"RED" V DELAVNICI

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Odgovori
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

kako se priklopi 2 sprejemnika - enostavno - servote za eno polovico letala priklopiš na en sprejemnik, za drugo polovico pa na drugega, ali pa nabaviš DPSI zadevo, ki preklopi na sprejemnik, ki nima motnje, samo jaz temu ne bi zelo zaupal :roll:

Ampak jaz ne bom imel dveh sprejemnikov. Mi je škoda denarja. Pa potem bi v tamanjšega Pittsa prej dal dva, ker sem veliko več časa in truda investiral vanj (samogradnja [-X [-X ne bi več), kar mi pomeni več kot več denarja, ki sem ga in še bom investiral v model, ki ga zdaj gradim.

Nikoli se mi še ni zgodilo, da bi mi sprejemnik ali kvarc crknil. Če se pri tem modelu bo, pa bog pomagaj. Če crkne, bo pač Weiershauser vesel in bo spet frezal trske za Pittsa, :P . Tudi na tujih internetnih straneh nisem nikjer pri 3 m akrobatih videl, da bi imel kdo dva sprejemnika. Samo pri največjih modelih, po možnosti jetih, kjer zmanjka kanalov na enem sprejemniku, sta uporabljena dva.

Enega dobrega, pa je čisto OK. Po tej logiki bi moral imeti tudi dvojni oddajnik :lol: :lol: :lol: , ker le-ta ima dosti več možnosti, da kaj crkne - je več tehnike noter, poleg tega pa se software izvaja med uporabo. Poleg tega pa še en razlog - če je pol modela vezanega na en sprejemnik, se lahko prav tako pojavijo usodne težave, če druga polovica odpove - npr. sprejemnik, ki upravlja smerno krmilo, ki je v polnem odklonu npr. pri kovitu - kako ga izvlečeš s samo polovico delujočimi komandami pred treskom?

Sicer pa niti z dvema sprejemnikoma zadeva ni 100% ziher, ker je to pač tehnika, tehnika pa prej ali slej crkne, ali pa lastnik tehnike, :lol: :lol: :lol: :lol: Eden v LaFerteju je ime (ali še ima) jeta z razponom 5 m , dva sprejemnika, pa ga je že dvakrat sesul zaradi odpovedi komad. :roll:

nič ni večno.....modeli pa še najmanj

lp
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

LP.


Aleš, če ni skrivnost, kakšen sprejemnik uporabljaš v tamalem pittsu in kakšnega boš sedaj uporabil???

LP Klemen
Ljubezen: ime ji je letenje!!!
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

V Pittsu imam DS-19, v Laserju imam SMC-19, tukaj bom imel ali DS-19 ali pa SMC 19 (20) DS, ki ima SPCM modulacijo - dal bi samo zato, ker vidim, da Nemci to na veliko konzumirajo za velike modele, načeloma bolj zaupam navadnemu PPM-u, kot ga ima DS-19, ker mi Fail-Safe zadeva ni preveč všeč in je skoraj totalno neuporabna pri akrobatu.

lp
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
dh
Tekmovalec
Prispevkov: 307
Pridružen: 26 Okt 2003, 20:30
Kraj: vamo tamo

Odgovor Napisal/-a dh »

:oops: :oops:
predlagal bi naslednje: naj moderator loči prispevek na dva dela, se je tematsko precej oddaljil od naslova "red v delavnici".

Predlagam prenos drugega dela prispevka v poglavje Elektronike, morda z naslovom Elektrifikacija velikih modelov...

Gre predvsem za to, da je pecej zanimivo in poučno, pa bi bilo prav, da bi se kasneje bilo lažje dokopat do teh informacij...

lp, Dejan
Um je poput padobrana. Radi samo ako je otvoren...
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Tudi jaz sem že razmišljal podobno kot dh
Kar se tiče sprejemnikov sem mnenja, da je eden kvaliteten dovolj, čeprav pa jaz prisegam na SPCM. To je tako, ko prideš do tako velikega modela imaš za sabo ze slabe in dobre izkušnje, in v največ vredne modele potem vgradiš tisto, kar ti daje najboljši občutek, oz s čemer si imel najboljše izkušnje.
Če je nekdo dvakrat sesul jeta zaradi odpovedi komand, ob dveh sprejemnikih, to sigurno nima nobene veze z odpovedjo sprejemnika. Neredko prav modelarji z dokaj visokim modelarskim statusom, v svoji zaverovanosti v svoje znanje in izkušnje, niso povsem pošteni do sebe in iščejo vzroke za kreš drugje kot so.
Najti PRAVI vzrok za kreš je pa zelo pomembno, ali pa ponavljaš vajo #-o #-o [-X [-X ..... [-o<
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
mai2sky
Freak
Prispevkov: 593
Pridružen: 05 Dec 2003, 09:32
Kraj: Semič
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mai2sky »

Zdravo!

Morda bi bilo primerno, da zvemo kakšna je poraba v mAh na 10 min letenja. Tako bi lahko ocenili kakšno napajanje za kak model.

Prvi naj bo moj primer:
akrobat F3A, 7 analognih servotov: 2xHeim70 (višina, smer), 2xHS525 (eleroni), 2xS3001 (motor), 1xS136 (podvozje), poraba 110 mAh/10min, uporabljam 1x5celic Sanyo 1400KR

Lp
Igor

(Temo ločiti, PRESS)
Uporabniški avatar
Matjaz
Tekmovalec
Prispevkov: 381
Pridružen: 22 Jan 2003, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Matjaz »

Eno tako rec, ki je kot DPSI, je naredil Rastko (2.5m Piper PA-25). Nekaj sem celo sodeloval pri algoritmu in designu. Ima failsafe, smart preklop med dvema baterijama, restavrator krmilnih impulzev in se kar nekaj dobrih piskotkov. Ga dreznem, da opise zadevo ob priliki.

LP

Jest
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

mai2sky napisal/-a:Zdravo!

Morda bi bilo primerno, da zvemo kakšna je poraba v mAh na 10 min letenja. Tako bi lahko ocenili kakšno napajanje za kak model.

Prvi naj bo moj primer:
akrobat F3A, 7 analognih servotov: 2xHeim70 (višina, smer), 2xHS525 (eleroni), 2xS3001 (motor), 1xS136 (podvozje), poraba 110 mAh/10min, uporabljam 1x5celic Sanyo 1400KR

Lp
Igor

(Temo ločiti, PRESS)
Moja poraba v Extri 2,3 m, 3D , 9 kg 4x 13 kilski digitalci 1x 16 kilski digitalec in 1x digital standard, 5,5 kil za gas, napajanje Lipo 2S2P Kokam 1200 (se pravi 2400mAh) 10 minutni polet, poraba cca 300 mAh

P.S. Napajanje sem imel tudi samo z 2S 1P 1200 8C, kar bi zadostovalo za 3 po 10 min polete, a mi je DPSI sporočil, da je med letom baterija zašla prenizko, kar pomeni, da kakšne špice le niso tako majhne.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
Živnorc
Dr. Modelar
Prispevkov: 3093
Pridružen: 22 Nov 2004, 09:54
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

...AHA....Ste videli.....
...že malo lepše zgleda 8) 8)

Še ponk zrihtam, pa omare namontiram, pa GASA v nove zmage.... =D> =D>
Priponke
aaaaaaa...
aaaaaaa...
PICT0005.JPG (52.74 KiB) Pogledano 4948 krat
..kaj pa se skriva tlele spodi....
..kaj pa se skriva tlele spodi....
PICT0002.JPG (43.66 KiB) Pogledano 4948 krat
...HA..je že malo lepše....
...HA..je že malo lepše....
PICT0001.JPG (123.34 KiB) Pogledano 4948 krat
Pridemo tudi na dom...

Lep dan še naprej!
Živnorc.
Uporabniški avatar
Živnorc
Dr. Modelar
Prispevkov: 3093
Pridružen: 22 Nov 2004, 09:54
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

Brane napisal/-a:
mai2sky napisal/-a:Zdravo!

Morda bi bilo primerno, da zvemo kakšna je poraba v mAh na 10 min letenja. Tako bi lahko ocenili kakšno napajanje za kak model.

Prvi naj bo moj primer:
akrobat F3A, 7 analognih servotov: 2xHeim70 (višina, smer), 2xHS525 (eleroni), 2xS3001 (motor), 1xS136 (podvozje), poraba 110 mAh/10min, uporabljam 1x5celic Sanyo 1400KR

Lp
Igor

(Temo ločiti, PRESS)
Moja poraba v Extri 2,3 m, 3D , 9 kg 4x 13 kilski digitalci 1x 16 kilski digitalec in 1x digital standard, 5,5 kil za gas, napajanje Lipo 2S2P Kokam 1200 (se pravi 2400mAh) 10 minutni polet, poraba cca 300 mAh

P.S. Napajanje sem imel tudi samo z 2S 1P 1200 8C, kar bi zadostovalo za 3 po 10 min polete, a mi je DPSI sporočil, da je med letom baterija zašla prenizko, kar pomeni, da kakšne špice le niso tako majhne.

...evo men je tudi Suhoj ene tolk pokuril....

2 metra čez reputnice, v eileronih Gr 4621, višinci Fu 9402, smer Hi 805...
za gas pa HiTec 5955 Digital 22 kil/6V...( da je vleku gas k norc....pa ni šlo nič bolje.. #-o ( joke.. :wink: ...3001 mit kunststofgetribe))...pa mi je skuru glih ene prbližn točn od oka tm nekje cirka ene okol 300mAh na ene dvanajst minut...k štoparce nimam, sem naglas štel sekunde...pa pol delil s 60...edin k sem kej zaje :-# al, sem pozabu mal štet, tko da je lohk tut ene petnajst mit blo vse skup v zraku...pa če ne prištejem še zraven ene osem poskusov pristajanja...ampak, tam itak servoti nič ne žrejo.. :-# :razpaljot: =;
Pridemo tudi na dom...

Lep dan še naprej!
Živnorc.
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Ejga Živnorc, vidim da se Wigensu pod nogami valja en majčken akrobat, ki ima na enem krilu napisano "Red" :lol: a je to zato, da se kdaj spomniš da je treba po delavnici delat red :lol: :lol: :lol: jest bom tud to enmu modelčku na krilo napisov mrbit se bom večkrat spomnu, da je treba mau pospravt :roll: samo :roll: mogoče bi jest napisov na kakšnega večjega, če bi kaj več zaleglo #-o Kaj pa Wigens, a je zato zaprt, ker je že štart berajt......... kaj pa je tisto khm..khm ......... :lol: :lol: :lol: :wink: 8)
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
Živnorc
Dr. Modelar
Prispevkov: 3093
Pridružen: 22 Nov 2004, 09:54
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

..kaj... hkkmm....khkm....
...čakam, da boš še ti kako sliko gor prpopou!! =D> 8) :o #-o :D [-o<
Pridemo tudi na dom...

Lep dan še naprej!
Živnorc.
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Kaj pa vem :roll: če koga kaj zanima :roll: ......khm... khm...kako imam jaz v delavnci pospravljeno :oops: #-o :lol: :lol: :lol:
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
misak
Freak
Prispevkov: 996
Pridružen: 30 Apr 2005, 18:20
Kraj: Bled

Odgovor Napisal/-a misak »

Sej ni važn kako je pospravljen ,važn je kaj se vse najde v delavnici :D

Brane dej tisto vrečo servotov pa DIPSI postav zaven, da vidmo kam gre vsa ta roba.

Sej lahko tud nardiš slikce ko PUZZLE :D

In pol bomo ugibal.
S5-DSM
Uporabniški avatar
mai2sky
Freak
Prispevkov: 593
Pridružen: 05 Dec 2003, 09:32
Kraj: Semič
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mai2sky »

Zdravo!

Za 2006 pripravljam eno noviteto. Kam naj v tej delavnici spravim to kar je na mizi?
V ozadju sta dva F3A modela rumen je Matador in rdeče bel Rubin. Za primerjavo: Dolžina trupa Rubina je cca 190 cm in Matadorja cca 170 cm. Malo moti perspektiva, da ne bo kdo mislil, da gre za +3 m model.

Lp
Igor
Priponke
Extra 330L zgoraj delavnica 2_600.jpg
Extra 330L zgoraj delavnica 2_600.jpg (100.92 KiB) Pogledano 4612 krat
s57ra
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 29 Nov 2004, 10:32
Kraj: pod Vremščico

Extra

Odgovor Napisal/-a s57ra »

Zanimivo, mai2sky,

bo pa zanimivo videt kako boš letel f3a brez eleronov...

no, da še jaz malo izdam, kak je nered in kaj imam za sezono v pripravi:

Slika

Slika

Slika

v ozadju je X-rock od fanta..

lp, s57ra
Uporabniški avatar
mai2sky
Freak
Prispevkov: 593
Pridružen: 05 Dec 2003, 09:32
Kraj: Semič
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mai2sky »

@s57ra

Eleroni so. Na desnem krilu vidiš kje se ob trupu končajo. Migajo z HS5945.

Vidim, da ima TIIN nov motor. Kateri 4T je not in zakaj MVVS ni več dober?

Lp
Igor
Uporabniški avatar
slo-warhavk
Freak
Prispevkov: 704
Pridružen: 19 Nov 2004, 00:10
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a slo-warhavk »

=D> #-o


Pozdravljen Pavle.


Lepo si tole zverino od Saito-ta spravil v tistole bradico... :P



LP Darko
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Igor, nič kaj lepo od tebe, da se pustiš prosit :lol:
Ampak bi bilo vseeno lepo od tebe da napišeš kakšno besedo o tem, kaj ti je prinesel mr. Božiček :lol:

:mahaj: Roberto
s57ra
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 29 Nov 2004, 10:32
Kraj: pod Vremščico

Odgovor Napisal/-a s57ra »

mai2sky napisal/-a:@s57ra

Eleroni so. Na desnem krilu vidiš kje se ob trupu končajo. Migajo z HS5945.

Vidim, da ima TIIN nov motor. Kateri 4T je not in zakaj MVVS ni več dober?

Lp
Igor
30ccm Saito.. je 300g lažji od MVVS-ja in ene dve kile več vleče...
Dodal sem še eno rebro da je bolj stabilna konstrukcija, pa kljuko za šlep, na željo Sasos-evo željo .. torej model vaga 4.5kg, motor pa potegne 6kg s 16X8... žal sem uspel samo enkrat letet, pri nas je namreč tudi zima.

za 2x2m kar dobra teža..
Uporabniški avatar
mai2sky
Freak
Prispevkov: 593
Pridružen: 05 Dec 2003, 09:32
Kraj: Semič
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mai2sky »

@Roberto

O Extri več na http://mai2sky.stran.net pod Modeli letal.
Po slikanju sem bil še sam presenečen nad optiko - kako pride do velike razlike, če so predmeti različno oddaljeni. Ne glede na to Extra zaradi voluminoznega trupa res deluje kako številko večja. Rubin gre lahko cel v trup.

Lp
Igor
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Čestitam k nakupu. Naj ti dolgo in lepo služi.

:mahaj:
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a sasos »

Ccccccc #-o , kakšno imate nekateri v delavnici... Si nisem mogel kaj, da nebi slikal še svoje mize...
Priponke
Miza.jpg
Miza.jpg (43.1 KiB) Pogledano 4479 krat
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Kh, kh, kh ... Taka delavnica kot je na tvoji sliki je lahko le v primeru, če se v njej nič ne dela ... :wink:
Uporabniški avatar
MATJAŽ
Freak
Prispevkov: 879
Pridružen: 19 Sep 2005, 20:16
Kraj: KAMNIK

Odgovor Napisal/-a MATJAŽ »

Moja delavcica je zmeraj taka,da komaj not stopim :lol: #-o ,Sedaj je na vrsti popravilo cessne (no je skoraj končana),potem se pa lotim telstar 400, samo da bo krilo 2.5-3m in sevede dajlši trup. in vse skupaj plankano,bo za padino,potem pa pailon, pa zagi ,......... :D

Ob priliki prilepim kako sliko kako zgleda.









lp,Matjaž
modelarstvo je ta bol':D/
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti