Moj prvi 3D depronko

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

Odgovori
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Moj prvi 3D depronko

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

EDITIRANO: 17. maj 2008
Ker je od objave načrta v reviji TIM minilo že precej, objavljam linke do načrtov v pdf formatu za model:

na posameznih listih formata a4:
http://www.rcgroups.com/forums/showatt. ... id=1664377

cel načrt na enem velikem listu:
http://www.rcgroups.com/forums/showatt. ... id=1664503

Tu pa se začne tema o gradnji, če se komu ljubi raziskovati:




Če ne znaš leteti 3D, potem ne znaš leteti :D (obvladovati model v vseh nemogočih položajih)

Jaz ne znam leteti, zato si bom omislil enega depronarja, da bom malo z njim telovadil, kadar bo mirno vreme....

Ob nazivu "depronar" se mi v mislih prikaže klasičen "šokfly" model, katerega trup je narejen iz dveh navzkrižno spojenih plošč deprona, ki predstavljata silhuete stranskega risa in tlorisa... njet, to se meni ne dopade spljoh.... [-X

Zato trmasto vztrajam na estetiki, tako, da sem si izmislil (seveda sem poprej malce pošpijuniral za meni všečnimi modeli) en tak model, ki se ga bo dalo za kaj prijet :wink:

Evo še en "skrinšot" kosov, ki jih bom izrezal iz deprona.... morda dodelam še spoje na pero/utor, potem pa gaza z olfo nad depron!!! :lol: :lol: :lol:

Zakaj objavljam temo?
Zato, ker sedaj ni poti nazaj...s tem pa je več šans, da bom prisiljen model tudi dokončati.... :wink:

Seveda pa me še vedno muči nekaj konstrukcijskih detaljev, zato bo končna varianta modela morda drugačna od tukaj prikazane....

LP Mitja
Priponke
Faza oblikovanja načrta.....
Faza oblikovanja načrta.....
Ultra 3D depronar.jpg (48.72 KiB) Pogledano 27249 krat
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 17 Maj 2008, 08:04, skupaj popravljeno 4 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Aja, še nekaj "tehnikalij":

Razpon krila: 96 cm
Dolžina: 87 cm

Materiali: depron 3 mm, depron 6 mm,
in v manjši meri topolova VP 3mm, aviošper 1 mm, GFK 0,2 mm, karbonski trakci...

Motor: ROXXY 2827-34
Regler: Simprop MagicSpeed 18
Prop: APC 9 x 4,7
Accu: Flight Power EVO 20 800 mAh 3s1p

Zakaj to? To imam pri roki :D

LP Mitja
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Pa naj nas potegne tok za sabo

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Ultralajt napisal/-a:Če ne znaš leteti 3D, potem ne znaš leteti
Torej nikoli ne bom znal leteti.
(Se nič ne sekiram.) Slika
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Stormovik
Trgovina
Prispevkov: 389
Pridružen: 24 Jan 2006, 08:40
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Stormovik »

Ob nazivu "depronar" se mi v mislih prikaže klasičen "šokfly" model, katerega trup je narejen iz dveh navzkrižno spojenih plošč deprona, ki predstavljata silhuete stranskega risa in tlorisa... njet, to se meni ne dopade spljoh....
Isto pri ženskah :lol: more bit nekaj oblin za prjet :roll:

Drugače pa čeden model =D>
"Moč ni v obrambi, pač pa v napadu!!!!!!"
www.balcore.si
frcac
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 22 Dec 2003, 17:06
Kraj: Godovič

Odgovor Napisal/-a frcac »

Ta da kdor "ne leti 3d ne zna leteti" mi da malo misliti... no, vsaj mene so učili na tleh in v zraku da se leti na krilih in da je brzina življenje, zavoj pa sveta stvar tako da se z jadralcem zavoju najprej prikloniš, nato pa palca-noga ... V to močno verjamem in to spoštujem (občasno pa tudi jaz premigam prste). No, lahko bi začeli z debato o "pravih modelarjih" ki še vedno šniclajo in snifajo balzo, pa o ARF generaciji - tudi od tu se da potegnit ustrezno analogijo. Ampak prav je da je disciplin malo morje in prav je da se vse razvijajo.

In... saj ne rečem, 3d je zelo atraktiven, ampak še vedno se odkrijem pred pilotom, ki naredi lep počasen valjček od obzorja do obzorja, kot da bi mu model letel po ravni žici. F3A je poezija in pesnikov ki jo obvladajo in veliko :)

Sicer pa - Mitja, spet všečen dizajn ;)

Lep pozdrav vsem, Sašo
"It's not how close you get to the ground, but how precise you can fly the airplane..." - Bob Hoover
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ja, obline so pomembne! :)

Morda sem v uvodu bil malce netakten ali nespreten, vendar se spomnim mojih izjav, ki sem jih imel, ko sem opazoval naše vrle šokflyerje z depronarji. Izjave so bile večinoma kritika kolovratenja po zraku, ki mi je deloval, kot nespretno postavljanje modela v nemogoče situacije, in bolj ali manj uspešno reševanje iz njih. (ne govorim o modelarjih, ki že zdavnaj obvladajo sceno)

No, ampak kot kaže trmasto vztrajanje in trening sta se obrestovala, saj vse več depronarjev leti vse bolje.

Če pa pogledam depronarja od našega prijatelja s primorske, depoo-ta... pa ti že zastaja dih, ko opazuješ njegov zadnji video:
http://www.youtube.com/watch?v=yn1IySa_-3c
=D> =D>


In to letenje me je vzpodbudilo (ter nekaj materiala, ki čaka na svojih 5 minut), da si naredim en model, pa ob večerih poizkusim leteti malce bolj neobičajno zame... kdo ve, morda mi celo uspe kaj od 3D prvin. Če sežem Depotu do gležnja, bom še toliko bolj vesel.

Hmm...sedajle pa izgleda, da je zunaj krasen dan za na naše pobočje! Bo treba skup zbajkati še ena dva, tri jadralce, pa skočimo na hrib...

Se slišimo zvečer ;)


LP Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Mitja odlično!
Končno en depronski model z dušo =D>
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

frcac napisal/-a:
In... saj ne rečem, 3d je zelo atraktiven, ampak še vedno se odkrijem pred pilotom, ki naredi lep počasen valjček od obzorja do obzorja, kot da bi mu model letel po ravni žici. F3A je poezija in pesnikov ki jo obvladajo in veliko :)
Če bi vedel koliko dela, treninga in poguma, je treba za dobro obvladovanje 3D letenja, bi se pa odkril tudi pred dobrim 3D pilotom.
Razlika je le to, da je 3D letenje zaradi svoje atraktivnosti "lažje" trenirati, oz se je k treningu lažje pripraviti.
Lažno, nekoliko zbija vrednost 3D letenju dejstvo, da tovrstno letenje odlično obvladajo nekateri zelo mladi modelarji (npr Gernot B., Kyle W. in še malo morje, iz tega ali onega razloga, manj znanih mlajših modelarjev, tudi našega deepo-ta lahko mirno štejemo zraven).
Zaradi njihove mladosti, mnogi (predvsem tisti , ki se tega nikoli nebi lotili) mislijo, da je 3D vse bolj na izi.
Pa ni, po eni strani, je večina teh mladih fantov izjemno talentiranih, po drugi strani vsi neumorno trenirajo, pri tem, pa jim svoboda in atraktivnost 3D letenja daje veliko boljšo motivacijo, kot monotono disciplinirano F3A letenje, ki se ga morda lotijo kasneje, ko za 3D zmanjka živcov.
Mnogi teh mladih fantov, bi ob tako intenzivnem treningu F3A letenja, zelo hitro preseglo večino svetovno znanih mojstrov F3A letenja, to lahko začuti vsak, ki si dobro ogleda kako tekmovanje z depronarji v dvorani, odšteje , da gre za ničvredne depronarje in pošteno oceni, koliko natančnosti, je treba za tako letenje.
A letijo pač 3D, a zato niso manj spoštovanja vredni.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Preveč sem zakompliciral s konstrukcijo in sem se jo sinoči odločil malce poenostaviti, tako da bo vgrajenega manj materiala.

Model bo s spodnje strani delno odprt, tako da bo olajšano izmenjevanje akumulatorja in vgradnja RV opreme.

Da naredim tako, me je vzpodbudila konstrukcija modela Fusion od Donuts Models.
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Brane napisal/-a: A letijo pač 3D, a zato niso manj spoštovanja vredni.
=D> =D> =D> =D> =D>

Pri skoraj vsaki aktivnosti, kjer se novi trendi pokažejo je podobno.

Pred petnajstimi leti so recimo bili snowboarderji-smučarji, pred 30 leti windsurferji-jadralci, pred 20 leti gorski kolesarji-cestni kolesarji ... ko se trendi umirijo tudi stari mački priznajo, da mladci niso od muh, mladci pa spoznajo, da so stari mački zakladnice znanja.
lp Melly
Uporabniški avatar
deepo
Profesor
Prispevkov: 1405
Pridružen: 02 Maj 2005, 11:49
Kraj: Deskle
Kontakt:

ultralajt

Odgovor Napisal/-a deepo »

@Ultralajt

Veseli me, da si se tudi ti, kot predstavnik "starih mačkov" lotil izdelave depronarja. =D> =D> =D>

Upam, da ti bo tudi ta projekt uspel in da ti bo letenje v užitek! :wink:

Prilagam še sliko mojega full-fuse deprončka.

LP, alan
Priponke
edge
edge
edge.JPG (88.32 KiB) Pogledano 12955 krat
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Pa naj nas potegne tok za sabo

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Pardon za tale oftopic:

raktivec napisal/-a: Torej nikoli ne bom znal leteti.
(Se nič ne sekiram.) Slika

sploh ni bilo mišljeno, da so eni gnoji, drugi pa mojstri. Slika

Zame je modelarstvo hobi in letim kot mi je všeč. Prav malo me briga koliko truda je potrebnega za neko akrobacijo ali izdelavo modela. Kar mi je všeč me pritegne, pa naj bo to težko ali pa lahko izvedljivo. Slučajno me lebdenje z letali sploh ne privlači in tako pač je in to sem hotel povedat. Nikakor ne omalovažujem nikogar, ki tako ali drugače frči po zraku.
Malce nerodno vse skupaj postane, ko prične model ali letenje predstavljat zdravljene ega in ne le hobi. Verjetno se je že marsikdo od nas vsaj malo kdaj pregrešil v to smer, kar seveda ni zdravo. Slika
lp
Sašo
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Alan (deepo), Full fuse mi je zelo všeč. Tale Edge mi je v oči padel že ko sem ga prvič videl na strani Hobby Lobby. Sedaj ga nimajo več v prodaji.
Nisem pa nikjer našel kak building review, da bi videl kako je narejen "od znotraj" :)


Sašo (raktivec), moraš poizkusiti narediti nekaj s čimer ob večerih, tik preden se zmrači, lahko stopiš ven čez prag, postaviš na cesto in poletiš, ter vijugaš prav ležerno med hišo, drevjem in koruzo. je zelo pomirjajoče, tako da se res sprostiš in spočiješ.

Kaj kmalu začneš leteti okoli drevesnih debel, pa pod vejami...dokler si nekega dne ne zaželiš še nekaj rolanja vmes.... No takrat pa spoznaš, da je za kaj več, treba narediti model, ki to omogoča.

Tako sem dal Carbon Butterflya v penzijo in se lotil depronkota.

Danes bom zrezal bolj ali manj vse kose iz deprona. Jutri pa morda že kaj začel z leplenjem.

LP Mitja
Uporabniški avatar
deepo
Profesor
Prispevkov: 1405
Pridružen: 02 Maj 2005, 11:49
Kraj: Deskle
Kontakt:

edge

Odgovor Napisal/-a deepo »

Če hočeš lahko ju3 malo poslikam pa malo opišem kako je zgrajen?
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Ultralajt napisal/-a:Alan (deepo), Full fuse mi je zelo všeč. Tale Edge mi je v oči padel že ko sem ga prvič videl na strani Hobby Lobby. Sedaj ga nimajo več v prodaji.
Nisem pa nikjer našel kak building review, da bi videl kako je narejen "od znotraj" :)
Mislim da od znotraj ni dosti več, kot je videti od zunaj.
Moj Čelendžer na sliki, znotraj nima drugega kot oplato ki se začne pri motorju zgoraj in gre proti kabini, ta oplata, ki dejansko drži zgoraj širino trupa, se nadaljuje znotraj v isti liniji proti repu. trup je bil zelo kompakten in trpežen.
Priponke
DSC05652.JPG
DSC05652.JPG (61.09 KiB) Pogledano 12860 krat
DSC05651.JPG
DSC05651.JPG (60.46 KiB) Pogledano 12860 krat
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ja Brane, tako, tudi na mojem sedaj zgornja oplata motorja izgine v trup pri prednjem robu kabine in se nadaljuje proti repu. To je sprememba, ki sem jo omenjal včeraj. Tudi zgornji zadnji rob (thurteldeck) je samo ošpičen in zlepljen skupaj.

Alan, ni treba, saj sem že razdelal moj model...

LP Mitja
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 19 Sep 2007, 11:04, skupaj popravljeno 2 krat.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Nekaj podobnega kot Deepo imam tudi jaz.
link
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Ultralajt napisal/-a:Sašo (raktivec), moraš poizkusiti narediti nekaj s čimer ob večerih, tik preden se zmrači, lahko stopiš ven čez prag, postaviš na cesto in poletiš, ter vijugaš prav ležerno med hišo, drevjem in koruzo. je zelo pomirjajoče, tako da se res sprostiš in spočiješ.

Kaj kmalu začneš leteti okoli drevesnih debel, pa pod vejami...dokler si nekega dne ne zaželiš še nekaj rolanja vmes.... No takrat pa spoznaš, da je za kaj več, treba narediti model, ki to omogoča.

Če bi bil kdaj pri meni bi videl, da se drugače sploh ne da letet. Si že slišal, da pri nas golobi letajo na nož in, da harmoniko navpično raztegujejo? Slika

Kadar me prime stopim za hišo in vržem pilona, ki lahko pristane edino z zavojem okrog hruške, ob tem pa se moram izognit brezi in telefonskemu kablu.
lp
Sašo
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Deli za trup....
ter poizkusno sestavljanje.

Manjka še dvoje trupnih reber.
Priponke
26 g
26 g
deli trupa.jpg (41.79 KiB) Pogledano 12667 krat
provizorno skupaj.jpg
provizorno skupaj.jpg (18.74 KiB) Pogledano 12629 krat
Uporabniški avatar
deepo
Profesor
Prispevkov: 1405
Pridružen: 02 Maj 2005, 11:49
Kraj: Deskle
Kontakt:

depron

Odgovor Napisal/-a deepo »

=D> =D> =D> =D> =D>

Upam da bo letelo tudi tako, kot izgleda! :wink:
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: depron

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

deepo napisal/-a:=D> =D> =D> =D> =D>

Upam da bo letelo tudi tako, kot izgleda! :wink:
:lol: :lol: Za izgled lažje poskrbim, kot pa za letenje.
Mislim, da bo za končni videz najbolj poskrbela barvna shema.
Zgledoval se bom po modelu Fusion (Donuts Models, kot sem že parkrat omenil)

Slika
nekaj podobnega....ali pa tudi ne....me meče od ene k drugi varianti... #-o

Upam, da bom čez vikend že užival v letenju.

Mitja
Uporabniški avatar
AIRGHANADA
Freak
Prispevkov: 976
Pridružen: 30 Nov 2006, 22:41
Kraj: Marburg
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a AIRGHANADA »

da se jaz pridodam en koschek h potitzi! Zakaj pa ne probas kaksnega dvokrilca, vsaj meni se zdi, da so manj "bissig"! No lepsi so pa tak al tak (-:
Priponke
FS-screen.gif
FS-screen.gif (102.7 KiB) Pogledano 12869 krat
veni, vici, vomiti
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Dvokrilec...sem že razmišljal o Trollu, ki ga je naredilo kar veliko naših modelarjev (AD, Ivo.K, Ivica, Kiwi...če se ne motim..)
Ampak ker #-o trenutno nimam v delavnici tankih karbonskih palčk za povezave med krili, je zadeva v drugem planu.
Pa tudi ploščat profil kril mi nekako ni pri srcu....četudi nekako leti...
Najodločilnejše pa je to, da uživam, če si sam zamislim model (ter seveda tu pa tam poberem iz neta kako idejo..)

Mislim, pa da bo tale trup tudi dobro izgledal, če mu naredim dvoje kril.... kdaj drugič....

Mitja
Uporabniški avatar
MATJAŽ
Freak
Prispevkov: 879
Pridružen: 19 Sep 2005, 20:16
Kraj: KAMNIK

Odgovor Napisal/-a MATJAŽ »

Mitja !

Pred enim letom sem zrisal fusiona v avto cad, no je le približek(takrat še nism mel iskušenj z risanjem )

Če še najdem ti pošljem na mail...

lp,M
modelarstvo je ta bol':D/
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov