Stunt Bird - predelava na RC

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Stunt Bird - predelava na RC

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Končno mi je dop***** stalna zafrkancija z slabo delujočimi motorčki in 15 min polnjenjem baterije za 1 min leta, sem se odločil, da predelam zadevo na pravi RC (oddajnik imam MX12 na 35MHz).

Dolžina letala je 34cm, razpon kril pa dobrih 50 cm (glej slike).
Teža RTF je bila 96g, brez elektronike in ostale krame ima še samo 38g.

Do sedaj je zadeva delala na 40MHz, s krmiljenjem preko motorčkov - vedno gas do konca, ko si pritisnil ročico za smer, je en motorček malce zmanjšal obrate, pa je letalo obrnilo v željeno smer...
Vgrajena sta bila ful mala 6V motorčka s prenosom preko zobnikov na "ventilatorje", baterija pa NiMH 120mAh (teža elektronike skupaj cca 58g).

Letalo je kar simpatično za vožnjo, problem pri takšni bateriji pa je, da leti dobro minuto ali dve, kar je bistveno premalo za neke užitke, kvarit pa so se začeli tudi motorčki, ki v končni fazi ne dajo več dovolj moči in se letalo zato zelo hitro obrne proti zemlji. :(

Zato se odločam se med dvema variantama predelave:
1. ohraniti filozofijo pogona in krmiljenja na dva motočka (seveda z drugima motorčkoma), brez krmilnih površin, smer in višino spreminjamo samo z krmiljenjem motorčkov. Vprašanje, ki se poraja je, ali je to z normalnimi modelarskimi komponentami sploh izvedljivo?

2. vgraditi motorček na klun, izdelati višinsko in smerno krmilo (elerone?) in vgraditi dva servota za krmiljenje. Zadeva verjetno je izvedljiva, vendar bolj kot končna teža me skrbi pomanjkanje prostora za elektroniko, ki je omejeno na nekje 85x18x50mm (točne mere še napišem).

Kar pa imam s temi zadevami zelomalo izkušenj in ker se iz raznih projektov tukaj na forumu da videti, da marsikdo obvlada zadeve "v nulo", vas prosim za nasvete in pomoč.

Za to bi prosil, če mi lahko svetujete, kakšen način bi bil najboljši za predelavo in (konkretno) katere komponente naj uporabim (kitajčki bodo spet služili?) - seveda komplet elektronika - od sprejemnika (35MHz) in baterije naprej.

Moj cilj je, da letalo poleti in leti več kot 15 minut, ni pa nujno, da je hitro kot raketa, zato še enkrat prosim za konkretne konstruktivne nasvete! [-o<

HVALA VSEM ŽE VNAPREJ!!!
Priponke
Velikost, opremljen
Velikost, opremljen
Bird1.jpg (103.51 KiB) Pogledano 8352 krat
Brez opreme zgoraj
Brez opreme zgoraj
Bird2.jpg (83.33 KiB) Pogledano 8352 krat
Brez opreme spodaj
Brez opreme spodaj
Bird3.jpg (74.67 KiB) Pogledano 8352 krat
Zadnjič spremenil Rixy, dne 17 Sep 2009, 22:32, skupaj popravljeno 4 krat.
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Še slikica prostora za elektroniko, ki mi je k prejšnjemu postu ni uspelo dodati.
Priponke
Bird4.jpg
Bird4.jpg (77.48 KiB) Pogledano 8349 krat
Uporabniški avatar
Ivo K.
Tekmovalec
Prispevkov: 376
Pridružen: 02 Feb 2005, 20:27
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Ivo K. »

Dvomim če je predelava takšne "igračke" sploh smiselna.Po mojem ne 1. in ne 2. varianta ne pride v poštev, ker boš imel premalo prostora za vgradnjo komponent in tudi z dosegom položaja težišča.Poleg tega pa ti tako majhen modelček ne more nuditi pravih užitkov pri letenju, ker bi bila zadeva sigurno zelo živčna in tudi hitra, ko bi ji naložil vso opremo, ki jo potrebuješ za ispolnitev tvojih zahtev.
Po mojem je bolje da si omisliš kar drug RC model, ki izpolnjuje tvoje želje in potrebe.
Lep pozdrav

Ivan Kovač
HRASTNIK
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

No, ne bit tako črnogled, no! [-X

Sem v temi Mali modeli za v dnevno sobo videl linke na takšne mičkene stvari, da samo :o :o :o :o .

Ni hudič, da zadeve ne bi bilo mogoče spedenat. Pa če je do sedaj lepo letelo, zakaj ne bi tudi predelano? :)

Moj problem pri vsej stvari je ta, da nimam nobenih izkušenj z opremljanjem letala z elektroniko (in iskanjem komponent po internetu), tako da ne vem niti kakšne komponente bi bile primerne za določeno velikost letala (da ne bi bile prešvoh ali pa premočne).
Rok K.
Tekmovalec
Prispevkov: 377
Pridružen: 04 Nov 2008, 12:49
Kraj: Vrtovin

Odgovor Napisal/-a Rok K. »

če ne drugo ga poštimaš kot foxa.

LP Rok
Glej, glej! Pa bo le poletelo!
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Dobra ideja! :jumpjump:

Tukaj je opisana konfiguracija za mini Foxa!

Kako določim, kje mora biti težišče in kako mora (kot itd.) biti motor pritrjen na trup?
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Kakšen propeler bi bil najboljši za ta motor montiran na to letalo?
Uporabniški avatar
ok11
Freak
Prispevkov: 888
Pridružen: 25 Feb 2008, 20:53
Kraj: Sevnica

Odgovor Napisal/-a ok11 »

Še moje mnenje:
Komponente predvidene za foxa so odlična kombinacija.
Res pa, da stem ne bo ravno prijazno počasen...

Glede na tvoje želje po prijaznem modelu daj 5g motor propeler imam 4025
http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... ner_2000kv

od 2.5 do 3.6g servote
http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... oduct=3714

Čim lažji sprejemnik v mojem primeru Spektrum brez ohišja dobra 2g.
Baterijo imam eno 2S 100mAh in drugo za v veter 360mAh

S temi komponentami leti zelo lepo- hitro, pa tudi zelo počasi...
Priponke
DSC02899.JPG
DSC02899.JPG (64.14 KiB) Pogledano 8044 krat
DSC02912.jpg3.jpg
DSC02912.jpg3.jpg (29.7 KiB) Pogledano 8044 krat
Lep dan Franc
Uporabniški avatar
matto
Razpravljalec
Prispevkov: 140
Pridružen: 21 Mar 2007, 18:01
Kraj: bled

Odgovor Napisal/-a matto »

Zelo enostavno bi lahko to zadevo predelav vse kar potrebuješ je vsaj 2 kanalna postaja z sprejemnikom, najmanjši regulator kar se ga da dobiti (dobiš v mibo modeli) in pa 1 najmanši servo kar ga lahko dobiš. In motorčka bosta za levo desno, servo pa za višino kar ti zagotavlja boljše užitke saj bi lahko naredil luping. Da bi pa uporabil 2 servota za smer in višino pa ni smiselno saj bi bilo nabasano. Elerone kar pozabi za tak micro modelček. Navdušil si me, da si kupim tako igračo za notr ;) Da jo bom potem predelal ali pa si bom kupil foxa.


LP
jamara qs4 35 mhz kanal 77, bled
guan li skysport 4 35 mhz kanal 72, bled
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

@ok11:
hvala za nasvete, sem se jih zelo razveselil... :jumpjump:
Sem mislil, da bi bil tale sprejemnik tudi primeren, sicer 4.7g, ker teža zaradi moči motorčka ne bi smela biti problem: http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... oduct=8623
Servota bom pa vzel ta dva, ki si mi jih predlagal.

Hehe... mislim, da bi dva takšna motorčka, kot si ti predlagal, dal na naslednji projekt, če bi ta uspel: imam še en zelo podoben model (gl
ej sliko na koncu), ki pa trenutno še dela. S tem, da bi ohranil filozofijo krmiljenja samo preko obeh motorčkov....
matto napisal/-a:Zelo enostavno bi lahko to zadevo predelav vse kar potrebuješ je vsaj 2 kanalna postaja z sprejemnikom
Imam MX12, kar mislim, da je več kot preveč. :)

Vso opremo bom verjetno kupil pri Hobbycity, ker imajo res ugodne cene, pa dobro robo. Ker - roko na srce - pri nas imajo oderuške cene. Rajši počakam teden ali dva...
matto napisal/-a:In motorčka bosta za levo desno, servo pa za višino kar ti zagotavlja boljše užitke saj bi lahko naredil luping.
Zaenkrat bo gor samo motorček na klunu, mogoče v naslednjem projektu... :)
matto napisal/-a:Navdušil si me, da si kupim tako igračo za otr ;) Da jo bom potem predelal ali pa si bom kupil foxa.
Me veseli! :) Eden prodaja predelanega mini Foxa, glej link malo više (kjer sem dal link za konfiguracijo) za 50€ RTF, brez sprejemnika in oddajnika pa ti odpade nakup igrače in delo s predelavo, pa še drag ni.
Tudi mene je zamikal, ampak žal jetako, da dokler se nekaj valja po kleti, ni miru za predelavo, čeprav je v hiši druga stvar... Pa še naučil se bom spet kaj novega.
Priponke
Spider.jpg
Spider.jpg (112.08 KiB) Pogledano 7918 krat
Sokek
Tekmovalec
Prispevkov: 225
Pridružen: 29 Dec 2007, 19:58

Odgovor Napisal/-a Sokek »

Pozdravljen
Blue arow servo motorčke ne kopuj jaz sem kupil dva ter noben ni deloval.
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Ja sem videl par slabih komentarjev že na HobbyCitYjevi strani.
Bom raje kar HexTronicove HXT500 vzel...
Uporabniški avatar
sl0ven1an
Tekmovalec
Prispevkov: 227
Pridružen: 23 Maj 2008, 08:02
Kraj: HomeC
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a sl0ven1an »

Sokek napisal/-a:Pozdravljen
Blue arow servo motorčke ne kopuj jaz sem kupil dva ter noben ni deloval.
Jaz uporabljam 4.7g blue arrows servote v vseh deprončkih in mi ni še noben crknil...
just fly.................

Slika
Sokek
Tekmovalec
Prispevkov: 225
Pridružen: 29 Dec 2007, 19:58

Odgovor Napisal/-a Sokek »

sl0ven1an napisal/-a:
Sokek napisal/-a:Pozdravljen
Blue arow servo motorčke ne kopuj jaz sem kupil dva ter noben ni deloval.
Jaz uporabljam 4.7g blue arrows servote v vseh deprončkih in mi ni še noben crknil...
Sicer sem jaz kupil dva 4.3g servo motorčka,med komentarji piše da enim delujejo lepo drugim pa ne.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Torej, da se vrnemo na temo....predelava igračke v nekaj uporabnega na RV....


Vsekakor je treba uporabiti komponente, ki s svojo maso ne bodo presegale mase prvotnega letala.

Predlagal bi elektrifikacijo, kakršna se uporablja za majhne okoli 100 g težke indor modele.
Model bi imel v nosu en motor.
Upoprabil bi samo dva mini servomotorja s katerima bi krmilil krilca (nagib) in višino.

Seveda bi bilo treba od krila odrezati krilca in krmilo od repa, ter ju pritrditi s selotejpom, kar ne bi smelo biti problem. Za pogon krmil bi uporabil karbonske palčke.

Tako bi se lotil jaz...če bi bil prisiljen v predelavo :lol:

Mitja
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

@Ultralajt: Misliš, da bi bili takšni servoti uporabni? Ne znam razbrat ali gre postopoma v odklon ali samo skoči v končno pozicijo in konec.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ne ga srat, take fine servote dajat v igračko!!!

Kot da bi dal DVD player v fičkota!
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Hehe... En jih je tukaj na forumu, 3kom skupaj z nekim motorčkom, prodajal za 30€... Ampak jih žal ni več.
Za redno ceno so pa res predragi za v tako igračko. #-o
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Kateri propeler predlagate za ta motor?

Na HCju imajo napisano 7x5, ampak meni se zdi malo prevelik za ta moj mali avijonček. Se mi zdi, da bi bil bolj primeren 5x4 ali 4x4???
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ni prevelik..le motor je premočan :lol:

Še vedno mu lahko s škarjami zmanjšaš premer :wink:
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Saj ga še nimam doma,delam final list za naročilo, pa tuhtam kateri prop naj naročim (ali pa kar več kom, če bom kakšnega polomil)... :praskam:
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Tako! Naročilo kompletirano in plačano!

Sedaj čakam na poštarja (vmes pa še carina #-o), pol pa gnjavim naprej za nadaljne napotke za vgradnjo.
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Material je že kakšne 14 dni pri meni, čez carino pa je šel brez dajatev in carine! :o Thanks HK!

Sedaj pa nadaljevanje gnjavljenja, prosim upoštevajte [-o< , da sem čisti začetnik z željo do učenja, hehe:

1. kako pritrditi motor?
- verjetno bom moral malo odrezat nos in gor zalepit kako platico lesa, nanjo pa potem motorček?
- moram paziti na kakšen kot ipd, ali mora biti motorček pravokotno na trup?

2. težišče?
- kako določit težišče

3. krmilne površine:
- kako odrezati, da bo prav?
- kako izvesti pante?

4. povezave med servoti in krmilnimi površinami:
- kako jih izvesti? je dovolj samo trda žica ali potrebujem tudi kakšno vodilo? kje jih kupiti (Maribor in okolica)?
- kako se reče plastiki, ki se pritrdi na krmilno površino in se nato preko povezave povežeš s servotom?

Prosim, svetujte! In najlepša hvala vsem, ki boste imeli potrpljenje z mano! :-k
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Glede na to, da je to prva predelava tovrstnega letala je potrebno priporočila razumeti zgolj kot priporočila in ne kot navodila.

1.Da, za začetek bi bilo potrebno odrezati nos, nato pa na celotni površini nalepiti letalsko vezano ploščo; recimo 2mm. Rez naj bo kar čimbolj pravokoten na tetivo trupa.
Dejansko je potrebno motor namestiti nekoliko navzdol in v desno, vendar zelo malo, zato je bolje, da se kot določi naknadno s pomočjo podlaganja nosilca motorja.

2.Težišče naj v principu ostane tam, kjer je bilo že sedaj. Nekakšno vodilo je, da naj bo na 1/3 globine krila, točno pa se bo dalo ugotoviti zgolj s poizkušanjem.

3.Nisem sicer prepričan kakšen način krmiljenja naj bi se uporabil (domnevam, da smer in višina), naj bi pa gibljiv del repnih površin predstavljal cca. 1/3 njihove površine; v tem primeru nekako 2cm.
Tečaj za krmilne površine se pri tako majhnem modelu izvede preprosto s koščkom lepilnega traku.

4.Povezavo med krmilnimi površinami je mogoče izvesti s pomočjo primerno oblikovane jeklene žice. Glede na njeno dolžino ter debelino se ovrednoti ali je zanjo potrebno tudi kakšno vodilo v obliki vlepljene cevčice. Tako žico kot cevčice imajo v modelarskih trgovinah, kje pa bi se to dobilo v Mariboru pa žal ne vem.
Del, ki se vlepi v krmilno površino se imenuje krmilni rog. Za tako majhen model bi ga bilo smotrno izdelati doma; na primer iz slepega CD/DVD-je; prazna okrogla plastika ki je v paketu.

LP
Alex
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Pa še tole velja omeniti: če bo model krmiljen po smeri in višini (smerno krmilo, višinsko krmilo), bo zelo slabo ali sploh ne, upogal komando smeri, ker krilo nima izrazitega "V" loma.
V lom pri tem modelu v originalu ni bil potreben, ker so ga v zavoj spravljale različne vlečne sile motorjev.

Predlagam, da se krilu da ~15° loma (ko je eno krilo vodoravno, naj bo drugo dvignjeno za 15°)
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov