmilo malo odrezal (original drsa po tleh) in na zadnji del trupa dal 1 cm steklenke, da drsa po njej.
Za podvozje pa sem dal roving čez plastični del in drži že leto in pol- z zvitim podvozjem, sem se pa že davno sprijaznil.
Lp
Uporabniški avatar
multipraktik
Tekmovalec
Prispevkov: 403
Pridružen: 28 Jan 2010, 19:55
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a multipraktik »

Hvala za nasvete.

Baksus, ta ideja s steklenko se mi dopade in bi te prosil, če mi malo
bolj podrobno poveš, kaj za to potrebuješ in kako se naredi, ker s
steklenko še nimam izkušenj.
baksus
Razpravljalec
Prispevkov: 166
Pridružen: 26 Nov 2007, 13:35
Kraj: Cerkno

Odgovor Napisal/-a baksus »

Najprej odrežeš smerno krmilo, da ti trup drsa po tleh in ne krmilo. Potem vzameš najbolje čim lažjo (25 g; http://mibomodeli.si/trgovina/index.php ... ts_id=3538) stekleno tkanino in jo z epoksijem nalimaš na del, ki drsa po tleh.
Moj postopek: najprej zmešam epoksi, ga nanesem na del, kjer bom imel tkanino in položim tkanino na epoksi. v kolikor tkanina ni v celoti prepojena z njim, pomažem še te "suhe "dele.

Lp
Uporabniški avatar
andrej007
Profesor
Prispevkov: 1331
Pridružen: 06 Okt 2006, 12:43
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a andrej007 »

Najbolje je, da na rep pritrdiš smučko (tako imam na geminiju), elapor pa zalimaš s sekundarjem in ga lahko tudi malo ojačaš s salotejpom z vlakni :wink:
Modelarstvo je droga ,ki škoduje predvsem finančnemu stanju odvisnika :lol: :roll: :lol:


lp Andrej
Uporabniški avatar
mucy
Freak
Prispevkov: 610
Pridružen: 28 Sep 2007, 17:39
Kraj: Bled

Odgovor Napisal/-a mucy »

Podvozje na PM je dodatna teža...

Sam imam prvi del trupa do konca trupa oblečen z steklenko (70g) trakec na spodnji "flehi" in pa še po smerki..
Uporabniški avatar
multipraktik
Tekmovalec
Prispevkov: 403
Pridružen: 28 Jan 2010, 19:55
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a multipraktik »

Glede podvozja si še nisem čisto na jasnem, steklenka je pa že naročena
iz Mibota in upam, da jo dobim že jutri :wink: .

Andrej007 tudi jaz sem najprej pomislil na nekakšno ostrogo oz. smučko,
ampak se mi ta ideja s steklenko zelo dopade in bom uporabil kar to.

Še nekaj me zanima.
Ali kdo ve za kakšen kit za elapor, s katerim bi popravil udrtine na smerniku?

Lp
Uporabniški avatar
multipraktik
Tekmovalec
Prispevkov: 403
Pridružen: 28 Jan 2010, 19:55
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a multipraktik »

:mahaj:

No, nekaj se je premaknilo. Odločil sem se, da bom podvozje kar pustil takšno kot je, ker je precej težko nekaj modificirati, po drugi strani je pa tudi dodatna teža.

Včeraj sem se lotil popravila podvozja. Vzel sem ga z letala, ga ukrivil, da je spet kot nov in dobro prebrusil in odstranil lepilo s plastičnega nosilca. Ker imam rad nekoliko več časa za poravnavo delov, sem za lepljenje uporabil 5-minuten epoxi in ne sekundarja.

p.s. Dobil sem tudi tkanino z Mobita in se bom kmalu lotil še smernika.
A res noben ne ve za kakšen primeren kit, ker moram najprej poravnati nacufan del :( ?
Priponke
prilepljeno podvozje
prilepljeno podvozje
IMG_0311.jpg (85.39 KiB) Pogledano 2390 krat
počeni del sem zalepil
počeni del sem zalepil
IMG_0299.jpg (68.62 KiB) Pogledano 2390 krat
lepo prebrušeno in očiščeno
lepo prebrušeno in očiščeno
IMG_0300.jpg (69.29 KiB) Pogledano 2390 krat
Uporabniški avatar
multipraktik
Tekmovalec
Prispevkov: 403
Pridružen: 28 Jan 2010, 19:55
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a multipraktik »

Evo skoraj kot nov :wink:
Priponke
IMG_0312.jpg
IMG_0312.jpg (112 KiB) Pogledano 2124 krat
IMG_0313.jpg
IMG_0313.jpg (53.93 KiB) Pogledano 2124 krat
Uporabniški avatar
mucy
Freak
Prispevkov: 610
Pridružen: 28 Sep 2007, 17:39
Kraj: Bled

Odgovor Napisal/-a mucy »

Do naslednjega grdga pristanka bo. Počasi se boš navličal, in boš podvozje odstranil...

Smerko najlepše rešiš z ostro olfo, narediš novo linijio... Kita ni, tudi če bo, bo na izpostavljenem mestu in bo spet odpadel...

LP!
Uporabniški avatar
multipraktik
Tekmovalec
Prispevkov: 403
Pridružen: 28 Jan 2010, 19:55
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a multipraktik »

Po mojem pritrditev podvozja na trup sploh ni tako švoh, posebej zdaj, ko sem vse lepo zalil z epoxijem. Žičnato podvozje je pa druga stvar, kjer se bom pač moral sprijazniti s krivljenjem, kot je dobro povedal že Baksus :wink: .

Popravilo smernika sem si pa zamislil nekako takole:

-najprej bi ga pokital in pobrusil z nekim belim kitom, ki ga sicer že imam, se pa zavedam, da nima veliko nosilnosti (to, da bi odrezal smernik bom raje pustil kot plan B, ker mi estetsko nekako ni všeč).

-potem bi s tkanino oblekel del trupa in smernika, ki drsa po tleh (pri tem bi dal tkanino še malo čez robove) in mislim, da bi skoraj moralo držat.
Uporabniški avatar
mucy
Freak
Prispevkov: 610
Pridružen: 28 Sep 2007, 17:39
Kraj: Bled

Odgovor Napisal/-a mucy »

Po 6 (šestih!!) sestavljenih parkmastrih, ti lahko povem da podvozje SPLOH ni tako močno vpeto kot misliš da je.. Sam sem sicer vdelal box iz 3mm špera in imel pritrjeno karbonsko podvozje z 2ma plastičnima vijakoma, pa sem vzel dol, na letališču je brezveze to letet..

Itak je za na travnik, ne za na pisto pristajat..Pristajaš harier v travco

Seveda je pogoj zložljiv prop. (Imam identičen motor kot tvoj, le ležaje sem zamenjal in ga gonim na aeronout 11Ă—4 prop, 35mm vmesnik)

Kit na elapor NE bo šlo. boš grdo pogledal in bo vseskupaj stran padlo..

Pa pri parkmastru je pametno original štangcce za povezave zamenjat z mal tršimi, ker se zvijajo.. (2mm karbon+ vilčke) Pa prečne ojačitve mu tudi prav pridejo, vsaj na višini, itak maš utore že pripravljene.

Sam imam tudi 3m ledic nameščenih, za nočno letenje :)

LP!
Uporabniški avatar
multipraktik
Tekmovalec
Prispevkov: 403
Pridružen: 28 Jan 2010, 19:55
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a multipraktik »

Nič ne bom trdil (imam premalo časa ta avion) =; :wink: . Kar sem preletel z njim se mi podvozje sicer ni zdelo tako švoh vpeto, ti pa čisto verjamem, da imaš drugačno izkušnjo s tem.

Zaenkrat bom podvozje pustil tako kot je, če se bo izkazalo, da ni v redu ga bom pač odstranil in letel brez. Smernik sem si še enkrat ogledal in ga bom res kar odrezal, kot si tudi predlagal (drugače sem imel v mislih bel kit, ki ga dobiš pri Mantua model in preizkušeno ni slab in se obnese na elaporju, samo v tem primeru je pa res čisto neprimeren zaradi slabe nosilnosti).
Uporabniški avatar
multipraktik
Tekmovalec
Prispevkov: 403
Pridružen: 28 Jan 2010, 19:55
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a multipraktik »

No, popoldne sem se lotil tudi smernika.
Naredil sem ga pa točno tako, kot ste mi predlagali.
Bo v redu :wink: ?
Priponke
IMG_0317.jpg
IMG_0317.jpg (75.29 KiB) Pogledano 1980 krat
IMG_0320.jpg
IMG_0320.jpg (71.72 KiB) Pogledano 1980 krat
IMG_0314.jpg
IMG_0314.jpg (85.48 KiB) Pogledano 1980 krat
Uporabniški avatar
ervinklemen
Razpravljalec
Prispevkov: 106
Pridružen: 06 Jan 2005, 12:53
Kraj: Šiška

Odgovor Napisal/-a ervinklemen »

Eno karbonsko palčko mu zapiči zadaj v trup (pod rahlim kotom )da ti nebo s časoma spet zbrusil repa.
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov