Moj prvi 3D depronko

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

Odgovori
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Zanimivo poslikan Ultron in z modifikacijo podvozja, kot se za Ruse spodobi.. smučke! :)

Slika
Uporabniški avatar
bambus67
Začetnik
Prispevkov: 16
Pridružen: 11 Maj 2005, 08:55
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a bambus67 »

Tudi jaz sem se lotil gradnje Ultrona. To je bil moj prvi depron in ugotovil sem, da lahko dokaj hitro in poceni pridem do modela, ki nudi kar veliko uzitkov. =D>
To je bil povod, da sem potem po svoji zamisli sestavil kar celo floto depronov :lol:
Priponke
Img_0853.jpg
Img_0853.jpg (49.43 KiB) Pogledano 7720 krat
Img_0837.jpg
Img_0837.jpg (51.79 KiB) Pogledano 7720 krat
Img_0695.jpg
Img_0695.jpg (80.89 KiB) Pogledano 7720 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

=D> =D>

Sta prva dva DEPRONARJA s tvojih slik tako dobRo narejena in oblikovana, da zgleda Ultron zraven kar bogi...
:lol:
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Čisto slučajno sem ugotovil, da je na youtube naloženih že okoli 70 video posnetkov modela Ultron! (klik)

Dosti modelov je narejenih natanko po načrtu, dosti jih jerahlo modificiranih, najbolj me pa razveselijo občudiovanja vredne modifikacije, kot je na primer tale:
http://www.youtube.com/watch?v=o5et-jsJ ... re=related

:o =D> =D>

Mitja
Uporabniški avatar
roger
Razpravljalec
Prispevkov: 84
Pridružen: 11 Mar 2007, 14:17
Kraj: Bratonci-MS

Odgovor Napisal/-a roger »

Kolega mi podaril nedokončan Ultron in nimam nobenih izkušenj z izdelavo letal iz deprona, zato imam nekaj vprašanj..

1. Poleg modela sem dobil lepilo UHU por in me zanima, če lahko s tem lepilom zalepim tudi leseno rebro in podvozje na depron? :oops: baje se lepilo namaže na depron, počakaš da se na otip posuši in nato stisneš elemente skupaj, takrat začne lepilo vezati..
2. Za "barvanje" modela se najbolj obnese barvni selotejp, še kaj?
3. Mi lahko kdo slikovno razloži kako se pritrdijo krila na trup? Nekje je omenjena ojačana palica za povezavoanje kril? Bajonet? iz karbonskih vlaken..? :oops:
4. Katere servoje izbrati? 9g..?
5. Model sem nekaj časa imel na omari in se mi je višinsko krilo malenkost ukrivilo in me zanima kako ta kos zravnati?
6. Je kaka razlika med belim in zelenim depronom? kupljen je bi v obi-ju.. ali je samo barva druga? :)
/roger/
Uporabniški avatar
roger
Razpravljalec
Prispevkov: 84
Pridružen: 11 Mar 2007, 14:17
Kraj: Bratonci-MS

Odgovor Napisal/-a roger »

Nobenih odgovorov?

Zanima me še, kam pride elektronika? v notranjost trupa ali zunaj pod trup?
/roger/
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Odgovori se najdejo v tej temi, le pregledati jo je treba.

Ne morem vedno vse vsakemu servirati na krožniku.
Ne da se mi ponavljati davno napisanih zadev....

Se mi zdi, da sem vse lepo opisal na forumu, prav tako tudi v prispevku v reviji TIM, kjer sta bila objavljena navodilo za izdelavo in načrt.

Mitja
Uporabniški avatar
roger
Razpravljalec
Prispevkov: 84
Pridružen: 11 Mar 2007, 14:17
Kraj: Bratonci-MS

Odgovor Napisal/-a roger »

Sem prebral celotno temo vseh 40 strani! Postavil sem nekaj vprašanj, katerih nisem zasledil v temi oz. mi ni še čist jasno.. se opravičujem če smetim na forumu!
/roger/
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

roger napisal/-a:Kolega mi podaril nedokončan Ultron in nimam nobenih izkušenj z izdelavo letal iz deprona, zato imam nekaj vprašanj..

1. Poleg modela sem dobil lepilo UHU por in me zanima, če lahko s tem lepilom zalepim tudi leseno rebro in podvozje na depron? :oops: baje se lepilo namaže na depron, počakaš da se na otip posuši in nato stisneš elemente skupaj, takrat začne lepilo vezati..
Vse lahko lepiš z UHU porjem, vendar ne nanašaj lepila na debelo, ker bo vseeno stopilo depron. Za elemente, ki se potisnejo en v drugega pa uporabi Mitopur lepilo.
roger napisal/-a:2. Za "barvanje" modela se najbolj obnese barvni selotejp, še kaj?
Barvni selotejp, ker dodatno ojača površino in model. Krilo sploh moraš obleči v selotejp, sicer bo pri uvijanju v obliko profila počil na nosnem delu.
roger napisal/-a:3. Mi lahko kdo slikovno razloži kako se pritrdijo krila na trup? Nekje je omenjena ojačana palica za povezavoanje kril? Bajonet? iz karbonskih vlaken..? :oops:
Piše v navodilu:

Krilo
Izvleček iz originalnih navodil:
.....
Krila še ne spojimo skupaj! Najprej moramo brez lepljenja poizkusiti sestaviti krilo in trup.
Prednji rob krila, ki bo skrit v trupu, po sprednjem robu malce obrežemo, da bomo lahko potisnili krilo v odprtino na stranici trupa.
Najprej zalepimo polovico bajoneta Poz.17 v eno od kril. Jaz sem uporabil lepilo Mitopur E45, ki s svojim kipenjem zapolni vse špranje.
Nato to polovičko krila potisnemo v odprtino v trupu. Krilo potisnemo do sredine trupa - simetrale.
Kabel od servomotorja speljemo skozi najbližjo luknjo v spodnji vzdolžnici trupa, ter ga tam začasno pritrdimo z lepilnim trakom.
Nato prilepimo na bajonet še drugo polovičko krila, ki jo nasadimo nanj, namažemo del krila ki se bo staknil z nasprotno polovičko in potisnemo v trup. Spet povlečemo kabel od servomotorja skozi luknjo v trupu.
Sedaj model postavimo na ravno površino, ter krila podstavimo, da so v pravilnem položaju glede na trup. Jaz sem pod krila podlagal stare video kasete in škatle od zgoščenk, da sem ujel pravo razdaljo.
Pazimo na simetrijo in pravokotnost!
Potem s sekundnim lepilom za stiropor zalijemo spoj krila in trupa, da dosežemo trajno zvezo.

Sedaj na krilca prilepimo ročice pogona, Poz.23. Potem krilca prilepimo na krilo, na podoben način, kot smo storili na repnih površinah.


"bajonet je kos deprona, ki je vlepljen v eno in drugo polovico krila. Da je močnejši, mu na zfornjem in spodnjem robu nalepimo karbonsko letvico 2x1mm. V skrajni sili pa lahko bajonet enostavno izrežemo iz balze.
roger napisal/-a:4. Katere servoje izbrati? 9g..?
velikost Hitec HS55 ali HXT900

roger napisal/-a:5. Model sem nekaj časa imel na omari in se mi je višinsko krilo malenkost ukrivilo in me zanima kako ta kos zravnati?
Naredi nov višinski rep.

roger napisal/-a:6. Je kaka razlika med belim in zelenim depronom? kupljen je bi v obi-ju.. ali je samo barva druga? :)
Tisto zeleno ni depron. Uporabi depron, če hočeš imeti Ultrona.

Mitja
Uporabniški avatar
roger
Razpravljalec
Prispevkov: 84
Pridružen: 11 Mar 2007, 14:17
Kraj: Bratonci-MS

Odgovor Napisal/-a roger »

no sedaj mi je zaenkrat vse jasno, hvala! :oops:
/roger/
Uporabniški avatar
AirKiller
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 29 Avg 2005, 19:58
Kraj: Nova Gorica

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a AirKiller »

Izdelal sem podoben model,..a namesto iz deprona sem uporabil stiropor.Sedaj se mi pa zatakne pri izbiri profila za seldeci model. Kaksen profil uporabiti za seldeci model ? NEvem kako spelajti skozi :) ,.ali uporabit isti koren profila na zacetku in na koncu,.ali profil za na koncu krilapomansati. ,..ocitno sm malo prevec imel zaprt hanger :)
o_O
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Še vedno zanimiv za gradnjo!

Tale mi je zelo všeč...lepo okrašen in pedantno izdelan!
Tudi komentar je prijetno branje... :oops: :D 8) :whistle:
Priponke
ultron italy.jpg
ultron italy.jpg (207.53 KiB) Pogledano 6370 krat
FlyerOne
Razpravljalec
Prispevkov: 93
Pridružen: 26 Feb 2012, 21:39

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a FlyerOne »

da obudimo staro temo ...

zimski projekt : dela se ultron 2.2 m

materijal EPP + GFK + TOPOL

mi lahko kdo pove kje je težišče originalne velikosti modela da lahko računam v naprej s postavitvijo komponent ?

hvala in lp.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Šest let po prvem poletu mojega Ultrona, sem ga čisto slučajno spet "odkril" v "rumplkamri"!
Tja je romal, ko sem ga ene štiri leta nazaj pošteno krešnil, tako, da so se polomila krilca, rep, nos pa je postal harmonika.

Krešnil sem ga po neumnosti, kajti izbral sem model Ultra3D (jadralni akrobat) namesto Ultron. Naglica in šlamparija pač!
Model sem vrgel z roke in dal poln plin, ampak še preden sem uspel z levo roko prijeti za ročko višine, je model že z nosom počil v tla. Naredil je eno tako "lepo" parabolo! :)

Včeraj popoldne sem se lotil popravila. Polomljena krilca sem zlepil z mitopurom (ker drugega lepila za peno nimam), naguban nosni del od znotraj potapeciral z balzo, ter izdelal nov višinski rep.
V višinski rep sem vlepil nosilec, karbonsko letvico 3x0,5mm.
Vgradil sem mu podvozje, ki mi je ostalo od nekega malega Piperja.

Po dolgem iskanju, sem le našel akumulatorje s katerimi sem poganjal ta model. Eden je za stran vržt, drugi pa je popolnoma v redu.

Za neprijetno presenečenje sta poskrbela dva servomotorja. Eden (smer) je popolnoma obmiroval, drugi (krilce) pa je imel "popadke" zaradi poškodovanih zobnikov.
Verjetno je to posledica kreša.
Tako sem vgradil tri nove servomotorje, ker sem za krilca dal oba nova, da sta enakega tipa.

Napolnil sem akumulator, nastavil štoparico motorja na 3,5 minute in šel na travnik z visoko travo, za vsak slučaj, če bi model krešnil pri prvem poletu..da bi padel na nekaj mehkega.

Dam pol plina in poženem model pod kakimi 30 stopinjami navzgor. Model se odpelje kot po tračnicah, vendar takoj ugotovim, da ga malce vleče na nos. Par klikov višine nase in pelje se odlično.
Ko ga obrnem na hrbet, pa moram kar precej tiščati palico od sebe. Aha! Težišče je preveč naprej! Seveda pred tem poletom nisem iskal podatkov o odklonih krmil in legi težišča :D #-o Zato pa sem šel letet v visoko travo! :D

Po 4 minutah letenja sem porabil (pravzaprav spet napolnil v akumulator) 350 mAh. Akumulator je 800 mAh, kar pomeni, da lahko še kar precej podaljšam čas letenja.

Trenutno se mi suši lepilo, ker sem naredil v trupu eno ležišče za baterijo, tako da bom lahko z njeno lego bolj natančno ujel pravo težišče.
Akumulator je poln, samo frdamano lepilo mora zakrknit, pa grem spet letet. :jumpjump: :kronik:

No, pa kako sliko bom naredil!

Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Evo ga, Ultron 3D, 2007-2013 reborn!

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Sem še stehtal popravljen model in ima RTF 412 gramov.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Še en video s kamero na modelu:

http://www.youtube.com/watch?v=Cu112uZ2SQ0

Mitja
tommylee
Razpravljalec
Prispevkov: 90
Pridružen: 30 Jul 2013, 09:49

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a tommylee »

dobro narejeno,lep 3D.čestitke.
Mene pa zanima,a ima kdo katano iz deprona,ter kje dobiti najcenejši depron?
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

tommylee napisal/-a:dobro narejeno,lep 3D.čestitke.
Mene pa zanima,a ima kdo katano iz deprona,ter kje dobiti najcenejši depron?
Med malimi oglasi.
titanko
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 18 Dec 2007, 21:05
Kraj: Ljubljana

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a titanko »

Mitja, si me navdušil (in še nekateri) in sem se tudi sam lotil predelave "utr(u)jenega" Ultrona izpred let, potem pa sem se odločil in odrezal novega.
Zelo sem vesel, odlično leti in težo sem uspel zadržati na 370 gramih, kljub vsem okraskom... Kapo dol načrtu ....
:D :D :D
Slika

Slika
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

titanko napisal/-a:... Kapo dol načrtu ....
:D :D :D
:oops: :oops: hvala za pohvale, ampak na načrt nisem najbolj ponosen, kajti, če bi se še enkrat lotil tega projekta, bi naredil nekaj poenastavitev in sicer:

1.ojačal višinski rep s karbonsko letvico 3x0,5mm (pokonci na pregibu s krmilom)
2.poenostavil podvozje tako, da se bi ga vgradilo na koncu gradnje, ne pa vmes.
Uporabniški avatar
Pisk
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 06 Feb 2005, 19:59
Kontakt:

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a Pisk »

Pričenjam z izdelavo Ultrona, pa me zanima kje dobiti karbonski trak za ojačitve?
Nepomembna osebna modelarska stran: http://leti-leti.splet.arnes.si/
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Pisk napisal/-a:Pričenjam z izdelavo Ultrona, pa me zanima kje dobiti karbonski trak za ojačitve?
V vsaki modelarski trgovini.
Uporabniški avatar
Pisk
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 06 Feb 2005, 19:59
Kontakt:

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a Pisk »

Poletel je še en Ultron 3D!

Model me je še najbolj (pozitivno) presenetil z možnostjo tako hitrega kot tudi izredno počasnega (akrobatskega) letenja ter z vedno zelo dobro odzivnostjo krmil. Za letenje ni zahteven, tudi pri prevlečenem letu lepo drži smer (no, zaenkrat imam težišče precej naprej). S svojo dobro prodornostjo tudi v vetru lepo leti. Vzletna masa modela je 428 g, teža praznega modela pa je 180 g. V njem je motor Turnigy 2826 1400kv, ki mu z eliso 8x4 tudi ob polovičnem gasu omogoča vertikalo. Napajanje ima iz 3S 850mah Zippy compact Lipotov. Poleg tega v sebi skriva še štiri 10g servote, 30A regulator ter FrSky X6 sprejemnik.
Model nima podvozja, saj pristajam v travo. Spodnji del modela sem zato zaenkrat začasno prekril s 3mm depronom in lepilnim trakom. Zato imam povezavo med regulatorjem in lipoti kar na spodnjem zunanjem delu trupa...

Skratka: Čestitke konstruktorju za izredno dober model! Vidim, da bom z njim imel še precej veselja!

Še fotka:
Priponke
Ultron 3D.
Ultron 3D.
P1210069.JPG (163.98 KiB) Pogledano 4988 krat
Nepomembna osebna modelarska stran: http://leti-leti.splet.arnes.si/
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Hvala Pisk!
Me veseli da ti je model všeč!
Želim ti veliko zabave in vedno bolj spretne prste na komandi.

Mitja
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov