Moj prvi 3D depronko

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

Odgovori
tomy007
Začetnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 26 Jan 2015, 16:03

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a tomy007 »

Pozdravljeni,

tudi sam sem izdelal svojega Ultrona in sem res navdušen nad stabilnostjo in ob enem okretnostjo modela.

Velika pohvala avtorju za odlično skonstruiran model!

Imam pa eno vprašanje glede pristajanja in pristajalnih koles:
Na kakšni podlagi običajno pristajate z modelom?
Zasledil sem, da na travi lahko pristajam brez podvozja, vendar verjetno ne sedaj spomladi, ko je trava še čisto poležana, ker med pristankom propeler udari ob zemljo in verjetno bo posledica kriva os motorja. Kolesa pa se na travi tudi ne obnesejo najbolje, ker bi morala biti verjetno zelo velika. Sam sem namontiral podvozje od enega prizemljenega depronkota s premerom koles 20mm na karbonskih palicah. Seveda so kolesa ostala točno tam kjer so se prvič dotaknila tal :(
Ali zelo velika kolesa pomenijo velik zračni upor in posledično slabše letalne sposobnosti?
Ali imate morda kakšno boljšo rešitev ali moram poiskati ustrezno cesto, kjer bom lahko pristajal na asfaltu?

Lp, Tomaž!
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a 2R »

Z vsakim modelom lahko pristaneš brez podvozja brez bojazni zloma elise, tudi če ta ni zložljiva. Obvezno pa je treba v tem primeru imeti vključeno zavoto na reglerju, kajti v nasprotnem primeru se elisa prosto vrti. Seveda pristajaš brez plina. Zavora drži eliso le toliko, da se zaradi zračnega obtekanja ta ne vrti med letenjem, pri pristajanju ob dotiku s tlemi se pa le odmakne v vodoravno lego. Pri svojem modelu Vortex imam še vedno prvo eliso na modelu brez praske in za seboj že več kot 100 pristankov.
Če se pristaja na trebuh pa je treba le razmislit, da se trup spodaj malo ojači zaradi drsenja po travi.
Jaz raje pristajam na trebuh kot na podvozje - je veliko manj škode kot pri skrivljenem ali odpuljenem podvozju.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a slayer »

2R napisal/-a:Z vsakim modelom lahko pristaneš brez podvozja brez bojazni zloma elise, tudi če ta ni zložljiva. Obvezno pa je treba v tem primeru imeti vključeno zavoto na reglerju, kajti v nasprotnem primeru se elisa prosto vrti. Seveda pristajaš brez plina. Zavora drži eliso le toliko, da se zaradi zračnega obtekanja ta ne vrti med letenjem, pri pristajanju ob dotiku s tlemi se pa le odmakne v vodoravno lego. Pri svojem modelu Vortex imam še vedno prvo eliso na modelu brez praske in za seboj že več kot 100 pristankov.
Če se pristaja na trebuh pa je treba le razmislit, da se trup spodaj malo ojači zaradi drsenja po travi.
Jaz raje pristajam na trebuh kot na podvozje - je veliko manj škode kot pri skrivljenem ali odpuljenem podvozju.

LP2R
Drži!...Pa še model olajšaš nepotrebne teže (kolesa)in zračnega upora...če seveda letalo ni maketa z fiksnim podvozjem. :wink:
aleš.k
Tekmovalec
Prispevkov: 216
Pridružen: 13 Mar 2013, 11:01
Kraj: Slovenia-Ljubljana

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a aleš.k »

Pozdravljeni,

danes je poletel še en Ultron in vzpešno preživel kstni let. Občutki fenomenalni saj je bil to moj prvi 3D model, kateri je prišel po svojem prvem letu domov cel
V teh nekaj vzletih in skupno cca 15ih minutah letenja sem se bolj ko ne spoznaval z modelom in iskal težišče, potem pa me je pregnalo slabo vreme. Kar sledi je samo še vaja in večanje hodov servo motorjem :)

Zahvaljujem se avtorju načrta, ker ga je delil z vsemi nami =D>

Prilagam še sliko
Slika

Lp, Aleš
aleš.k
Tekmovalec
Prispevkov: 216
Pridružen: 13 Mar 2013, 11:01
Kraj: Slovenia-Ljubljana

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a aleš.k »

Pozdravljeni,

Ali je normalno, da model takoj ko ga prenehaš podpirati z višinskim krmilom omahne z nosom navzdol?

Težišče imam tam, kjer je označeno na načrtu. Ko ga prestavim precej bolj nazaj (malo za začetkom kabine) pa ob metu iz roke kar zajadra, tako kot je za moje pojme normalno. Naj toraj težišče pustim tam kjer je označeno na načrtu, ali ga premaknem bolj nazaj?

Lp
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a 2R »

Težišče ni fiksna točka, pač pa se premika naprej in nazaj, oziroma si nastaviš težišče glede na tvoj stil letenja. Bolj kot je težišče naprej, bolj je model stabilen, vendar pa v letu dokaj hiter. Če težišče premikaš nazaj bo postal počasnejši, vendar pa s prevelikim premikom težišča nazaj postane tudi bolj občutljiv na komande. Najti je treba zlato sredino, ki ti odgovarja glede na zahteve v letenju.
Če so koti višinskega stabilizatorja malo drugačni kot je to predvideno na načrtu potem pač moraš podpirat višino. Če ti s premikom težišča bolj nazaj model lepo leti, potem ga pač premakni. Točka na načrtu ki določa težišče je pač referenčna točka idealno izdelanega modela.
S premikanjem težišča naprej in nazaj lahko na kateremukoli modelu zelo spremeniš njegovo vedenje. Statično trimanje modela izvedeš v delavnici in postaviš težišče v točko kjer je pač na načrtu narisano. V zraku pa je treba model strimati tudi dinamično, tukaj pa je lahko odstopanj veliko.
Kar veselo prestavi težišče in model se bo prerodil v pohlevnega letalca.

Kot zanimivost - model MX2 sicer epp varianta se pri petih enakih modelih težišče razlikuje tudi do 15 mm, da imajo vsi približno enake lastnosti v zraku.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a 2R »

Da ne bo moj prvi stavek v prejšnem postu razumljen dvoumno, predlagam naslednje.
Na linku: http://www.2r.si/programi/223-dolocanje ... ega-modela si potegni programček za računanje težišča in vanj vnesi potrebne dimenzije modela. Programček se odpre v Excelu.
V eni vrstici moraš vnesti podatek - Statična meja. Tukaj lahko premikaš težišče od 5 do 15% glede na tvoje zahteve modela. Ta razpon določa še zadovoljivo stabilnost modela, če greš čez to mejo postane model vedno bolj nestabilen.
Sicer pa so v programčku opisana vsa navodila kaj upoštevat pri vnosu podatkov.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Upam, da graditelji Ultrona ne spregledajo odstavka v navodilih, kjer sem opisal prav to, o čemer je napisal Robi v postih zgoraj.
Prvi štarti se naredijo s težiščem, kakor je opisano v navodilih, kasneje pa si pilot prilagodi težišče va tako lego, ki mu najbolj odgovarja.
Je pa dejstvo, da ima nov model na prvem štartu več možnosti za "preživetje", če je pred idealno lego, kot pa, če je zadaj za njo.

Spodaj pripenjam izsek iz originalnih navodil, ki so spremljala načrt v reviji TIM, številka 4, december 2004 :
Priponke
Eden od Murphyevih zakonov glasi: "Ko vse odpove, preberi navodila!"  :)
Eden od Murphyevih zakonov glasi: "Ko vse odpove, preberi navodila!" :)
Ultron o težišču.jpg (262 KiB) Pogledano 7420 krat
aleš.k
Tekmovalec
Prispevkov: 216
Pridružen: 13 Mar 2013, 11:01
Kraj: Slovenia-Ljubljana

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a aleš.k »

Hvala obema za izčrpna odgovora, bom ravnal tako kot ste predlagali

Lp, Aleš
Uporabniški avatar
sihu
Tekmovalec
Prispevkov: 351
Pridružen: 07 Sep 2011, 10:25
Kraj: Slovenska Bistrica

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a sihu »

Pozdravljeni!

Tudi sam bi se lotil izdelave tega modela. Pregledal sem celotno temo, pa ne najdem načrta zanj (ali pa sem ga spregledal). Bolj na začetku je omenjeno, v katerem TIM-u je, vendar te revije žal nimam.
Če se da načrt kje dobiti bi bil hvaležen za informacijo.

Lp!
Silvo
Hitec Eclipse 7 Pro, RV-9, Scout, EPP Mustang P-51, Bliss Topmodel CZ, Robbe Charter, CopterX 450
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

sihu napisal/-a:Pozdravljeni!

Tudi sam bi se lotil izdelave tega modela. Pregledal sem celotno temo, pa ne najdem načrta zanj (ali pa sem ga spregledal). Bolj na začetku je omenjeno, v katerem TIM-u je, vendar te revije žal nimam.
Če se da načrt kje dobiti bi bil hvaležen za informacijo.

Lp!
Silvo
Najlažje je s tele ruske piratske strani: http://rcplans.ru/ultron-3d/
:o #-o :lol: :lol: 8)

Ali pa rcgroups, ali pa morda FlyFreak hrvaški Forum, kjer je tudi opisana gradnja hrvaških modelarjev, objavljene njihove slike in različni video posnetki: http://www.flyfreak.net/samogradnja/ultron-3d-nacrt/

LP Mitja
Uporabniški avatar
sihu
Tekmovalec
Prispevkov: 351
Pridružen: 07 Sep 2011, 10:25
Kraj: Slovenska Bistrica

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a sihu »

Ultralajt, najlepša hvala. Že tiskam načrt.

Lep pozdrav!
Hitec Eclipse 7 Pro, RV-9, Scout, EPP Mustang P-51, Bliss Topmodel CZ, Robbe Charter, CopterX 450
aleš.k
Tekmovalec
Prispevkov: 216
Pridružen: 13 Mar 2013, 11:01
Kraj: Slovenia-Ljubljana

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a aleš.k »

Pozdravljeni,

naj povem samo to, da sedaj ko sem premaknil težišče je model reeeess pesem za letet. Vse pohvale avtorju =D>

Lp
sistem
Freak
Prispevkov: 567
Pridružen: 08 Jul 2014, 18:12
Kraj: Okolica Pernice

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a sistem »

Pozdravljeni,

tudi pri meni nastaja Ultron 3D. Zanima me ali tukaj ni potrebno nastaviti kota in odmika motorja tako kot pri ostalih letalih 2 stopinji levo?
Nič bat, samo žgat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

sistem napisal/-a:Pozdravljeni,

tudi pri meni nastaja Ultron 3D. Zanima me ali tukaj ni potrebno nastaviti kota in odmika motorja tako kot pri ostalih letalih 2 stopinji levo?
Kot navzdol je že nastavljen konstrukcijsko s postavitvijo prvega rebra, kot v desno pa se nastavi s podlaganjem podložk pri pritrditvi motorja. S tem se lahko korigira odklon mkotorja v katerokoli stran.

Na načrtu, pa tudi v navodilih nisem zapisal nobenih številk, ker so le te odvisne od konkretno uporabljenega pogona na modelu. Tisti "standard" ki je običajno pojavlja v raznoraznih načrtih, je bolj tako za lase privlečena srednja mera. Če je modelar toliko dober, da ga pri letenju moti nenatančen odklon osi motorja, verjamem, da je potem tudi tako dober, da to s spretnim podlaganjem nosilca motorja to spravi v sebi najbolj ugodno lego. Tako, da pri načrtih mojih modelov te drobnarije vedno prepustim lastni odločitvi modelarja.

LP Mitja
sistem
Freak
Prispevkov: 567
Pridružen: 08 Jul 2014, 18:12
Kraj: Okolica Pernice

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a sistem »

Pozdravljen,

nekako ne vem kako je kos št. 17 (združilec kril) obdelan s karbonom. Ali je po širini ploskev oblečen v karbonsko tkanino in premazan s smolo ali je na vsaki strani zalepljena palica 6mm karbonska po debelini?
Nič bat, samo žgat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

sistem napisal/-a:Pozdravljen,

nekako ne vem kako je kos št. 17 (združilec kril) obdelan s karbonom. Ali je po širini ploskev oblečen v karbonsko tkanino in premazan s smolo ali je na vsaki strani zalepljena palica 6mm karbonska po debelini?

Ja. Element o katerem sprašuješ, je bajonet za krilo (pozicija 17). Je enostavna plošča deprona (dva sloja 3mm debelega), na katerega zgornjem in spodnjem robu je nalepljen trak karbona..letvica, kakršna se uporablja za nosilce krila običajnih 3D depronkotov. Dimenzija take karbonske letvice je okoli 3x0.5mm. Če je nimaš, lahko izdelaš bajonet iz balze.

Mitja
Triatlet
Razpravljalec
Prispevkov: 95
Pridružen: 01 Avg 2013, 06:38
Kraj: Kranj - Stražišče

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a Triatlet »

Pozdravljeni.
Mene pa zanima, kateri motor za Ultrona iz HKja bi bil najprimernejši?

1. http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=33616
2. http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=34227
3. http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.HTML

Ter kateri propeler? Za prvedva sem gledal 10/6 ali 10/7, bi bilo to OK?

Hvala za odgovor!
sistem
Freak
Prispevkov: 567
Pridružen: 08 Jul 2014, 18:12
Kraj: Okolica Pernice

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a sistem »

Tako, moj ultron čaka na lepo vreme (tukaj je skozi veter).

Dodatno še ima na repu ojačitve iz karbona, kar še ni vidno na sliki.
Priponke
ultron_3d.jpg
ultron_3d.jpg (254.81 KiB) Pogledano 6615 krat
Nič bat, samo žgat.
andrej bratož
Tekmovalec
Prispevkov: 208
Pridružen: 12 Okt 2013, 08:16

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a andrej bratož »

ULTRON tudi v Postojni!

ULTRON - model, ki lepo leti, veliko pohval na forumu, zanimiv opis gradnje in še kaj.... vse to me je vzpodbudilo, da sem se odločil za gradnjo tega letala. Doma sem imel motorček, servote, depron in še nekaj malenkosti... odločitev je bila hitra in ni mi žal še posebej po prvem poletu. Držal sem se navodil in prvi let je potekal brez problemov - pravi užitek v pomladno sezono! Model leti super in ga priporočam tistim, ki bi radi naredili svoj model iz deprona.
Čestitke tudi g. Mitji za dober model!!!

Pozdrav iz PO. Andrej

Slika
Zadnjič spremenil andrej bratož, dne 02 Mar 2016, 15:19, skupaj popravljeno 1 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Hvala Andrej in čestitke za model!
Uporabniški avatar
tadejmar
Začetnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 16 Sep 2009, 20:45
Kraj: Žikarce

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a tadejmar »

Lep model. :D :D In načrtujem gradnjo modela. :D :D
Vedno nekaj ušpičim!!!!!!!!!!!!!!
Triatlet
Razpravljalec
Prispevkov: 95
Pridružen: 01 Avg 2013, 06:38
Kraj: Kranj - Stražišče

Re: Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a Triatlet »

Pozdravljeni. Tudi pri meni v kleti je nastal Ultron. Že kar nekaj časa sem imel doma načrte, sedaj pa se je končno našlo toliko časa in volje, da sem se ga lotil.
Danes je dobil še zadnje okraske in pa loputo na dnu trupa. Sedaj še počakam pravo vreme, da ga bom lahko preizkusil na travniku.
Hvala g. Mitji za dober načrt in zelo lep model!!!

Slika

Slika

Slika
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov