Trener 3

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

mzakelj
Profesor
Prispevkov: 1171
Pridružen: 24 Nov 2009, 12:27
Kraj: Godowich

Odgovor Napisal/-a mzakelj »

to je za osnovni model ali za model ka ma sredico izrezano ? Sam sem se lotil tega modela ampak zaradi pomankanja časa stoji zadeva. :cry:
roli
Začetnik
Prispevkov: 21
Pridružen: 15 Apr 2010, 16:46

Odgovor Napisal/-a roli »

Jaz tudi razmišljam da bi si izdelal tale model. Ker sem popolnoma nov v svetu modelarstva (to bi bil moj prvi model) se mi zdi to zelo dobra ideja. Zadeva je namreč zelo poceni. Tako da ni panike, če ga razbijem. Modeli, ki jih kupiš so malenkost predragi, da bi ga na prvem letu zaril v tla.

Imam pa eno vprašanje. Tukaj je del izdelan iz Deprona. Ker v NM nimam niti najmanjšega pojma kje bi Depron lahko kupil sem razmišljal da bi zadevo nadomestil z Stirodurjem. Ker le tega imam po hiši trenutno na tone. Bi bila zadeva OK?
Uporabniški avatar
pertocik
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 18 Maj 2009, 12:14
Kraj: Murska Sobota - krog

Odgovor Napisal/-a pertocik »

Če si nov v modelarstvu ni poceni nič. Tudi sam sem začel z letali pred 5-6mesci. Modeli niso nikoli dragi, draga je predvsem elektronika (rv naprava in polnilec+balenser).

Drugače pa sem tudi sam izdelal ta model za moje 3 letalo, ampak nesem nevem kaj zadovoljen ker nima eleronov (1letalo je bil fox kateremu sem naredil takoj elerone). Priporočam ti da si prej nabaviš jadrilico, ker dopušča dosti več napak kot pa model na el. motor (govorim iz izkušenj katerih sem dobil dosedaj). Naprimer ti odpove motor ali se pretrga gumica katera drži propeler. Z jadralnim letalom bi brez problemov lahko pristal, z drugimi letali katera so odvisna od "vleke" motorja pa bi v tem primeru samo pikiral. In pa tudi jadralna letala so dosti bolj počasna, zato lažja vožnja in bolj mirna.
Uporabniški avatar
multipraktik
Tekmovalec
Prispevkov: 403
Pridružen: 28 Jan 2010, 19:55
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a multipraktik »

pertocik napisal/-a:Če si nov v modelarstvu ni poceni nič. Tudi sam sem začel z letali pred 5-6mesci. Modeli niso nikoli dragi, draga je predvsem elektronika (rv naprava in polnilec+balenser).

Drugače pa sem tudi sam izdelal ta model za moje 3 letalo, ampak nesem nevem kaj zadovoljen ker nima eleronov (1letalo je bil fox kateremu sem naredil takoj elerone). Priporočam ti da si prej nabaviš jadrilico, ker dopušča dosti več napak kot pa model na el. motor (govorim iz izkušenj katerih sem dobil dosedaj). Naprimer ti odpove motor ali se pretrga gumica katera drži propeler. Z jadralnim letalom bi brez problemov lahko pristal, z drugimi letali katera so odvisna od "vleke" motorja pa bi v tem primeru samo pikiral. In pa tudi jadralna letala so dosti bolj počasna, zato lažja vožnja in bolj mirna.
Ne vem sicer kakšne slabe izkušnje si imel pri tem modelu, ampak tisto, kar sem ga videl leteli vsekakor lahko rečem, da je čisto lušten model za začetnika (leti počasi, stabilno, zaradi V-loma se lepo ravna, je poceni in iz močnega, a hkrati lahkega materiala).

Pa tudi glede odpovedi motorja lahko pri takem modelu pristaneš povsem BP, ne vem, od kje ti ideja, da bi pikiral na nos
(to do neke mere velja za akrobate z veliko krilno obremenitvijo ne pa za tovrstna začetniška letala [-X )
Uporabniški avatar
pertocik
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 18 Maj 2009, 12:14
Kraj: Murska Sobota - krog

Odgovor Napisal/-a pertocik »

Se opravičujem. Mslil sem bolj ta akrobatska ja.
roli
Začetnik
Prispevkov: 21
Pridružen: 15 Apr 2010, 16:46

Odgovor Napisal/-a roli »

Najprej hvala za odgovore. Sem tudi sam razmišljal da bi si na začetku kupil nekaj bolj preprostega za leteti. Ampak kot sem rekel nočem zadeve razbiti v prvem letu. Servoti so na hobbykingu praktično zastonj tako, da tudi če bi zapikiral direkt v tla in zadevo raztreščil elektronika nebi bila velik problem (ostale stvari verjetno niso toliko občutljive na mehanske poškodbe). Model sam bi pa lahko hitro naredil nov. Potem mu pa lahko tako ali tako dodaš elerone, če je treba.

Samo še vedno bi rabil odgovor na vprašanje ali lahko depron zamenjam z stirodurjem.
Uporabniški avatar
pertocik
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 18 Maj 2009, 12:14
Kraj: Murska Sobota - krog

Odgovor Napisal/-a pertocik »

Lahko. Pač bodo krila polna, za smrekove palčke pa izrežeš utore!
roli
Začetnik
Prispevkov: 21
Pridružen: 15 Apr 2010, 16:46

Odgovor Napisal/-a roli »

Izvrstno!
Sedaj rabim samo še malenkost nasvetov pri baterijah in ostlai opremi. Torej gledal sem takole baterijo:
http://hobbycity.com/hobbycity/store/uh ... _Lipo_Pack
Kaj pri oznakah baterij pomeni tale 2S/3S/4S? Slučajno koliko servotov lahko poganja? Vsaj tako mi zveni. Ali pa se totalno motim.

Tale polnilec:
http://hobbyking.com/hobbyking/store/uh ... 240v_Input
Ter potem še tiste servote in motor, ki so na tretji strani. Kot "daljinec" pa sem gledal tole:
http://shop.mantua-model.si/index.php?i ... od_id=4394
A bi bilo kaj takega vredu?
Uporabniški avatar
multipraktik
Tekmovalec
Prispevkov: 403
Pridružen: 28 Jan 2010, 19:55
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a multipraktik »

Pozdrav

2S/3S/4S...... Pomeni število celic v paketu. Ena Lipo celica ima tovarniško podano napetost 3.7V
(prazna ~3.2V in polna 4.2V).

Primer:
1S........3.7V
2S........7.4V
3S........11.1V
4S........14.8V
itd.

Še moj predlog glede setupa:
http://www.hobbyking.com/hobbycity/stor ... er_2408-21

http://www.hobbyking.com/hobbycity/stor ... lush_12amp_

http://www.hobbyking.com/hobbycity/stor ... ipoly_Pack

http://www.hobbyking.com/hobbycity/stor ... icro_Servo

-9Ă—4 prop

S temili komponentami bi bil tvoj avion kar se da lahek
(to je za začetnika kar fino, pa tudi zelo hitro bi se vzpenjal).

Daljinec in polnilec pa le kupi malo boljši, ker sicer boš že zelo kmalu moral oboje menjati.
roli
Začetnik
Prispevkov: 21
Pridružen: 15 Apr 2010, 16:46

Odgovor Napisal/-a roli »

Glede motorja pa speed controllerja sem gledal tale kompletek:
http://hobbycity.com/hobbycity/store/uh ... Prop_Combo#

Pa še kak rezervni propelerček :D .
Če prav razumem potem rabim za tistile zgornji komplet 3S baterijo? Nekje v komentarjih sem sicer zasledil da deluje tudi z 2S.

Drugače pa zakaj tako "švohtne" baterije? Razen, če zaradi teže :D . Kar je verjetno tudi najbolj pomembno.

Kar se pa polnilca tiče - kaj mu pa manjka? OK verjetno ni višek polnilne tehnike samo baterijo bi pa menda napolnil tako kot je treba. Poleg tega pa ima vgrajen transformator tako, da ne rabim še iskati AC-DC adapterja.

Kar se pa daljinca tiče - na začetku res nočem iti v preveliko investicijo, ker bohve kaj se bo zgodilo s tem. Gledal sem da naj bo zadeva 2.4GHz pa da naj ima vsaj 4 kanale. Sicer bi veliko raje naročil tistega 6 kanalnega iz HobbyKinga ampak nažalost nima CE oznake kar pomeni, da ga ne bodo spustili čez carino.
Uporabniški avatar
multipraktik
Tekmovalec
Prispevkov: 403
Pridružen: 28 Jan 2010, 19:55
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a multipraktik »

Tudi s tem motorčkom bi šlo, samo je boljši tisti, ki sem ti ga predlagal jaz, ker ima več kv. Na oba motorčka pa gre bolj 2S. Za baterijo se seveda sam odloči. Ne bo prav nič narobe če daš recimo 1000mah.

Polnilce se pa dobi že tako poceni s kitajske (kakšen Turnigy Acuel ali kaj podobnega, ne vem ravno iz glave), da se ti res splača dat malo več za to.
S tistim, ki si ga ti izbral ni nič narobe, samo funkcij nima veliko in bi moral za drug avion (ki ima spet druge baterije) takoj kupiti novega.
roli
Začetnik
Prispevkov: 21
Pridružen: 15 Apr 2010, 16:46

Odgovor Napisal/-a roli »

Aha. Morda še glede tegale speed controllerja in motorja - a potem rabim slučajno še kak kabel/konektor kupiti? Al so zadeve zraven in samo "sklamfam" skup?

Kar se polnilca tiče - bom videl kaka bo skupna cena s poštnino. Če bo dovolj nizka si bom kupil nekaj boljšega.

In še glede propelerja. Praviš 9Ă—4. Morda kak primer da vidim?
Uporabniški avatar
multipraktik
Tekmovalec
Prispevkov: 403
Pridružen: 28 Jan 2010, 19:55
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a multipraktik »

Konektorje je potrebno še nalotat gor. Na baterijah so mislim, da že gor, na reglerju pa ne. Jaz sicer najraje uporabljam pozlačene bullet konektorje, ki jih dobiš v praktično vsaki modelarski trgovini.

Propeler pa najbolje, da daš gor kar GWS, ki ga dobiš v Sloveniji.
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Danes sem obnovil svojega trainerja 3. Prvotno je imel trup iz stiropora, kar se je izkazalo bolj ali manj za katastrofo, saj je bil model vsakih par pristankov zamaknjen v drugo stran. Na nosu sem mu sicer kmalu naredil škatlo iz vezane plošče, vendar ni dolgo zaleglo. Poleg tega trup še dvakrat ali trikrat zlomil (šla povezava na višincu, zadel elektro kable...)

No, ker se je stiropor izkazal kot bolj slaba varjanta, sem posegel po stirodurju, vse razen kril naredil na novo. Od izhodiščnega načrta se sicer razliuje po tem, da sem za vse uporabil 4mm climapor (krila in rep), tako da so krila malo pretežka, rep pa potrebuje nekaj podpore. Je tudi 10cm prekratek, ker je plošča široka 60cm in nisem šel rezat po dolgem. En konkreten testni let me še čaka, ker mi je danes dež malo pokvaril načrte. Prej je z minimalnim gasom letel zelo lepo, počasi, neslišno :)

Zna biti da bo zadeva že malo na težji stran (krila bi lahko bila četrtino lažja, stirodur lahko še stanjšam), vendar z vsem skupaj ima pod pol kg. Setup je pa 1200kV motor, 8x6 prop (najlepše je šlo na 9x4.7, pa sem zlomil :D), 610 in 800mAh 2s baterija, 2x hxt900, 30A ESC)

Tako nekako pa Drva zgleda:

Slika
Punca pravi da hoče met polepljen trup, da bo lepo :lol:

Slika
Po višini je spodaj nalepljena smrekova letvica, sprejemnik je pod krilom.

Slika
Takole zgleda od zgoraj :)

Slika
Kontroler barvno usklajen z modelom, bateriji pa tudi ne manjka veliko. Spredaj sem prilepil še 3mm ploščo za nosilec motorja. Spodnji in prvi rob sta tovarniško odrezana, tako da je zadeva poravnana kot mora biti.

Slika
Povezave morda malo hecno postavljene, ker sem smerno krmilno povšino recikliral s povezavo vred. Zaradi 10cm krajšega trupa (repa), je en en servo precej spredaj, drugi pa je zaradi težišča moral proti repu. Ampak je prostor kot nalašč zanj, pa še luknje mi ni bilo treba rezat. Za pravi kot sem odrezal 6 malih trikotnikov in lepo služijo namenu.


Po prvih testih se stirodur obnese neprimerno bolje od stiroporja, tako da, če ima še kdo namen zgraditi model, naj premisli tudi v tej smeri.
Fly it like you stole it!
Bastian
Razpravljalec
Prispevkov: 115
Pridružen: 31 Dec 2009, 11:15
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Bastian »

trup iz strani zgleda kot bi bil iz napolitank :D zaradi tistih reber na stiroduru :)
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Leteča napolitanka je postala nekam živčna. Se mi zdi da ji ni všeč, da sem jo skrajšal. Moram poskusti še kaj na nos dodat, če bo kaj bolje.

Stirodur se pa obnese fenomenalno pri pristankih na nos. :lol:
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
multipraktik
Tekmovalec
Prispevkov: 403
Pridružen: 28 Jan 2010, 19:55
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a multipraktik »

Lepo si ga poštimal.
Pa upam, da ga ne boš tako razbijal kot si Hansa :D :wink: .
Uporabniški avatar
janček
Razpravljalec
Prispevkov: 132
Pridružen: 07 Jan 2010, 21:16
Kraj: Brnik

Odgovor Napisal/-a janček »

Hm lex luther kok min pa ga drži to gor s tovjimi baterijami iz HK 460 mah 20C......?!
What goes up usually comes down.
Uporabniški avatar
lex luther
Freak
Prispevkov: 450
Pridružen: 06 Feb 2005, 18:42

Trener3

Odgovor Napisal/-a lex luther »

Žal ne vem. Nisem nikoli štopal. Po moje pa okoli 15min na minimalki.
Uporabniški avatar
janček
Razpravljalec
Prispevkov: 132
Pridružen: 07 Jan 2010, 21:16
Kraj: Brnik

Odgovor Napisal/-a janček »

Hm Dobr...!
What goes up usually comes down.
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

leteča napolitanka :lol: #-o
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
janček
Razpravljalec
Prispevkov: 132
Pridružen: 07 Jan 2010, 21:16
Kraj: Brnik

Odgovor Napisal/-a janček »

modelarcina napisal/-a:leteča napolitanka :lol: #-o

Hh zakaj še nimamo letečih palačink itd...! :lol: :lol: #-o #-o ](*,) ](*,)
What goes up usually comes down.
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

http://www.metacafe.com/watch/1298158/f ... ancake_rc/

Tolk kot je moj podobn napolitanki je tud tole palačinki... :lol:
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
janček
Razpravljalec
Prispevkov: 132
Pridružen: 07 Jan 2010, 21:16
Kraj: Brnik

Odgovor Napisal/-a janček »

T0RN4D0 napisal/-a:http://www.metacafe.com/watch/1298158/f ... ancake_rc/

Tolk kot je moj podobn napolitanki je tud tole palačinki... :lol:
Jo use najdeš na netu...!!
What goes up usually comes down.
Uporabniški avatar
marelvis
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 15 Mar 2006, 20:36
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a marelvis »

Evo še mojga z eleroni.
Leti kot igračka.
Priponke
Trener3 (2).JPG
Trener3 (2).JPG (97.78 KiB) Pogledano 5692 krat
Trener3 (4).JPG
Trener3 (4).JPG (25.45 KiB) Pogledano 5689 krat
Trener3 (5).JPG
Trener3 (5).JPG (40.06 KiB) Pogledano 5687 krat
https://t.me/pump_upp
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov