Piper za čez vikende

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Uncle Sam
Razpravljalec
Prispevkov: 154
Pridružen: 11 Jul 2012, 13:16

Piper za čez vikende

Odgovor Napisal/-a Uncle Sam »

Lep doberdan vsem modelarjem , v moji delavnici se sestavljata 2 piperja , in sicer zrezkal jih je Robert Resman .. Razpona ima 2,70m motor pa pride okoli 50 ccm , ker ga hočem imeti za kakšen šlep , taprva slika je bila posneta še na začetku zadnja pa že bolj proti 3/4 izgotavljanja trupa .Potem pa sledijo še krila in vse ostale drobnarije :D :D
Aja še to . Nasplošno me zanima če bom letel kje na letališčih pa šlepal , moram imeti model obvezno registriran , kje se registrira , je potrebno kaj plačati ?

LP Gašper !


http://postimage.org/image/od3vqbs0f/

primerjava velikosti ;)

http://postimage.org/image/470drfwcv/
Uncle Sam
Razpravljalec
Prispevkov: 154
Pridružen: 11 Jul 2012, 13:16

Re: Piper za čez vikende

Odgovor Napisal/-a Uncle Sam »

danes se je delalo na polno


http://postimage.org/image/zfnnwqo3z/

Tudi brez dobre večerje nebi šlo tako lepo skupaj .
http://postimage.org/image/yrjerjerz/ :D :D

Zdej sm pa v situaciji ko mi načrt nekoristi , ojačitve , hauba , delam pa po slikah soforumaša Kamikaze , ki je gradil istega Piperja , ampak nevem kako bom zvozil ... ker niti noben ga ni sestavlju ali pa noben noče pomagat odgovorit na 12391 vprašanj #-o
http://postimage.org/image/8x9m1rerz/

trup pa tak raven kot da ga nebi jaz delal :whistle:

http://postimage.org/image/bfvb2g0i7/

Drugače pa res upam da se mi javi nekdo oz da mi da kdo kontakt od neke osebe ki je izdelovala isti model ... :wink:



LP Gašper !
Uporabniški avatar
Kralj Luka
Freak
Prispevkov: 720
Pridružen: 25 Avg 2006, 10:49
Kraj: Rožna dolina (Nova gorica)

Re: Piper za čez vikende

Odgovor Napisal/-a Kralj Luka »

Lahko pa tuki uprašaš kar ne veš in se ti bo odgovorilo zato pa je forum ;)
Lp Luka
Uncle Sam
Razpravljalec
Prispevkov: 154
Pridružen: 11 Jul 2012, 13:16

Re: Piper za čez vikende

Odgovor Napisal/-a Uncle Sam »

LP !

Zanima me kako narediti te ojačitve za ror bajoneta in pa haubo , če bi se dalo komu razložiti , čene pa improvizoriš . :D

http://postimage.org/image/a0ybrgosv/
Uporabniški avatar
Kralj Luka
Freak
Prispevkov: 720
Pridružen: 25 Avg 2006, 10:49
Kraj: Rožna dolina (Nova gorica)

Re: Piper za čez vikende

Odgovor Napisal/-a Kralj Luka »

A nimaš načrta ??? ker ponavadi se stvari dela po načrtu če je le ta dober saj vsaka dodatna ojačitev, predelava potegne za sabo večjo težo,...
Lp Luka
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Piper za čez vikende

Odgovor Napisal/-a brejker »

Super hitrost! =D>
Slike pa le uredi "s predogledom", da bo tema bolj pregledna in berljiva.

lp
www.okarbon.eu
Uncle Sam
Razpravljalec
Prispevkov: 154
Pridružen: 11 Jul 2012, 13:16

Re: Piper za čez vikende

Odgovor Napisal/-a Uncle Sam »

brejker napisal/-a:Super hitrost! =D>
Slike pa le uredi "s predogledom", da bo tema bolj pregledna in berljiva.

lp
No velja se bom potrudil :D
ubistvu bi bil trup še končan če bi čez teden delal , je pa nažalost šola ... Drugače pa so določeni detajli ki so potrebni pri tej "maketi" in vzamejo kar dosti časa č

Lp
Uncle Sam
Razpravljalec
Prispevkov: 154
Pridružen: 11 Jul 2012, 13:16

Re: Piper za čez vikende

Odgovor Napisal/-a Uncle Sam »

Lep pozdravn vsem ! zanima me vaše mnenje ali naj cel trup obložim z 1mm balso ali pustim tako kot je ? pač ... tisto kar je na načrtu bom prevlekel z 2mm balso ostal trup ( zadnji del ) pa bi najraje z 1mm balso , kaj pravite ? :-k
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Piper za čez vikende

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Uncle Sam napisal/-a:Lep pozdravn vsem ! zanima me vaše mnenje ali naj cel trup obložim z 1mm balso ali pustim tako kot je ? pač ... tisto kar je na načrtu bom prevlekel z 2mm balso ostal trup ( zadnji del ) pa bi najraje z 1mm balso , kaj pravite ? :-k
V kolikor je načrt preverjeno kakovosten, potem skladno z njim. Predelav naj se lotevajo le izkušeni modelarji, ki pa točno vedo zakaj si želijo določene spremembe.

LP
Alex
Uncle Sam
Razpravljalec
Prispevkov: 154
Pridružen: 11 Jul 2012, 13:16

Re: Piper za čez vikende

Odgovor Napisal/-a Uncle Sam »

Alex 76 napisal/-a:
Uncle Sam napisal/-a:Lep pozdravn vsem ! zanima me vaše mnenje ali naj cel trup obložim z 1mm balso ali pustim tako kot je ? pač ... tisto kar je na načrtu bom prevlekel z 2mm balso ostal trup ( zadnji del ) pa bi najraje z 1mm balso , kaj pravite ? :-k
V kolikor je načrt preverjeno kakovosten, potem skladno z njim. Predelav naj se lotevajo le izkušeni modelarji, ki pa točno vedo zakaj si želijo določene spremembe.

LP
Alex
če mi piše pod profilopm : začetnik še ne pomeni da sem začetnik in je to moj prvi model :wink:
Drugače pa zaradi kakšnih postrani pristankov , oz. trših pristankov če se kdaj kaj zalomi in se trdo pristane je zadnji del malo ojačan ...
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Piper za čez vikende

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Večina odgovorov se piše zgolj na podlagi zapisanega, zato se marsikdaj dobi nekoliko izkrivljena slika o tistem, ki je vprašanje postavil.

1 mm debela deščica balze je zelo tanka in doda relativno malo k čvrstosti celotne konstrukcije. V kolikor se na primer z njo obleče krilo, se skoznjo še vedno nazorno kaže položaj posameznih reber. V kolikor je odločitev o dodatnem prekrivanju padla, potem bi se sam raje odločil za vsaj 2 mm debelo, vendar bi izbral izredno lahko bazo, čeprav za pokrivanje ne vidim pravega razloga, sem pač pristaš lažje gradnje, poleg tega bo popravljanje morebitnih poškodb malenkost težje.


LP
Alex
Uporabniški avatar
robin24
Profesor
Prispevkov: 1035
Pridružen: 25 Jan 2007, 17:02
Kraj: Komen

Re: Piper za čez vikende

Odgovor Napisal/-a robin24 »

Živjo!
Omenjeno letalo je prekrito z balso le v predelu pod krilom in okoli motorja.
Ostala konstrukcija je paličasta in ne potrebuje prekrivanja!
Z žico je potrebno ojačati prednji del pri kabini in prednje nosilce krila. Pa saj je z objavljenih slik vse razvidno 8) :
Vsako letalo, mora biti čim lažje...
LP Robi
Majhna žaba daleč skoči...
Uncle Sam
Razpravljalec
Prispevkov: 154
Pridružen: 11 Jul 2012, 13:16

Re: Piper za čez vikende

Odgovor Napisal/-a Uncle Sam »

evoga se napreduje , odločitev je padla ... nebom celega oblekel z balso :D

izdelal sem spodnje vratce , zgorne vratce pa so še v izdelavi nekaj več je tudi prekrito z balso kakor mora biti :wink:

Slika
free picture hosting

Slika
anonymous picture upload

zgornja vratca v izdelavi =D>
Slika
upload photo



LP Gašper !
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Piper za čez vikende

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Uncle Sam napisal/-a:...
Slika
...
Ojačevanje spojev z lepilom na njegovem zunanjem delu ni posebej posrečena tehnika. V primeru, da je takšna ojačitev potrebna, jo je veliko primerneje izvesti s pomočjo trikotne letvice, ki ima prečne letnice.


LP
Alex
Uncle Sam
Razpravljalec
Prispevkov: 154
Pridružen: 11 Jul 2012, 13:16

Re: Piper za čez vikende

Odgovor Napisal/-a Uncle Sam »

Danes pa čakam starejšega gospoda da mi pride pomagat rep narediti :D
Uporabniški avatar
robin24
Profesor
Prispevkov: 1035
Pridružen: 25 Jan 2007, 17:02
Kraj: Komen

Re: Piper za čez vikende

Odgovor Napisal/-a robin24 »

Hmm...
Ne vidim kovinskih ojačitev na prednjih stebričkih?
LP Robi
Majhna žaba daleč skoči...
Uncle Sam
Razpravljalec
Prispevkov: 154
Pridružen: 11 Jul 2012, 13:16

Re: Piper za čez vikende

Odgovor Napisal/-a Uncle Sam »

robin24 napisal/-a:Hmm...
Ne vidim kovinskih ojačitev na prednjih stebričkih?
LP Robi
nisem jih še uspel narediti , to bo danes zvečer ali pa naslednji vikend 8)
Uncle Sam
Razpravljalec
Prispevkov: 154
Pridružen: 11 Jul 2012, 13:16

Re: Piper za čez vikende

Odgovor Napisal/-a Uncle Sam »

zdaj pa sem v godlji ....
kako naj rešim zamaknjena prva rebra kril ki so pritrjena na trup oz. nosilce kril ... Bovden sem dal na suho noter in izmeril kote ...

nekaj takega je ... navzgor so na obeh straneh isto , tudi zadaj ampak zadaj je bovden zamaknjen celo v desno (trup gledan proti vratam) .. Saj nemorem verjeti ... pa v vinklu je bilo vse ko sem rebra lepil gor , edino če je samo luknjo treba še malo pofrezati , ker sej jo bol na grobo z biaxom ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Slika
temporary image hosting

Slika
temporary image hosting
Uncle Sam
Razpravljalec
Prispevkov: 154
Pridružen: 11 Jul 2012, 13:16

Re: Piper za čez vikende

Odgovor Napisal/-a Uncle Sam »

res noben neve kaj naj naredim ? ..

Drugače pa se nič ne dogaja razen tega da sem pant pri vratcah odtranil ker sem nekam novega naštudiral kar bote pa vidli ko malo poslikam :D


LP Gašper
Uporabniški avatar
jolly
Razpravljalec
Prispevkov: 156
Pridružen: 21 Jun 2010, 22:45
Kraj: ljubljana

Re: Piper za čez vikende

Odgovor Napisal/-a jolly »

LP

Lepa gradnja ampak te moram malo pograjati okoli tega, ker si situacijo v kateri si se znašel zeloo ampak res zeloo šlampasto opisal. Naredi sledeče slikaj iz treh zornih kotov, ali pa kar tako slikaj tlorisno z
geotrikotnikom, slikaj z leve z geo..., slikaj z desne z geo... geotrikotnik vedno postavljal na bajonet, in naj ti kdo pomaga ti drži geo.. partner pa slika, v glavnem malo se potrudi.
Šele na to ti bomo lahko pomagali!
Uncle Sam
Razpravljalec
Prispevkov: 154
Pridružen: 11 Jul 2012, 13:16

Re: Piper za čez vikende

Odgovor Napisal/-a Uncle Sam »

Lep pozdrav vsem modelarjem ! Projekt uspešno napreduje . sem že pri fiksiranju smerca na trup , danes sem stestiral trup če je raven oz. da ni zapotegnjen in da je rep ravno postavljen in če se prilagaja trupu ... seveda pri tem pač negre brez navadne vaservage z laserjem ... umeril sem vaservago , turp nastavil v vaservago , določil kje je sredina trupa ( zmeril širino plate za nosilec motorja ) in glej ga fanta ... samo rep sem z bucikami pritrdil na trup v naravno lego , in se moram malo pohvaliti da trup ni "zapotegnjen" niti milimeter in tudi rep za smer stoji v PIKO . :D :D :D Seveda pa sledijo slike takoj ko pridem do interneta na telefonu , ker zaenkrat tusmobil omrezje nikjer nedeluje ... :D 8)
Še enkrat lep pozdrav Gašper
Uncle Sam
Razpravljalec
Prispevkov: 154
Pridružen: 11 Jul 2012, 13:16

Re: Piper za čez vikende

Odgovor Napisal/-a Uncle Sam »

Pa tudi graje & nasveti so zazeljeni :whistle:
Uporabniški avatar
Kralj Luka
Freak
Prispevkov: 720
Pridružen: 25 Avg 2006, 10:49
Kraj: Rožna dolina (Nova gorica)

Re: Piper za čez vikende

Odgovor Napisal/-a Kralj Luka »

Eko ena graja od mene :) tiste pante bi lahko zamenjal z enimi modelarskimi panti ;) pa nebi ti bilo treba rezkat utora za pant, lažje bi blo
Lp Luka
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti