F3A tekma 11.maja 08, DM Betal

Pogovori o akrobatskih modelih in letenju
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9303
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Malo za šalo, malo zares. Če bo kdo kej okol sodnikov govoril, bo dobil nekaj v glavo in to z nasmehom!

:lol:

Slika
www.lipo.si
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9303
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Mnogi so spraševali, kje ma tale zadeva motor. No, na koncu so vsi pogruntali. :D

Slika

Kura visi...

Slika

Kura izgubi noge...

Slika

Kura se vlač po tleh...

Slika

Kura tik pred padcem...

Slika


Še sodniška točnost Borisa:

Slika
www.lipo.si
Uporabniški avatar
deepo
Profesor
Prispevkov: 1405
Pridružen: 02 Maj 2005, 11:49
Kraj: Deskle
Kontakt:

f3a@

Odgovor Napisal/-a deepo »

@Mipo


Zakaj sklepam da so sodniki premalo upoštevali postavitev figur? Pilote je z vsako akrobacijo vedno bolj odnašalo (zaradi vetra), a padca ocen nisem zaznal. Videl sem tudi 10ke pri 8.figuri, a vem, da so bile osme figure odpeljane preveč v levo. Tudi Živnorcev 8) zmagovalni let je bil odpeljan tako, da so bile desne stranske figure tam, kjer bi morale biti centralne.

Glede večjih modelov... Mogoče da res večji model sam po sebi ni prinašal več točk, ampak sam (kot pilot) sem videl da so nekateri piloti res suvereno odpeljali kljub majhnim avijonom. In to cenim. Res pa je, da sodniki ocenjujejo le kar se vidi, ne pa koliko se kdo trudi. :wink:

Bom pripravil delavnico, kar tukaj na forumu, ki bo odprta za konstruktivne kritike. Več o tem v tisti temi, ki jo bom kmalu odprl.

LP
Uporabniški avatar
deepo
Profesor
Prispevkov: 1405
Pridružen: 02 Maj 2005, 11:49
Kraj: Deskle
Kontakt:

f3a

Odgovor Napisal/-a deepo »

Po premisleku o delavnici sem ugotovil,da je to prezahtevna in preveč odgovorna naloga zgolj zame. Mi kdo ponudi roko? :wink:

In....ali še kdo poleg Mipota sploh podpira to idejo?

LP
Uporabniški avatar
mai2sky
Freak
Prispevkov: 593
Pridružen: 05 Dec 2003, 09:32
Kraj: Semič
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mai2sky »

Živjo!

Lahko in dobro bi bilo kaj podebatirati predvsem, ker imamo že tudi izkušnje iz tujine (Alan, David).

Predpogoj je lahko, da vsi tisti, ki mislijo sodelovati preberejo pravila sojenja in letenja v F3A, ki so na naslovu: http://mai2sky.stran.net/ pod Download v datoteki F3A_delavnica_pravila_sojenja_in_figure.zip.

Tema je lahko F3A letenje in sojenje ali kaj podobnega.

Lp
Igor
Uporabniški avatar
ŠKRATmaxi
Profesor
Prispevkov: 1268
Pridružen: 27 Nov 2004, 17:46
Kraj: Pernče city
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ŠKRATmaxi »

:lol:
evo še mene mal iz zamudo #-o
smo mel tok dela, pol pa tole berem #-o

en =D> za vse betalce ,da so spelal tole tekmo tko, kot so jo =D>
Če ne bi bilo vetra, :jumpjump: bi bilo sploh fantastično :D/

Deepo je napisal/a :lol:
pripravite se na poraz pr kurah :lol:

Alora, vi tam v horici kar trenirajte :lol: muska bo,pa presenečenje tud :D/ sam, da naute vašga helijaša doma pozabil :lol:
Pa da nau Dejvid kar neki letu,ampak po MUSKI :jumpjump:
Mi se prpravljamo na fulllllll :lol:

Deepo
Pa kaj ti grejo tavelki avioni tolk v nos?Dejte nehat komplicirat ,lahko smo vesel, da vsaj kakšen hoče sploh igrat vlogo sodnika.
Še dober, da imamo sploh take tekme, kot jih imamo.pa kaj, če si, al pa nisi tapru,jaz itak nimam nič od tega.
Tud, če bi bila tekma brez pokalov bi šel,je pa fajn it na tekmo, ker je še vseeno mal tekmovalnosti ,od razlike na pikniku :lol:
Tisti ,ki pa hoče res vrhunske sodnike gre pa lahko v tujino, pa tam leti,če mu to seveda to toliko pomeni.
Pri nas še dolgo ne bomo konkurenčni glede kakšnih Fresty :lol: tekem ker ni tolk gužve med piloti :lol:
Samo vesel smo lahko, da se nekateri prizadevajo speljat take tekme kot je to v njihovih najboljših močeh.
Morem pa rečt, da ga ni bolšega, kot gledat program po musssski :D/

dijo porko :lol: zdej morem pa študerat, kaj bomo ušpičl na naslednji tekmi :lol:
Primorci :lol: proti kuram ,to bo dirka :D/
Priponke
IMG_2046.JPG
IMG_2046.JPG (37.92 KiB) Pogledano 7473 krat
Lp.Rihard J.
heli dela:frrrrrr,frrrrrr,frrrrrr...............BUM
[email protected]
Uporabniški avatar
deepo
Profesor
Prispevkov: 1405
Pridružen: 02 Maj 2005, 11:49
Kraj: Deskle
Kontakt:

f3a

Odgovor Napisal/-a deepo »

@ŠKRAT


očitno si me malo narobe razumel. Ne, veliki avijoni mi ne gredo nič v nos, ker so fajn za pogledat.
vse kar sem v zvezi s sojenjem pisal, nisem pisal zaradi pritoževanja, ampak zaradi izboljšanja kvalitet sojenja in posledično najbrž tudi letenja.

Nekateri gredo na tekme le na žur, druge pa tudi rezultat zanima ali motivira (kar je prav). Mitingi so za žur, tekma pa naj bo tekma. Tekme izboljšujejo letenje, kar je vsaj meni, cilj.

Pa kar fajn trenirajte :wink:
LP
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Re: f3a

Odgovor Napisal/-a sasos »

Ocene bodo vedno vsaj nekoliko subjektivne. In na to gotovo vpliva tudi model in/ali pilot. A niste opazili, da je bil modelar z največjim modelom na zadnjem mestu? :lol: Lahko pa še bolj obrnem - sodniki so tako ali tako vedeli, da je Deepo najbolj resno treniral v prostem programu in so mu potem avtomatsko dali višje ocene :lol:



Vsekakor se strinjam, da kvalitetno sojenje ključno prispeva k napredku letenja. Dobri (ali slabi) sodniki so za marsikoga tudi osnovna motivacija za (ne)udeležbo. So pa sodniki na tej tekmi verjetno najboljše, kar trenutno pri nas premoremo.

Delavnica je dobrodošla in jo podpiram, uspeh pa žal ni zagotovljen. Trenutno (in nekaj mi pravi, da bo tako tudi v prihodnje :lol: ) je za sodnike edina motivacija lastna zagnanost, kar je za silo dovolj za prihod na tekmo, za dodatno izobraževanje pa…


Mimogrede, dobra ocena (npr. 10) ne pomeni nujno, da je bila figura izvedena popolnoma brezhibno, ampak da je bila izvedena boljše od tiste, za katero je bila ocena 9.
pubec
Tekmovalec
Prispevkov: 291
Pridružen: 23 Avg 2007, 09:28

Re: f3a

Odgovor Napisal/-a pubec »

sasos napisal/-a: Mimogrede, dobra ocena (npr. 10) ne pomeni nujno, da je bila figura izvedena popolnoma brezhibno, ampak da je bila izvedena boljše od tiste, za katero je bila ocena 9.
Hmm...
In kakšno oceno dobi figura, ki je izpeljana popolnoma brezhibno oz. bolje od tiste malo šlampaste in bojle izpeljane od še bolj šlampaste z 9?

Spet se izkaže da ima tu veliko vlogo sodnikova subjektivna ocena, saj je na njemu odločitev kakšen razpon odstopanja od ideala pripada posamezni oceni. Se pa popolnima strinjam, da bi se kakovost ocenjevanja najlažje razbrala iz tega, da se vidi kakšen je raztros ocen.
Če bi bil raztros večji od ene ocene bi zadeva kazala na to, da se ne pozna dovolj pravil, sodniki niso dovlj izkušeni ali pa sodijo pristransko.

Se moramo pa tudi vsi zavedati tega, da sodniki sodelujejo prostovoljno in ne za plačilo. Da morajo za svojo usposobljenost vložiti precej svojega prostega časa...

Dokler se tekmovalci odpravljajo na tekmo predvsem zaradi druženja in zabave, s tem da pred tekmo ne opravijo dobrega treninga, ne vidim moralne opore na katero bi se lahko naslonili pri zahtevi o profesionalnosti sodnikov. Oz. drugače, zahteva po bolj profesionalnem sojenju bi morala biti povezana tudi z bolj profesionalnim pristopom tekmovalcev.
Uporabniški avatar
Marko Mencin
Freak
Prispevkov: 728
Pridružen: 02 Dec 2004, 20:25
Kraj: LJ-Barje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Marko Mencin »

Kaj pa subjektivna ocena lastnega letenja?!
Vsak tekmovalec zase vidi predvsem svoj način letenja, za katerega je v veliki meri prepričan, da je pravi.
Na tekmi za F3A so bili 4 sodniki. Seveda je vsak sodil tako, kot si pač pravila, ki so sicer jasna, v praksi predstavlja. Vendar pa skupek ocen prikaže pri 4 sodnikih dokaj realen rezultat. Vse tekmovalce pa so ocenjevali isti sodniki! To pomeni, da se moramo tudi tekmovalci na ocenah(uvrstitvi) učiti, ne pa užaljeno vztrajati pri svojem.
Pred leti je bila organizirana delavnica in predavanja (Makovec in kolegi) na temo F3A (figure, modeli, oprema, sojenje). Kot je Igor že povedal nekaj postov nazaj, je material dostopen vsem. Ker nas je vedno več zainteresiranih, bi bilo dobro takšno delavnico ponoviti enkrat po sezoni(v zimskem času) predvsem zato, da bi bolj poenotili poglede na način letenja in bolj poenotili kriterije sojenja. Prav je, da bi vsak tekmovalec prišel na takšno predavanje in delavnico.
Nadalje bi predlagal razgovor na temo Kamp weekend F3A, kjer bi zainteresirani pridobljeno teoretično znanje prelili v praktično letenje.

Marko
We is E-xperts.
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Marko Mencin napisal/-a: Nadalje bi predlagal razgovor na temo Kamp weekend F3A, kjer bi zainteresirani pridobljeno teoretično znanje prelili v praktično letenje.
Marko
=D> =D> =D> Kamp weekend F3A =D> =D> =D>

Pa naj bo dan namenjen letenju, večer delavnici in noč veselju.

Mipo (V Bovcu je lepo press)

P.S.: Pa hitro se zmigajmo, junij je lep mesec. Pa september tudi.
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Sojenje, naj bo za katerikoli namen ali nivo, vedno se je treba truditi, da je pošteno.
Realnost je pa taka, da tako nikoli ne bo. Še sodniki, ki so mastno plačani, ne sodijo vedno pošteno, glavno, da je zadoščeno črki zakona (včasih pa še to ne), pa je #-o če je res pravično, jim dol visi in morda se manj trudijo soditi pošteno, kot tisti, ki sodijo zastonj.
Še en primer, ki se je zgodil pred kratkim v enem od športov, ki ga zadnje čase nekoliko bolj pozorno spremljam in kjer imajo sodniške odločitve vlogo samo v primeru konfliktnih situacij, drugače pa veljajo bolj konkretna merila.
Zelo renomiran dirkač, zavedajoč se, da se mu ne bo uspelo prebiti v finale, je poskusil nemogoče, izzval kritično situacijo, padel in se potem še nekaj časa, po nogometno valjal po tleh.
Sodnik je podlegel teatralnosti in renomeju dirkača, ki je padel, diskvalificiral napačnega, "favoritu" pa omogočil nastop v finalu.
Rezltat :-k uvrščen je bil tri mesta višje, kot si je dejansko zaslužil, oz. obratno, oni drugi, je bil nižje.
Obrobnega pomena je, da je razlika teh treh mest, prinesla razliko tudi pri nagradi za tako uvrstitev, za to razliko, pa bi si bilo možno privoščiti en lep osebni avto srednjega razreda :-k toliko o profesionalnem pristopu in sojenju :lol:

Mislim, da bo večje število F3A in Freestyle tekem (toliko kot jih je v koledarju letos) in pametna debata in analiza sojenja po vsaki tekmi, sojenje, brez kakega naprezanja pripeljalo na primerno raven.
Tisti, ki bi pa na tovrstnih tekmah, nepoznan iz ozadja, ustrelil v sam vrh, se pa še ni rodil :lol:
Zadnjič spremenil Brane, dne 15 Maj 2008, 09:55, skupaj popravljeno 2 krat.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
3g
Profesor
Prispevkov: 1547
Pridružen: 26 Nov 2006, 18:36
Kraj: LJPZ-LJxx-LJMS
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 3g »

tele ho!

jaz sem bil nad sodniškimi ocenami zelo presenečen, saj nisti slučajno nisem pričakoval tako dobrih ocen kot sem jih dobil. predvsem zato ker sem v mojem prvem letu figure izvajal (nekatere) tako, da tudi podobne niso bile tistemu kar je narisano v programu!!

Imam pa še en pomislek glede samih tekmovalnih kategorij. saj je fino da se v juniorju začne delati gužva, ampak ko sem videl da bom z mojo "F3A specialko" tekmoval proti raznim visokokrilcem me je minilo vse veselje do tekme. predvsem zaradi tega, ker so fantje ki so leteli "slabše" avijone že v štartu pogoroeli proti naprimer meni, sniperju, kuri... Vredno bi bilo razmisliti o nekakšni alternativi, da bodo piloti ki se z modelarstvom ukvarjajo X let ločeni od začetnikov katerim je junior klasa tudi namenjena. kar se mene tiče je lahko enak program, samo razvrstitev naj bo ločena?

druga stvar ki bi lahko na sami tekmi vzdušje naredila bolj tekmovalno, in tudi vso stvar bolj zanimivo za publiko pa je, da bi se drugi leti leteli po obratnem vrstnem redu dosežkov iz prvega leta (kot pri smučarskih skokih).

lp
3g
I like airplane noise!

http://www.teleho.eu
Uporabniški avatar
Marko Mencin
Freak
Prispevkov: 728
Pridružen: 02 Dec 2004, 20:25
Kraj: LJ-Barje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Marko Mencin »

Predlagam še nekaj!

28 in 29 junija poteka tekma za avstrijsko državno prvenstvo v F3A(FAI) v nam bližnji Bistrici (Feistritz) pri Beljaku. Avstrijci so na visokem evropskem in tudi svetovnem nivoju, imajo nekaj odličnih pilotov(npr. Gerhard Mayr). Tam se bo lepo videlo, v kakšnem "oknu" se leti, kakšne naj bi bile figure, kakšen je kvalitetni razpon najslabši-najboljši, kako se bodo ocenili nastopi........Zanimivo bo torej oba dneva!
Nekaj nas je že dogovorjenih za obisk....

Marko
We is E-xperts.
Uporabniški avatar
RLogar
Profesor
Prispevkov: 1112
Pridružen: 22 Nov 2004, 21:37
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a RLogar »

=D> =D> =D>


Same dobre ideje! F3A kamp, ogled avstrijske tekme,.. Jaz sem za! :lol:

LP

Robi
Uporabniški avatar
Živnorc
Dr. Modelar
Prispevkov: 3093
Pridružen: 22 Nov 2004, 09:54
Kraj: Kamnik

Re: f3a@

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

deepo napisal/-a: Tudi Živnorcev 8) zmagovalni let je bil odpeljan tako, da so bile desne stranske figure tam, kjer bi morale biti centralne.
LP
......pa si opazil slučajno svoje centralne figure nad Nanosom.... :oops:
Pridemo tudi na dom...

Lep dan še naprej!
Živnorc.
pubec
Tekmovalec
Prispevkov: 291
Pridružen: 23 Avg 2007, 09:28

Odgovor Napisal/-a pubec »

Saj pol je pa dobro, da so sodniki sploh napisali kakšno oceno, če ste tekmovali na drugem prizorišču. :roll:
Uporabniški avatar
Živnorc
Dr. Modelar
Prispevkov: 3093
Pridružen: 22 Nov 2004, 09:54
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

...leve krajne figure so ocenjevali Ajdovci z njihovega letališča....al pa mogoče celo z Lijaka, ker so bili Goričani tako dobri... :lol:
Pridemo tudi na dom...

Lep dan še naprej!
Živnorc.
pubec
Tekmovalec
Prispevkov: 291
Pridružen: 23 Avg 2007, 09:28

Odgovor Napisal/-a pubec »

Jah, saj potem je pa vse jasno glede ocen. Iz različnih zornih kotov pač različno vidiš figuro. Če ti pa nekdo po telefonu razlaga kako je odletena je pa sploh težko pravo oceno najt :lol:
Uporabniški avatar
deepo
Profesor
Prispevkov: 1405
Pridružen: 02 Maj 2005, 11:49
Kraj: Deskle
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a deepo »

@Živnorc

dobro vem, da tudi moji leti niso bili perrfektni. :wink:
Uporabniški avatar
Justice
Tekmovalec
Prispevkov: 340
Pridružen: 07 Apr 2006, 09:22
Kraj: Čakovec
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Justice »

deepo napisal/-a:@Živnorc

dobro vem, da tudi moji leti niso bili perrfektni. :wink:
Ak se smijem ubaciti u raspravu:

Al su zato moji leti bili perfektni, pogotovo prvi kad sam se kod 'klobuka' izgubil, u zadnje tri figure dok sam se opet izgubil kad mi je silikon s aupuha pal.

:)

Jedva čekam slijedeću tekmu kaj budem se još malo sramotil.

Pozdrav!!
Uporabniški avatar
Živnorc
Dr. Modelar
Prispevkov: 3093
Pridružen: 22 Nov 2004, 09:54
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

Vidiš, če ne bi izgubil silikona z auspuha, bi se čisto izgubil...tako si pa vsaj slišal kam gre avion :wink: :wink:
Pridemo tudi na dom...

Lep dan še naprej!
Živnorc.
Uporabniški avatar
Justice
Tekmovalec
Prispevkov: 340
Pridružen: 07 Apr 2006, 09:22
Kraj: Čakovec
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Justice »

Živnorc napisal/-a:Vidiš, če ne bi izgubil silikona z auspuha, bi se čisto izgubil...tako si pa vsaj slišal kam gre avion :wink: :wink:
:-k
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a sasos »

3g napisal/-a:Imam pa še en pomislek glede samih tekmovalnih kategorij. saj je fino da se v juniorju začne delati gužva, ampak ko sem videl da bom z mojo "F3A specialko" tekmoval proti raznim visokokrilcem me je minilo vse veselje do tekme. predvsem zaradi tega, ker so fantje ki so leteli "slabše" avijone že v štartu pogoroeli proti naprimer meni, sniperju, kuri... Vredno bi bilo razmisliti o nekakšni alternativi, da bodo piloti ki se z modelarstvom ukvarjajo X let ločeni od začetnikov katerim je junior klasa tudi namenjena. kar se mene tiče je lahko enak program, samo razvrstitev naj bo ločena?
Ni tako enostavno. Že zdaj smo imeli tekmo s štirimi (4!) kategorijami (kaj je že bilo v preteklosti, ko smo soglasno ugotavljali, da tako ne gre). Seveda lahko vse skupaj razčlenimo na xy podkategorij, da bo bil v končni fazi vsak vsaj drugi, če že ne prvi. Je pa na mestu apel modelarjem z boljšimi modeli (in znanjem), da prestopijo v težjo kategorijo.

Gre za osnovni in ne junior program. Tudi začetnikom (vsaj iz našega društva), ki so s trainerji tekmovali v osnovnem programu, je bilo pred tekmo jasno, da za prva mesta že zaradi modela nimajo nikakršnih možnosti. Osnovni program je dovolj lahek za trainerja, pridobili pa so dragocene izkušnje z branjem programa in nastopom pred publiko/sodniki, kar jim bo ZELO olajšalo delo ko/če si bodo omislili ustreznejši model.
Če pa se bo komu podrl svet zato, ker ni že prvo ali drugo leto ukvarjanja z F3A tekmovanji na zmagovalnih stopničkah, potem zanj tovrstna tekmovanja gotovo niso primerna.


Realno gledano pa imaš z Venusom bistveno manj šans proti Kuri, kot pa s Charterjem proti Venusu. (tudi rezultat je bil 140 točk razlike proti Charterju in 260 proti Kuri). Naj v osnovnem programu omejimo npr. max. razpon na 2m in maso na 5kg?






Glede na dejstvo, da so v težjem programu skoraj sami F3M modeli in da so skoraj vsi modelarji leteli tudi prosti program (razen dveh), se mi zdi bolj smiselno razmišljati v smeri, da bi po zgledu ostalega sveta združili znani, neznani in prosti program v isto kategorijo? (v razmerju 35/45/20)

druga stvar ki bi lahko na sami tekmi vzdušje naredila bolj tekmovalno, in tudi vso stvar bolj zanimivo za publiko pa je, da bi se drugi leti leteli po obratnem vrstnem redu dosežkov iz prvega leta (kot pri smučarskih skokih).
Bilo bi zanimivo, a pri skokih je drugače, saj se rezultati računajo v realnem času (seveda je to možno tudi tukaj - kdo bo zrihtal opremo?). Velikokrat sta izvedena dva (oz. trije) kroga prej, preden so znani rezultati iz prvega…
Poleg tega je vrstni res sestavljen glede na frekvence (včasih celo na pomočnike) in je zelo neugodno, če si sledita tekmovalca z enakimi frekvencami.
Uporabniški avatar
mai2sky
Freak
Prispevkov: 593
Pridružen: 05 Dec 2003, 09:32
Kraj: Semič
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mai2sky »

sasos napisal/-a:Glede na dejstvo, da so v težjem programu skoraj sami F3M modeli in da so skoraj vsi modelarji leteli tudi prosti program (razen dveh), se mi zdi bolj smiselno razmišljati v smeri, da bi po zgledu ostalega sveta združili znani, neznani in prosti program v isto kategorijo? (v razmerju 35/45/20)
Po zgledu ostale Evrope naj štejeta dva leta od treh znanega programa. Razlogov za to je več. Neznani program se leti šele na evropskem in svetovnem prvenstvu pa še to samo prva deseterica.
Prosti program se naj leti posebej tako kot do sedaj.

Ali hočemo v SLO narediti odmik od F3A v smer F3M ali AA (Artistic Aerobatic)? Sem prepričan, da ne, ker podmladka drugače ne bo saj so F3M modeli za mlade predragi.

Letos doživljamo na moje veselje pravi boom. V glavnem zato, ker smo panogo uspeli popularizirati in je nismo odpeljali v smer, ko je treba imeti specialni (drag) model. Znani program vsak poizkusi doma in sam vidi ali model (pilot) to zmoreta. Veliko modelarjev ima več modelov in tudi kakšnega 3D za prosti program. To je to. Prosti program se lahko odleti tudi z drugim modelom. F3A pa mora ostati o okvirih pravilnikov. Prehudi miksi so po moje napačna smer. Sploh pa ne smemo vsako leto ali še huje na vmes menjati pravil. Ravno zato sem tudi nehal dirkati z elektro avtki, ker je bilo treba vsako leto imeti drugačno opremo (motorji, gume)...

Lp
Igor
Odgovori

Vrni se na Akrobatsko in 3D letenje