Termik 2.5

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Moj model ima težišče na 35% globine krila, merjeno od prednjega roba (mislim, da je tak podatek tudi v TIM-u). Nič ne bo narobe, če boste malo eksperimentirali in ga pomaknili še za kak procent nazaj, ker sem moral višino nekoliko trimat nase (vizuelno se sploh ne vidi).

Izgotovljen model sem v celoti pobrusil, še posebej trup okoli letvic, da ni nikjer nič ven štrlelo. Seveda je to treba narediti zelo previdno, le toliko, da gre sled od laserja stran. Nekatera rebra imajo okoli špic nekaj več mesa (če ni laser tega pojedel), da se ne bi špice preveč trgale.

Gledal sem tudi alternativne motorje. Na modelu je spredaj odprtina premera 38mm in globina do prve rebre 33mm. V teh merah (ali manjših) je kar nekaj "outrunner"-jev. Motor se privijači kar na rebro, le gred je treba prestavit na drugo stran (to je odvisno od motorja). S tako lahkim motorjem bo tudi model lažji in 100W moči motorja bo dovolj. Servote in ostalo opremo bo smiselno prestavit bolj naprej, da ne bo trba svinca.

Poslikajte malo tale KIT, ker ga še nisem videl, pa ko boste kaj zgradili pripnite kakšno slikico, da vidim kako bo nastalo. Še najbolj me zanima koliko lažji model vam bo uspelo narediti.

lp, Matjaž
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Ja slike bodo vsaj pri meni .Bom pa dal notri brezščetinarja najbrž 35mm .Pa še folijo morem malo pogledat kje kupit.Moj bo nekako old school bom videl kaj bom našel od folije.
PS:
Spiner je kupljen kje?
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Da se model vspenja ob delovanju motorja je verjetno vzrok premajhen kot motorja navzdol.
Težišče pa je pri nosilem profilu v vodoravnem repu lahko pomaknjen bolj nazaj, tudi do 50% od prednje letvice, nekoliko tudi zaradi oblike krila.

LP

Peter
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Če se prav spomnim, je bil špiner od tule:
http://www.d-m-t.at/onlineshop/spinner_ ... /919-16745

Glede kota motorja pa takole. Nos originalnega modela ni takšen, da bi ga kar tako zamenjal za špiner. Prerez je pokončna elipsa, oziroma bolj oglata elipsa. Te zadeve se običajno lotim tako, da trup v nosnem delu nekoliko razširim in znižam. Pravijo, da se do 5% optično komaj opazi. V tem primeru tudi to ne pomaga in brez "podbradka" ne gre. Torej, kot špinerja in posledično kot motorja sem prilagodil bolj vizualnim potrebam, kot pa temu, da bi model letel vodoravno pri polnih obratih motorja. Še vedno pa je kot obrnjen navzdol. Če bi s tem nadaljeval, bi nos preveč "zlomil", Concorda pa nisem želel. Gre za kompromis.

V konkretnem primeru se mi to ne zdi problem, saj gre za počasen model in namen motorja je počasi pridobiti višino. Moj model se pri polnem "plinu" sam počasi vzpenja in le pri polni bateriji moram malce potisniti višino naprej. Nameril sem 90W moči iz baterije. Motor je krtačen z reduktorjem in ne verjamem, da gre izkoristek preko 70%. Pri večji moči bo model seveda skočil in uporaba višine bo nujno potrebna.

Pa še eno stvar opažam pri teh modelih, ki imajo velik kot motorja. Pri hitrem vklopu motorja rado model najprej potegne navzdol, ker model rabi nekaj časa, da pridobi hitrost in dodaten vzgon. Jaz rajši potisnem višino malo naprej, če preveč dvigne nos, kar pa je že stvar okusa. Če bi sedel v pravem letalu, si tega verjetno ne bi želel.

S težiščem je bilo pri meni tako, da ga nisem posebej nastavljal. Ker imam težak motor, sem opremo rinil nazaj in je nastalo kar pač je. Za vsak slučaj sem v zadnem delu trupa nalepil nekaj balze, kamor lahko namestim nekaj svinca. Ker sem bil zadovoljen z letenjem, tega nisem dodajal. Me pa sedaj "firbec matra" in bom to poskusil, samo da se malce vreme popravi, pa napišem kaj sem ugotovil.

lp, Matjaž
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

A je že kdo pogruntal da je nosilec motorja drugačen kot v načrtu?
Sam sem dobil samo rebro T1 brez luknje .
Manjkajo pa kosi T1b,t1c,t1d,t1e
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Malo gledam za motorje.Ker že zeloo dolgo nisem kupoval motorjev sem se malo zgubil.(letim samo na hribu)
Bi bil tukaj kakšen primeren ? In kolikšen prop nataknit gor 8.4,8.6 bo verjetno polna kapa

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _252w.html
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _286w.html
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _265W.html
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... Motor.html
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Nosilec motorja, ki je v načrtu in deli, ki jih omenjate so samo za Astro motor z reduktorjem, ki se ga ne da več kupit. Moj je bil še iz starih časov in sem ga pač uporabil.

Za kak drug motor ti deli niso potrebni, prvo rebro pa je potrebno prirediti konkretnemu motorju, zato je polno.

Motorje bom bolj podrobno pogledal, pa se javim.

lp, Matjaž
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Prilagam sliko, kjer sem označil center motorja brez reduktorja. Od spredaj lahko brez težav vstavimo motor premera 35mm, torej bo tudi 28mm v redu. Špiner pokrije 44mm, torej je prostora za predelave še dovolj. Po globini je prostora 33mm, če motor privijačimo na rebro. Tu je sedaj vprašanje, ali je možno obrniti gred, ali pa je potreben adapter za propeler, ki vzame nekaj prostora?

Treba je upoštevati, da je za rebrom dno kabine (označeno črtkano). Črtkane luknje za pritrditev motorja sem tu označil zgolj simboločno, ker je to odvisno od konkretnega motorja. Potrebne bodo še dodatne luknje za žice. Je pa spredaj dovolj prostora tudi za konstrukcijo pri kateri bi motor pritrdili spredaj. V tem primeru bi bilo treba motor vstaviti skozi trup in to rebro, ki bi ga bilo potrebno bolj konkretno razrezati. V kolikor bi se odločili za tako varianto in nimate prave ideje kako to narediti, lahko za konkreten motor narišem vse sestavne dele.

Od predlaganih motorjev je eden predolg, ostali bi pa kar šli noter. Podatki za moč se mi zdijo pretirani za tako majhne motorje, ampak 100W je tu več kor dovolj.

lp, Matjaž
Priponke
motor.jpg
motor.jpg (79.44 KiB) Pogledano 4645 krat
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Hvala za tole !
Jah motorja ,ki bil bolj švoh sploh nisem našel.Vse se vrti okoli 260W in navzgor.Bom še malo poguglal pa mogoče najdem še kaj bolj primernega.Kar se pa rebra tiče bom pa že malo porezkal in prilagodil saj to paše zraven.Sem samo mislil ,da je pri razrezu prišlo do kakšne napake(pač kdor dela ta tudi greši)zato sem tudi postavil vprašanje.Sem mislil ,da bo paket zlahka počakal na smrekco,pa sem ga med čakanjem že 3x odprl ter pokukal sestavne dele :D
LP
R
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

V mojem Termiku bom imel motor Power HD 2835-08, ker ga imam. Imel naj bi 280W. Teža motorja z 30W krmilnikom je 105 gr.

Je pa ta model neprimeren za ¨instant modelarje¨, ki kupijo izdelan model in letijo.

LP

Peter
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Malo sem pogledal po internetu in bi si upal reči, da bo ta motor ravno pravi. Kakšne geometrijske skice sicer nisem našel, a iz opisov lahko zaključim tole. Premer motorja 28mm je povsem v redu. Dolžina motorja 35mm je tudi še v redu, saj špiner sega 2mm čez vmesni del, ki drži propeler. Če bo med špinerjem in trupom 1mm zračnosti, je tu še 1mm rezerve. Mislim, zadeva paše na milimeter točno. Kar je še lepše je to, da je gred že na pravi strani (vsaj na sliki, ki sem jo videl). Nevrteči del motorja z žicami se lahko privijači direktno na rebro, na drugi strani pa ni potreben nastavek za propeler in se lahko vmesni del propelerja s špinerjem vred direktno z imbusi privijači na 4mm gred. Tako sem tudi sam naredil.

Za začetek bi predlagal 10x6" propeler in samo dve LiPo celici. To bo okoli 100W. Če bi želeli 3 celice, bi začel z 9x5" propelerjem.

Tistih 30W pri krmilniku bo verjetno 30A (gre za ampere). Podatek 280W moči je samo za 15 sekund delovanja motorja. Pri taki moči se bo model vzpenjal navpično navzgor. Vsekakor bi priporočal tok pod 20A, ker sem nekje zasledil podatek 25A za samo 10 sekund.

lp, Matjaž
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Danes naročil motor in krmilnik.
Motor Tgy sk3 aerodrive 2830 Dolžina motorja je 32mm +2mm montažne podloge kar je kolikor sem meril super.Bo pa potrebno obrnit os.Propi bodo najbrž 8x4 aeronaut in 20A tgy krmilnik.Na 3s z takimi kraki bi moral potegnit okoli 15A ter dati ven okoli 160 W.Poiskat moram še spiner za 3mm os,potem pa že lahko pride božiček okoli in začnem z gradnjo.Bom papogon prej še priklopil na W meter ter potestiral koliko da dejansko ven ter koliko A potegne.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Danes sem šel preizkušat težišče, kot sem obljubil v eni od prejšnjih objav. Prilezel sem vse do 47% in model je še vedno letel, je pa postal bolj občutljiv na višino, vendar še vedno obvladljiv. Ni bilo nobenega zvrta, ali kaj podobnega.

Ne bom se spuščal v podrobnosti in opisoval kar je verjetno že kje drugje napisano, bolj se mi zdi pomemben podatek, da mi je bilo letenje najbolj prijetno pri težišču okoli 40%. Model tako leti bolj počasi in trimanje je nevtralno (v centru).

Sicer pa boste podali svoje izkušnje, ko bodo modeli zgrajeni.

lp, Matjaž
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Ja božič je in s tem tudi slike paketa ki se je zutraj znašel pod smreko.Je bila žena kar presenečena ker sem dobil dva :D
Slika
Slika
Slika
Slika
Ja kar oreng paket balze
Slika
Tole je pa vse kar je bilo v škatli.sem pa ta teden pred prazniki iz rc kina dobil še en mini paket.Ko sem ga odprl sem na mojo žalost ugotovil ,da ga je poštar najverjetneje poizkušal oddati v nabiralnik.Sam sploh nisem pogruntal da manjka komplet rep.no skratka novi kosi so že v izdelavi.Upam da tokrat pridejo v enem kosu.
Slika
Takole pa bo izgledal motorček ,ki je v primerjavi z trupom pravi palček.
Se nadaljuje...
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Mmmm, si kar predstavljam tisti vonj 'sveže' balse :P
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Ne rabiš predstavlat lahko prideš kar povohat :D
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

No evo pa sem najdu voljo malo lepit.Še največ časa sem porabi da sem koščke uspel nekako katerigozirat.Pripravil sem cel šop letvic,k sreči sem pred leti nabavil orodje za rezanje le teh.Odločil sem se ,da začnem z trupom in potem nadaljujem z krili.Pomagal sem si tako ,da sem na šablonsko desko z alu kotniki pripel prečna rebra na katera sem kasneje prilepil vzdolžne letvice.Lepil sem z sekunderjem(super redkim) dvojne letvice pa z belim mizarskim lepilom.Je pa na rebru 6 in 7 majčkena napakica .Striže namreč zareza za letvico.Sam sem zadevo popravil z rezilom olfe in pičil dalje :D
Slika
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Malce sem pogledal zadnjo sliko. Če kaj koristi, sem najprej z bucikami nabil zgornjo in spodnjo letvico na desko in potem rebra lepil na letvici (se vidi na slikah Trup_02, 03), potem pa nadaljeval.

To s striženjem nisem opazil. So pa vsa rebra različna in s postavitvijo po načrtu ne bi smelo biti težko ugotoviti katera je katera. Tudi sam sem tako naedil.

Sem pa navdušen, da bo teh modelov več ... bomo morali narediti kakšno srečanje.

lp, Matjaž
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Mislim, da bodo nastale težave pri gradnji trupa, ker ni obeh polovic spodnje in zgornje levice trupa, ki ležita n šablonski deski.
Pa veliko uspeha pri gradnji!

Peter
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Lep 'bajsek' bo tole :D
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Krist »

Peter Burkeljc napisal/-a:Zdravo!

Mislim, da bodo nastale težave pri gradnji trupa, ker ni obeh polovic spodnje in zgornje levice trupa, ki ležita n šablonski deski.
Pa veliko uspeha pri gradnji!

Peter
Se strinjam. Ko se bo konstrukcijo ločilo od podlage, bo vse skupaj skočilo po svoje.
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Nič še ni narobe, letvici se da preprosto dolepiti. Predno se sname polovica z deske morajo biti prilepljene vse letvice vključno z nosilcem zadnjega krila (kot je na mojih slikah). Potem je polovička stabilna. No, vsaj toliko kot mora biti.

Mogoče še tole. Na sliki vidim, da kljukice držijo najbrž dve letvici skupaj. Jaz sem drugo letvico nalepi šele, ko sta bili obe polovici trupa zlepljeni skupaj, vključno s prvim rebrom. Tako je bilo lažje zviti letvice na prvo rebro. No, saj bo šlo tudi tako, le malce bolj na trdo.

lp, Matjaž
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Peter Burkeljc napisal/-a:Zdravo!

Mislim, da bodo nastale težave pri gradnji trupa, ker ni obeh polovic spodnje in zgornje levice trupa, ki ležita n šablonski deski.
Pa veliko uspeha pri gradnji!

Peter
Ja tale slika je nastala med gradnjo zato tudi ni vseh letvic na sliki.Gre pa tista letvica spodaj pod rebra brez problema.


Mogoče še tole. Na sliki vidim, da kljukice držijo najbrž dve letvici skupaj. Jaz sem drugo letvico nalepi šele, ko sta bili obe polovici trupa zlepljeni skupaj, vključno s prvim rebrom. Tako je bilo lažje zviti letvice na prvo rebro. No, saj bo šlo tudi tako, le malce bolj na trdo.

Tole pa bo najbrž držalo.Sam sem predvideval ,da pač tako mora biti.Vsekakor upoštevam na drugi polovici.

Marjaž imam pa eno uprašanje:
Ne najdem kam pridejo letvice ,ki so v načrtu poleg reber za trup?
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Letvice ob rebrih na sliki povezujejo obe polovici reber in s tem ojačajo rebra.

LP Peter
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Hvala bodo kmalu na vrsti.Prvo polovico sem kar malo v strahu vzel dol iz mize .A kmalu ugotovil da je vse ok.Se pa suši že druga polovica,saj izrezani deli kar letijo skupaj.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti