Dušilec ali resonančna cev

Pogovori o akrobatskih modelih in letenju
Odgovori
Uporabniški avatar
iztok_p
Tekmovalec
Prispevkov: 363
Pridružen: 04 Dec 2007, 17:38
Kraj: Maribor

Dušilec ali resonančna cev

Odgovor Napisal/-a iztok_p »

Pozdrav!
Letos se bom lotil 3D akrobata, lastna gradnja, 2200 mm. Začel sem pri motorju, MVVS 45 MG je že v hiši. Pa me malo zanima kaj uporabljate pretežno drugi na 3D, izpušni lonec ali resonančne cevi? Osebno se nagibam k ES Composites resonanci iz CFK in težo 115 g. Mnogo lažje kot kakšen Krumschiedov lonec in tudi od smetišnice za malenkost ( vključno z krivino ). Pri ES pravijo da motor dobro pospešuje in pridobi 300-400 vrtljajev.
Nekateri pa zagovarjajo teorijo, da resonanca zelo slabo vpliva na Hoovering oz na pospeševanje motorja. Me zanimajo vaše izkušnje. Osebno vem, da se da tudi resonanca uglasiti na bolj široko področje vrtljajev, pa vseeno, preden poženem 200 Euronov v nič se raje posvetujem.
Cena gradnje sicer, vsaj kar se tiče materialov, ni na prvem mestu, iz CFK bo tudi spinner, podvozje, krilni nosilec, propeler...
LP!

Iztok

Leti vse, kar ima dovolj močan motor!
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

To, da resonanca slabo vpliva na hovering in pospeševanje motorja ni res #-o

Resonanca poveča moč motorja v določenem območju vrtljajev, v katerem, pa s korekcijo skupne dolžine določamo sami.

Krajša kot je resonanca, pri višjih vrtljajih je območje dodatka moči, ki ga nudi resonanca, večja je moč in ožje je uporabno območje motorja (od tod nesmisel, da slabo vpliva na hovering in pospeševanje oz prožnost motorja).

Ker pri 3D modelu ne iščemo špice moči pri polnem plinu, pač pa rabimo prožnost in odzivnost , za 3D model ne bomo vgradili kratke resonance, ki najbolje deluje pri maksimalnem plinu, ker s tem dejansko lahko pokvarimo karakteristiko tam, kjer jo najbolj rabimo. Kdor nima občutka, to naredi in potem govori, da resonanca slabo vpliva na hovering in pospeševanje :wink:

Teža resonance in kolena ni vse, kar je treba zvagati in prišteti zraven, ko se vgradi resonanca, vedno je najlažja izvedba vgradnja smetišnice, a nudi tudi najmanj moči in je običajno tudi najglasnejša, kdor rabi več, mora poseči po orenk dušilcu ali resonanci.

A če ne izberemo teži modela primernega motorja, nam tudi resonanca ne more pomagati in če preveč stavimo na resonanco, smo v nevarnih vodah, območje kjer resonanca pomaga motorju, je pač omejeno.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
iztok_p
Tekmovalec
Prispevkov: 363
Pridružen: 04 Dec 2007, 17:38
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a iztok_p »

Ok, potrdil si kar sem tako predvideval. Nasvet o resonanci ali bolje odsvetovanje le te pa sem prejel v slovenski modelarski trgovini od prodajalca. Ne bom pisal kdo, ampak bilo je pač dovolj, da sem raje preveril. Več ljudi več ve. Pa ni bil uradni zastopnik za MVVS v Sloveniji.
Moči bom imel verjetno tudi brez resonance dovolj, ampak smetišnice pa ne bi dajal v tak model. Pa še težišče se pomakne ravno na pravo mesto z resonanco.
Ed Scopera od ES Composites je svetoval dolžino krivine med 10-11", začel pa bom seveda z še daljšo. Poizkusi pa bodo potekali na tleh z meritvami vrtljajev in šestim čutom za delovanje motorja :lol:
LP!

Iztok

Leti vse, kar ima dovolj močan motor!
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

Kakšen bo pa avijon?
LP
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Lep.
lp Melly
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

Melly napisal/-a:Lep.
Aaaajaaaa....pol pa tko povejta.

A pa ma ta Extra tut kanal v trupu za ror?
LP
Uporabniški avatar
iztok_p
Tekmovalec
Prispevkov: 363
Pridružen: 04 Dec 2007, 17:38
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a iztok_p »

Ja lep bo že, to sigurno. Dober pa tudi :lol:
LP!

Iztok

Leti vse, kar ima dovolj močan motor!
Uporabniški avatar
iztok_p
Tekmovalec
Prispevkov: 363
Pridružen: 04 Dec 2007, 17:38
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a iztok_p »

ES Composites se je izkazal! Tako hitrega servisa še nisem doživel. Po Paypal-u sem plačal ob štirih popoldne kar je po lokalnem času v državi Utah ob osmih zjutraj. Danes zjutraj pa sem že prejel link za sledenje pošiljke :o
LP!

Iztok

Leti vse, kar ima dovolj močan motor!
Uporabniški avatar
MihaJ
Tekmovalec
Prispevkov: 415
Pridružen: 27 Jul 2006, 23:24
Kraj: Podvelka
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MihaJ »

Vse pohvale ES-u za odzivnost, tudi pošilka je hitro v SLO od tod dalje je pa druga zgodba. Edward mi je poslal resonanco prejšnji ponedeljek in je ta ponedeljek priletela v SLO ampak do doma je očitno še dolga pot, ker je še do danes niso uspeli dostavit, upam da nebo rabla po sloveniji enako časa kot USA-SLO
:D
Lp,
Miha
http://www.elron.si
Uporabniški avatar
iztok_p
Tekmovalec
Prispevkov: 363
Pridružen: 04 Dec 2007, 17:38
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a iztok_p »

:lol: Kaj pa carina? A si ti slucajno umišljaš, da njih zanima če se tebi mudi?

No sedaj pa čisto zares, počakaj da dobiš obvestilo s carinske pošte. Če račun ni priložen se bodo oglasili in boš moral poslati dokazilo o vrednosti. Če pa račun je priložen pa dobiš na dom z položnico :^o
LP!

Iztok

Leti vse, kar ima dovolj močan motor!
Uporabniški avatar
MihaJ
Tekmovalec
Prispevkov: 415
Pridružen: 27 Jul 2006, 23:24
Kraj: Podvelka
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MihaJ »

Poštar je danes prinesel paket :D
Res je dobro narejena ta resonaca pa neverjetno lahka. Ko pričakuješ neko težo pa vredu primeš ti skoraj zleti z rok!
Zadnjič spremenil MihaJ, dne 03 Apr 2009, 08:12, skupaj popravljeno 1 krat.
Lp,
Miha
http://www.elron.si
Odgovori

Vrni se na Akrobatsko in 3D letenje