Skupinska gradnja retro modela

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Bi bili pripravljeni zgraditi retro model in tekmovati z njim

Glasovanje se je zaključilo dne 18 Sep 2012, 17:02

Ne
3
9%
Ne, ker me ne zanimajo tovrstni modeli.
7
22%
Da
8
25%
Da, ÄŤe bi bil na voljo kit komplet
10
31%
Da, če bi bil strošek gradnje nizek
4
13%
 
Skupaj glasov: 32

Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a Krist »

Malce sem pregledoval svoj arhiv povezav in naletel na zanjimiv model. Sama gradnja modela ni pretirano zahtevna, je model malce drugačen od ostalih. Pripravljen sem zrisati krilo in ostale kose za razrez, da se prihrani na času. Če ima kdo dostop do laserja, bi bilo super.
Sicer je sama izbira načrtov ogromna, ampak najti model, ki bi bil dovolj enostaven, je pa druga zgodba. Tako sem se spomnil na "VEE" for victory, ki je ob enem poseben zaradi svojega trupa, dveh smernih krmil in elipsastih kril. Trup ima dejansko eno rebro, ostalo so letvice. Tako da je strošek res minimalen, samo krilo je preproste gradnje. Razpon je 1727mm. Lahko narišem deljivega, zaradi transporta. Sam rep pa tudi ni zahteven, edino smernika je malce teže povezati, da odklanjata hkrati. Imam pa rešitev, ki sem jo uporabil na retro cruiserju. Model bi bil krmiljen po smeri, višini in motorju. Se pravi le 2 servomotorja in regulator. Za motor bi bil uporabljen HexTronik DT-750, regulator Turnigy plush 18A (hobbywing flyfun 18A), Celice nekje do 2200mAh 3S 20C (cena zelo ugodna), propeler lesen 11x4" ali plastični 11x4,5" (oboje več kot ugodno, leseni bi dajal bolj retro izgled), za servomotorja pa HXT 900 ali nekaj v rangu do 15g. Če na hitro potegnem črto, pride komplet elektronika za model okoli 40€. Za prekrivanje modela je ugodna folija iz hobbykinga.

Slika

Slika

Slika

Slika


V ZDA se sicer še vedno odvijajo tekmovanja s tovrstnimi modeli. Tudi na RCG se najde kar nekaj gradenj. Povezava do omenjenega modela

Slika

Lahko bi potem imeli kako manjše tekmovanje. Nekaj v stilu F5J. recimo 10 do 30s motorja in potem jadranje. Pač se določi maximum recimo 3min ali 5min. Naredi 3-6 turnusov in finale.
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1078
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a miharix »

Imaš v mislih samo prostoleteče modele ali tudi kaj drugega?

Namreč podobno idejo sem dobil preden sem sem objavil ta post.
žal trenutno ni časa, da bi finiširal model bo pa kakor hitro bo mogoče, saj je prav zabavno letel $ povrhu minimalni stroški.
Ključna beseda "Fesselflug" oziroma "Control Line" (Slovensko? Navezava,krmilna vrvica??)

Edit: pardon prehitro prebral post in sem iz slik sklepal, da gre za model brez RC
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a Krist »

Model krmiljen po smeri, višini in motorju.
Pri nas je malce težje najti vstrezen prostor za spuščanje prostoletečih terenov.
Uporabniški avatar
andrej007
Profesor
Prispevkov: 1331
Pridružen: 06 Okt 2006, 12:43
Kraj: Domžale

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a andrej007 »

Bi bila to dejansko skupinska gradnja (torej več modelarjev v enem prostoru sestavlja svoj model)?
Modelarstvo je droga ,ki škoduje predvsem finančnemu stanju odvisnika :lol: :roll: :lol:


lp Andrej
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a Krist »

Vsak pri sebi v delavnici.
Malce težje je uskladit čas in izbrati ustrezen prostor.

P.S.: Krilo zrisano do te mere, da ga lahko uvozim v autocad. Višinsko krmilo rabi še kako sekundo v compufoilu, pa bo končano.
Največ težav povzročajo dimenzije, ker niso v metričnih enotah.
vee krilo.jpg
vee višina.jpg
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a Krist »

Malce sem že naredil seznam materiala.
1x 0,8mm balza za plank višine
6x 1,5mm za krilo in rep
1x 5mm balza za letvice trupa, krilo, rep
11x Smrekove letvice 2x3mm za krilo in višino
1m 1,5mm jeklene žice za gondulo krila
2 bovdna 2mm z 0,8 jekleno žico
3m folije ( hk folija je uredu, kupite jo pri angležih)
1 večji sekundar, epoksi lepilo ali belo lepilo
2 servomotorja ( HXT 900 ali nekaj v tem rangu)
Regulator 18A je okoli 10$
motor dt750 je okoli 10€
Celice 1000mAh 3S pridejo dovolj ugodno tudi pri nas.
2mm jeklena žica za podvozje,
Lahko kolo nekje 50-65mm premera.
Propelerji 11x4
Mislim da je to kompleten seznam.
Računam, da bo model zrisan do jutri, ker je potrebno obdelat rebra iz compufoila 3D.
Glede na anketo, domnevam, da je nekaj kandidatov. Upam, da ni to zgolj prva zagnanost, potem bo pa tišina.
Zadnjič spremenil Krist, dne 05 Sep 2012, 06:44, skupaj popravljeno 1 krat.
Razlog: Dodal tekst
Uporabniški avatar
alesb
Profesor
Prispevkov: 1660
Pridružen: 03 Maj 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a alesb »

Kaj ne bi bilo bolje naredit K-6 Solo, ki je precej lepši od te "spake"? Pa še preizkusil si ga že.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a Krist »

Moraš vedet, da je K-6 Solo bistveno zahtevnejši model za gradnjo. Sicer model ima nekaj poletov, ampak se še ukvarjam z manjšimi otroškimi boleznimi. Predvsem mi nagaja smerno krmilo, malce preleno se odziva za moje pojme, zato ga bom povečal.
Cilj je zgraditi model hitro in poceni...malce hitrejši modelar ga sfinišera v enem vikendu.
Na Solo modelu je samo motor 80€, ta model pa zgradiš za enak denar z opremo vret. Govorim, če se vgradi kompletno nova oprema.


P.S.: Spake so tudi lepe;)
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Vsekakor zanimiva ideja. Mogoče bo letos več sreče in se bo gradnja izvedla. Pred 3 leti je bilo ogromno navdušenja na koncu pa vse skupaj padlo v vodo.

viewtopic.php?f=29&t=44890
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a Krist »

Pisaneli napisal/-a:Vsekakor zanimiva ideja. Mogoče bo letos več sreče in se bo gradnja izvedla. Pred 3 leti je bilo ogromno navdušenja na koncu pa vse skupaj padlo v vodo.

viewtopic.php?f=29&t=44890
Se spomnim...
Motiverat bi bilo treba graditelje. Recimo 100€ za zmagovalca prvega srečanja ( recimo bon v lindigerju, itak je nad 90€ zastojn poštnina).

Dejansko, če se kdo javi za laserski razrez po ugodni forumski tarifi, bi bili kiti zelo ugodni. Sam bom zrisal kose za "kratki" kit, ker se mi zdi brezveze risat oplat D-boxa, ker so kosi preveliki. Tako da bi bila zgolj rebra, šablona za nosilec krila, par kontrolnih šablon, rokici in to je to. Letvice so po 30centov, balzine pa narežem na cekularček v parih minutah za 10 modelov. Lahko izdelam tudi kalup za pokrov motorja, pa se ga odliva ali pa izdela klasično kot kabinco. V primeru kompozitnega, jih lahko delam iz texalium tkanine, da bodo bolj šminkerski....

Model izgleda res mogoče kot "spaka", ampak simpatična spaka.
Glede opreme pa imate večino elektronike in drobnarij doma, pa se samo prah nabira.

Gorazd, upam, da tokrat uspe!
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Krist napisal/-a:
Pisaneli napisal/-a: Gorazd, upam, da tokrat uspe!
Jaz tudi. :D
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a Krist »

Ena mala provokacija za tiste, ki niste mogli sodelovati v miklavževem tekmovanju, zaradi starostne omejitve. Kje ste sedaj :whistle:

Originalni model je imel snemljiv rep. tako da se je snel malce pred prvim robom višinskega krmila. Bom si vzel čas in zrisal tudi to. Če ne drugega, bo model bolj enostavno transportirat.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a Krist »

Risanje pri koncu. Če ima kdo kako idejo ali pripombo, je dobrodošla. Pogon smernih krmil sem rešil elegantno, tako kot na retro cruizerju. Pri originalu sta smernika iz 5mm balze, čeprav ne vidim zakaj ne bi bila iz 3mm balze, pa v spodnjem delu ojačitev, kot pri originalu. Rep bo snemljiv (zadnji del trupa skupaj z višino in smerjo), spredaj pa ni kaj veliko razglabljat. Edino razmišljam o kotu motorja. Original ni imel, sprva se mi je zdelo čudno, potem pa sem pogledal par posnetkov in ugotovil zakaj. Vsi modeli so leteli vertikalno v spirali. Glede na to, da je krilo +3° in višinec -2°, bo potreben konkreten kot, vsaj 5° na dol in nekje 2-3° v desno, da bo model letel naravnost.

Glede na anketo, je videti, da vas več kot pol zanima gradnja tega modela. Podatek je več kot odličen. Bi bilo pa fino, če bi se tisti za javili v temi, da se izoblikuje seznam graditeljev.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a Krist »

To je to, še načrt je potrebno malce uredit, ampak kosi so zrisani.
vee kit.PNG
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a štajerc »

seveda sem za... vedno so se mi dopadli retro modeli.. ni veliko takih priložnosti...
L.P.
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a Krist »

Da malce osvežim...
Pri meni je že skoraj ves material, tako da upam, da začnem čimprej z gradnjo prototipa.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a Krist »

Anketno navdušenje je nekam zamrlo...
Interesenti za gradnjo in tisti, ki ni bili pripravljeni rezati kit z laserjem, se javite v temi. Da se tole polahko priče, pa recimo spomladi izpelje tekmovanje ali vsaj srečanje.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a Krist »

Do sedaj le en kandidat za gradnjo...
Očitno še en propadli poizkus skupinske gradnje.
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Krist napisal/-a:Do sedaj le en kandidat za gradnjo...
Očitno še en propadli poizkus skupinske gradnje.
Mogoče samo ideja. Glede na zagon in ponovno oživitev F5J 400 klase bi bilo smiselno izdelati konkurenčen jadralni model kot skupinsko gradnjo in spomladi narediti tekmo. Mogoče z Petrovčičem združita moči in predstavita model. :D
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a belovic »

Pisaneli napisal/-a: Mogoče samo ideja. Glede na zagon in ponovno oživitev F5J 400 klase bi bilo smiselno izdelati konkurenčen jadralni model kot skupinsko gradnjo in spomladi narediti tekmo. Mogoče z Petrovčičem združita moči in predstavita model. :D
+1 =D> =D> =D>
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a Krist »

Jaz se bom držal kar retro modelov. Lani sem se upokojil od vseh tekmovanj, tako da nimam nobene želje iti v F5J sceno.
Ta retro model je bolj za zabavo in druženje, tako da bo bilo tekmovanje v ozadju.
NDagarin
Tekmovalec
Prispevkov: 414
Pridružen: 11 Jul 2011, 15:13
Kraj: Škofja Loka

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a NDagarin »

jaz bi bil za, če bi se gradilo nek večji model (200cm?). Je pa tudi res da se mi ta model ne dopade preveč. Bolje bi bil kakšen drug trenažni.morda celo metanolar, bencinar?

samo v razmislek.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a Krist »

NDagarin napisal/-a:jaz bi bil za, če bi se gradilo nek večji model (200cm?). Je pa tudi res da se mi ta model ne dopade preveč. Bolje bi bil kakšen drug trenažni.morda celo metanolar, bencinar?

samo v razmislek.
Razpon je 1700mm, v originalu je imel diesel motor. Je pa izbran ravno zaradi letalnih lastnosti in dokaj preproste gradnje. Predvsem bi na svoj račun prišči začetniki v tej zvrsti modelarstva. Cenovno je gradnja modela zelo ugodna, ni pa konkurenčen kitajskim kitom, pač danes je to tako...
Uporabniški avatar
dart2
Tekmovalec
Prispevkov: 339
Pridružen: 17 Jan 2007, 16:14
Kraj: ptuj

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a dart2 »

Krist za en tako specifičen model ne moreš pričakovati super odziva. Verjetno bi z nekimi standardnimi linijami imel več sreče.
Lp, Nejc
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Skupinska gradnja retro modela

Odgovor Napisal/-a Krist »

dart2 napisal/-a:Krist za en tako specifičen model ne moreš pričakovati super odziva. Verjetno bi z nekimi standardnimi linijami imel več sreče.
Na forumu že dolgo ni super odziva...
Če bi hotel standarden model, potem bi izbral Treiner 40 iz tima...
V glavnem brezveze....pri meni bo model zgrajen, za druge pa ne vem. Načrt tudi dobiva končno obliko, tisti, ki se bodo odločili za gradnjo, ga bodo dobili pod pogojem, da dejansko zgradijo model.
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti