Elefun dobil nov pogon-baterije

Baza informacij o motorjih, krmilnikih, prenosih, propelerjih v modelih letal

Moderator: Pisaneli

Odgovori
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Elefun dobil nov pogon-baterije

Odgovor Napisal/-a Brane »

Elefun, model ki sem ga pred časom izdelal, z namenom, imeti model, ki bo sposoben hoveringa, po možnosti z 12 celicami. Načrt je bil preprost, izdelati manjši Show Flyer.Žal takratni pogon ni zadostoval za moje visoko postavljene cilje in model je bil že naprodaj, sedaj pa se je pokazal kot odlična preizkusna miza za močnejši pogon.
Priponke
DSC05600.JPG
DSC05600.JPG (60.81 KiB) Pogledano 5133 krat
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Pogon je sedaj takle :D AXI 4120/14 propeler 13x6,5 APC elektro, regler TMM 6016-3sv in baterije....... Kokam 2000 HD 15C - 5S1P (en 3 celični in en dvocelični paket)
Priponke
DSC05602.JPG
DSC05602.JPG (60.27 KiB) Pogledano 5128 krat
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Ko sem oba paketka napolnil (vsakega posebej) sem sklenil preizkusiti, kaj pogon daje od sebe. Žal samo na mestu, saj je bila zunaj že tema.
Baterije v model in preizkus. Model držim vertikalno in držim toliko gasa, da model lebdi, občasno dodajam poln plin in ugašam za nekaj sekund, da preverjam koliko se kaj greje. Nobenega pretiranega pregrevanja ni zaznati in po malo čez 5 minut trpinčenja začutim da moč popušča. Konec poizkusa, z močjo in trajanjem sem nadvse zadovoljen saj vem, da pogon realno ne bo nikoli tako obremenjen, zato vem, da bo čas letenja kar primeren in komaj čakam, da bo model šel lahko v zrak.
Baterije dam polnit, vsak paket posebej, takrat pa prvo neprijetno presenečenje :o :o :-?
V dvocelični paket gre 1756 mAh, v troceličnega pa 1801mAh :o :o :o :-? kako za vraga :roll: :evil: saj so celice enake in bile polne pred uporabo, rabljene enako in na enak način, menda bi si lahko privoščil kdaj tudi polnjenje vsega skupaj naenkrat :-? :-?
Dobro celice so polne bomo videli, kaj bo pokazalo letenje 8)
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
strukel
Razpravljalec
Prispevkov: 63
Pridružen: 20 Nov 2004, 16:04
Kraj: okolica Bleda

Odgovor Napisal/-a strukel »

Zivjo Brane!
Zanima me kolk cajta maš ta model in kakšna je bla gradnja (lahka, težka)???

LP
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Mislim da ga imam 3 leta 8) hm gradnja :-? :lol: je bila težka, seveda, ko sem si vse sproti zmišljeval kako bom naredil 8)
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Sedaj pa letenje :) pričakoval sem, da bo šlo bolj kot na 12 celic, torej gas do konca, po nekaj metrih je model v zraku, nato pa navpično navzgor :o :o :o waaau to pa gre. Model leti kot po tračnicah moči pa v izobilju, potem pa malo hoveinga, in gas do konca, super 2 kg težak model spelje navpično navzgor brez obotavljanja, to je to, akrobacije vseh vrst, gasa pa skoraj nikoli ne dam do konca, razen, ko speljem iz hoveringa, ali ko ga napičim navpično navzgor, pa še to je zmeraj samo za sekundo ali dve, saj je takoj zelo visoko.
Čas letenja 5 minut, nekaj hoveringa motor pa še zmeraj vleče kot prvo minuto, 6 minut isto :o 7 minut :o :o isto, 8 minut :o :o :o isto, po osmih minutah in pol začutim, da motor ni več tako eksploziven, torej krog in pristanek :o :o :o Waaau super, če nebi modela neprestano obešal na propeler, bi bil čas letenja samih akrobacij sigurno 12 minut.
Nato pa hladen tuš :( ko model peljem po pisti nazaj k sebi, nenadoma zmanjka moči, tečem k modelu in odprem pokrov baterij :evil: evo štale ena celica v dvoceličnem paketu je napihnjena :evil: :evil: nobene pretirane toplote enako kot tri celični paket.
Pomerim tricelični paket 10,1 V to je skoraj 3,4 V na celico, pri Shock Flyerju grem skoraj vedno globje , se pravi da nisem spraznil preveč, drugi dvocelični paket pa :cry: jasno 5,1V ena celica je fuč. :evil: :evil:
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Vombat
Tekmovalec
Prispevkov: 360
Pridružen: 01 Avg 2004, 08:35
Kraj: Novo mesto

Odgovor Napisal/-a Vombat »

To bi bilo zanimivo videt letet. Upam da prideš z njim na kakšno F5j tekmo mal se "pokazat" 8)
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9304
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Brane, za prvi del, superca 8)

Za drugi del pa bi jaz dal odma reklamacijo! :-? :x Kdo ti je dal obljube, da bosta paketa enaka? Ma ni šans, razen, če ti jih res extra pripravijo!

Kekci so pri tem obvezni. Je potrebno biti pri večjem xS še kako previden. Ampak s kekci je lažje.

Sicer pa res 2 kile za orjaka kot je 4120 serija (do ca 5 kil potiska) je res šala mala. Predvidevam, da je bil motor na koncu mlačen ali pa še to ne ;)



@Vombat:

Sej bomo pri F5J-7 in Unlimited poskrbeli, da bo kej za videt na začetnih 20 do 40 sekund, in v dobrih pogojih se bo začelo dogajat tudi v zadnji minuti ;)
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Paket sem že poslal nazaj, vprašanje pa je kaj bom rihtal. Bomo videli
Paket se mi je zdel sumljiv že pri prvem polnjenju, ker je na koncu polnjenje z 0,05 mA trajalo tako dolgo.
Na tri celični paket sem že naredil konektorje za posamezno polnjeneje, ko bo čas bom vedno polnil vsako celico posebej, ko se bo pa mudilo bom pa tudi lahko preverjal z voltmetrom kako visoko je vsaka celica, da bom lahko odlopil če bo katera odstopala, oz. ko bo najvišja dosegla 4,2 V.
Drugače je pa res, motor je bil komajda zaznavno topel, res pa je, da je blo precej mraz :D
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Ker sem računal, da se zna reklamacija zavleči, sem naročil dodatne Lipote 2000 15C, da lahko letim. Žal niso imeli tri celičnih paketov, zato imam sedaj na razpolago 1x 5S1P(3+2S) in 1x 4S1P(2+2S), ko bodo pa dosegljivi, pa bom dvoceličnim dokupil tricelične pakete. Potem bom imel Lipotov pa že toliko, da lahko opremim 2X2 F3A model z 10S2P :o ali pa kakšno podobno 1,8-2 metrsko akrobatsko mrcino, samo še regler, motor in model kupim :x :x :-? :roll: 8)
To pot imam malo boljši občutek, vsi trije prispeli dvocelični paketi so imeli točno 7,61 V.
Paket, ki sem ga zmešal z triceličnim paketom sem opremil z konektorji za posamezno polnjenje, vendar se mi zdi, da bo bolj za kontrolo, sicer bo polnjenje trajalo tu mač :roll:
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
Marko Mencin
Freak
Prispevkov: 728
Pridružen: 02 Dec 2004, 20:25
Kraj: LJ-Barje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Marko Mencin »

Brane, si izmeril tok pri statični meritvi? Po naših izkušnjah AXI 4120/14 vleče z 12x8 46 A (konion 5s-3p), s 13x6.5 še več. Nujno preveri, da nebi uničeval celic (2000HD-15C - 30A, impulz 40A)

LP
We is E-xperts.
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Po podatkih Kokam 2000 15C prenese 15C trajno(30A) in 30C v sunkih (60A), tudi če vzamem nekaj rezerve se po tej plati nimam česa bati, povrhu je potega toliko, da ta pogon z modelom opravi kot za šalo, poln plin dam le redko za več kot sekundo ali dve, pa še takrat realno gledano ni več statika, tudi če potegnem iz hoveringa.
Ravno sem se vrnil iz letališča, letel sem na Kokam 2000 15C 5S1P, Kokam 2000 15C 4S1P in celo na konionke 4S1P :o
Zanimivo, da celo na Konionke 4S1P model čisto v redu leti in dela akrobacije, kakšno malo bolj z zaletom, pa vendarle. Polet je trajal malo pod 5 minut.
Pozna se da Kokam 2000 15C 4S1P zmorejo precej več, potega je več kot je model težak, a ne za kakšen pošten hovering, moči je toliko kot če bi model primerjal z kakšnim zmogljivim motornim akrobatskim modelom te velikosti. Čas letenja približno 8 minut.
Kokam 2000 15C 5S1P houli smouk :o :o moči je v izobilju, neskončne vertikale, hovering, akrobacije vseh vrst, nikjer ne zmanjka moči, pravzaprav le redko dam poln plin, to je to :D Čas letenja 9 minut :roll: zanimivo, računal sem da bom na 4S letel dalj z istim propelejem. Teoretično že, a z 4S sem veliko več letel z polnim plinom :P :wink:
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9304
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Brane, superca :)

Je bilo na videu s 4S ali 5S?
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Vse kar je posneto je na 5S. Ko letim na 4S ne menjam ničesar, potega pa potem z enakim propelerjem ni dovolj za pošten hovering. Potega je z 4S sicer več kot tehta model, vendar je treba razumeti, kaj se pri hoveringu dogaja in koliko potega je potrebno, da se da varno priti do tal.
Ko model drsi z repom navzdol, ga je treba z sunkom plina ustaviti, moči je treba bistveno več kot za samo visenje na propelerju, še bistveno več moči pa je treba, ker takrat običajno tudi nekoliko omahne iz vertikale in je treba z smerjo in višino vertikalo popravljati. Odkloni krmilnih površin, v zračnem toku propelerja (ko model lovimo v vertikali) dodatno tunkajo model, popravki smeri pa so brez dodatnih sunkov z plinom, relativno neučinkoviti.
Šele ko model umirimo, zadostuje skoraj samo toliko potega kot je težak model, pa še takrat je treba enkrat splezati ven 8)
Veseli me, da se kljub takim vložkom, na 5S1P da leteti 9 minut akrobacij, vse je posneto naenkrat, ob kakšnem prijaznem križarjenju, bi bil čas letenja sigurno čez 15 minut.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
FLISK
Tekmovalec
Prispevkov: 232
Pridružen: 19 Nov 2004, 20:18
Kraj: Zagorje ob Savi

Odgovor Napisal/-a FLISK »

Brane, a imaš načrt za elfuna.
Modelarstvo je zakon
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

FLISK napisal/-a:Brane, a imaš načrt za elfuna.
Žal ne ](*,)
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Odgovori

Vrni se na Elektropogon