Pomoč pri izbiri pogona

Baza informacij o motorjih, krmilnikih, prenosih, propelerjih v modelih letal

Moderator: Pisaneli

Odgovori
tomaz234
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 13 Okt 2012, 07:26

Pogon za akrobata

Odgovor Napisal/-a tomaz234 »

Pozdravljeni, imam športnega akrobata iz vezane plošče + balza 120cm razpona 100 cm dolžina, prazen z servoti je nekje 700gtežek, poln s pogonom in 3s 2200 paket je predviden nekje okrog 1kg ali malo čez. kakšen pogon izbrat za neomejeno vertikalo in kar se da visoko hitrost za tak model. napajanje bi bilo na 3S, po potrebi bi bilo na 4 S.

hvala , lp
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: pogon za akrobata

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Z omenjenimi celicami je mogoče doseči moči okoli 400W za čas letenja okoli 6-7 minut.Za to pridejo v poštev motorji teže cca 150g z 1000 pa do 1300KV,recimo elisa nekja 10"-11"Je pa potrebno razčistiti,akrobat in visoka hitrost ponavadi na gresta skupaj................
Slika
tomaz234
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 13 Okt 2012, 07:26

Re: pogon za akrobata

Odgovor Napisal/-a tomaz234 »

jep, kot sem napisal hitrost primerna za tak model, vem da ne iščem opreme za pilona,ampak nekaj vmesnega, da se ne vleče kot smrkelj po zraku,da ima moči za neomejeno vertikalo da model pri naklonu ne odneha,ker mi gre grozno na živce ko gledam modele ki so podhranjeni pri moči in hitrosti,
možnost priklopa 4s,gledal sem na HK ta motor:
https://www.hobbyking.com/hobbyking/sto ... ouse_.html

čeprav na 3S kažejo podatki 700W, ali so malce napihnjeni podatki, gledal sem pri modelarju.si tudi emax GT motorje :
http://www.modelar.si/index.php?main_pa ... 677f1a4b19
ta ima težo letala od 800g do 3000g,
če imaš še kakšen komentar ga bom vesel.

lp
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: pogon za akrobata

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Podatki so vedno predstavljeni za največjo moč,kar pomeni da motor lahko deluje v tem režimu 10-15 sekund.Realnost je pa tisto kar imaš v akumulatorju in to je 400W za pet do sedem minut,lahko pa z lepo vožnjo to nekoliko raztegneš,ozirom 1000W pa dve minute recimo,možnosti so neskončne.Meni 4s pogon ni všeč,kot prvo je težji,tako motor kot celice,kar pomeni spet večjo porabo za letenje.....ampak recimo ,da je to moja kaprica.Mogoče sem pač nezahteven,ampak neskončna vertikala je zame dovolj,če model naredi luping recimo premera 40m.....tule pa se malo igraj.
Slika
lukasmuka
Tekmovalec
Prispevkov: 224
Pridružen: 05 Feb 2011, 19:44

Re: Pogon za akrobata

Odgovor Napisal/-a lukasmuka »

Zgoraj oenjeni ntm ni primeren za akrobata. 1800kv je preveč. Na akrobatu rabiš ti navor in ne končno hitrost.
Glej nekaj kar ima vsaj 2 kile vleka in obvezno 4s. Se ne splača 3s pomojem.
velikost motorja pa odvisno od prostora, ki ga imaš pod pokrovom. Recimo sk3 3542 800kv in 12x6 prop. Na 4s brez problema letiš 6-7 minut.

drugače pa 1.2m velik model poln s pogonom in baterijo na 1kg so sanje (nerealne)
Recimo extremeflight 48" polno opremljen 4s 2300mah 1380g.

Če je model s servoti na 700g (kar težko verjamem) dodaš 150-170g za motor, 60g za 50A regler, nekje 210g baterija, pa sprejemnik,spiner, propeler in razni konektorji in si gladko čez 1.3 kile.
tz2014
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 12 Dec 2014, 13:24

Pomoč pri izbiri pogona

Odgovor Napisal/-a tz2014 »

Zanima me kakšne motor, ESC, baterijo, propeler in servote bi potreboval za letalo Piper J3 Cub (Razpetina: 1090mm, Dolžina: 740mm, Teža: 400g, Površina: 25,9dm2)?
gal286
Začetnik
Prispevkov: 29
Pridružen: 18 Jan 2013, 17:33

Izbira pogona

Odgovor Napisal/-a gal286 »

Pozdravljeni, gradim extro 1500mm teža predvidena 2,4kg z vso opremo,nimam še vso sestavljeno tako da ne vem kakšna bo teža praznega,
imam namen vgradit ta motor+ predviden regler:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html
zadeva bi naj gnala na 5s ampak ne vem koliko MAH veliko baterijo naj vstavim za let približno 5-7min.

hvala, lp
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Izbira pogona

Odgovor Napisal/-a ludwe »

3500-4000mah
Tudi težišče bo z tako baterijo ok.
eno popolnoma novo lahko dobiš pri meni
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
gal286
Začetnik
Prispevkov: 29
Pridružen: 18 Jan 2013, 17:33

Re: Izbira pogona

Odgovor Napisal/-a gal286 »

a motor z 70 amp reglerjem bi pa za to težo in 5s bilo dovolj za vertikalo in podobne akrobatske like?cena za baterijo bi pa bila kakšna?
hvala
gal286
Začetnik
Prispevkov: 29
Pridružen: 18 Jan 2013, 17:33

Re: Izbira pogona

Odgovor Napisal/-a gal286 »

najdo sem še en podoben motorček kot je ta iz HK, tale je iz lindingerja JOKER: http://shop.lindinger.at/product_info.p ... id=9700086
Ker imam namen iz tam nekaj še naročit je ta približna vrednost kot Turnigy motor.Po statistiki bi naj imel malenkost manj moči ampak predviden za razpon in kilažo extre.Ima kdo kaj izkušenj s temi motorčki?
Imam namen vgradit Servo HS-485 HB Hitec , a bi tile servi bili vredu za extro ali mi priporočate kaj drugega.
hvala
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Izbira pogona

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Lepo izdelani motorji,nič jim na manjka.Sam sicer uporabljam na modelu take razprtine 6S/2700 celice in tale motor...nekaj upoštevej še zraven pri teži,mislim,da boš težko ostal na željeni.....
Slika
gal286
Začetnik
Prispevkov: 29
Pridružen: 18 Jan 2013, 17:33

Re: Izbira pogona

Odgovor Napisal/-a gal286 »

in koliko imaš čas letenja s temi celicami, kakšen propeler?kajti ecalc mi je izračunal s predpisanim propelerjem in 3300mah6s 1160w in 3,5-6min letenja. Z močjo pa že pošteno prekoračiš watt-e.
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Izbira pogona

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Z mojim na 6S zdržim cca 7minut,ob"šparanju" kako minuto dlje.Za 5S pa nimam podatkov,oziroma neko staro meritev,za katero se ne spominjam več točno podatkov,ker sem motor potem previl na 6S.....čeprav mi je mogoče bolj všeč tisti tvoj prvi sestav z kitajskim motorjem.........
Priponke
katana.PDF
(1.46 MiB) Prenešeno 187 krat
Slika
gal286
Začetnik
Prispevkov: 29
Pridružen: 18 Jan 2013, 17:33

Re: Izbira pogona

Odgovor Napisal/-a gal286 »

Ja, tudi sam se nagibam bol na turnigy, v kolikor so podatki približno točni bi moral s 5s imeti veliko zaloge moči, samo propelerje bom moral probavat kajti ni nekih testov narejenih in tudi v ecalc programu ni tega motorja zavedenega. Hvala za odgovor
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Pomoč pri izbiri pogona

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

OMG !!! That's power for sure !
I mounted it on a katana 50 ep (3.1Kg) with a 14x10 prop and 5S lipo.
result : ~ 58A @ 72pcnt throttle but unlimited vertical. I said 72pcnt because i was forced to lower throttle maximum on my radio to stay under 60A. A nice one !
Osnovo imaš,moraš pa tudi prilagoditi svojemu stilu letenja.
Slika
gal286
Začetnik
Prispevkov: 29
Pridružen: 18 Jan 2013, 17:33

Re: Pomoč pri izbiri pogona

Odgovor Napisal/-a gal286 »

yep, sem kasneje najdo,vseeno hvala.
gal286
Začetnik
Prispevkov: 29
Pridružen: 18 Jan 2013, 17:33

Re: Pomoč pri izbiri pogona

Odgovor Napisal/-a gal286 »

ker se podajam v elektro sceno prvič si težko predstavljam kolko nizki C discharge baterijo lahko vzamem za ta turnigy motor ki je naveden par postov višje.propeler bi naj bil 14x7,14x8 in 80A regler.Imam namen vzet zippy ali nekaj podobnega od kitajcev.
Če si prav predstavljam, baterija ima 25c discharge 4000mah pomeni 25x4=100amperov konstantnega praznjenja?
Koliko so točni podatki na baterijah od kitajcev.

hvala,lp
Blahh
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 22 Feb 2015, 23:32
Kraj: Centralna močvara

Re: Pomoč pri izbiri pogona

Odgovor Napisal/-a Blahh »

Buhdej, pišem tu ker ne vem če se je kje delalo, pa je tole vsaj delno povezano z naslovno temo in sicer, a se je že kdaj organiziral "projekt" zbiranja podatkov o motor/prop/baterijah kombinacijah iz vidika koliko kurijo in koliko proizvedejo...

Sam vem, da sem že parkrat iskal "optimalno" rešitev za kakšno kompilacijo večino časa tako ali tako iščemo čim boljše kombinacije ampak včasih hočeš kaj specifičnega (npr prav določeno baterijo ali prop uporabit) pa kaj ostalega bi šlo pol skupaj itd...

Kakorkoli občasno, ko sem to iskal in probaval sem tudi kaj zapisal ko sem testiral pa me samo zanima a je kje kak tak podoben projekt že v teku, da zgolj dodam podatke oziroma ali je po vašem mnenju smiselno to narest pa nekje objavit (bi bilo koristno) da ne bom ravno za brezveze pretipkaval podatke iz pildkov v xls....

Vzorec ene parih testov (nepopolna datoteka) je spodaj v priponki. Objavljena v pdf, ker xls ne pusti...

pa ja v testu so večinoma kombinacije cenenih HK motorjev in propov, kjer, vsaj po mojih izkušnjah ni ravno za zapupati podatkom ki jih na random navajajo na strani...
motorji.pdf
(207.4 KiB) Prenešeno 194 krat
Odgovori

Vrni se na Elektropogon