nosilec

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: PisaneliKrist

Odgovori
raktivec
Dr. Modelar
Kraj: švarcnbah

nosilec

Odgovor Napisal/-a raktivec » 10 Apr 2020, 17:33

Pozdravljeni,

Morda malo zastarela tema, a vseeno.
Pri hobiju sem se srečal z lesom drevesa, ki ga večina nas vidi ob vsakem potoku... in to je Čremza https://sl.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cremza
Les je presenetljivo tog, zelo elastičen in presenetljivo lahek. Ni tako lahek kot balsa, je pa verjetno nekje v rangu sambe, trden je pa približno toliko kot kak macesen. Vsekakor je lažji in mnogo trdnejši od breze, iz katere je navadno aviošper.
Obdelava je enostavna in povprečen modelar, ki še sam kaj dela lahko odreže ustrezno vejo, jo olupi, v grobem obreže in posuši v stanovanju, že čez tri tedne pa bo uporabna za uporabo.

Iz nje sem izdelal lok, ki useka ko strela in zaradi te izkušnje menim, da bi se to dalo odlično uporabit kot:
- samostojem nosilec predvsem v jadralnih letalih z tanjšim profilom in večjo vitkostjo krila.
- sredica za krilne nosilce zahtevnejših kompozitnih modelov.
- raznovrstne vzdolžne ojačitve.

Povsem sem prepričan, da je ta les hudo spregledan v modelarstvu, saj je kot pravim lahek, tog, elastičen in mehak za obdelavo in pod paro, ali z toplotno pištolo se lepo krivi. Pa še leppilo se ga zaradi poroznosti lepo prime.
lp
Sašo

Odgovori

Vrni se na