Termik 2.5

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Če ste mislili na tiste kratke "palčke", je to prav zaradi ojačanja reber. Običajno pridejo dve, a ponekod samo ena in jih bo zato nekaj ostalo (enostavnejše zaradi datotek za rezanje).

Pojasnilo: žile na rebrih za trup so vertikalne ... te dodatne kratke letvice ojačajo (prečno na žile reber) in povežejo obe polovici reber. Rebra imajo celo manjši utor, da te kratke letvice enostavneje sedejo.

Najbrž bi šlo tudi brez teh ojačitev, ampak v fazi risanja se mi je to zdelo potrebno, ker sem vse delal iz zelo lahke balze.

lp, Matjaž
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Hvala !
Mi je že peter odgovoril.Sem iskal in skladal pa mi nikakor ni šlo skupaj.Logično mi je bilo samo to da pridejo najbrž nekje na rebrih.Iz slik pa tudi nisem razbral,čeprav sem po ponovnem pregledu tudi te našel.Seveda ko daš obe polovici skupaj tudi palčke pašejo naravnost v že pripravljene utore.Grem malo drsat na jezero potem pa nadaljujem z delom.
PS.
Kaj ostali še ne gradite al samo ni volje objavljat.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Danes sem skočil malo še na repne površine.
Slika
nekatere dele je potrebni še malo obdelat saj so daljši kot po načrtu
Slika
Slika
Tkole zgleda zlepljeno skupaj.sem pa vmes še poplankal rebra 1,2 .Jutri poplankam še zadnjo letev z 2mm balzo ter zbrusim in pripravim na folijo.
trup pa trenutno izgleda takole.
Slika
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Kar navdušen sem, ko vidim tele slike.

Za prvim rebrom na trupu je na vsaki strani mišljena "šablona" iz balze, da je lažje nastavit prvo rebro, pa še vse skupaj je ojačano. Tudi kot prve rebre je s tem določen. Na načrtu je to malce šrafirano z nekaj črticami. Na eni od prejšnjih slik vidim, da sta oba kosa med izrezanimi deli. Vidim, da je šlo tudi brez tega, a lahko se še vedno prilepi, da ne bo prvo rebro samo na letvicah.

Marsikaj se mogoče nisem spomnil, da bi bolj podrobno prej opisal, ker je bilo to v moji glavi "že rešeno" in do konca te druge gradnje se bo verjetno še kaj pokazalo. Ena od takih stvari bo montaža motorja, ki je v tem primeru drugačen. Predlagam, da se ga kar namontira na prvo rebro in potem nadaljuje z balzo za sam nos, ker bo lažje prilagoditi odstopanja. Sam sem tudi namontiral špiner in začrtal okoli njega in potem zbrusil do črte. Seveda sem prej vzel motor in špiner stran, da se ni nalezel prahu.

lp, Matjaž
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Ja gradnja je kar zabavna.Prvo rebro sem pa prilepil tako da sem na spodnjih letvicah začrtal do kje pride prvo rebro potem pa prilepil spodaj do črte zgoraj pa itak nimaš kam falit saj se rebro nasloni na sam trup.Tako je tudi kot tak kot mora biti.Sem pa spregledal spredaj ojačitev za prvim rebrom.Poiščem jutri med kosi,ki jih je še veliko :D .Motor bo pa v mojem primeru navijačen na nosilec,ta pa potem na prvo rebro.
Medtem ko se trup suši se ubadam z repom.
Na zadnjo letev repa pride najbrž plank 2mm balze in potem brušeno na 0.ter potem stanjšano ne rebru 10,11
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a krko »

Ali se da dobiti kit komplet zrezan na laser in koliko približno stane?
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Da ,kontaktiraj rc-kino.Mene je prišlo 90 eur
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Zadnja letvica na repu je v osrednjem delu nekoliko nižja od reber, na koncih pa višja in jo je potrebno zbrusit. Zdelo se mi je, da bo bolj enostavno v osrednejm delu prilepiti trakec iz balze, kot pa da bi izbiral še dadatno debelono balze za izrez. To se vidi na sliki Trup_06, je pa treba malce napeti oči, a takrat se nisem spomnil, da bi na to posebej opozoril, pa vidim, da ste itak sami pogruntali kako bo prav. Osrednji plank je tudi viden na sliki.

Pant za višinsko krmilo sem naredil kar s folijo in to na spodnji strani, ker je ta ravna. Zgornja stran ni ravna zaradi zgoraj opisanega razloga. Original je bil prosto leteč in pač ni imel krmila. Če bi naredi pant na zgornji strani bi ga "napenjalo". Posledićno je zgoraj reža, a boljše rešitve nisem našel. Mene sedaj več ne moti.

To z motažo motorja si ne predstavljam najbolj, a če se ga da privijačiti direktno na prvo rebro bi bilo fino zaradi globine. Vsekakor mora biti zadeva rastavljiva (da gre motor lahko ven skozi sprednjo luknjo).

lp, Matjaž
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Ok Tole okrog višinca mi je potem jasno in sem kar dobro pogruntal.Ja motor bo pa privijačen direkt na prvo rebro in se ga bo dalo upam tudi dobiti ven iz sprednje strani
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Sem provizorij z selotejpom zlepil sprednje klocne na nosilec in mislim da bo štimalo.Motor bo privijačen z nosilcem ki pride zraven motorja direkt na prvo rebro.Tudi motorja mi ne bo potrebno obračat saj bom uporabil original nosilec ter vmesnik spinerja privijačil direktno na njega.

Slika
Slika
Slika
Slika

Matjaž ali bi mi lahko pomeril koliko je širok tvoj vmesnik med vijaki.Ta na slikije 38 mm med vijaki pa bo verjetno premajhen.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Moj vmesnik je 40mm. Je pa treba upoštevati, da sem ga "porinil" v špiner (slika Zgrajen_02). Nimam vijakov, ampak samo moznike in špiner jim preprečuje, da ne padejo ven. Posledićno sem moral obrezati, talo propeler, kot čisto malo celo špiner.

Vmesnik je takega tipa, da se ga privijači na špiner. Preko lukenj na špineju, pa se vmesnik pritegne na gred. To je pač en način. Z drugačnimi deli se lahko naredi tudi drugače.

lp, Matjaž
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Ja še ni fertik me malo čas baše.Takole pride na zadnjem robu letvica balze.5 mm trak sem prilepil tudi na višino,da sem ujel lep prehod.V kolikor bi delal pant zgoraj to nebi bilo potrebno.
Slika
Ker je treba višino zadaj stanjšat sem si pomagal takole.Navojna palica je 3mm-bolje bi bila 2mm
Slika
elegantno porežeš.Meni gre najbolje z olfa nožem
Slika
Tale srebrni ALU trak je pri meni novo odkritje.Z njim sem zašÄ‡itil rebra med brušenjem,da so ostala taka kot morajo biti.Dobil sem ga v gradbeni trgovini cca 10 eur.Top zadeva.Zdrži pa ravno dovolj ,da zbrusiš kolikor rabiš
Slika
Lindinger mi je v 2 dnevih na dom dostavil spiner in vmesnik.Vmesnik je 43mm,os 5mm,spiner pa turbo z luknjo spredaj ter 45mm fi
Slika
Ki mimogrede paše na os in letalo u nulo
Slika
Slika
Takole nekako pa zgledal trup zadaj.Smer v kompletu ni priložena ,je pa dovolj viška balze ,da se jo da izdelat iz nje
Slika
to be continued
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Sem še enkrat pogledal tisto sliko na prejšnji strani od 25. decembra, kjer so izrezani deli. Smer so tisti trije kosi levo spodaj (postavljeno delno pokonci). To sem dodal naknadno, tako da sem tudi sam najprej naredil smer na roke.

Sicer pa lepo napreduje. Skoraj vsak dan pogledam, če je kaj novega.

lp, Matjaž
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

No dobraj je tale.sem vceraj 2x premetal izrezane kose pa nisem našel.šele zdaj vidim da je deljena na tri dele.sam sem namreč zlepil tako ker sem imel ploščo rahlo zvito.tudi prav imam pa prisparano eno rezanje z žago. :D
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Še malo slik okoli montaže motorja
Slika
Slika
Slika
Uspel sem tudi prilepit on obdelat del za spinerjem
Slika
Dobil je tudi brke :D
Slika
Ja tudi vse krmilne površine so fertik.Čaka me še fino brušenje in potem se lotim kril
Slika
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Še mal pa se ga bo začel v celofan zavijat =D>
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Uf ja ne se tako kmalu še fluge,pa vse zbrusit pa celofan.gluh sneg bo skopnel :lol:
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a krko »

ludwe napisal/-a:Da ,kontaktiraj rc-kino.Mene je prišlo 90 eur
Pa je to kompleten KIT, ali v njem kaj manjka? Prebral sem, da manjka smerno krmilo, še kaj drugega?

Seveda govorimo o lesenem delu, brez folije in brez tehnike.
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Tudi smerno je v kompletu ampak ker je iz treh delov sem ga nekako zgrešil med vsemi puzlami.Niso pa v komletu letvice,ki potekajo vzdolžno po celem trupu.V načrtu so dim 5x2,5 in 5x3mm.Sam sem zadevo poenostavil in kupil eno platko 5mm balze in izrezal letvice.Aja pa bajonet karbon tudi ni priložen imaš pa v ta namen pripravljeno šablono in ga zlahka narediš.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a krko »

Najlepša hvala.

Letvice v primeru nakupa ne bodo problem, saj je oče mizar.
Ima to letalo samo smer in višino ali ima tudi ailerone? tega nekako nisem zasledil.

Letalo pa verjetno ni ravno primerno za začetnika, ali pač?
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Letalo ima samo smer in višino.Sama gradnja ni pomoje nič kaj dosti problematična,saj izrezani deli kar lepo pasejo skupaj seveda je pa potrebno imeti vsaj malo podlage.Se pa da kakšno stvar rešitev tudi preko foruma.

Če je model primeren za začetnika,ti težko odgovorim,ker ne vem ali si že kdaj kaj zgradil,in ali si že kdaj letel.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a krko »

Naredil sem čoln iz steklenih vlaken iz smole (od ideje do vožnje, no nekaj še manjka, a bo kmalu plul), še prej čoln iz vezane plošče.
Letala nisem naredil še nobenega, pa tudi s folijo nisem delal.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

krko napisal/-a:Letala nisem naredil še nobenega, pa tudi s folijo nisem delal.
Prekrivanje tega modela je poslastica za modelarje, ki so že vešči tega opravila, za nekoga, ki bo to počel prvič v življenju pa zna biti "parava mora" in model bo pri tem izgubil pravilno geometrijo. Zaradi tega ne bo letel tako kot bi moral ali pa sploh ne.
Za letvice ni treba imeti mizarsko delavnico (skobeljni stroj, cirkularka in tračna žaga) ampak je mogoče letvice narezati iz balzove plošče s pomočjo kovinskega ravnila ali letve in ostrega modelarskega noža (skalpel, tapetniški nož, britvica za modelarski oblič..)
Avtor načrta in prototipnega modela je nekje poprej napisal, kako se je treba lotiti prekrivanja (vrstni red) in kje je treba še posebej paziti.
mzupancic napisal/-a:Modelarji v tistih časih so bili kar mojstri, kar sem ugotavljal ves čas gradnje. Nepokrit model se zvija kot špaget in šele folija mu da kolikor tolko uporabno trdnost. Zato pa je pokrivanje toliko bolj zahtevno. Ko pokrijete spodnjo stran krila se ta zvije, potem pa je treba z zgornjo plastjo poravnati. Za eno polovico kril sem rabil 3 ure. Počasi, saj je bilo treba velikokrat pogledat kam ga vleče. lp, Matjaž
Ultralajt napisal/-a:Menim pa, da ni strahu, da bi bilo pokrivanje modela kakšna neprekosljiva ovira tudi za začetnika, ki je sestavil vsaj en ali dva lesena modela, če bo delal previdno in natančno, ter upošteval kakšne pametne napotke.

Tudi jaz sem najprej oblekel spodnjo stran krila, nato pa še zgornjo.
Spodnjo stran sem samo za silo napel, ko pa sem napenjal zgornjo površino krila, pa sem krilo pritrdil na šablonsko desko ki mi je služila za gradnjo krila. Med krilo in šablonsko desko sem dal platneno krpo da se ne bi folija spraskala med delom. Krilo sem pritiskal k šablonski deski in z vročim fenom na temperaturi 120-130°C rahlo napel folijo, obrnil krilo in napel spodnjo stran, ter vse skupaj ponovil še na temperaturi 140-150°C. Krilo se na ta način ni nikamor ukrivilo..niti na upogib, niti vzvoj.
Folijo sem z likalnikom zalikal samo na spojih, torej prednja in zadnja letvica, ter koren krila, rebro na pregibu (samo spodaj) in seveda okoli in okoli krivine na koncu krila. Preklop folij nimam nikjer večji od 3mm. Moj profil je bil spodaj raven, pri ubočenem, pa je treba seveda folijo nalikati tudi na rebra..od sredine profila navzven.

Moram pa povedati, da je tole prvi model, kjer sem si za vse kose folije naredil papirnate šablone, po katerih sem rezal folijo. Sploh pri trupu brez tega ne bi šlo!
Mitja
Upam, da so zgornji citati kaj v pomoč.

Mitja
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 14 Jan 2015, 21:10, skupaj popravljeno 2 krat.
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Izdelava modela čolna je nekaj, izdelava take izvedbe modela letala je pa, na žalost, čisto druga zgodba.
Predlagam za začetno letalo mogoče Telstar, ki ni problematičen pri gradnji, posebno pri prekrivanju.

LP

Peter
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Se strinjam, da je Telstar za prvo letalo primernejši, tudi sam sem ga pred mnogimi leti naredil. V klubu smo ga uporabljali za šolanje letenja, potem je pa prišel Easystar ...

lp, Matjaž
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti