Vzrok?

Splošna elektro debata

Moderator: alien2108

Odgovori
Uporabniški avatar
Davy Crockett
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 20 Nov 2013, 19:07

Vzrok?

Odgovor Napisal/-a Davy Crockett »

Pozdravljeni,
iščem vzrok, ker ne vem kaj bi lahko bilo narobe, vsaka pomoč ali namig bi mi prišla prav.

Nesreča se je zgodila okoli 17.00, takrat sem se odločil, da bom prezračil svoje novo letalo. Nazadnje sem ga letel prejšni vikend, to je 30.3.2014 in vse je bilo vredu, le močno je pihalo zato sem ga po parih minutah pristal in med vožnjo ni bilo nobenih posebnosti, letalo sem le nekoliko strimal.

Naslednji let je bil danes 5.4.2014. Letalo je lepo vzletelo, malo sem ga strimal, po zavoju pa sem zgubil kontrolo nad letalom in letalo je šlo s polnim gasom direktno v tla, na tem mestu sem ga, ko sem prišel do tja, opazoval le še v prafaktorjih. Kaputaž je kar razcefralo, baterijo pa odtrgalo in jo poškodovalo.

Slika

Baterija in motor nista več za rabo, regulator in ubec, ter servoti so v redu, vsaj upam.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Regulator je slednji: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... only_.html

UBEC je drugače X5, ki ima output 5V /5A, ta ni več na voljo, je pa podoben slednjemu: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... utput.html
Sprejemnik in oddajnik: turnigy9x.

Prosil bi za kakšen nasvet, kaj bi mogoče lahko šlo narobe ipd.
Hvala
Uporabniški avatar
SUKHOI
Profesor
Prispevkov: 1141
Pridružen: 11 Okt 2007, 20:14
Kraj: Vir
Kontakt:

Re: Vzrok?

Odgovor Napisal/-a SUKHOI »

1. BEC, preveri, če še deluje.
2. Imaš komande v pultu in si morda imel stisnjen "bind" oz gumb za zmanjšano moč med poletom.
Počasi se daleč pride, hitr pa še dlje.
http://www.micra-tech.com

LP Miha
Uporabniški avatar
Anzetk
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 07 Jan 2007, 17:13

Re: Vzrok?

Odgovor Napisal/-a Anzetk »

Danes tudi jaz strmoglavil phoenix-a evolution. Zgodilo se mi je podobno in sicer med jadranjem, nekje 30m nad tlemi sem šel v počasen zavoj, nakar se je letalo kar naenkrat obrnilo navzdol in spiralno močno strmoglavilo. Zelo hitro sem opazil, da letalo pada proti tlom in sem ga poskušal poravnati s smerjo in višino, vendar je izgledalo, kot da sploh ne bi bilo signala, ker se niti najmanj ni odzival.

Tudi jaz sem ga našel v razbitinah, čista totalka, uporabnega ni nič razen sprejemnika...če ni bil le ta vzrok? :-({|=

V kratkem dodam slike, do takrat pa upam na odgovor saj bi rad želel le razlog za nesrečo.

sprejemnik original, kateri je bil priložen h komandi, mx-12, 35mhz. Bil sem na polju, sredi ničesar, tako da mogoče kakšni enaki kanali oddajnikov in sprejemnikovitd. ne pridejo v poštev.

hvala
Uporabniški avatar
ziga123
Tekmovalec
Prispevkov: 313
Pridružen: 25 Avg 2011, 13:37
Kraj: Šentjur

Re: Vzrok?

Odgovor Napisal/-a ziga123 »

Anzetk napisal/-a:Danes tudi jaz strmoglavil phoenix-a evolution. Zgodilo se mi je podobno in sicer med jadranjem, nekje 30m nad tlemi sem šel v počasen zavoj, nakar se je letalo kar naenkrat obrnilo navzdol in spiralno močno strmoglavilo. Zelo hitro sem opazil, da letalo pada proti tlom in sem ga poskušal poravnati s smerjo in višino, vendar je izgledalo, kot da sploh ne bi bilo signala, ker se niti najmanj ni odzival.

Tudi jaz sem ga našel v razbitinah, čista totalka, uporabnega ni nič razen sprejemnika...če ni bil le ta vzrok? :-({|=

V kratkem dodam slike, do takrat pa upam na odgovor saj bi rad želel le razlog za nesrečo.

sprejemnik original, kateri je bil priložen h komandi, mx-12, 35mhz. Bil sem na polju, sredi ničesar, tako da mogoče kakšni enaki kanali oddajnikov in sprejemnikovitd. ne pridejo v poštev.

hvala
Živjo
najbrž si priletel v kovit oz. zvrt, brzina modela pade pod minimalno brzino, katera je potrebna da model leti.
V tem primeru letalo zgubi vzgon in gre še samo proti tlemi.
Meni se je zgodilo isto ampak z majše višine ne 30m.
Sicer se da letalo izvleci iz kovita ampak je potrebno nekaj znanja.
Meni so povedali da če se mi bo še to zgodilo moram vse komande spustiti in rahlo potisniti ročico za smerno krmilo navzgor tako da bo model šel na vzdol in da bo počasi dobival vzgon šele na to potegniti ročico na sebe da se bo model počasi začel dvigovati. Če uporabljaš smer,nagib in plin je je še slabše. V te primeru samo višinca dokler se ne izvlečeš ven iz padanja.
Ja res pa je da ko se ti to zgodi misliš da vse komande odpovejo.

Lp
Žiga
Hitec optic 6 sport
Multiplex royal 7
Sanwa MT-44
Pichler Domino, Orion, Sniper FunCub
Libella Dlg
Kyosho Inferno MP7.5 Sports 3 1/8
kyosho inferno mp9e 1:8 tki1
street jam ota r31 drift 1:10
Traxxas e-revo 1/16

Groupner Mc-20
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Vzrok?

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Po tvojih besedah si res padel v kovit .Lepilo v roke popravit za silo in trenirat ni druge :D
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
Davy Crockett
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 20 Nov 2013, 19:07

Re: Vzrok?

Odgovor Napisal/-a Davy Crockett »

SUKHOI napisal/-a:1. BEC, preveri, če še deluje.
2. Imaš komande v pultu in si morda imel stisnjen "bind" oz gumb za zmanjšano moč med poletom.
Preveril sem in BEC deluje, vse bolj kaže na to, da so bile motnje v signalu ali pa je kaj narobe s komando oz. sprejemnikom.
Uporabniški avatar
Anzetk
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 07 Jan 2007, 17:13

Re: Vzrok?

Odgovor Napisal/-a Anzetk »

Hvala za odgovore. Ni mi jasno kako je možno, da sem padel v kovit oz. da letala nisem rešil iz kovita, saj je padalo proti tlom z veliko hitrostjo in bi je za šalo dobilo vzgon in možnost, da se dvigne. Ubogalo me ni čisto nič...

Gens ace 2700 je fuč, motor je nabilo noter, kompletno potrgalo krila (imam še ena 2,6m in upam, da bo s trupom še vse ok), rep je uničen...se sploh da popravit letalo iz tega materiala? trup je sicer plastičen oz. podoben material plastiki, ostalo je trdi stiropor.

Hvala in lp

Anže
Priponke
09042014.jpg
09042014.jpg (36.45 KiB) Pogledano 11939 krat
09042014 (1).jpg
09042014 (1).jpg (17.83 KiB) Pogledano 11939 krat
Uporabniški avatar
ziga123
Tekmovalec
Prispevkov: 313
Pridružen: 25 Avg 2011, 13:37
Kraj: Šentjur

Re: Vzrok?

Odgovor Napisal/-a ziga123 »

Anzetk napisal/-a:Hvala za odgovore. Ni mi jasno kako je možno, da sem padel v kovit oz. da letala nisem rešil iz kovita, saj je padalo proti tlom z veliko hitrostjo in bi je za šalo dobilo vzgon in možnost, da se dvigne. Ubogalo me ni čisto nič...

Gens ace 2700 je fuč, motor je nabilo noter, kompletno potrgalo krila (imam še ena 2,6m in upam, da bo s trupom še vse ok), rep je uničen...se sploh da popravit letalo iz tega materiala? trup je sicer plastičen oz. podoben material plastiki, ostalo je trdi stiropor.

Hvala in lp

Anže
Očitno si v tistem trenutku malo hitel z komandam in ni bilo učinka meni se je zgodilo isto. Za letalo 2.6m in pa njegovo težo je 30m zelo mala višina v tvojem primeru padca v kovit.

Lp
Žiga
Hitec optic 6 sport
Multiplex royal 7
Sanwa MT-44
Pichler Domino, Orion, Sniper FunCub
Libella Dlg
Kyosho Inferno MP7.5 Sports 3 1/8
kyosho inferno mp9e 1:8 tki1
street jam ota r31 drift 1:10
Traxxas e-revo 1/16

Groupner Mc-20
zupgas
Razpravljalec
Prispevkov: 118
Pridružen: 28 Feb 2007, 12:44
Kraj: LJ in Dolenjska

Re: Vzrok?

Odgovor Napisal/-a zupgas »

Tale phoenix 2000 (2m) ali phoenix evolution (2,6m) je kar pogost in ne bo težko dobiti delov.
Trup se bo za silo poravnal z vročim zrakom. Najbrž boš moral zamenjat nosilce za baterijo in krila. Narediš jih iz vezane plošče ustrezne debeline.

Švajgi ima celo nekaj delov na zalogi. No pa tudi celega. Hobbyking pa nima nič na zalogi čeprav bi bilo tu najceneje.
Išči - Fläche und Leitwerk fĂĽr Phoenix 2000 ARTF2000mm 45€. Dobiš krila višinca in rep.

Moj phoenix 2m kar počiva pod stropom.
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Vzrok?

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Tudi moje mnenje je da ni bilo nič narobe z modelom ampak s tabo...padel si v kovit, tako kot marsikdo od nas (tudi večkrat), dokler nismo poštudirali, da mora imeti model pogoje za letenje, to je pa predvsem prava še sprejemljiva hitrost, da ga ne "prevlečeš". V spomladanskih razmerah je potrebno tudi malo več vedeti o termiki in vetru, ker se zaradi velikih temperaturnih razlik zraka v posameznih višinah pogoji zelo spreminjajo. Zrak je kakor voda in se obnaša podobno, le da vidiš ne. Vsaka ovira ti zrak dvigne za vzdigovanjem pa naredi vrtinec in če v njega priletiš s premajhno hitrostjo boš šel v kovit. Saj če si dosti visoko teh turbolenc ni toliko, nižje ko si, bolj se to pozna..zato pa pade včasih model ko kamen, če ne upoštevaš teh možnosti. Že samo neka ograja ti včasih zavrtinči kar nekaj metrov visoko.
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: Vzrok?

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Lep pozdrav
Tudi meni se je zgodila podobna zgodba že večkrat. Sicer primere še raziskujem, a sem prepričan da je to težava v komandah.
Kot so moji predhodniki opisovali letiš naravnost z ne ravno majhno hitrostjo, nato pa naenkrat brez komande letalo omahne na krilo (pri meni je to levo) in z polnim plinom zasvedra v tla :o :o ](*,) . Karkoli poizkusiš, komanda nič ne prime. Pred nekaj dnevi sem dal moje letalo peljati prekaljenemu mačku. (vozi vse živo tudi prava letala). Odleti par krogov, hiter in počasen prelet..., nato pa mu na kakšnih 50 m višine pri vodoravnem letu s srednjo hitrostjo omahne v levo in tup naravnost v zemljo :o :o :o :o . Takoj je rekel ves presenečen "Tvoje komande ne delajo!" :oops: :evil: ](*,)
Bom še raziskal in če kaj najdem bom poročal. :-?
tomaz234
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 13 Okt 2012, 07:26

Re: Vzrok?

Odgovor Napisal/-a tomaz234 »

slab stik antene v sprejemniku,razmajana od vibracij in podobnih situacij, ena od najverjetnih možnosti.
Signal izgine za trenutek in se vklopi fail safe, preden se zaveš je že v zemlji.
juree
Začetnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 05 Jun 2016, 11:02

Re: Vzrok?

Odgovor Napisal/-a juree »

Jaz sem imel tudi podobne probleme. Sicer pa takle avijoncek tezko pade v kovit ce pa ze pa samo povesi nos. Verjetno je bil vzrok v anteni ali slabem kontaktu.

lp, Jure
Odgovori

Vrni se na Splošni pogovori o elektro modelih