Prvo 3D letalo

Pogovori o akrobatskih modelih in letenju
Uporabniški avatar
rcnikky
Tekmovalec
Prispevkov: 209
Pridružen: 07 Feb 2011, 18:37
Kraj: Nova Gorica

Re: Prvo 3D letalo

Odgovor Napisal/-a rcnikky »

Ne Ulatralajt, nimam vseh depronov več. Veliko sem zabijal na začetku, ampak ker res nisem bil še izkušen.

Konec koncev, vsi smo bili enkrat zčetniki. Ta galaxy je bil narejen pred 1letom in pol. To je bil moj prvi križ depronko. Takrat sem bil šele v začetniški fazi.
Torej zelo sem se takrat navdušil nad depronarji. Alan mi je zelo veliko pomagal pri vsem, takoj na začetku in še sedaj sva stalno v kontaktu. Vedno mi je govoril kako so pomembni servoti. Potem je sledil prvi dpronar z nekoliko kvalitenejšo opremo. Jaz sem postopoma kupoval kvalitetno opremo. In zaradi tega sem tudi nekaj denarja vrgel proč. Če bi vedel takrat, bi si gotovo že takoj kupil takšno kot je treba.
Opremo ki sem jo navedel zgoraj uporabljam približno 1leto, in to letenja vsak dan ko mi vreme dopušča. In vse je še kot novo, tudi ob ogromih kreših.

Ni pri teh servotih problem samo preciznost. So tudi druge stvari kot so moč, hitrost,..

Vsak se lahko sam odloči, ampak želim samo pomagati ker sem bil tudi jaz enkrat začetnik in ko sem bral poste podobnim mojim sem si vedno misli da to še ni zame,.kar sem pozneje obžaloval.
Je pa tudi res da sem je jaz totalno navdušil z deproni, kar se mogoče kdo nebo. Pri meni je bilo tudi res to, da sem velikokrat hodil z kolesom na letališče in opazoval Alana kaj use je počel z deproni, kar nekateri ne morejo :)

Lp
Uporabniški avatar
dart2
Tekmovalec
Prispevkov: 339
Pridružen: 17 Jan 2007, 16:14
Kraj: ptuj

Re: Prvo 3D letalo

Odgovor Napisal/-a dart2 »

Kaj ti sploh prebereš kaj objaviš?

V temi prvo 3D letalo govoriš o tem kako ne bo razbijal depronkotov potem pa napišeš: "Veliko sem zabijal na začetku, ampak ker res nisem bil še izkušen.". Po čem pa sklepaš da je on izkušen v vožnji 3d letal?
Lp, Nejc
Uporabniški avatar
Štuki-5
Tekmovalec
Prispevkov: 373
Pridružen: 17 Mar 2009, 09:39
Kraj: Loče - SENOŽET

Re: Prvo 3D letalo

Odgovor Napisal/-a Štuki-5 »

Pebi oz. moderator, tak se mi zdi da bo tale tema tut počasi za zaklenit :wink:

Aja, ga ni? Upss :)
Lp, Dani
Uporabniški avatar
rcnikky
Tekmovalec
Prispevkov: 209
Pridružen: 07 Feb 2011, 18:37
Kraj: Nova Gorica

Re: Prvo 3D letalo

Odgovor Napisal/-a rcnikky »

dart2 napisal/-a:Kaj ti sploh prebereš kaj objaviš?

V temi prvo 3D letalo govoriš o tem kako ne bo razbijal depronkotov potem pa napišeš: "Veliko sem zabijal na začetku, ampak ker res nisem bil še izkušen.". Po čem pa sklepaš da je on izkušen v vožnji 3d letal?
Ali vi sploh preberete cleotno temo preden brezveze komentirate? Ali mislite da bo vaš zadnji post pripomogel k odločitvi? Sploh pa:
mato970 napisal/-a:Imam že kar dosti izkušn z jadralnimi RC letali.
Rad pa bi imel 3D letalo, pa nevem katero letalo naj izberm.
Če ima kdo kakšen načrt prosim naj mi ga pošlje.
Ko sem jaz začenjal z 3D deproni sploh še nisem obvladal letenja oz. sem imel prej samo jadralni model brez eleronov. :whistle:

Od sedaj naprej se v temo ne bom več oglašal, saj sem moj prvi post napisal samo zaradi tega, ker sem želel pomagati. Vse skupaj pa se je sprevrglo v kreganje.

Srečno vsem,
lp
Uporabniški avatar
Čuri89
Začetnik
Prispevkov: 9
Pridružen: 14 Jul 2012, 11:47

Re: Prvo 3D letalo

Odgovor Napisal/-a Čuri89 »

rcnikky napisal/-a:
Ultralajt napisal/-a:Vse lepo in prav, ampak nekomu, ki bi rad izdelal in letel svoje prvo 3D letalo, je pa vrhunska oprema le majčkeno preveč, saj bo poškodoval model že prvi dan..morda celo do popolnega uničenja še preden bo sploh lahko uvidel, kaj mu vgrajena oprema nudi. Se ti ne zdi?
Sploh ne razumem, zakaj vas toliko govori, da bo depron razbil prvi dan. Mislim, če obvlada osnove letenja ga je težko razbiti. Me zanima, če bi mu za avjon za 1000€ enako pisali? Tudi če ga je zahtevneje vozit. Le redki so, kateri razbijejo takšen avjon. Enako bi bilo z depronom, če bi ga tako spoštovali :whistle: . Vem iz lastnih izkušenj :wink:
Ultralajt napisal/-a:.
Vendar,
čist en klinc pomaga če imaš gor na prvem modelu tale
Slika
ali pa kak cenen prop. Isto velja za vse ostalo.
Mitja
Ok, vem da sem malo pretiraval. :-k Ampak, če želiš vse od opreme, je to pač to.
Čuri89 napisal/-a: Aja pa moj depronar je stal 50€ z vsem materialom in delom. Za mene osebno je že to veliko glede na to, da sem ga razbil po treh dneh. Na srečo je bila vsa oprema razen derona še uporabna.
Zakaj si ga pa razbil po treh dneh? Mislim da ni razlog to da ne znaš vozit ampak nekje drugje.. :wink:
Pa smo spet na tem, "sej sem razbil avjon za 50€, še dobro da nimam tistega za 250€ #-o In spet jovo na novo kupit novga.. in ko po 2 leti potegneš črto, si imel pri slabšem/cenejšem:
-neprestano popravljanje
-malo letenja
-to letenje ni bilo kakovostno
-ni spoštovanja do modela
-vedno večje zaničevanje depronarjev.

Ne želim tukaj uničevati teme, sem želel samo dobro namerno pomagati, ker si srčno želim, da bi se v Sloveniji nekoliko povečalo število ljudi, ki bi se ukvarjalo/tekmovalo v F3P. :wink: :roll:

LP,
Nik
Razbil sem ga pa zato po treh dneh, ker je bilo videti mnogo lažje kot je v resnici. O depronarju nemorem reči nobene slabe besede. Da sem ga razbil sem kriv sam in ne kitajska roba. Zame so depronarji vrhunski. Vem pa tudi, da se nebom udeležil nobenega tekmovanja. Modelarstvo je zame hobi v katerm uživam in se družim s prijatelji.
lukasmuka
Tekmovalec
Prispevkov: 224
Pridružen: 05 Feb 2011, 19:44

Re: Prvo 3D letalo

Odgovor Napisal/-a lukasmuka »

rcnikky napisal/-a:
Ultralajt napisal/-a:Vse lepo in prav, ampak nekomu, ki bi rad izdelal in letel svoje prvo 3D letalo, je pa vrhunska oprema le majčkeno preveč, saj bo poškodoval model že prvi dan..morda celo do popolnega uničenja še preden bo sploh lahko uvidel, kaj mu vgrajena oprema nudi. Se ti ne zdi?
Sploh ne razumem, zakaj vas toliko govori, da bo depron razbil prvi dan. Mislim, če obvlada osnove letenja ga je težko razbiti. Me zanima, če bi mu za avjon za 1000€ enako pisali? Tudi če ga je zahtevneje vozit. Le redki so, kateri razbijejo takšen avjon. Enako bi bilo z depronom, če bi ga tako spoštovali :whistle: . Vem iz lastnih izkušenj :wink:

Nik
Če se hočeš nekaj novega naučit boš razbil. dejstvo. Če delaš to kaj obvladaš ni napredka. Takoj, ko pa prestopiš mejo svojega dosedanjega znaja je pa srečanje s tlemi hitro tukaj. Na avijonu za 1000€ se ne učiš novih trikov iz nič (razen če ti 1000€ ne pomeni nekega stroška). Jaz za sebe vem, da na Slicku ne probam nič riskantnega oziroma novega par m nad tlemi. Z EPP yakom nimam zadržkov, ker vem, da v najslabšem primeru menjam zobnike v servotu ali dveh za 0.5€, dam gor nov prop za pol € in letim dalje novemu razbijanju naproti.
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Re: Prvo 3D letalo

Odgovor Napisal/-a štajerc »

Vsak posameznik se na začetku modelarske poti odloči za smer v katero bo zašel, oz v katero ga popelje zanimanje. Prav tako se bo vsak posameznik odločil če bo v tej smeri zapravljal več denarja ali le kot hobi. Modelarstvo smatram kot hobi in ne kot obveznost. Sam sem zašel v akrobatske vode, zato imam tudi depronarja...vsake toliko časa ga razbijem in naredim novega. Ker pa se ne oziram na priciznost hxtjev ter ostalo kitajsko robo, letim z kitajsko robo že dobri 2 leti. Seveda pa je pri meni razlog kitajske robe tudi denarnica, ki je za študenta dokaj plitka. V kolikor bi se odločil za zahtevnejšo letenje z depronarji bi zagotovo nabavil kvalitetno robo. Dokler pa sem zadovoljen s poceni kitajsko robo pa jo prav tako ponudim vsakemu začetniku. V tem primeru če nekdo kupi kitajsko robo, še ne pomeni da je denar vrgel proč. Če se odločpi za nakup kvalitetne opreme še vedno lahko uporabi tak pogon za kakega slowflya ali podobno...
To je bil še kanček mojega mišlenja ;)
Na avijonu za 1000€ se ne učiš novih trikov iz nič (razen če ti 1000€ ne pomeni nekega stroška)
Za to pa moja extra že stoji 2 leti v delavnici...
L.P.Samo
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Uporabniški avatar
klemen7
Profesor
Prispevkov: 1178
Pridružen: 21 Jun 2008, 18:28
Kraj: Dolenja Trebuša/Ljubljana

Re: Prvo 3D letalo

Odgovor Napisal/-a klemen7 »

Hm bolj ko berem to temo, bolj se enim smejim in bolj mam ene še za večje bedake kot sem jih imel do sedaj, ker hočete na vsak način dokazat neki kar je skregano s pametjo :lol: no še najbolj se smejem takim, ki se gredo prepirat z mladim pilotom, ki je star 14 let, ki je v letošnjem letu napravim ogromen napredek v svojem letenju ter ima v svojih izjavah svoj point (mogoče včasih malce pretirava) vendar seveda starejši modelarji nočejo popustit, ker majo menda zmeraj prav ane ultralajt :wink: da se ti res da =D> tudi starejši se boste enkrat mogli umaknit mlajšim ;) ampak....zdaj pa tako...

Vsak ma malo prav in malo narobe...
Rekreativno vs. tekmovalno letenje. Seveda ni vse isto!!!
Pa bom zdej eno svojo zgodbico povedal.
Ko mogoče še nisem bil tako zagnan za preciznostno letenje, in sem tudi sam večinoma letel 3D sem si nekega poletja kupi nov kitajski motorček, ker mi je prejšnji po 500+ letiš šel falit. In glej ga zlomka po 40 letih mi je vrglo ovoj iz statorja. Zlomka :D kdo bi si mislu :D ampak očitno mam samo jaz tako srečo na tem forumu, da mi je do sedaj še pri vsaki kitajski komponenti šlo nekaj narobe (al pa je moje letenje preveč na robu, ker pri meni je vse pod 110% obremenitvijo, je bilo, je in bo). No kaj hočem povedat...dokler je to neko rekreativno letenje, z deprončko pa kak HXT pa to ajt se še da preživet, ampak sam mam z njimi slabe izkušnje. Njihove nezanesljivost je bila pri meni na višku. Ko sem kupil dymonde so problemi čudežno izginili =P~ da ne govorimo o tem kaj use sem počel z njimi: razni krešni na rep itd..zobniki neuničljivi. No meni je celo uspelo to, da mi je eden crknu ampak vsaj vem zakaj mi je crknu, ko je naredu 50ur+ letenja, ne pa brez razloga kot HXT :) na koncu se mora še zmeraj pilot sam odločit kaj bo kupil ampak nekatere zadeve se pri določenem nivoju (PREDPOSTAVLJAM: ČE TA NIVO DOSEŽE)izkažejo za zelo nezanesljive.

Se pravi sta na voljo dve izbire: Kupi servo za 2$ pa po raznih kreših menjavat zobnike al pa mogoče kar cel servo če je bad luck, ali pa maš servo, ki je izredno zanesljiv vendar je treba za njega odštet 20€ in nimaš potem nobenih skrbi :-k enako velja za vse ostale zadeve.

Ajdi karbonski prop je pač mal izvzet iz tega za to je dovolj dober GWS :)

Seveda se bo še zmeraj kdo najšel pa reku, da to ni res in da so kitajci zakon itd itd :) so top do določenega nivoja, naprej se pa konča. Tudi dobra kitajska roba ima svojo ceno :) ko ti Assan crkne in imaš na helikopterju 300€ škode rata tut Futaba kar na enkrat zelo dobra :D

@štajerc: Tut jz sm študent, in tudi sam nisem mel denarja prvem letniku pa sem si dajal na stran kak mesec, dva, tri in se je nabralo za kvalitetno opremo in glej ga zlomka še zmeraj dela :) takrat sem dal 150€ prvič zadnjič in nikoli več, ker zadeva pač dela. Če bi ostal na kitajskih zadevah in bi mi še naprej umirale in bi vedno znova in znova kupoval in bi ta številka v enem letu verjetno postala večja od 150€ :) pač moja izkušnja :) sem moral na začetku mal denarja vržt stran očitno, da sem ugotovil kaj je res dobro :D

Na tem forumu manjka nek vodnik predvsem pod to temo. Seveda ni korenjaka, ki bi to naredil (pač nekdo, ki mogoče malce več ve o vsem kar se tiče takih zadev) vendar vem, da pač tega enostavno ne bo naredil. Pač ni pointa, da bi to naredil saj tako vsi vse veste :D

Pa lep pozdrav :)
https://www.argentglobalnetwork.com/?klemen7
Uporabniški avatar
Mr.47
Razpravljalec
Prispevkov: 68
Pridružen: 31 Avg 2008, 08:11
Kraj: Dolenja Trebuša

Re: Prvo 3D letalo

Odgovor Napisal/-a Mr.47 »

klemen7 napisal/-a:Seveda se bo še zmeraj kdo najšel pa reku, da to ni res in da so kitajci zakon itd itd so top do določenega nivoja, naprej se pa konča. Tudi dobra kitajska roba ima svojo ceno ko ti Assan crkne in imaš na helikopterju 300€ škode rata tut Futaba kar na enkrat zelo dobra
Oglašam se samo zato, ker vem da tukaj misliš na mene.Ali si ti siguren da je meni crknil Assan? Od zmeraj si bil najbol pameten za vse in si še zmeraj najbol pameten za vse, pobič gejni bluzit.
Uporabniški avatar
pete_
Tekmovalec
Prispevkov: 306
Pridružen: 01 Apr 2009, 12:50
Kraj: Vrtojba

Re: Prvo 3D letalo

Odgovor Napisal/-a pete_ »

:D
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Re: Prvo 3D letalo

Odgovor Napisal/-a štajerc »

na ovitku čokolade piše made in Swicerland.....ko pa svizec odvije čokolado pa na vsaki piše made in Taiwan ali china :)....razlika je le v tem, koliko časa pred koncem traku vzamejo izdelek iz njega...
Sam za rekreacijsko letenje nimam nič proti kitajcem, v kolikor pa bom kdaj želel bol izpiljene linije pa bom kupil robo...pa še mi pri kreših ni uspelo zlamat hxtja..uporabljam te tri že 3 leta brez problemov..
L.P.
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
aleš.k
Tekmovalec
Prispevkov: 216
Pridružen: 13 Mar 2013, 11:01
Kraj: Slovenia-Ljubljana

Re: Prvo 3D letalo

Odgovor Napisal/-a aleš.k »

Pozdravljeni,

malo bom obnovil staro temo....

preletenih imam že kar nekaj ur, vendar nobene z 3D.
do sedaj sem probal 3D letet z enim avijonom, letel sem nekaj časa, potem pa kreš-razbit model.

v letenju bi seveda rad napredoval in naslednji korak v to smer bi biu učenje 3D letenja.... seveda samo za hobby
verjetno bi bilo za to najboljše kupiti nek model, ki se ga težko razije. Malo sem gledal in pomojem bi bila najboljša opcija nek model iz EPP-ja. Nekdo je predlagal tega:
http://www.der-schweighofer.at/artikel/ ... rettyPhoto

mislite, da je kaj takega prava izbira, ali priporočate kaj drugega? Kakšen 3D depronar verjetno res leti počasneje, samo ne prenese udarcev

ali pa kaj takega?
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html

kakšno je vaše mnenje, kaj mi priporočate? mogoče celo kakšen konkreten model, preverjen iz lastnih izkušenj

Hvala,

LP. Aleš
MR. HYPE
Razpravljalec
Prispevkov: 178
Pridružen: 27 Mar 2005, 15:10
Kraj: Polzela

Re: Prvo 3D letalo

Odgovor Napisal/-a MR. HYPE »

aleš.k napisal/-a: Nekdo je predlagal tega:
http://www.der-schweighofer.at/artikel/ ... rettyPhoto

mislite, da je kaj takega prava izbira, ali priporočate kaj drugega? Kakšen 3D depronar verjetno res leti počasneje, samo ne prenese udarcev

ali pa kaj takega?
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html

kakšno je vaše mnenje, kaj mi priporočate? mogoče celo kakšen konkreten model, preverjen iz lastnih izkušenj

Hvala,

LP. Aleš
Sam sem bil zelo skeptičen, ko sem pri prijatelju doma prvič videl model Yak54EPP kupljen pri Švajgiju. Predvsem se mi je upirala misel na EPP... Ko pa sem videl, kako model leti, sem model nabavil tudi sam. Vanj sem vgradil opremo, katero sem imel doma na zalogi, večinoma kitajsko. Z modelom sem naletel cca. 150 štartov. Je dejansko neuničljiv. Ko pa kaj zlomiš, je pa tu sekundno lepilo oz. 5min epoxy. Z modelom Yak54 sem se naučil nekaj osnovnih 3D akrobacij. Meni je res odslužil..

Sbach EPP: model je nadgradnja oz. novejši od Yak54. Zgodila se je ista zgodba kot z Yak54. Kolega nabavi, preizkusi in pove, da leti boljše kot Yak54. Seveda takoj nabavim. Model Sbach je res ena stopnja naprej. Za sabo ima že cca. 60 štartov, vidne so že poškodbe. Zato je na pošti že nov. Nabaviš ga z motorjem. Model ti za relativno malo denarja ponuja zelo veliko. Pozoren moraš biti le, da narediš kvalitetne povezave med servoti in krmilnimi površinami.
da še omenim: na Polzeli ima v lasti model Sbach šest modelarjev in vsi smo zadovoljni.
l.p.

Še link: https://www.facebook.com/groups/428160573866856/ kjer si lahko pogledaš nekaj slik
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Prvo 3D letalo

Odgovor Napisal/-a brejker »

:lol:

Začetniku (vsakemu) svetujem naj si v bližini svojega doma poišče izkušenega modelarja, ki je "že dal nekaj čez" in ni ga modelarja ki ne bi vsaj enkrat imel deprončka na križ.

@Čuri89: V profilu si nastavi svojo lokacijo tako ti bodo fantje osebno lažje pomagali z nastavitvami, opremo,... Treniraj 3D na simolatorju letenja na računalniku preden greš letet pravo letalo. So tudi že aplikacije za na telefone s katerimi lahko "heblaš" komande 8) Vsekakor priporočam lowbudget setup!

Mentorstvo je prvo.
Drugo je, kar se piše na forumu.
www.okarbon.eu
aleš.k
Tekmovalec
Prispevkov: 216
Pridružen: 13 Mar 2013, 11:01
Kraj: Slovenia-Ljubljana

Re: Prvo 3D letalo

Odgovor Napisal/-a aleš.k »

Sam sem bil zelo skeptičen, ko sem pri prijatelju doma prvič videl model Yak54EPP kupljen pri Švajgiju. Predvsem se mi je upirala misel na EPP... Ko pa sem videl, kako model leti, sem model nabavil tudi sam. Vanj sem vgradil opremo, katero sem imel doma na zalogi, večinoma kitajsko. Z modelom sem naletel cca. 150 štartov. Je dejansko neuničljiv. Ko pa kaj zlomiš, je pa tu sekundno lepilo oz. 5min epoxy. Z modelom Yak54 sem se naučil nekaj osnovnih 3D akrobacij. Meni je res odslužil..

Sbach EPP: model je nadgradnja oz. novejši od Yak54. Zgodila se je ista zgodba kot z Yak54. Kolega nabavi, preizkusi in pove, da leti boljše kot Yak54. Seveda takoj nabavim. Model Sbach je res ena stopnja naprej. Za sabo ima že cca. 60 štartov, vidne so že poškodbe. Zato je na pošti že nov. Nabaviš ga z motorjem. Model ti za relativno malo denarja ponuja zelo veliko. Pozoren moraš biti le, da narediš kvalitetne povezave med servoti in krmilnimi površinami.
da še omenim: na Polzeli ima v lasti model Sbach šest modelarjev in vsi smo zadovoljni.
l.p.et?

Še link: https://www.facebook.com/groups/428160573866856/ kjer si lahko pogledaš nekaj slik
Sbach leti boljše kot yak 54... Je kljub temu primeren za prvo 3D letalo? Ali je zaradi boljšega letenja tudi težji za letet in zato ena stopnja naprej?

glede mentorstva ja, se sigurno strinjam. Sam sem se na tak način naučil leteti. Rabiš ravno toliko, da dobiš kakšen nasvet, uporabno inforacijo itd. ter narediš z kom, ki ve kaj dela kakšen krog, potem pa itak sam nadgrajuješ znanje.

Verjetno bi bilo res pametno ponovno dobiti oz. poiskati nekoga, ki stvar obvlada, da mi pove vsaj kako se lotiti takega letenja

LP
Odgovori

Vrni se na Akrobatsko in 3D letenje