projekt UAV stratos

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Odgovori
Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

projekt UAV stratos

Odgovor Napisal/-a TopGun »

V tej temi bom postopoma predstavil nastajajoči projekt UAV letala, ki ga izdelujem s sodelavcema na šihtu. Projekt je zaenkrat v razvojni in testni fazi, tako da se je začelo z uporabo poceni materialov in hitrega načina gradnje.

Stabilnostno je model poračunan in preizkušen v programu XFLR5, ter ansys-u, tako da smo se kar lotili izdelave dotične konstrukcije, katera bo za začetek iz stirodura, ojačan s stekleno tkanino, nekaj karbona in vezane plošče. Ta projekt je naš prvi, ki vsebuje kanard krmilne površine in je nekoliko futuristične, sicer že dolgo poznane oblike. To je sicer ena izmed različic tega modela, za katerega imamo razdelano še celotno konfiguracijo postavitve kril in krmilnih površin, kar pa naj zaenkrat ostane skrivnost.
Motorni del bo zadaj, to se pravi propelerski pusher. Za vožnjo po tleh bo izdelano klasično 3 cikel podvozje s premično nosno nogo. Krmilne površine so na krilih, v obliki eleronov in kanarda v verziji pendel.

Trup je izdelan na CNC stroj iz dveh polovic, saj je prekomplicirane oblike, da bi ga izdelovali z obračanjem. Tako smo pofrezali najprej obe polovici in jih nato s šablonami odrezali preko delilne ravnine iz nosilnega dela bloka. Rezalo se je z vročo žico (cekas), kar sicer nisem uspel slikat :oops:

Slika

Nato se je polovici zlepilo z 24urim epoksijem.

Slika

Slika

Slika

Slika

Ko se je epoksi utrjeval, smo se lotili rezanja kril in kanard krmilnih površin.
Uporabljeni profili so Eppler 201 na krilu in Eppler 203 na kanardih. Krila so zaenkrat brez zvitja, V-lom pa je dosežen samo s poravnavo zgornje konture profilov (minimalno). Površina kril je 24dm2, površina kanardov pa okoli 1/6 površine kril. Krilo bo na trup vgrajeno pod -2 stopinskim konstrukcijskim kotom.

Slika

V nadaljevanju se bo izdelalo nosilce v trupu in krilih, ter sistem premikanja kanardov.
mtesa
Začetnik
Prispevkov: 15
Pridružen: 09 Jun 2011, 11:23

Re: projekt UAV stratos

Odgovor Napisal/-a mtesa »

opasno izgleda za sada :)

Nece biti naoruzan, nadam se..... :)
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: projekt UAV stratos

Odgovor Napisal/-a brejker »

Hudo! Trup bo končan z lost foam tehniko ali bo stirodur "za vedno" ostal v njem?
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

Re: projekt UAV stratos

Odgovor Napisal/-a TopGun »

Stirodur bo ostal v vseh delih noter, izdolblo in naredilo se bo pokrove za pogonske celice, servote in RV. Model je eksperimental in ne bomo preveč kompliciral, dokler to ne leti kot se zagre, potem so na vrsti pravi kalupi in kompletna kompozitna gradnja.
Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

Re: projekt UAV stratos

Odgovor Napisal/-a TopGun »

Po dopustu se je z veliko vnemo štartalo nazaj na izdelavo 'stratosa'.
Po premisleku o trdnosti krila, sem se odločil, da zadevo nekoliko zakompliciram in izdelam krilo nekoliko močnejše, da sem na varni strani glede upogiba. Tako se je na CNC stroju izdelalo zarezo za nosilec, ki se nadaljuje v kanal za pasnice, katere pa izhajajo iz nosilca, kar se vidi na spodnjih slikah.
Osnova nosilca je 4mm prečno rezana balza, za pasnice sem uporabil kar kvadratnega preseka 4x4mm karbonsko cevko, nato pa sem vse skupaj dobro povezal z kevlarsko nitko in prekril z 1mm vezano ploščo. Ta nosilec ne bo počil :D :D :D

Slika

Slika

Na stiku krila s trupom sem dodal še ojačitveno rebro iz 2mm vezane plošče.

Slika

Še neodrezan nosilec, da se vidi zgradbo.

Slika


V nadaljevanju bom prikazal izdelavo nožnice za bajonet v trupu in izdelavo nosilca za nosno nogo itd.
Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

Re: projekt UAV stratos

Odgovor Napisal/-a TopGun »

Po nekaj časa se je spet nabralo nekaj slik poteka dela, tako da jih objavljam spodaj.

Izdelati je bilo treba nožnice bajonetov, katere sem nato vlepil v predhodno pripravljene utore na trupu.
Za izdelavo nožnic sem uporabil 1,5 in 3mm avio vezani ploščo. Vse kose sem po principu puzzle sestavljanke izrezal na CNC stroj, da sigurno paše u nulo. Lepljene so s sekundarjem, saj je dovoj oblikovne trdnosti.

Slika
Slika

V trup sem jih nato vlepil z 24 urnim epoksi lepilom in na spodnji del, kjer je sestavljanka bočno odprta, dodal nekaj karbonskih UD trakov, tako se znebim bojazni, da bi nožnico spodaj razprlo.

Slika
Slika
Slika

Nato sem se lotil izdelave nosilne škatle, kamor bo vpeta premična nosna noga in sistem premikanja kanardov. Spet sem uporabil princip sestavljanke. V fazi sestavljanja sem že vgradil vodila nosne noge in mizice servotov.
Lepil sem z 24 urnim epoksijem.

Slika

Pred lepljenjem je bilo treba v trup izdelati še karseda natančno luknjo, v katero se bo vstavila škatla.

Slika
Slika
Slika

Ker je bila luknja zaradi kompleksnosti vpetja trupa na CNC izdelana skozi celoten trup, sem na vrhu manjkajoči material nadomestil z novo odrezano kocko stirodurja, ki jo bom zbrusil po konturi.

Slika

Za konec pa sem obrezal in zbrusil del pri nožnicah nosilcev, vpasal dokončno nosilce in model za pokušino sestavil. Ne izgleda slabo, spoji lepo sedejo skupaj...za prototip bo uredu :D

Slika
Slika

Naslednič pride na vrsto izdelava nosilne plošče glavnega podvozja z nastavki za premikanje podvozja in prilagajanje glede na težišče letala.
Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

Re: projekt UAV stratos

Odgovor Napisal/-a TopGun »

Nabralo se je nekaj 'materiala' za objavo, tako da poročam napredek na modelu UAVja.

Izdelalo se je pritrdilno ploščo za privijačenje glavnega podvozja. Princip sestavljanja je klasična sestavljanka. Za boljšo nosilnost in morebitne varnejše pristanke izven terena oz. na travo sem uporabil še 3 sidra v obliki vezane plošče. Iz spodnje strani sem nato nabil lesne matice in jih kasneje pred lepljenjem zavaroval, da v njih ni prišlo lepilo.

Slika

Da se kompletna plošča, po debelini izravna s površino trupa, sem za debelino plošče zabrusil v stirodur, kar pa nisem slikal.

Vzporedno sem izdelal tudi karbonsko cev s požarno steno, ki bo služila vpetju motorja in bo vlepljena v trup. Za nosilnost sem uporabil 3 karbonske šlauge, ki sem jih poveznil žez predhodno z litijevo mastjo namazano palico iz necurona in ovito s kuhinjsko folijo. Za istiskanje smole sem uporabil kasetni trak VHS kasete :D
Trenutni motor po moči ni ravno primeren, saj teža letala vztrajno raste proti 2+kg, tako da bo zamenjan z drugim.

Slika
Slika

Utor v trupu je bil izdelan na CNC stroj, tako da je točna v vseh bistvenih smereh. Glede kota propelerja je zaenkrat 0/0, kar se kasneje po potrebi da nastaviti s podlaganjem motorja.

Nato se je celoten trup prelaminiralo z 1 plastjo 200g steklene tkanine in za finiš 1 plast 80g steklenke. Pred tem sem na spojna mesta kril in trupa nalepil še 2mm avio vezano ploščo, v katero bom luknje za nosilce izdelal ksneje.

Slika
Slika

Po obrezovanju in brušenju me je mikalo, da končno na hitro zložim skupaj čudo letala :D Podvozje je dokaj visoko, sicer drugače ne gre, saj je predviden 13 ali 14 col propeler, tako da svojo višino zahteva še clearance vzletnega kota.

Slika
Slika
Slika

Nato je bil čas za izdelavo oz. začetek izdelave kanardov in mehanizma za premikanje, ki je še v delu. Osnova vodila kanarda je tankostenska karbonska cev, skozi katero bo potekala debelostenska karbonska cev, katera je vlepljena v kanarde. Za možne kasnejše spremembe, sem se odločil izdelati razstavljive kanarde.

Slika
Slika

V notranjosti je že pripravljen utor za montažo povezave s servomotorjem.

Kanarda sta delana v kompletu naenkar, da bosta sigurno točno orientirana okrog vrtišča. Utor za nosilno cev je bil izdelan na CNC stroj. Cev sem najprej prilepil in utrdil z mešanico epoksi smole, tixija, bombaža in steklenih sekancev, nato sem vse skupaj prekril z gosto mešanico mikrobalona, da bom lažje pobrusil v konturo. Kasneje bosta kanarda prežagana in v nosilni cevi spojena z aluminijasto spojko.

Slika
mtesa
Začetnik
Prispevkov: 15
Pridružen: 09 Jun 2011, 11:23

Re: projekt UAV stratos

Odgovor Napisal/-a mtesa »

Nisam poznavalac materije, tek pocetnik, hobista.
Jako mi se svidja nacin na koji se ovo radi, mada, na osnovu dimenzija i izgleda trupa ocekivao sam malo "masnija" krila, duza, sira, deblja....
Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

Re: projekt UAV stratos

Odgovor Napisal/-a TopGun »

Nabralo se je nekaj materiala za objavo. V splošnem gre projekt h koncu oz. proti prvemu poletu.
Za test smo programsko zmodelirali letalo pravih dimenzij in ga vstavili v simulator x-plane, kjer se je po nekaj urah nastavljanja parametrov in ostalih pritiklin letalo izkazalo za delujoče precej dobro (obstaja še faktor simulatorja :D )

Dokončno sem izdelal krmilni sistem kanardov, katere se da razstaviti in so obenem izdelani precej robustno, tako da proti raznim anomalijam med letom, smo varni

Slika
Slika
Slika

Dokončan je tudi pitostatični sistem, katerega pitot cev v prvem letu ne bo prisotne :D Prav tako tudi ne avtopilota in ostale tehnike, kar ni nujno potrebno za let.
Za povezavo dinamičnega in statičnega porta pitot cevi do senzorja tlaka, sem uporabil kar festo cev, ki sem jo preko spojk speljal skozi prostor nosnega kolesa in naprej znotraj trupa proti koncu, kjer je predvideno ležišče avtopilota, sprejemnika itd.

Slika
Slika

Krila so končana, eleroni migajo, le še sistem pritrditve na trup je potrebno dokončati, da bo sestavljanje lažje...slike pridejo naslednjič :)
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: projekt UAV stratos

Odgovor Napisal/-a cmaet »

TopGun napisal/-a: Slika
Tule meni izgleda totalno kot raca v letu... iztegnjen vrat, še "nogi" pod trupom sta v račjem stilu. :D
Sicer pa super projekt, z veseljem spremljam napredek! =D> =D> =D>
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: projekt UAV stratos

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Res lepa gradnja,smernik se pride?
www.okarbon.eu
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti