Stunt Bird - predelava na RC

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Ultralajt napisal/-a:Predlagam, da se krilu da ~15° loma (ko je eno krilo vodoravno, naj bo drugo dvignjeno za 15°)
Ej, Ultralajt, malo gledam te teme o Foxih, pa na slikah sploh ne opazim loma kril... Pa tudi EasyStar nima loma. Imam dva doma, pa oba letita BP... :-? :-k
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Rixy napisal/-a:
Ultralajt napisal/-a:Predlagam, da se krilu da ~15° loma (ko je eno krilo vodoravno, naj bo drugo dvignjeno za 15°)
Ej, Ultralajt, malo gledam te teme o Foxih, pa na slikah sploh ne opazim loma kril... Pa tudi EasyStar nima loma. Imam dva doma, pa oba letita BP... :-? :-k
Ko gledaš teme o Foxih, boš videl, da imajo krmiljeno višino in nagib. Če ima krilo krilca za upravljanje po nagibu, ni potrebno imeti izrazit V lom. (preberi še enkrat pozorno moj prvi post...govoril sem, o krmiljuenju s smerjo in višino..od tu potreba za V lomom)
Če pogledaš pozorno, boš opazil, da za minimalni V lom na Foksu skrbita rahlo navzgor zakrivljeni krilni uški.

Easy Star ima konce kril zavihnjene navzgor, kar je isto kot V lom. Krilo se obnaša enako, kot če bi imelo V lom, tudi če izhaja krilo iz trupa čisto vodoravno. Važno je nekaj površine, obrnjene navzgor pod kotom, lahko celo krilo, ali pa samo njegov zunanji konec.... variant je dosti.

Mitja
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 17 Sep 2009, 09:13, skupaj popravljeno 1 krat.
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Sorry, Ultralajt, če si dobil občutek, da dvomim v tvoje nasvete, vsekakor ni bilo tako mišljeno. :(

Ampak kot začetnik pač kdaj vprašam kakšne stvari, ki se nekomu, ki obvlada zadeve, zdijo samoumevne. Vem, da bom sigurno še kdaj vprašal ali napisal kakšno neumnost, zato že vnaprej prosim, da mi oprostite moje neznanje.

Samo z vašo pomočjo se bom lahko naučil stvari, o katerih še pojma nimam.

Ultralajt, še vedno si dobrodošel v tej temi, še posebno tvoji nasveti, v katerih strokovnost nikakor ne dvomim.
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Tukaj je slika letala še od spredaj.
Če postavimo ravnilo na sloko pod krila, vidimo, da glih niso ravna...

Moram, kljub temu še vedno povečevati kot, če bi želel narediti krmiljenje po smeri in višini???
Priponke
Bird_front.jpg
Bird_front.jpg (41.52 KiB) Pogledano 4780 krat
Zadnjič spremenil Rixy, dne 17 Sep 2009, 22:20, skupaj popravljeno 1 krat.
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Po tem, ko sem pregledal teme na temo Foxa, sem si zamislil vgradnjo komponent na način prikazan na spodnji sliki.

Pri vsej stvari bi rad (zraven funkcionalnosti) dosegel, da bi zadeva izgledala kar se da estetsko.

Edina stvar, ki je ne vem, je ta, kako bom povezal levo in desno stran krmilnih površin za višino, da se bosta obe hkrati odmikali gor in dol.
Rep je namreč narejen (če gledamo letalo od zadaj) v stilu --o-- (o je trup letala)...

Če odrežem zadevo vodoravno (na sliki je narisano malce pod kotom), lahko skozi trup speljem karbonsko palčko in nanjo prilepim krmilne površine, pa je problem rešen... Morda ima kdo še kakšno drugo, boljšo idejo?

Za povezave servo - krmilne površine bom pa kar sponko za papir porabil... :D

Kako bi moral vgraditi servo, če bi želel z enim servom krmiliti elerone na obeh straneh? Verjetno ne bi izgledalo preveč estetsko?

Sem pa zadevo že stehtal, komplet s servoti, motorjem, propom, regulatorjem, sprejemnikom in batreijo LiPo 2S 360mAh, pa je tehtnica pokazala okroglih 100gr... K temu bom verjetno moral prišteti še kakšnih 10gr za lepilo, povezave in vezano ploščo ter vijakce za pritrditev motočka...

Za konec še eno vprašanje za električarje ;) : letalo ima od prej vgrajeno stikalce za vklop in izklop. Bo zdržalo tokove, če ga uporabim pri novi konfiguraciji ali ga bo skurilo?

P.S.: ima kdo kakšno fensy šmensy idejo kako zakamuflirati izgrbine na krilih od prejšnjih motorjev?
Mogoče bi oblikoval stirodur in ga prilepil na krilo samo kot dopolnilo, da bi bila zadeva v obliki kaplje? Bom poskusil kaj ustvarit do naslednjič! Do tačas pa komentirajte! =D>
Priponke
bird2.jpg
bird2.jpg (67.93 KiB) Pogledano 4750 krat
Uporabniški avatar
ok11
Freak
Prispevkov: 888
Pridružen: 25 Feb 2008, 20:53
Kraj: Sevnica

Odgovor Napisal/-a ok11 »

To kar ti nazivaš smer je nagib . O višini si prav uganu - odreži naravnost in dodaj čim lažjo palčko. Će imaš debelo palčko jo raje raspolovi po dolžini , pa tudi povezave daj čim lažje . Teže ni problem nabrat .
Večje izbokline na krilu lepo poreži in pobrusi, ne da še kaj dodajaš.
Za motor odreži malo manj nosu , da ti ne zmanjka prostora za ostale komponente ( trikrat sem ga odžagal pa je še vedno prekratek ) pravi ena štorija #-o
Vseeno vsaj malo preleti temo o foxu, vsaj slikce... pa ti bo skoraj vse jasno !!! Verjemi to ni zguba časa , zgubo časa boš imel, ko boš odpravljal napake.

Tvoja čudna izjava:
Ej, človek, 34 strani branja samo v eni temi, kje se mi pa da!
Oprosti, tudi nam se včasih ne da. :-? Torej; preberi, premisli, predelaj! :jumpjump:

datoteke/fox_4_166.jpg
Lep dan Franc
Uporabniški avatar
pagemaker
Razpravljalec
Prispevkov: 165
Pridružen: 09 Apr 2005, 13:54
Kraj: Slov. Bistrica

Odgovor Napisal/-a pagemaker »

Meni doma leži isto letalo, pa sem tudi že razmišljal, da bi ga predelal.

Zanima me samo tole. Kako si pa izmeril težišče? A si imel vgrajene
vse originalne komponente? Jaz teh komponent namreč več nimam in
prvotnega težišča ne morem pomeriti. A lahko mogoče napišeš (v mm)
koliko od prvega roba krila (pri korenu) je težišče? Hvala!

LP, Marko
Noben še ni gor ostal!
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

ok11 napisal/-a:Vseeno vsaj malo preleti temo o foxu, vsaj slikce... pa ti bo skoraj vse jasno !!! Verjemi to ni zguba časa , zgubo časa boš imel, ko boš odpravljal napake.

Tvoja čudna izjava:
Ej, človek, 34 strani branja samo v eni temi, kje se mi pa da!
Oprosti, tudi nam se včasih ne da. :-? Torej; preberi, premisli, predelaj! :jumpjump:
Saj ni treba vsega vzet zares. Malo sem te moral podražit. ;)

Sem pa vsakomur, brez izjeme, hvaležen za čas, ki ga porabi, da mi napiše mnenje ali nasvet, še posebaj, če je zadeva bila že miljonkrat napisana.

Tistih >40 strani o foksu sem že enkrat dal skozi, pregledal slikice in prebral določene komentarje, pa še kdaj bom, če bo potreba.

Kdor dela ta greši, če pa delaš prvič pa še tem bolj. :roll:

Da bi bilo premalo prostora za ostale komponente se ni za bat, ker je (razvidno iz slike na prvi strani) dovolj prostora v trupu že od prej...

@pagemaker: prvotnega težišča tudi jaz nisem mogel zmeriti, ker sem vse komponente že prej pobral ven... Drugače pa si ga lahko izračunaš: če je širina krila pri trupu 13.7 cm in je težišče na cirka 1/3 krila, je to pol 4.6 cm od roba krila proti repu. - če sem prav razumel, kar so mi napisali.
Uporabniški avatar
ok11
Freak
Prispevkov: 888
Pridružen: 25 Feb 2008, 20:53
Kraj: Sevnica

Odgovor Napisal/-a ok11 »

Ja, ja, zdej pa dost besed . Zalaufaj nož, pa limat, pa gasa ... :jumpjump:
Lep dan Franc
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Manjka mi še šper plata, drugo imam vse. Motorja pa ne bi rad vlimal, ker nikoli ne veš kdaj ga kje drugje rabiš...

Akcija sledi. :ratata:
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Sicer se mi ni dalo brat cele teme, ampak meni so nekateri modelarji tu gor dejalo da je vodenje modela po smeri z pomočjo obratov motorja bedno. Naj mi sedaj razjasnijo, koliko bedno je to kadar bi človek rad prihranil na kakšnem gramu ali ali reglerju katero bi nadomestil z predelano elekrtoniko od servota(namesto potenciametra dva ustrezna zvazana upora)? V tem primeru bi se servo iskazal za lažjega od reglarja. Ta servo bi bil priklopljen direktno na baterijo samo signal bi bil speljan na sprejemnik. Zakaj direkt na baterijo? Zato ker bi dobil več napetosti in toka kot jo odda sprejemnik in bi "postal" motorček bolj močan. Severa obstaja nevarnost da bo šlo prej vse rakom žvižgat zato pa upoštevaš besedico DO.
Slika
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Akcija se je začela, poročilo o predelavi in slike pa bodo, ko jih ukrotim, da jih bo forum sprejel...! :zeham:

Zaenkrat naj samo povem, da predelava lepo napreduje. Počasi, pa sigurno. :D
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Rixy napisal/-a:Akcija se je začela, poročilo o predelavi in slike pa bodo, ko jih ukrotim, da jih bo forum sprejel...! :zeham:

Zaenkrat naj samo povem, da predelava lepo napreduje. Počasi, pa sigurno. :D
Lahko uporabiš shrani.si ali podobne servise in od tam linkaš sliko(priložena koda) pa še slike so lahko v večji in bolši kvaliteti, ker te toliko ne omejuje s veličino.
Slika
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Tukaj so obljubljene slike! ;)

Potem sem še povečal prostor za komponente v letalu (rdeči kvadratek). Tja bom vstavil baterijo in tako težišče lažje prestavil bolj naprej, na 1/3 krila, tam kjer mora biti. Črto, kjer bi naj bilo težišče, sem narisal na spodnjo stran kril (modri črti).
Prevrtal sem stiropor med kljunom in prostorom za komponente, da bom skozi lahko napeljal žice od motorja.

Nosilec za motor sem odrezal kar iz ene plastične škatlice od disket, ker šper plate nisem imel nobene primerne. Nosilec sem kajpak oblikoval po profilu trupa.
Na njem sem označil luknje, kje bo motor in kje bo šla skozi žica in tam izvrtal luknje. Izvratl sem samo 2 luknji za pritrditev motorja, ker mislim, da bo vse skupaj dovolj držalo.

Nato sem zmešal 5min Epoxy in z njim premazal pošmirglan nosilec ter ga prilepil na trup.

S tem sem ta dan končal predelave.

Naslednji dan, ko se je nosilec že trdno držal trupa, sem privil motor nanj.
Motorju sem moral podaljšati žice, da ga bom lahko povezal z reglerjem.
Nekje bom moral dobiti še (ženski) konektor za priklop baterije, da bo menjava čimbolj enostavna.

Povezal sem vse elektronske komponente in jih razporedil po letalu, kot sem milsil, da bo najbolje za težišče in za krmiljenje krmilnih površin.
In moram povedati, da sem si izbral kar dober razpored, saj sem že v prvo skoraj trofil idealen razpored... :jumpjump:

Malo sem telovadil okoli stikala za vklop in izklop napajanja, nalotal žičke itd in gledal kako izvesti vse skupaj.

Zaradi selotejpove nesigurnosti (malo vlage pride zraven, pa odstopi) sem se odločil, da bom vgradil pante. Sigurno je sigurno, trajnejše je, pa še bolj estetsko izgleda :)

Aja, težišče sem izmeril na enostaven način: iz veh trdih žic sem si zvil dve enako visoki stojalci, nato pa "napiknil" letalo kot ražnjič. #-o

Težišče sem izmeril še drugemu letalu, ki tudi čaka na predelavo in sem zelo presenečen ugotovil, da je bistveno bolj spredaj, kot se priporoča... Ampak leti pa dobro, ko leti ;)
Priponke
Motor, nosilec in odrezan nos.
Motor, nosilec in odrezan nos.
Stunt - nos in nosilec.jpg (36.5 KiB) Pogledano 4695 krat
Izrez.
Izrez.
Stunt - izrez2.jpg (38.01 KiB) Pogledano 4695 krat
Odrezan nos.
Odrezan nos.
Stunt - nos.jpg (36.14 KiB) Pogledano 4695 krat
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Še slike...
Priponke
Težišče.
Težišče.
Spider -tezisce1.jpg (52.46 KiB) Pogledano 4684 krat
Zalepljen nosilec.
Zalepljen nosilec.
Nosilec zalepljen.jpg (36.95 KiB) Pogledano 4684 krat
Motor na nosilcu.
Motor na nosilcu.
Motor - nosilec.jpg (43.33 KiB) Pogledano 4684 krat
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Zgodba se nadaljuje!

Nabavil sem pante in jekleno žico za povezave in konektorje za priklop baterije, tako da mi sedaj prav nič več ne manjka in lahko končam letalo.

Torej, odrezal sem krmilne površine, odrezane kose sem po robovih pobrusil zaradi gibanja.

Na repu sem skozi trup naredil luknjo in v njo vstavil palčko na katero bosta pritrjeno krmilo za višino, da se bosta gibali obe površini (leva in desna) hkrati samo z eno ročico.

Na letalu in odrezanih kosih sem vrezal mesta kjer bodo prišli panti in jih vstavil vanje, da vidim kako pride vse skupaj.
Ko sem na pante namestil še krmilne površine, sem ugotovil, da bom moral pobrusiti tudi vogale na krilih, da se bodo zadeve lahko gibale brez omejitev in da bodo špranje čim manjše.
Priponke
Pant zadaj.
Pant zadaj.
Stant - zadaj.jpg (46.28 KiB) Pogledano 5130 krat
Odrezane krmilne površine.
Odrezane krmilne površine.
Stunt - odrezano.jpg (49.77 KiB) Pogledano 5130 krat
Motor pritrjen na nosilec.
Motor pritrjen na nosilec.
Stunt - motor.jpg (47.02 KiB) Pogledano 5130 krat
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

In še slikica s vstavljenimi panti.
Lepljenje pride na vrsto drugič, še prej pa moram pošmirglat robove na krilih kjer sem odrezal krmilne površine.

Ali jih bom pa kar s spajkalnikom "obdelal"...
Priponke
Vstavljeni panti.
Vstavljeni panti.
Stunt - panti.jpg (56.13 KiB) Pogledano 5130 krat
lemut
Tekmovalec
Prispevkov: 357
Pridružen: 15 Okt 2008, 18:07
Kraj: vrhpolje pri vipavi

Odgovor Napisal/-a lemut »

a nebi blo bolje če bi krmilne površine prilepil z lepilnim trakom.ne pa s temi velikimi panti
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

lemut napisal/-a:a nebi blo bolje če bi krmilne površine prilepil z lepilnim trakom.ne pa s temi velikimi panti
Salotejp ni siguren... Malo vlage, pa je adijo...
Pa ko nataknem zadeve gor, ne bodo več vidni panti...
Uporabniški avatar
manpower
Freak
Prispevkov: 644
Pridružen: 27 Jun 2009, 19:59
Kraj: Okolica KRANJA

Odgovor Napisal/-a manpower »

Rixy napisal/-a:
lemut napisal/-a:a nebi blo bolje če bi krmilne površine prilepil z lepilnim trakom.ne pa s temi velikimi panti
Salotejp ni siguren... Malo vlage, pa je adijo...
Pa ko nataknem zadeve gor, ne bodo več vidni panti...
Ne blafiraj vse modele imam poleplene s barvnim selotejpom pa še noben ni popustu pa je bla trava mokra pa dež ga je dobil pa tko naprej. Tko da nehi fantazirat kaj drži kaj pa ne, vsi depronkoti so tko narjeni da majo namest pantov selotejp pa se še noben ni podru tko da ne govor traparij če še nis probov!!!
Bolje biti pameten in zaskrbljen, kot pa neumen in nasmejan!
lemut
Tekmovalec
Prispevkov: 357
Pridružen: 15 Okt 2008, 18:07
Kraj: vrhpolje pri vipavi

Odgovor Napisal/-a lemut »

pri tako majnhni sili ki jo imajo krmilne površine se ni treba bati da bi selotej popusil.pa tud v vodi ne gre stran če ga prej polikaš
Uporabniški avatar
ok11
Freak
Prispevkov: 888
Pridružen: 25 Feb 2008, 20:53
Kraj: Sevnica

Odgovor Napisal/-a ok11 »

Ja je pač možak pedanten , hvala Bogu za take. Tile panti res niso bili neobhodni , toda tole bo v resnici celo predobro :wink:
Ej, da ne boš zavrgel nosu . Lepo ga izdolbi in prilepi nazaj, če imaš rad pošteno opravljeno delo.
Takole približno =D>
datoteke/fox_4_166.jpg
Lep dan Franc
Uporabniški avatar
ok11
Freak
Prispevkov: 888
Pridružen: 25 Feb 2008, 20:53
Kraj: Sevnica

Odgovor Napisal/-a ok11 »

Pa če se ti da, probaj malo odrezat in doštukat elerone proti konici kril, ti ne bo žal 8)
Lep dan Franc
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

ok11 napisal/-a:Ej, da ne boš zavrgel nosu . Lepo ga izdolbi in prilepi nazaj, če imaš rad pošteno opravljeno delo.
Vsekakor. =D> Pravzaprav je nos že zdolben in skoraj pripravljen, le na eni strani mi manjka kakšne 3mm stiropora (ker sem seckal, da sem dobil ravnino) in ne sede lepo. Ga moram malo podložit nasledjnič, ko bom zmešal epoxy.

Sem pa bil presenečen, da če stiropor žgeš s spajkalnikom, nič kaj ne smrdi. Sem pričakoval vse kaj drugega... :roll:

Bom elerone vrezal do konca krila pa poštukal, ker se sicer meni na oko tudi zdijo malo kratki. #-o
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

@lemut in manpower: saj ni panike, teh 1.5€ kar sem dal za pante tudi ni nekaj grozno dosti... Si pa tudi ne znam predstavljat, kako bi se izvedla zadeva s salotejpom, stiropor je na mestu, kjer sem odrezal, debel 5mm...
Kako naj tukaj zalepim salotejp, da se bodo eleroni gibali?

Verjetno bi moral na krilu in na eleronih stiropor zbrusit na špic pa potem salotejp preko zalepit ali nekaj tekega?

Ampak panti so mi bolj simatični. :oops:
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov