Trener 40L

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Odgovori
Uporabniški avatar
obadek
Tekmovalec
Prispevkov: 366
Pridružen: 07 Mar 2010, 18:57
Kraj: Okolica Kranja - Preddvor

Odgovor Napisal/-a obadek »

Lej dej ti prvo mal naštudiri pa po forumu mal poglej slikce od drugih graditeljev letal in se rajši pol spravi delat letalo ker to kar počneš je bulshit.
LP
Spoštuj mnenje drugih in drugi bodo spoštovali tebe!
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

obadek napisal/-a:Lej dej ti prvo mal naštudiri pa po forumu mal poglej slikce od drugih graditeljev letal in se rajši pol spravi delat letalo ker to kar počneš je bulshit.
LP
Se sploh ne strinjam, usi moramo nekje začet, četudi tega ne počnemo prav. Iz napak se usi učimo! Kar tako naprej, nekaj bo že uspelo! :)

Lp
Uporabniški avatar
david5570
Tekmovalec
Prispevkov: 383
Pridružen: 01 Sep 2005, 07:19
Kraj: Šentjernej

Odgovor Napisal/-a david5570 »

Napake ti naj ne vzamejo volje do gradnje. Vse se da popravit.

lp, David
"Kdor leti ne zboli!"
Uporabniški avatar
vrabec
Tekmovalec
Prispevkov: 213
Pridružen: 17 Jan 2011, 14:09
Kraj: radovljica

Odgovor Napisal/-a vrabec »

obadek napisal/-a:Lej dej ti prvo mal naštudiri pa po forumu mal poglej slikce od drugih graditeljev letal in se rajši pol spravi delat letalo ker to kar počneš je bulshit.
LP
Saj zato sem pa šel gradnjo prikazat na forumu da če kaj naredim narobe me boste na to opozrili! :evil:
Vzemi življenje kot igro in svet kot igrišče.
Uporabniški avatar
vrabec
Tekmovalec
Prispevkov: 213
Pridružen: 17 Jan 2011, 14:09
Kraj: radovljica

Odgovor Napisal/-a vrabec »

obadek napisal/-a:Lej dej ti prvo mal naštudiri pa po forumu mal poglej slikce od drugih graditeljev letal in se rajši pol spravi delat letalo ker to kar počneš je bulshit.
LP
Saj zato sem pa šel gradnjo prikazat na forumu, da če kaj naredim narobe me boste na to opozrili! :evil:
Vzemi življenje kot igro in svet kot igrišče.
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

vrabec napisal/-a:
obadek napisal/-a:Lej dej ti prvo mal naštudiri pa po forumu mal poglej slikce od drugih graditeljev letal in se rajši pol spravi delat letalo ker to kar počneš je bulshit.
LP
Saj zato sem pa šel gradnjo prikazat na forumu, da če kaj naredim narobe me boste na to opozrili! :evil:
Ti kar lepo nadaljuj:) če bo pa kaj narobe boš pa zvedel, da boš naslednjič pravilno naredil :)

Lp Alex
Uporabniški avatar
vrabec
Tekmovalec
Prispevkov: 213
Pridružen: 17 Jan 2011, 14:09
Kraj: radovljica

Odgovor Napisal/-a vrabec »

Narejen je prototip nosilca za motor, zakaj prototip, ker je narejen čisto iz glave brez načrta, in pred tem sem videl samo nekaj nosilcev, zato sem se odločil da bo ta raje prototip, na AUTOCAD pa bom narisal načrt, ki bo tudi moj 1. načrt narisan na računalniku, se bom vsaj naučil risati na compu, pa tudi avijona mi je bolj škoda kot nekaj dm2 šperplate. :-?
Priponke
IMG_1114.JPG
IMG_1114.JPG (51.41 KiB) Pogledano 4880 krat
Vzemi življenje kot igro in svet kot igrišče.
s.marc
Razpravljalec
Prispevkov: 106
Pridružen: 05 Jul 2011, 16:17

Odgovor Napisal/-a s.marc »

In katera smer vlaken je pravilna?
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Pokončno.
Fly it like you stole it!
NDagarin
Tekmovalec
Prispevkov: 414
Pridružen: 11 Jul 2011, 15:13
Kraj: Škofja Loka

Odgovor Napisal/-a NDagarin »

lepa gradnja..samo tako nadaljuj =D> =D>
peromen123
Razpravljalec
Prispevkov: 133
Pridružen: 07 Jan 2011, 17:28

Odgovor Napisal/-a peromen123 »

Je kaj napredka? :D
Komaj čakam na nadeljevanje! :D
Uporabniški avatar
vrabec
Tekmovalec
Prispevkov: 213
Pridružen: 17 Jan 2011, 14:09
Kraj: radovljica

Odgovor Napisal/-a vrabec »

Danes ko sem edina dan spet doma sem delno zalepil trup, in začel 2. 1/2 krila, 1. še ni končana, in pa na krilu sem popravil tiste deščice med rebri.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Vzemi življenje kot igro in svet kot igrišče.
peromen123
Razpravljalec
Prispevkov: 133
Pridružen: 07 Jan 2011, 17:28

Odgovor Napisal/-a peromen123 »

Lepa gradnja!

Samo pazi da boš trup zalepil ravno!

lp
Uporabniški avatar
vrabec
Tekmovalec
Prispevkov: 213
Pridružen: 17 Jan 2011, 14:09
Kraj: radovljica

Odgovor Napisal/-a vrabec »

Iz načrta ne razberem kako moram vlepiti v krila rebri K9, mogoče kdo ve kako naj to naredim.
Aja pa trenutno gradnja stoji ker rihtam stiroflaja da bom potem letel, ko bom kaj napredoval povem, ali moram LiPo baterije pred 1. uporabo kaj nafilati, u bistvu kako naj jih ulaufam?
Vzemi življenje kot igro in svet kot igrišče.
Uporabniški avatar
jadralno letalo
Tekmovalec
Prispevkov: 293
Pridružen: 25 Feb 2007, 12:31
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a jadralno letalo »

vrabec napisal/-a:Iz načrta ne razberem kako moram vlepiti v krila rebri K9, mogoče kdo ve kako naj to naredim....

Živjo!

Ojačitvi V- loma K9 (ti ju imenuješ rebra), sta na načrtu označena v merilu 1:1 pod oznako T9 (pač tiskarski škrat).
Ker ima krilo V- lom, ti dve ploščici iz 4 mm vez. plošče ojačata lom oz. koren krila oz. povezujeta oba 10Ă—5mm smrekova krilna nosilca.

Kako vlepiš ti ojačitvi? Tako da krilna rebra K1 na tistem mestu prerežeš. Prerežeš potem, ko so rebra prilepljena na sprednjo/zadnjo letvo ter na oba nosilca.

Seveda moraš poskrbeti za dober stik teh dveh ojačitev z smrekovima nosilcema - pomagaj si z ščipalkami za perilo.
Ker ima krilo sp. in zg. torzijsko oplato najprej prilepi obe spodnji oplati, nato ojačitvi, nato zlepi obe polovici krila in na koncu prilepi še zgornji oplati. Seveda vsako zgornjo oplato nalepi posebej (ko bo ena polovica krila suha, ponovi še za drugo). Da pa ne bo kaj zvito, naj bo vsaka krilna polovica zase pritrjena na šablonsko desko (med sušenjem zg. oplate).


Čaki mal, sedaj šele vidim............ da si ti balzove stojine K8 prilepil ob nosilca. Moral bi jih vlepiti med nosilca, vzdolž cele razpetine krila (če hočeš zgraditi po načrtu)....... vse je lepo razvidno na načrtu in sicer na tlorisu (desne polovice) krila oz. na rebru K1 (M=1:1).

Nič hudega......če tako da zapreš nosilca spredaj/zadaj, bi jaz uporabil trdo 1,5 mm (oz. kar 2 mm) balzo v korenu in proti koncema postopoma lažjo 1,5 mm.

Ti sedaj za združitev obeh polovic krila uporabi bajonet iz vezane plošče (višina 19 mm), ki naj bo vlepeljen med smrekova nosilca.


lp,
Simon


p.s.

1.) Drugič za krilne nosilce (oziroma za vse smrekove letvice) uporabi bolj kvalitetno smrekovo letvico (naj ima goste letnice in naj tečejo kar se da vzporedno z stranico (naj ne vijugajo).
Za zgornji nosilec si vzel res slabo, v tem primeru bi bila boljša lipova letvica.......

2.) A zadnja trupna rebra, kjer se trup oži, si konično pobrusil (da lepo nalegajo na obe stranici)?


To so dobronamerni nasveti, da ne boš kaj zameril. Les je lep. Pogumno naprej.....
Uporabniški avatar
vrabec
Tekmovalec
Prispevkov: 213
Pridružen: 17 Jan 2011, 14:09
Kraj: radovljica

Odgovor Napisal/-a vrabec »

Čaki mal, sedaj šele vidim............ da si ti balzove stojine K8 prilepil ob nosilca. Moral bi jih vlepiti med nosilca, vzdolž cele razpetine krila (če hočeš zgraditi po načrtu)....... vse je lepo razvidno na načrtu in sicer na tlorisu (desne polovice) krila oz. na rebru K1 (M=1:1).
S tem namenom sem začel lepiti na zunanjm koncu krila, uf ampak spet bom mogel rezat trgat preč... #-o
No bolje to kot pa da mi spoh ne bo letelo. :roll:
Vzemi življenje kot igro in svet kot igrišče.
Uporabniški avatar
vrabec
Tekmovalec
Prispevkov: 213
Pridružen: 17 Jan 2011, 14:09
Kraj: radovljica

Odgovor Napisal/-a vrabec »

No po več kot 1 mesecu (me ni blo doma) spet počasi nadaljujem, skoraj že zlepil trup in pa delal sem krilo, lepil sem balsove ploščice in pa rebri K9 sem zlimal na krilo. :D
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Vzemi življenje kot igro in svet kot igrišče.
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

Zdravo

Kako tečejo letnice v rebru K9 (T9)? Verjetno uporabljaš vezano ploščo z več sloji, ampak meni se še vedno najbolj dopade, da letnice v zunanji plasti tečejo vodoravno.

Zelo lepa gradnja =D>
LP
Janez
Uporabniški avatar
vrabec
Tekmovalec
Prispevkov: 213
Pridružen: 17 Jan 2011, 14:09
Kraj: radovljica

Odgovor Napisal/-a vrabec »

Glede bodvozja sem gledal da bi naredil lesenega kot tukaj:
viewtopic.php?t=71191
Ali bi bilo to izvedljivo ali so preostri robovi in pa je naj dobim furnir debeline 1mm?
Vzemi življenje kot igro in svet kot igrišče.
Uporabniški avatar
david5570
Tekmovalec
Prispevkov: 383
Pridružen: 01 Sep 2005, 07:19
Kraj: Šentjernej

Odgovor Napisal/-a david5570 »

Upam, da nisi dal topolove vezane, jaz bi dal finsko brezo vezano je bistveno močnejša, pa še to vsaj 4mm. Pa še smer je pomebna tako kot je napisal predhodnik.

lp, David
"Kdor leti ne zboli!"
Uporabniški avatar
vrabec
Tekmovalec
Prispevkov: 213
Pridružen: 17 Jan 2011, 14:09
Kraj: radovljica

Odgovor Napisal/-a vrabec »

Kako mi predlagate da pritrdim krila na trup, z gumicami ali s šraubi, kako moram modificirati da bodo lahko šraufi, če je boljše to, za spredaj vem kako je trba narediti, nevem pa kako zadaj?
Vzemi življenje kot igro in svet kot igrišče.
peromen123
Razpravljalec
Prispevkov: 133
Pridružen: 07 Jan 2011, 17:28

Odgovor Napisal/-a peromen123 »

Če boš delal z šrabi moraš narediti naprej luknjo in v krilo zalepiti palčko, da se zatakne. Če boš to delal bo pri tem modelu možno samo če boš utor naredil poševno navzdol. Jaz bi na tvojem mestu to naredil z gumicami ker se ob možnosti crasha krilo samo premakne ali odleti! V isti situaciji pa bi se pritrjeno krilo hitreje zlomilo ali poškodovalo!

lp

Peter
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

Vsaka stvar ima svoje dobre in slabe lastnosti:
Elastike dovolijo, da se krilo preprosto sname ob "skoraj dobrem" pristanku, namestitev je tudi hitrejša kot privijanje vijakov, medtem ko je praktično nemogoče, da vsakič pritrdiš krilo na isto mesto, kar pomeni, da boš se boš moral večkrat igrati s trimerji.
Z vijaki boš vedno spravil krilo v isto pozicijo kot prej, tako bojo nastavitve "prejšnega dneva" še vedno dokaj točne, je pa res, da je pri karambolu večja verjetnost poškodb.
Vprimeru,da boš uporabil vijake ti predlagam, da uporabiš plastične vijake ki se ob udarcu zlomijo za razliko od kovinskih, ki so mnogo močnejši.

Odločitev je pa tvoja, jaz se nagibam proti elastikam :wink:
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
Uporabniški avatar
vrabec
Tekmovalec
Prispevkov: 213
Pridružen: 17 Jan 2011, 14:09
Kraj: radovljica

Odgovor Napisal/-a vrabec »

katere elsstike pa so najbolj primerne, s tem mislim take ki ne preperijo takoj?
Vzemi življenje kot igro in svet kot igrišče.
Uporabniški avatar
david5570
Tekmovalec
Prispevkov: 383
Pridružen: 01 Sep 2005, 07:19
Kraj: Šentjernej

Odgovor Napisal/-a david5570 »

Vsaka elastika bo s časoma preperela, lahko jim pa podaljšaš življensko dobo, da daš v vrečkico smukec ali baby puder in gumice v to vrečko.
Tako pa lahko narediš z vijaki. (glej link) Pa še to glede pritrjevanja krila z gumicami, pri dvometrašu je lahko problem in se pri kakšnem naglem manevru lahko krilo premakne, to se je dogajalo kolegu.

viewtopic.php?t=49229&postdays=0&postorder=asc&start=80

lp, David
"Kdor leti ne zboli!"
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti