Termik 2.5

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Malo smo ušli iz teme:
Trup imam končan in v gobem tudi zbrušen tako da grem počasi naprej.
Začel bom z tem kolutom

Slika
Rovinge sem narezal ter z ploščatim čopičem natlačil v pripravljeno šablono,katero sem predhodno polepil z selotejpom
Slika
Slika
Tole pa je danes skočilo ven .Sem pa samo na grobo pobrusil na fino bom ko bodo nožnice v krilih.
Slika
To je to zdej pa napadem krila
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

@ Matjaž kako se lotim krila ,da mi bo najlažje?
1-Naredim centroplan ter uško in potem zlepim nosilce v lom.Ta varjanta mi je bolj všeč
2- zlepim nosilec v lom in potem lepim rebra na že zlepljen nosilec
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Osebno sem naredil po prvi varianti. Naredil sem kompleten korenski del (centroplan), nato pa še uško. Tam kjer prideta oba dela skupaj sem zbrusil pod kotom. Malo je nerodno, ker v tej fazi še ni ojačitev, ki povezujejo nosilce iz obeh delov in sta rebri tam prilepljeni samo zgoraj, spodaj pa že migata. Kar z roko sem malo podprl, mehka balza pa se hitro pobrusi. Ko sem lepil oba kosa skupaj, sem pod zadnjo rebro podložil en kloc (istega tudi za drugo polovico).

Lepil sem z belim lepilom, lepo nastavil in počakal, da se posuši. Takoj temu so sledile ojačitve.

lp, Matjaž
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Ali sta rebra K1 in K2 enaka? Eno uro že prekladam rebra po načrtu pa nikakor ne štima.Ali je predolgo ali pa utor enostavno ne paše.Izgleda kot da imam narejeno K1 in k2 ki sta zgleda enaka in sta iz vezane plošče.Zraven imam še dva kosa Enakih dimenzij vendar iz balze.Rebo K3 pa izgleda da manjka.


tole bo izgleda zadnje stanje
Slika
Imam pa ne vem zakaj viška reber k14 in k15
Slika
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Med dva rebra iz vezanega lesa pride rebro iz balse. Torej: končno rebro polovice krila, nato rebro iz balse in še drugo rebro iz vezanega lesa.
Uporaba zdrave pameti ali prakse iz gradnje pomaga pri gradnji modelov.

LP

Peter
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Resno.Dejte še enkrat pogledat načrt.V načrtu gre takole: Končno rebro K1 -vezana plošča,nato mu sledi K2-vezana plošča naprej pa K3-balza katero mi manjka v mojem izrezu .V kolikor imate vi drugače v načrtu pričakujem SLIKO načrta,da si razjasnim mojo nezdravo pamet.
PS. Na sliki 05 se odlično vidi vrstni red reber
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Tole sem že malce pozabil, a naj vseeno poskusim. K1 in K2 sta enaki in iz vezane plošče. K3 je iz balze, a je zadnji utor ožji, prvi pa še vedno širok. Tu je zgleda na načrtu napaka, ki je do sedaj nisem opazil. Prvi utor je narisan preozek, izrezano rebro bo pa pravo (ga vidim spodaj "neuvrščenega" na sliki). Ta prva tri rebra so nižja, ker so prekrita z balzo. Širše utore imata še K14 in K15.

Utori so širši tam kjer "zajahajo" ojačitve na remenjači.

Na kratko: Prvi utor na K3 je na načrtu narisan preozek (izrezan je v redu). Se opravičujem!

lp, Matjaž
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Ludwe! Opravičujem se vam za včerajšni zapis o pameti in ostalim.
Na fotografiji se vidi, da sta rebra K1 in K2 iz v. lesa. Pri izdelavi mojega krila sem vlepil K2 kot rebro iz balse. Sam sem namreč zamenjal oba nosilca krila in
ugradil bajonet iz jeklene žice in alu cevk. Pri taki izdelavi vedno zalepim močnejše rebro na začetku in koncu cevk. Zatič krila za pritrditev v trup pa sem dodatno prilepil k rebru K1.

LP

Peter
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Peter
Sprejmem opravičilo!
Sam se se bom držal načrta saj so mi tehnike ,ki so uporabljene znane nekatere pa tudi ne zato raje vprašam .Neumnih vprašanj ni so samo neumni odgovori.Pri rebrih me je zmotilo predvsem to da mi po skici reber ni šlo skupaj z utori ter številčno saj imam viška 16 reber,ker nisem hotel nekaj predelovat še preden postavim na šablonsko desko.


Matjaž hvala .
To o širini utorov mi je bilo jasno zmotil me je samo tisti utor,ki je na skici reber narobe narisan.
Nič pičimo dalje.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Zdravo
Danes sem malo zastavil krila in prišel do naslednjega problema.Raster zadnje letvice se mi ne poklopi po načrtu če začnem iz sredine proti bajonetu.
Slika
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Če se neujemanje med odrezanim kosom iz balze in pa načrtom razhaja proporcionalno, potem je lahko samo dvoje. Ali je prišlo do različnih raztezkov balze in papirja zaradi vpliva vlage in temperature (vlage v materialu, kot tudi vlage okoliškega zraka, pa tudi različnih medsebojnih vlažnosti kosov balze pred rezanjem), ali pa je prišlo do spremembe velikosti delov pri delu z računalniškimi datotekami (prenašanje iz enega formata v drugi, tiskanje na papir, popravljanje dela načrta brez upoštevanja vseh posledičnih sprememb).

Jaz bi preveril kako se ujemajo balzovi kosi in če se, potem bi se držal utorov na balzi...praktično bi "na suho" poizkusil sestaviti krilo in bi se pokazalo, če gre tako skupaj kakor je odrezano. Če pa bi ugotovil, da so utori v zadnji letvici odrezani na nepravih mestih, bi jih zapolnil z malimi koščki balze in izrezal nove na točnih mestih. V skrajni sili, bi iz nove balze naredil nove letvice.

Ker tudi sam dosti rišem načrte za modele, se vedno kadar katerega objavim, bojim, kakšen modelar se bo ta model med prvimi spravil izdelati. Do sedaj sem imel vedno srečo, da so šli taki projekti brez težav skozi prve izgradnje. Morda so se modelarji dovolj znašli in kake drobne napake kar odpravili samodejno, brez velike "fame" o kiksih... Kolikor se spomnem, je bilo pri Gupiju 2 v KIT-u dvoje reber No4 premalo za krilo s povečano razpetino, kar sem kasneje ko sem za to izvedel, odpravil. Namreč, dostikrat se zgodi da konstruktorja ovira prekratek rok do objave (recimo revija TIM), potem spremembe izdelovalca kit kompleta, ki hoče včasih optimirati porabo materiala, pa moraš spremeniti nekatere debeline elementov ali njihovo število in posledično vse ostale elemente s katerimi je spremenjen kos v stiku ali se mora z njim natančno ujemati, pa ne preostane več dovolj časa za to da konstruktor v miru preveri, če je vse popravljeno in da ni kak element slučajno pozabljen. Žal se dostikrat popravki na načrtu ravnajo po "domino" efektu... ena sprememba potegne za sabo še en kup sprememb na okoliških elementih, ki vplivajo na sestavnico modela, posamezne risbice, fajle za CNC razrez, specifikacijo materiala... in če te pri vsem morda še kaj priganja, da zmanjkuje časa..... GRRRRRR!!!
Se je pa že tudi zgodilo, da so me modelarji kontaktirali, da je načrt premajhen ali prevelik. na srečo imam na vsakem načrtu nekje spodaj desno en "merilni trak" tako v milimetrih kot v inčah, kjer si lahko vsak preveri, ali je sprintan načrt pravilnih dimenzij. Vedno je šlo za napako modelarja, ki si je natisnil načrt narobe. Napaka je bila v nastavitvi tiskanja in sicer (v Adobe Acrobat-u), kjer so obkljukali opcijo "prilagodi" ali "skrči na velikost papirja", nakar se je načrt seveda prenesel na izbrani papir v napačnem merilu. To se seveda posameznikom dogaja četudi imam v navodilih jasno napisano vse okoli tiskanja načrta. Najhuje je, ko nekdo na kakem forumu odpre temo, kjer z velikimi črkami napiše, da je načrt prevelik... kar tako "na prvo polno" brez da bi se usedel, zamislil in preveril, če ga sam ni kje "usral". V bistvu, kolikor mi nudi užitka izdelava načrtov za modele, toliko bolj je potem grenkobe v primerih, ko se pojavlajo težave..opravičene ali neopravičene... kar je seveda "nočna mora".

V glavnem, hotel sem povedati le to, da bi bilo dobro, oziroma veliko bolj primerno na vse take in podobne težavice pri izgradnji nekega čisto novega modela iz KIT kompleta, prek ZS ali emaila kontaktirati proizvajalca ali konstruktorja, da se zadeva razčisti, nato pa se v okviru teme o gradnji modela, te spremembe , če so potrebne, objavi in obrazloži. Dostikrat se zgodi, da je šlo le za nerazumevanje, sicer pravilno narejenega KITa.

Kolikor poznam konstuktorja tega Thermika, bo hitro našel odgovor, razlago ali rešitev, saj je eden od naših redkih izvrstnih načrtovalcev modelov, ki svoje znanje delijo širšemu avditoriju.

Upam, da bo šlo gladko naprej in da bo model kmalu poletel, ter ti nudil lepo nostalgično sliko na pomladanskem nebu.

LP Mitja

P.S.: Uff! Ne vem ali tako počasi pijem kavo, ali tako hitro pišem, ker sem res veliko "naložil"! ;)
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Res je razlika na načrtu in v razrezu, vendar sem upošteval utore v materijalu in je bilo v redu.

LP

Peter
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Joj Res ni bil moj namen šinfat preko foruma,če je kdo tako razumel se mu opravičujem.V kolikor pogledam slike Matjaževega termika vse štima u nulo pri meni je zgodba na žalost drugačna.Torej je z načrtom vse uredu.Merilo sem preveril štima .Mislim ,da je napaka prišla pri razrezu.Risana rebra so pomoje iz balze 2,5 debeline izrezane pa iz 3mm x toliko reber pa se nakuha.Zadevo bom rešil tako da bom utore ,ki so mimo načrta zapolnil z balzo ter izdelal nove utore.Ta pot ni nahitrejša bom pa vsaj izdelal obe polovici kril enaki.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Tole z dimenzijami bom preveril. Pri meni je vse štimalo, res pa je, da ni bil isti rezalnik. Celo več različnih je bilo, pa se je vse ujemalo.

Za začetek bom preveril dolžino zadnje letvice, pa še danes odgovorim.

Je pa na načrtu cm trak v obeh smereh prav iz razlogov o katerih je govoril Mitja. Ne vem, če ste merilo preverili po tem traku? Predvidevam, da ste in je prišlo do napake drugje.

To, da je Roman rezal iz 3mm balze namesto 2.5mm ne more biti razlog za težave, ker so bili samo utori na zadnji letvici razširjeni, dolžina letvice pa ni bila spremenjena.

lp, Matjaž
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Sem izmeril dolžino zadnje krilne letvice (korenski del) in znaša 557.28mm. To je kotirana mera. Praktično je to 557mm. Tako imam v vseh datotekah. Prosim, preverite, da vidimo kje je razlika.

Letvico je treba tudi pravilno obrniti, ker so prve tri rebre bolj skupaj, ampak po sliki sodeč je prav obrnjena.

lp, Matjaž
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Res je tudi moja je dolga 557.Sem pa še enkrat premeril merilo.Ko sem premeril na hirtco z triso trikotnikom je kazalo da je vse ok,vendar meter na 500 mm pokaže 498mm.Torej je načrt sprintan res 2mm krajši.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Potem so izrezani kosi pravih dimenzij. Do napake je prišlo pri printanju. Menim tudi, da je čisto v redu, če smo o tem razpravljali po forumu. To so koristne informacije za vse. Mogoče še to. Na začetku gradnje je smiselno vse sestavne dele položiti po načrtu in če kaj ne paše ...

V tolažbo naj kratko opišem dve moji izkušnji (mogoče bo malce iz teme):

1. V službi smo plotali (na paus) načrt A0 format, še s ploterjem na peresa. Načrt je bil precej poln in je to ploter "kracal" več kot uro. Izdelek je bil neuporaben. Črte so bile ponekod tudi za pol centimetra na razen. Marsikaj smo poskusili, a nič ni pomagalo. Potem nam je nekdo ponudil (za masten denar prodal) paus "boljše" kvalitete. Načrt je bil kar naenkrat povsem v redu. Problem je bil v raztezanju papirja, ko ga je ploter vozil sem in tam. V današnjih strojih potuje papir skozi samo enkrat in teh težav ni več. Težave, ki so pa še, je pa že Mitja podrobno opisal.

2. Delal sem model (na roke iz nule) in pri tem uporbljal različna ravnila. Kosi nekako niso prav pasali skupaj in sem moral precej popravljati in improvizirati. V "orodje" sprva nisem posumil, a sem na koncu ugotovil, da sta se dva ravnila na dolžini 500mm razlikovala kar za 5mm. Nisem mogel verjet.

lp, Matjaž
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Bilo je nekaj komunikacije v "ozadju". Nisem vedel, da je rckino dobavil tudi načrte na papirju. Sicer niso oni printali, a lahko bi preverili, če se ujema z rezanimi kosi. Informacijo sem posredoval Romanu in računam, da bodo v bodoče bolj previdni. Lahko si pa tudi s strani rckino smamete načrte v PDF-ju. V kolikor bi imeli težave, mi lahko pošljete mail na ZS in datoteke pošljem direktno. Fino bi bilo tudi, če bi forum omogočal tako odlaganje smiselno velikih datotek. Mislim zgolj na načrte.

Na spodnji sliki sem obkrožil dva kosa. Morali bi biti štirje. To je bila moja napaka. Sem sporočil Romanu naj v bodoče doda.

Spremljam gradnjo še naprej.

lp, Matjaž
Priponke
Rez.jpg
Rez.jpg (55.89 KiB) Pogledano 4221 krat
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Pri meni gre gradnja bolj počasi pa ne zaradi kakšnih težav.Ampak imam delo pa smučanje pa še in še :D .Mogoče celo kaj zamete ,da bom lahko v miru doma tole končal.Se pa počasi vendarle gradi.Raport sledi :D
LPR
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Moj Termik 2.5 čaka na ustrezen spiner. Ker me je motilo črna obroba delov po laserskem rezanju, sem ga prekril z rumeno folijo. Ker je bila razpetina pri originalnem ¨Thermic 70¨ Franka Zaica označena v colah, sem moj model preimenoval v ¨Thermic 98¨, kot je približna razpetina modela.
Ker nimam še spinerja, še nisem prekril trupa.
Več o modelu pa kasneje v ¨Moji oldtajmerji¨, saj tja spada.

Še nekaj fotografij.

Slika
Slika
Slika
Slika


LP

Peter
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Lep rumenček. Kako je šlo pa prekrivanje na spodnjem delu krila?
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Nisem imel problema, ker sem pridobil znanje že pri bolj uvitih profilih (profil uvita plošča) mojih oldtajmerev. Običajno ¨pripikam¨ folijo po zunanjih robovih in jo nato prilepim na rebra. Potrebna je potrpežljivost!

LP

Peter
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Ja vaja dela mojstra :)
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Lepa tale limona.Jest pa trenutno čakam da dobim tistih par cm karbonske palčke za sprednje štifte.Kaj imam še narest :Zbusit sprednjo letvico,stanjšat zadaj krila vlepit povezave,izdelat mizice za baterijo,mizico servo motorjev potem pa folija,k je tudi še nimajo na zalogi .Trup bo pri meni oralight transparent bela.Hotel sem sicer cream vendar je pokrivna kar pa mi ni všeč.Sledi laserja bom pobrusil samo na pol in upam da dobim bolj retro look.

Trenutno pa zgleda takole:
Slika
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Namesto karbonske palčke bi služila enako bukova okroglica!

LP
Peter
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti