Easy star- izbor opreme

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Easy star- izbor opreme

Odgovor Napisal/-a tornado »

Sem v fazi naročanja delov za Easy star. Po pregledu raznih forumov o sami opremi nisem prišel do zaključka kako optimalno opremiti letalo.
Odločil sem se, da bom vgradil BK MOTOR z pripadajočim 30A reglerjem. Prop bo APC 6x4 ali 6,5x4.

Problem mi predstavlja izbira akujev. Kljub neizkušenosti z Li-po celicami sem se odločil, da jih uporabim. Dobil sem predlog naj uporabim te AKUJE.
Ta izbor naj bi bil glede teže optimalen. Razmišljam, da bi raje kupil dva kompleta z manjšo kapaciteto. Razlog za to je da sem popolni začetnik in se bom letenja učil sam. Zaradi tega ne rabim akujev, ki bi mi držala letalo v zraku 30 ali več minut. Raje vzamem dva packa, ki jih koristim izmenjaje.

No, sedaj pa vprašanje. Katera je spodnja kapaciteta akujev, ki so še uporabni za 10-15 minutno letenje v tem letalu?
Ali ima kdo konkretne izkušnje z tem in mi jih posreduje.
Lp Rado
Uporabniški avatar
Boeing
Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: 15 Nov 2004, 15:03
Kraj: Rogaška Slatina

Odgovor Napisal/-a Boeing »

Vzami 2700kv verzijo in 5x4 propeler - lahko vzameš graupnerja, so malo bolje zbalansirani iz tovarne napram APC-ju so tišji in delajo z manj tresljaji, kar je za easya precej pomembno.


Baterije pa 2300-2500mah rhinote 30C 3S, pa boš lahko v zraku garantirano cel dan - za 3x 10 minut po bateriji imaš najmanj, v tem času se ti pa druga že zdavnaj napolni.

Jaz dam v rep ponavadi še karbonsko cev 8/6, od konca repa pa do zadnje stene radio compartment-a, kar pa ostane, pa pod tem prostorom do kljuna. Nezlomljivo.
Ko segaš po zvezdah, ne skrbi če katero izmed njih zgrešiš. Morebiti ujameš Luno...
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a tornado »

Boeing napisal/-a:Vzami 2700kv verzijo in 5x4 propeler - lahko vzameš graupnerja, so malo bolje zbalansirani iz tovarne napram APC-ju so tišji in delajo z manj tresljaji, kar je za easya precej pomembno.


Baterije pa 2300-2500mah rhinote 30C 3S, pa boš lahko v zraku garantirano cel dan - za 3x 10 minut po bateriji imaš najmanj, v tem času se ti pa druga že zdavnaj napolni.

Jaz dam v rep ponavadi še karbonsko cev 8/6, od konca repa pa do zadnje stene radio compartment-a, kar pa ostane, pa pod tem prostorom do kljuna. Nezlomljivo.

Takšne so izkušnje nekega uporabnika:
I'm using this motor in my easystar.
Running on 3S 1800 with 6x4 APC motor gets quite hot and efficiency is poor, around 50-60%.
Good cooling essential.
2200kV probably better with this prop.
Found a 6x3 APC gas prop which is a good compromise.
Prop je najmanjši strošek, jih kupiti 5-6kom ter testirati. Doma imam tudi dober balancer za prope tako, da ga lahko dobro uravnovesim. Vidim da zelo hvalijo APC-jeve, verjamem, da obstajajo tudi boljši.
Za motor sem se definitvno odločil, da bo ta. Problem je izbor akujev. :-k :-k
Lp Rado
Uporabniški avatar
3D
Freak
Prispevkov: 679
Pridružen: 07 Jun 2005, 13:38
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a 3D »

Si kar dobro izbral. Jaz uporabljam ponavadi Lipo 3S kapacitete 3000, 2500, včasih pa celo 4100 (te so pa res malo pretežke, leti pa vseeno).
Prop 6 x 4 je super izbira za to število obratov.
Model bo šel skoraj navpično. Želim ti veliko užitkov pri letenju.

LP Bogo
V mladosti modelar, v starosti iz dneva v dan večkrat pilot kot modelar.
ales73
Tekmovalec
Prispevkov: 341
Pridružen: 05 Jul 2009, 19:53
Kraj: Sevnica

Odgovor Napisal/-a ales73 »

Baterije kapacitete nad 3000 se mi zdijo morda malo težke.

Jaz sem uporabljal Zippy Flightmax 2200 3S.
http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... oduct=6306
z standardnim krtačnim motorjem in 16A regulatorjem, vendar nisem letel na polno. Zadoščale so za več kot 30 minut letenja z vmesnim jadranjem.

Zelo koristno pa je ojačati kabino z nekaj vzdolžnimi karbonskimi cevkami 2mm, saj se v primeru močnejšega pristanka na nos lahko deformira odprtina kabine in se pokrov slabo prilega.
Morda pa bi dal eno 2 mm karbonsko cevko tudi višinsko krmilo prečno.
Uporabniški avatar
3D
Freak
Prispevkov: 679
Pridružen: 07 Jun 2005, 13:38
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a 3D »

Se strinjam, zato pa pravim, da je dobro izbral.
Za brezkrtačni set je vrelikost 2200-2800 prava izbira.

LP Bogo
V mladosti modelar, v starosti iz dneva v dan večkrat pilot kot modelar.
Uporabniški avatar
Boeing
Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: 15 Nov 2004, 15:03
Kraj: Rogaška Slatina

Odgovor Napisal/-a Boeing »

2200kv+3S+ 6x4 APC je izbira, ki preverjeno izjemno dobro leti in boš z njo zelo zadovoljen.

2700kv+3s+ 5x4 sem ti predlagal zato, ker ob približno istem statičnem vleku dobiš mirnejši tek z manj tresljaji, kar je velik plus pri stiroporkotih. Če malo poračunaš, so moči in tokovi dokaj približni, +/- amper ali dva, tako da neke bistvene razlike med njima ni. Za 2700kv pa je 6x4 definitivno prevelik propeler in gretje motorja je logična posledica.

Odločiš se pa seveda sam :)
Ko segaš po zvezdah, ne skrbi če katero izmed njih zgrešiš. Morebiti ujameš Luno...
Uporabniški avatar
manpower
Freak
Prispevkov: 644
Pridružen: 27 Jun 2009, 19:59
Kraj: Okolica KRANJA

Re: Easy star- izbor opreme

Odgovor Napisal/-a manpower »

tornado napisal/-a:Sem v fazi naročanja delov za Easy star. Po pregledu raznih forumov o sami opremi nisem prišel do zaključka kako optimalno opremiti letalo.
Odločil sem se, da bom vgradil BK MOTOR z pripadajočim 30A reglerjem. Prop bo APC 6x4 ali 6,5x4.

Problem mi predstavlja izbira akujev. Kljub neizkušenosti z Li-po celicami sem se odločil, da jih uporabim. Dobil sem predlog naj uporabim te AKUJE.
Ta izbor naj bi bil glede teže optimalen. Razmišljam, da bi raje kupil dva kompleta z manjšo kapaciteto. Razlog za to je da sem popolni začetnik in se bom letenja učil sam. Zaradi tega ne rabim akujev, ki bi mi držala letalo v zraku 30 ali več minut. Raje vzamem dva packa, ki jih koristim izmenjaje.

No, sedaj pa vprašanje. Katera je spodnja kapaciteta akujev, ki so še uporabni za 10-15 minutno letenje v tem letalu?
Ali ima kdo konkretne izkušnje z tem in mi jih posreduje.
Jest bi na tvojem mestu nabavil še dva serva za v krila in si naredu elerone, da bi izy imel še nagib, brez heca ampak pri takem letalu je letenje in vijuganje z eleroni pravi užitek, samo smer ti bo postala dolgočasna. In ne se bat eleronov ker so veliko bolj funkcionalni od smeri jest sem imel prvo letalo prav na elerone in mi je že prvi let uspel brez problemov. Važna je koncentracija in minimalna mera strahu pa zadeva gre tako kot mora, v pol leta letenja kar ga je za menoj lahko rečem da trainerje dobro obvladam in me ni strah akrobatskega modela katerega čakam spust v pomladanskih dneh. Če te pa vseeno strah pa zmanjšaj naklone nagiba pa bo vseeno dobro šlo.
Tak je moj mnenje.

Vzam pa 2s 3000mah batarije bojo ravno pravšnje za dolgo in uživadsko letenje, če se pa motim nej me pa kdo popravi.
LP! in obilo užitkov z letalom.
Bolje biti pameten in zaskrbljen, kot pa neumen in nasmejan!
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a tornado »

Ne se truditi z najvišjo kapaciteto akujev. Mene zanima kje je spodnja meja. Raje kupim 2ali3 poceni packe kot enega dražjega. Glede na mojo neizkušenost jih lahko kaj hitro uničim, tudi predolgo letenje še ni zame. Raje letim več krajših turnusev kot enega dolgega.

Verjamite, da sem si vzel dosti časa in prečekiral kar nekaj forumov. Vsepovsod je govora o najzmoglivejših akujih, nisem pa našel odgovora na vprašanje, ki muči mene.
Po občutku se mi zdi, da bi mojim željam odgovarjal tale AKU.

Eleroni obvezno pridejo. V ta namen so v planu XHT 900 servoji. Te imam namen koristiti za vse funkcije.
Lp Rado
Uporabniški avatar
Boeing
Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: 15 Nov 2004, 15:03
Kraj: Rogaška Slatina

Odgovor Napisal/-a Boeing »

http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... oduct=9261

Ob zgoraj omenjeni opremi, teli akkuji zbalansirajo u nulo, ko jih porineš čisto v kljun. Priporočam.
Ko segaš po zvezdah, ne skrbi če katero izmed njih zgrešiš. Morebiti ujameš Luno...
Uporabniški avatar
3D
Freak
Prispevkov: 679
Pridružen: 07 Jun 2005, 13:38
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a 3D »

Pretiravati z obrati in posledično manjšimi propi se mi zdi nesmiselno, ker ta model nima hitrega profila, zato rabi statični potisk.
Jaz sem najprej probal celo 10 x 6, ampak sem moral zaradi momenta, ki ga je povzročal previsoko montiran motor to opustiti. Os motorja mora navidezno sekati težišče modela, da se ta obnaša normalno pri dodajanju plina. To pa ni bilo nikamor podobno, zato sem montiral motor z 1950obr/V. Sedaj pa že par let odlično služi zabavi in učenju novih pilotov.

LP Bogo
V mladosti modelar, v starosti iz dneva v dan večkrat pilot kot modelar.
Uporabniški avatar
mucy
Freak
Prispevkov: 610
Pridružen: 28 Sep 2007, 17:39
Kraj: Bled

Odgovor Napisal/-a mucy »

tornado napisal/-a:Ne se truditi z najvišjo kapaciteto akujev. Mene zanima kje je spodnja meja. Raje kupim 2ali3 poceni packe kot enega dražjega. Glede na mojo neizkušenost jih lahko kaj hitro uničim, tudi predolgo letenje še ni zame. Raje letim več krajših turnusev kot enega dolgega.

Verjamite, da sem si vzel dosti časa in prečekiral kar nekaj forumov. Vsepovsod je govora o najzmoglivejših akujih, nisem pa našel odgovora na vprašanje, ki muči mene.
Po občutku se mi zdi, da bi mojim željam odgovarjal tale AKU.

Eleroni obvezno pridejo. V ta namen so v planu XHT 900 servoji. Te imam namen koristiti za vse funkcije.
Izi gre tudi na 1250 rhino 3s.. sam uporabljam lipote 1250-2500mah.
Itak pa je placa po trupu dovolj za premetavanje akkuja in s tem določitvijo pravilnega težišča.

Pa ne bi delal eleronov, ker eleroni 100% nadomeščajo funkcijo smeri, raje povečaš smerno krmilo in je isto!

LP!
Uporabniški avatar
3D
Freak
Prispevkov: 679
Pridružen: 07 Jun 2005, 13:38
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a 3D »

Mucy, me zanima če tvoj Easy s povečano smerjo naredi tono (rolo), če je isto.
Pa brez zamere.

LP Bogo
V mladosti modelar, v starosti iz dneva v dan večkrat pilot kot modelar.
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6685
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Offshore »

3D napisal/-a:Mucy, me zanima če tvoj Easy s povečano smerjo naredi tono (rolo), če je isto.
Pa brez zamere.

LP Bogo
Moj jo je,ampak res pa ni bila prav lepa :wink:
Uporabniški avatar
MINICIRRUS
Tekmovalec
Prispevkov: 331
Pridružen: 22 Sep 2008, 20:07
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a MINICIRRUS »

tornado napisal/-a: AKU.

Eleroni obvezno pridejo. V ta namen so v planu XHT 900 servoji. Te imam namen koristiti za vse funkcije.
jas imam ravno te lipo-te v mojem in pa motor emax za 17 eurov v mibomodelih pa leti ko petarda... :D
3D yak
3D parkmaster
3D extra
Uporabniški avatar
sazuman
Tekmovalec
Prispevkov: 272
Pridružen: 19 Sep 2006, 20:31
Kraj: ljutomer
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a sazuman »

No jaz pa sem danes na Easy-ju prežgal tega

http://www.unitedhobbies.com/hobbycity/ ... s_Inrunner

sedaj pa se odločam med tema dvema, ki sta po karakteristikah enaka, edino eden ima hladilna rebra drugi ne in pa v ceni.

http://www.unitedhobbies.com/hobbycity/ ... s_Inrunner

http://www.unitedhobbies.com/hobbycity/ ... s_Inrunner

Kakšno mnenje?
sazu
Uporabniški avatar
mucy
Freak
Prispevkov: 610
Pridružen: 28 Sep 2007, 17:39
Kraj: Bled

Odgovor Napisal/-a mucy »

3D napisal/-a:Mucy, me zanima če tvoj Easy s povečano smerjo naredi tono (rolo), če je isto.
Pa brez zamere.

LP Bogo
S povečano smerjo naredi jo naredi (če se temu lahko tako reče)

Prov eno grdo povalano.

Edina opcija bi bla da bi naredu 3d elerone, pa da bi to izvajov pri veliki hitrosti...Čeprov,še zmer samo en približek.
david jelenko
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 30 Sep 2009, 19:36
Kraj: Prebold

Odgovor Napisal/-a david jelenko »

#-o Ne vem zakaj bi mogl ubogega easy starja šponat na polno. To je začetniško letalo, ki ni namenjeno izvajanju ne vem kakšnega sranja ampak UČENJU. Če vas zanima 3D letenje si omislite letalo, ki je namenjeno temu.

To je le moje mnenje.
LP David
Uporabniški avatar
filius
Freak
Prispevkov: 775
Pridružen: 30 Dec 2006, 11:26

Odgovor Napisal/-a filius »

mucy napisal/-a:
Prov eno grdo povalano.

Edina opcija bi bla da bi naredu 3d elerone, pa da bi to izvajov pri veliki hitrosti...Čeprov,še zmer samo en približek.
Prvo kot prvo močno dvomim da ti model naredi rolo z smerjo, easy star je pri meni dobil vse mogoče predelave, tut povečavo smernega krmila, vendar s smerjo neboš naredil role.
Mladost je norost, ki skače čez jarek tam kjer je most!
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a tornado »

Ali mogoče kdo ve kateri ''pokrovčki-nosilci'', ki se dobijo v naši bližini bi bili primerni za servoje HXT900.
Priponke
15.jpg
15.jpg (58.92 KiB) Pogledano 4105 krat
Lp Rado
Uporabniški avatar
sinji galeb
Razpravljalec
Prispevkov: 91
Pridružen: 10 Nov 2008, 16:06
Kraj: KK

oi

Odgovor Napisal/-a sinji galeb »

...jst sem tud predelal na bl motor in točno tak kot ti! uporabljam 3s 1100 in letim okoli10 min! ti pa moram povedati da z tem motorjem je "easy raketa"
res ga vleče v vertikalo tko da če nimaš preveč izkušenj v letenju ga boš kmalu lepil! #-o jst sem ga že parkrat ker sekundo nisem bil pozoren in pok v tla! #-o sem pa uporabil orginal propeler od easy starja. LP
Ni čudež,če letaš po zraku ali hodiš po vodi.Čudež je, če hodiš po zemlji.
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a tornado »

V trupu ES je predviden kanal za povezavo kablov med motorjem in reglerjem. Ta utor je zelo mali in pri uporabi BK motorja je problem potegniti tri kable za povezavo. Kako rešiti ta problem?
Ali utor enostavno razširiti na primerno širino, ali obstaja še kakšna druga rešitev, (kablov po zunanji strani ne bi vlačil).
Priponke
27.jpg
27.jpg (57.94 KiB) Pogledano 4267 krat
Lp Rado
Uporabniški avatar
mucy
Freak
Prispevkov: 610
Pridružen: 28 Sep 2007, 17:39
Kraj: Bled

Odgovor Napisal/-a mucy »

V zgornji kanal daj en kabel v spodnjega pa 2 (spodnjega je lažje razširit)

Ne kompliciraj! :lol:
Uporabniški avatar
francliza
Začetnik
Prispevkov: 24
Pridružen: 15 Avg 2007, 18:42
Kraj: RADOVLJICA

Odgovor Napisal/-a francliza »

Pozdravljen,

na tej povezavi imaš vse o modelu.

Lp France
http://www.modelarstvo.si/zacetniki/
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a tornado »

francliza napisal/-a:Pozdravljen,

na tej povezavi imaš vse o modelu.

Lp France
http://www.modelarstvo.si/zacetniki/
Sem našel, hvala. Od tam je tudi zgornja slika.:wink:
Lp Rado
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov