Pegasus

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Pegasus

Odgovor Napisal/-a 2R »

Tole mrtvilo na forumu je tudi mene oropalo plodne energije, zato sem toliko časa potreboval da sem se končno spravil k novemu projektu. Razen par posameznikov, ki so izjema, se tukaj nič ne gradi in prevladuje le potrošništvo. Kupiš, letiš in si že modelar. Ne, ne fantje, to za mene ni modelarstvo pač pa igranje.
No, da ne bom zakretel v neke brezvezne vode. Konec debate.

Skratka, že lani, ko sem izdelal kokpit, sem začel razmišljati o večjem klasičnem modelu, ki bi bil primeren za tako letenje. Moje zahteve so bile, da izdelam večji model. Obenem pa model ne sme biti prevelik zaradi transporta. Model mora biti počasen in stabilen visokokrilec, z vsemi komandami. Cilj je bil konstrukcijo izdelati preprosto, všečno in lahko, da ni potrebe po flapih. Je pa konstrukcija krila zasnovana tako, da se po želji flapi lahko dogradijo. Model je tipa parazol, s tem sem se želel izogniti izdelovanju kabine in konstrukcijo čim bolj poenostaviti. Krila so deljiva.
Model ima razpon 212 cm, dolžina trupa meri 133 cm, vzletna masa pa je max. 3,5 kg. S površino krila 64 dm2 tako znese krilna obremenitev 55 g/dm2. Ta masa je upoštevana za moje potrebe katere opišem kasneje, za splošno uporabo pa model ne sme presegati mase 3 kg. Zaradi tega je predviden tudi poceni pogon in sicer motor 3548, 1100 KV ter napajanje s 3 do 4S LiPo.

Oblika modela in zasnova pa sta prilagojeni tudi mojim osebnim zahtevam. Model imam namreč namen vozit s kokpitom in to v FPV slogu. Za vodenje bom uporabil UHF long range sprejemnik 433 MHz (imam licenco, da se ne bi kdo v te malenkosti vtikal), za OSD varianto pa Immersionov sistem. Model naj bi imel tudi headtrecker kamero, ki je montirana pod prednji rob krila. Sedaj že postane jasno zakaj sem si izbral tako obliko modela. Video prenos pa bo na frekvenci 2,4 GHz.
Poznavalcem tudi postane jasno zakaj sem se odpovedal flapom. Pri FPV letenju žal nimaš pravega občutka na riti in podatek o hitrosti je le podatek na ekranu. Zaradi tega v takem režimu letiš vedno z varno hitrostjo in ne z minimalno. Menim da bi mi flapi predstavljali le dodaten vir za napake.
Model je seveda že v osnovi mišljen za KIT komplet, zato je konstrukcija in vsi deli prilagojena za rezanje z laserjem.
Za pokušino pa skica pogledov iz načrta.

LP2R
Priponke
Pegasus_pogledi.jpg
Pegasus_pogledi.jpg (65.75 KiB) Pogledano 7187 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a 2R »

Ponavadi imam navado da prve dele izrežem na laserju brez mostičkov, tokrat pa sem že takoj dele razporedil na plošče. Malo sem posodobil strojni park in si omislil kontaktno brusilko. Sedaj je najlažje skozi stroj spustiti celo ploščo in takoj se znebim vseh sledi katrana, ki se na površino prilepi med rezanjem z laserjem. Prvič sem se sedaj srečal z lomljenjem kosov iz plošče, kot to počnejo kupci KIT kompleta. Vidim da gre zelo enostavno. Delov je kar za zajeten kup. Večina delov je iz topolove vezane plošče debeline 3 mm in teh nanese kar 8 plošč dimenzije 71 x 20 cm. Stabilizatorji so iz balse debeline 6 mm, nekaj detajlov pa še iz 3 mm balse. Ostanejo le še oplate na krilu iz balse 1,5 mm. Konstrukcija pa je ojačana tudi s smrekovimi letvicami.
Skratka vsi deli iz topola so pripravljeni in sem jih za občutek stehtal, da vidim kako se odvija moje predvidevanje končne mase.

LP2R
Priponke
Odstranjevanje kosov iz plošč.
Odstranjevanje kosov iz plošč.
Pegasus_001.jpg (141.82 KiB) Pogledano 7180 krat
Kar zajeten kup delov iz topola.
Kar zajeten kup delov iz topola.
Pegasus_002.jpg (128.29 KiB) Pogledano 7180 krat
Tehtnica se je ustavila na 765g.
Tehtnica se je ustavila na 765g.
Pegasus_003.jpg (75.58 KiB) Pogledano 7180 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a 2R »

Stranice trupa in stojine krila so iz dveh delov, zato sem najprej vse te dele zlepil skupaj na ravni deski. Tu je treba biti pazljiv, da se kosi res vzporedno zalepijo. V ta namen si pred fiksiranjem delov pomagam z daljšim ravnilom in kose pravilno pozicioniram. Na sliki se sicer ne vidi, vendar na desko pod spoje nalepim širok trak selotejpa, da se kosi ne zalepijo na desko.

LP2R
Priponke
Stranice trupa
Stranice trupa
Pegasus_004.jpg (108.98 KiB) Pogledano 7177 krat
Stranice zalepljene
Stranice zalepljene
Pegasus_005.jpg (147.78 KiB) Pogledano 7177 krat
Fiksirane stojine krila med sušenjem.
Fiksirane stojine krila med sušenjem.
Pegasus_006.jpg (174.21 KiB) Pogledano 7177 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a 2R »

Ko so stranice trupa suhe sem nanje na notranjih straneh prilepil smrekove letvice. Te v vogalih skrbijo za zadostno trdnost trupa, saj je ta dokaj vitek. Najlažje je to narediti spet kar na ravni deski in letvice fiksirati z bucikami.
V notranjost kabine sem vlepil tudi ojačitve, da rob ne bo pretanek. Model ima namreč odprto kabino.

LP2R
Priponke
Fiksiranje letvic na trupu
Fiksiranje letvic na trupu
Pegasus_007.jpg (159.39 KiB) Pogledano 7177 krat
Ojačitev v notranjosti kabine
Ojačitev v notranjosti kabine
Pegasus_008.jpg (192.95 KiB) Pogledano 7177 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a 2R »

Glede na to, da se tole sestavlja kot lego kocke, sem trup začel kar sestavljat. Najprej sem v sredini sestavil vse mizice in rebra ter zaprl s stranicama trupa. Utori in pravokotna postavitev delov zagotavlja, da trup sestavimo točno pravokotno.
Sledila so rebra po trupu nazaj. Tudi tukaj imam utore da se trup lepo simetrično zožuje. Torzijsko sicer še ni čisto utjen, saj še manjkata zgornja in spodnja stranica.

LP2R
Priponke
Pegasus_009.jpg
Pegasus_009.jpg (148.56 KiB) Pogledano 7141 krat
Pegasus_010.jpg
Pegasus_010.jpg (164.32 KiB) Pogledano 7141 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a Krist »

Odlično!
Spremljam napredek.
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a 2R »

Trup kar pada skupaj. Še dobro da imam poln predal kljukic. Deli so tako povezani med seboj da je treba kar vse sestavit in zlepi skupaj. Prav fino vse skupaj paše.
Tale baldahin je ojačan s smrekovimi letvicami, na obeh straneh pa ga objame rebro iz topola. S tem zagotovim pravi kot krila.
Počasi že rebra na kup dajem da se lotim kril.

LP2R
Priponke
Pegasus_011.jpg
Pegasus_011.jpg (129.64 KiB) Pogledano 7116 krat
Pegasus_012.jpg
Pegasus_012.jpg (164.54 KiB) Pogledano 7116 krat
Pegasus_013.jpg
Pegasus_013.jpg (124.63 KiB) Pogledano 7116 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Zelo lep model =D> =D> =D>
Ob pomanjkanju opisov gradnje na forumu je taka zadeva pravi balzam za tiste, ki se jim še ljubi ukvarjati z modelarstvom.
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a 2R »

Sem se vrgel na krila.
Tudi vsi deli na krilu se sestavljajo preko zatičev, zato ne moreš ničesar faliti. V grobo sestavljeno krilo stoji skupaj brez lepila. Največ dela predstavlja mazanje lepila po spojih. Uporabil sem kar belo lepilo za les, da so spoji res kvalitetni.
Nosilec je sestavljen iz dveh smrekovih letvic, vmes pa je stojina iz topolovega špera. Na prednjem robu je prav tako stojina, ki bo kasneje lepo držala oplato iz balse, nanjo pa bo nalepljena balsina letvica in polkrožno obrušena. Proti zadnjemu delu sem dodal še eno stojino, ki predstavlja tudi spoj pregiba elerona. Če bo kdo želel delati flape bo le teh par reber odrezal.
V korenu krila se nahaja škatla v kateri je vlepljen pravokotni bajonet, rebra pa so posejana malo bolj na gosto zaradi večje trdnosti. Med tretjim in četrtim rebrom sem že takoj predvidel mizice za vijake s katerimi se krilo pritrdi na trup.
Ploščica za pritrditev servomotorja se nahaja med dvema rebroma, ki sta v krilo postavljena bolj skupaj, da se doseže večja trdnost.

LP2R
Priponke
Pegasus_014.jpg
Pegasus_014.jpg (154.65 KiB) Pogledano 7037 krat
Pegasus_015.jpg
Pegasus_015.jpg (160.85 KiB) Pogledano 7037 krat
Pegasus_016.jpg
Pegasus_016.jpg (134.38 KiB) Pogledano 7037 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a 2R »

V grobem sem sestavil obe polovici krila, da sem se prepričal da je bajonet res natančno vlepljen v obe polovici. Dokler krila ne prekrijem z oplatami iz balse ni potrebe da bi bila pritrjena na šablonsko desko. Utori poskrbijo da je vse lepo pravokotno in vzporedno.
Za enkrat je zaključek krila narejel le z rebrom iz špera, kasneje pa bo še dodatno obložen z balso.
V korenu sem z več kosov balse sestavil polkrožni utor, ki bo v sredini krila nad kabino. Lepilo se mora sedaj dobro posušiti nato pa bo sledilo plankanje krila.

LP2R
Priponke
Pegasus_017.jpg
Pegasus_017.jpg (162.94 KiB) Pogledano 7035 krat
Pegasus_018.jpg
Pegasus_018.jpg (137.48 KiB) Pogledano 7035 krat
Pegasus_019.jpg
Pegasus_019.jpg (161.25 KiB) Pogledano 7035 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a 2R »

Še ena slikca je bila namenjena za prikaz srednjega dela krila. Je omejitev 3 slike na post, zato pa naj ta sameva.

LP2R
Priponke
Pegasus_020.jpg
Pegasus_020.jpg (137.87 KiB) Pogledano 7035 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a Krist »

Če se ne motim, gre tu več kot 3 fotografije na post.
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a štajerc »

Bravo Robert, to pa je poživitev foruma 8)
Če že ni časa da bi sam modelaril, pa z veseljem spremljan ;)
L.P.Samo
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a 2R »

Začel sem plankati krila na spodnji strani. Ker je profil na spodnji strani raven sem lahko konstrukcijo kar postavil na balso in nato vse lepo obtežil na ravni deski. Prednja oplata se ukrivi malo navzgor, zato sem jo utrdil kar s kljukicami. Ko se je lepilo posušilo pa sem celo krilo obrnil ter ga na zadnjem delu podložil in obtežil. Nato pa sem na rebra nalepil še vse trakove. Pazil sem da trakovi lepo sedejo v utore. Če bi jih na trdo vstavljal, bi se hitro poznalo na zvijanju krila. Prav fino je vzeti tako krilo v roke, ker se občutno poveča torzijska trdnost.

LP2R
Priponke
Pegasus_021.jpg
Pegasus_021.jpg (159.04 KiB) Pogledano 6909 krat
Pegasus_022.jpg
Pegasus_022.jpg (158.65 KiB) Pogledano 6909 krat
Pegasus_023.jpg
Pegasus_023.jpg (135.71 KiB) Pogledano 6909 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a 2R »

Trakove sem opasal tudi okoli odprtine za servomotor. Na obeh straneh sem dodal dva trakova, da folija dobi pravi zaključek, servomotor pa se bo potopil v krilo za debelino balse.
V korenu je krilo delno prekrito z balso, da je rokovanje s krilom lažje, obenem pa se lažje naredijo odprtine za vijake. Pa tudi torzije ni potrebno še enkrat omenjati.
Zaključek krila sem še pustil pri miru, to pride na vrsto kasneje, ko bo krilo prekrito z balso na obeh straneh. Zaključek krila namreč poteka po skeletnici profila in je zato nekoliko zvit. Zaradi tega naj bo krilo dokončano da se med lepljenjem kaj ne zvije po svoje.

LP2R
Priponke
Pegasus_024.jpg
Pegasus_024.jpg (121.85 KiB) Pogledano 6910 krat
Pegasus_025.jpg
Pegasus_025.jpg (116.4 KiB) Pogledano 6910 krat
Pegasus_026.jpg
Pegasus_026.jpg (137.86 KiB) Pogledano 6910 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a 2R »

Ko se je na spodnjem delu plankiranja lepilo dobro posušilo, sem krila obrnil in jih na zgornji strani lepo obrusil. Po konturi profila je bilo treba obrusiti prednjo in zadnjo stojino, malo popraviti nosilec ter obrusiti balso na polkrožnem utoru v korenu krila. Ker je celotna konstrukcija izdelana iz topolovega špera je brušenje sicer malo počasnejše kot če bi delal iz balse, vendar pa se izognem napakam ki se zelo rade pojavijo med brušenjem, ko z brusno deščico nepričakovano zadeneš ob sosednje rebro.

LP2R
Priponke
Pegasus_027.jpg
Pegasus_027.jpg (152.1 KiB) Pogledano 6908 krat
Pegasus_028.jpg
Pegasus_028.jpg (168.2 KiB) Pogledano 6908 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
cujcuj
Dr. Modelar
Prispevkov: 2294
Pridružen: 25 Jul 2006, 13:21
Kraj: Selo Bled

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a cujcuj »

LP. Bravo Robi zelo lepo prikazano bom spremljal, da vidim kako bo šla gradnja naprej. Mislim, da je ponovno enostavna gradnja kot, da bi sestavljal lego kocke bravo. :-({|= :P
LP. čujčuj
pebi gas tam gledaj ki letiš.
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a 2R »

Nadaljeval sem s prekrivanjem krila še na zgornji strani. Najprej je prišel na vrsto torzijski nos. Oplato balse sem fiksiral kar s kljukicami pod katere sem položil letvico, da se sila lepo porazporedi. Sedaj se lepo vidi kako praktične so luknje na stojinah, saj so kot nalašč za zatikanje kljukic.

LP2R
Priponke
Pegasus_029.jpg
Pegasus_029.jpg (162.63 KiB) Pogledano 6680 krat
Pegasus_030.jpg
Pegasus_030.jpg (141.04 KiB) Pogledano 6680 krat
Pegasus_031.jpg
Pegasus_031.jpg (119.02 KiB) Pogledano 6680 krat
Zadnjič spremenil 2R, dne 28 Mar 2017, 13:09, skupaj popravljeno 1 krat.
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a 2R »

Prekrivanje sem nadaljeval proti zadnjemu delu. Najprej sem prekril del v korenu krila, nato pe še zadnji rob krila. Zadnji rob je narejen tako, da se obe oplati zgornja in spodnja zlepita skupaj, ko pa se bo lepilo posušilo pa bom spoj obrusil in tako poravnal s konturo profila.
Sledilo je lepljenje trakov po rebrih. Tukaj sem uporabil jkar sekundno lepilo, saj je treba trakec usločiti po profilu in je hitra reakcija lepila zelo dobrodošla.
Na koncu pa sem na zaključke kril dolepil še dodaten rob iz 3 mm debele balse. Na ta način bom imel 9 mm debeline mesa na koncu da ga lahko lepo obrusim v lep polkrožni zaključek in obenem zagotovim dober oprijem folje.

LP2R
Priponke
Pegasus_032.jpg
Pegasus_032.jpg (136.48 KiB) Pogledano 6677 krat
Pegasus_033.jpg
Pegasus_033.jpg (171.35 KiB) Pogledano 6677 krat
Pegasus_034.jpg
Pegasus_034.jpg (167.35 KiB) Pogledano 6677 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a 2R »

Na prednji rob sem zalepil še letvico balse in celotno krilo obrusil v grobo obliko.
Torzijska trdnost je odlična, saj je krilo postalo neverjetno togo.

LP2R
Priponke
Pegasus_035.jpg
Pegasus_035.jpg (151.34 KiB) Pogledano 6677 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a 2R »

Na vrsto so prišli eleroni. Ponavadi imam navado da elerone delam skupaj s krilom in jih na koncu odrežem. Tokrat pa sem jih sestavil posebej. Na načrt sem pritrdil oba balsina trakova, nato pa nanje zalepil rebra ter prednjo stojino, ki leži poševno.
Nato sem trakova nalepil tudi na zgornjo stran elerona. Preko reber sem nalepil še trakove ter oba elerona obrusil.

LP2R
Priponke
Pegasus_036.jpg
Pegasus_036.jpg (139.86 KiB) Pogledano 6533 krat
Pegasus_037.jpg
Pegasus_037.jpg (135.77 KiB) Pogledano 6533 krat
Pegasus_038.jpg
Pegasus_038.jpg (140.47 KiB) Pogledano 6533 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a 2R »

Premika se dalje. Na vrsti sta oba stabilizatorja.
Najprej sem na ravni deski sestavil smerni stabilizator. Ni potrebno razlagati da sem dele na desko pritrdil z bucikami, sestavljanje je bilo tako hitro da se niti nisem spomnil kakšno fazo več poslikat. Ko se je lepilo posušilo sem le pobrusil površino z brusnim papirjem nalepljenim na ravni daljši deščici. Nato pa sem še polkrožno obrusil robove.

LP2R
Priponke
Pegasus_039.jpg
Pegasus_039.jpg (148.7 KiB) Pogledano 6436 krat
Pegasus_040.jpg
Pegasus_040.jpg (136.63 KiB) Pogledano 6436 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a 2R »

Višinski stabilizator sem začel sestavljati v pregibu. Najprej sem ob ravnilu pritrdil zadnjo balsino letvico nepremičnega dela. Nato pa sem nanjo nalepil smrekovo letvico 6x6 mm, da sem nekoliko ojačal stabilizator. Tudi zadnji premični del ima v spoju smrekovo letvico, ki bo kasneje pobrušena pod kotom. V sredini pa sem dodal 4 mm vezano ploščo in še dodatno ojačal spoj obeh polovic.
Med sušenjem sem pripravil vse ostale kose. Tudi tokrat sem vse dele pustil v materialu in jih izrezal z mostički. S kratkim potegom skalpela deli kar poskočijo ven. Ker je balsa na robovih dokaj ožgana imam navado, da vse dele iz balse režem nekoliko večje. Offset je odvisen od debeline balse. To pa zato, ker je fino vse dele pred lepljenjem malo potegniti po brusnem papirju in ožganina takoj odpade, kos pa postane prave velikosti.

LP2R
Priponke
Pegasus_041.jpg
Pegasus_041.jpg (120.08 KiB) Pogledano 6435 krat
Pegasus_042.jpg
Pegasus_042.jpg (112.32 KiB) Pogledano 6435 krat
Pegasus_043.jpg
Pegasus_043.jpg (109.88 KiB) Pogledano 6435 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a 2R »

Najprej vse kose porazporedim po načrtu da sem prepričan kam kateri del sodi in šele nato začnem z lepljenjem. Lepim z belim lepilom za les, da je spoj balse res trden. Vse dele utrjujem z bucikami, da lepo sedijo v zato izrezanih utorih.
Na koncu sem enako kot pri smernem stabilizatorju poravnal površino in polkrožno obrusil zunanje robove.

LP2R
Priponke
Pegasus_044.jpg
Pegasus_044.jpg (128.29 KiB) Pogledano 6434 krat
Pegasus_045.jpg
Pegasus_045.jpg (165.71 KiB) Pogledano 6434 krat
Pegasus_046.jpg
Pegasus_046.jpg (151.29 KiB) Pogledano 6434 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Pegasus

Odgovor Napisal/-a 2R »

Krila, trup in stabilizatorje sem lepo obrusil na fino ter na koncu površino zgladil še s finim brusnim papirjem. Seveda je bilo treba zadevo malo sestavit da se vidi širša slika kaj nastaja. Sicer še veliko manjka, ampak nek okvir se pa že vidi.

LP2R
Priponke
Pegasus_047.jpg
Pegasus_047.jpg (161.2 KiB) Pogledano 6355 krat
Pegasus_048.jpg
Pegasus_048.jpg (122.13 KiB) Pogledano 6355 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti