težava pri električni vezavi dvomotorca

Baza informacij o motorjih, krmilnikih, prenosih, propelerjih v modelih letal

Moderator: Pisaneli

Odgovori
titanko
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 18 Dec 2007, 21:05
Kraj: Ljubljana

težava pri električni vezavi dvomotorca

Odgovor Napisal/-a titanko »

Prosim za pomoč...


Pri vezavi
2x http://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBB ... Controller

preko Y kabla na spectrum sprejemnik se je eden od kontrolerjev ni hotel inicializirati oziroma je motor samo piskal. Pred vezavo sem prebral precej postov in naredil povezavo na način kot je priporočen v največ primerih.

Po testu priklopa na en sam motor sem žalostno ugotovil, da tudi v tem primeru ne deluje. In ker je šlo za nov komplet sem predvideval, da je bil kontroler že v štartu fuč. No ne bodi len vzamem nov kontroler (sicer 30A) in povežem in #-o ENAKA ZGODBA !!!! Dva skurjena kontrolerja v enem popoldnevu je vsekakor malo preveč. Ali kdo ve v čem je štos ? Sumim na neko nekompatibilnost v direktni povezavi dveh vhodov kontrolerjev iz enega vira, povratna zanka, negativni tok, ki ga kontroler morda ne prenese ....preveril sem maso in vse povezave, nikjer ne kaže na kako anomalijo ...

Hvala in lp,

Sandi
Priponke
2motor_setup.jpg
2motor_setup.jpg (42.62 KiB) Pogledano 3893 krat
titanko
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 18 Dec 2007, 21:05
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a titanko »

Mi ni dalo miru :roll:. Po precej brskanja po forumih sem našel naslednji podoben primer

Hey all,

My twin is ready and built....but today I went to maiden it and with all electronics plugged in one motor resets and wont throttle up. With just the motors plugged in all worms fine. I am using two ten amp turnigy escs with the bec disabled with the red wire undone on one. Anyone else had this problem? Should i reactivate the second bec for more power?

in odgovor:
on my i used a seprate reciver batt.the motors ran off the lipo only that fix the same issue your having. 11.1 batt designed for three servos on motor.i cut both red wires on the yplug to both esc. your you can run two batts and paralle but watch your amps.

Bom poskusil "skurit" še en ESC :-? tokrat z ločenim napajanjem
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Zakaj pa ne povežeš vsak krmilnik-ESC na svoj kanal, na enemu odklopiš rdečo žico in potem miksaš gas na drugi kanal... tako sem imel v twinstarju in je delovalo, pa še miksaš lahko majhno spremembo na smer...
Poglej koliko toka da tvoj krmilnik v BEC, mogoče imaš preveč servo motorjev (prevelik tok) in ga to skuri. Za čateke priklopi brez servo motorjev...
lp Melly
Uporabniški avatar
KolarModelar
Freak
Prispevkov: 994
Pridružen: 19 Okt 2007, 15:52
Kraj: Letuš

Odgovor Napisal/-a KolarModelar »

Zakaj prekiniti + če je vzporedna vezava. Če da BEC 5V 1A potem dobimo 5V 2A.

Tudi sam menim, da bi bilo bolje miksanje, ker so pri vzporedni vezavi 2 motorjev tudi odstopanja. Izkoristek propelerja, izgube na motorju... to pa lahko potrimamo z miksom.

lp, Metod
Nč bat, sam žgat...
titanko
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 18 Dec 2007, 21:05
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a titanko »

Hvala za odgovora,

res je, na mixanje sem najprej pomislil, vendar sem se po pravici povedano zaplezal. Trenutna delujoča vezava je natančno takšna - ESC v gear in throtle, mix pa takole na DX-7

[PROG.MIX4]
THRO -> GEAR
RATE: +100%
+100%
SW: ON
OFFSET:+100
(Note: This should give you dual throttles using the throttle channel and the gear channel.)

[PROG.MIX5]
RUDD -> THRO (Right Engine=THR)
RATE: +25%
+35%
SW: MIX
OFFSET: 0

[PROG.MIX6]
RUDD -> GEAR (Left Engine=GER)
RATE: -35%
-25%
SW: MIX
OFFSET: 0


V tem primeru je throtle obeh motorjev zmixan z rudderjem, kako bo pa v praksi pa bomo videli. Sedaj deluje, le da imam na žalos en 30A in en 25A ESC pa je nekaj razlike v obratih pri različnih hitrostih. hvala še nekrat in lep pozdrav
Sandi
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Začni še z manjšimi vrednostmi miksa. Sicer zelo hitro pade čez krilo, ko zaviješ s smerjo (en motor močno zgubi potisk...) jaz sem imel cca 10% spremembe gasa...
Za vsak slučaj nastavi eno stikalo, da lahko mikser ugasneš.

p.s. bolje je en BEC ugasniti, ker če nimata enakih izhodnih napetosti... (recimo 0,1V razlike na nekaj desetinkah ohma bo preveč U/R=I, recimo 0,1/0,1=1A...). Če pa lahko ločeno napajaš recimo polovico servo motorjev pa gre... samo skupaj obeh plusov ni za zvezati.
lp Melly
Uporabniški avatar
mongo56
Tekmovalec
Prispevkov: 301
Pridružen: 07 Sep 2007, 17:36
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a mongo56 »

KolarModelar napisal/-a:Zakaj prekiniti + če je vzporedna vezava. Če da BEC 5V 1A potem dobimo 5V 2A.

lp, Metod
Linearce načeloma ja (če se izhodna napetost ne razlikuje preveč), switching BECe pa ni najbolj zdravo.
Kolikor je meni znano imajo switching BECi povratno zanko izhod->vhod kjer nenehno preverjajo izhodno napetost in jo prilagajajo glede na referenčno (5.1V recimo).
Če vzporedno vežeš dva switching BECa se lahko hitro "zaciklata".
Eden malo spusti, drugi dvigne, while true,... ;)2
titanko
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 18 Dec 2007, 21:05
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a titanko »

jap, izgleda da je res v tem štos, ker sta se stepla :) . Sem se prebil čez nekaj linkov, na spodnjem se mi zdi zelo dobro opisano vse skupaj :

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1126572

Hecno mi je samo, da mi ni skurilo BECa ampak prav krmilnik motorja.

No twinstar je danes poletel, kar je precej ublažilo "rane".
Uporabniški avatar
Aleks
Tekmovalec
Prispevkov: 443
Pridružen: 27 Avg 2005, 19:09

Odgovor Napisal/-a Aleks »

Da malo obudim tole temo.
Do sedaj sem imal dva AXi-ja in dva regulatorja vezana vzporedno, preko Y kabla. Zadeva je delovala, v zraku je twinstar včasih malo trzal. Vzroka trzanja nikoli nisem ugotovil, čeprav sem menjal sprejemnik, oddajnik, dodajal ferite in kondenzatorje.

Je možen vzrok trzanja povezava obeh BEC-ov?

No zdaj sem en BEC odklopil. Nova težava je, da regulator z odklopljenim BEC-om začne delovati precej kasneje.

Predvodevam, da je to možno odpraviti z mešanjem na svojem kanalu?
Uporabniški avatar
Aleks
Tekmovalec
Prispevkov: 443
Pridružen: 27 Avg 2005, 19:09

Odgovor Napisal/-a Aleks »

Sedaj lahko potrdim. Oba regulatorja sem z napajanjem imel vezana na sprejemnik. Težave so se kazale kot občasno trzanje servomotorjev.
Po odklopu enega BEC-a teh težav ni več.
Odgovori

Vrni se na Elektropogon