Emotion

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Vsi pozabljate eno malenkost, ki manjka trupu... Folija
Če je kdo imel katano, yaka ali edga iz lindigerja, je imel trup grajen na podoben način, pa je zdržal marsikaj. Je bil pa malenkost tanjši od Juretovega.
SFG-je boš pritrdil s magnetom?
Če jih rabiš, imam 20 komadov fi 6x3mm
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Bom kar iskren in direkten.... Snajper F5J je bil tako nekje tam, tam, tisti metalik motorc je bil ena dizajnerska stranpot, s temlem modelčkom si pa zadel "žebljico na glavico"!
So še neke malenkosti ki tu in tam koga zbodejo, ampak drži se svoje vizije in jo uresničuj na tak način.
Generalno, je tole luštna zadeva, skladna in ravno dovolj nepodobna drugim, da bo zanimiva za modelarje.

Kar tako naprej!

=D> =D>

Mitja
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Ultralajt; Najlepša hvala! :) Bom poskušal narediti stvar do konca tako kot je treba. :)

Krist: Ne vem še, pomojem bom uporabil kar dvoslojni selotejp, ta tanek. Magnetki so elegantna rešitev, ampak so težki in splanirat bi jih moral že na začetku, da bi pripravil utore.

Medtem ko sem v LJ sem dal tudi plotati načrt 1:1...
Slika

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

re

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Zelo zanimiv projekt.Kar lepo zidaj naprej ter slikovno dokumentiraj ,da se bomo še mi lahko kaj naučili iz tega. =D>
LP Renato
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Brez skrbi da bom! :)

Edino problem je da lahko gradim le čez vikende, ker sem sicer v LJ.
:) :)
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Živijo!

V petek sem namešal tole mešanico belega lepila in vode (seveda je ravno pred koncem mešanice zmanjkalo in sem moral namešati še eno :D ), mešal pa sem z zelo bogim čopičem, ki počasi razpada, ampak pustimo to.
Slika

Pripravil sem si podlago, ki bi naj bila ravna...
Slika

In namazal prvo polovičko...
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Nato sem vse skupaj pošteno stisnil skupaj... Tole bom tudi pustil kar nekaj časa tu, ker niso ravno idelani pogoji za izparevanje vode tam spodaj. :)
Slika

Na tem mestu pa posebna zahvala Tadeju Ferku, ki mi je odlično pojedkal ploščo! Najlepša ti hvala!!!
Slika

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Ok, potem pa smo delali naprej! Najprej sem pobrskal platici z rebrami in rebra označil z pikico, kjer je spodnja stran reber. Rebra so namreč zložena na platico tako, da so vsa obrnjena pravilno glede na centralna rebra, ki imajo štirikotne luknje - ki pa so spodaj. :)

No, pa še na enostavnejši način - Poiskal sem platici z rebrami...
Slika

In poiskal tista rebra ki imajo luknje - in na strani lukenj označil z rdečo piko rebra... to pomeni da je ta stran spodnja.
Slika

Tako sem označil tudi druga rebra...
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Imel pa sem zraven še pomočnika. Saj veste, kot pravijo so ženske bolj natančne in vztrajne :) (pa naj brusi stojine in planke :P)
Slika

In kmalu je zrasel kupček s krilnimi lego-kockami.
Slika

Gradnja krila pa se je začela z izrezom načrta iz A0 plota in pritrditvijo le tega na delovno površino, ki je RAVNA.
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Nato sem kot ste najbrž pričakovali... načrt sem zaščitil s PVC folijo...
Slika

Osnovne letvice nosilca, ki so iz balse 5x5 sem po načrtu pribuckal na desko, in to kar RAVNO - čeprav krilo na koncu ne bo take geometrije. Nato sem oz. SMA začela lepiti na njih rebre...
Slika

... in kmalu jih je bilo kar dosti :)
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Aja, rebra sem dal notri horizontalno in pravokotno na desko... menil sem da napaka pri "zvijanju" krila navzgor ne bo prevelika če bo tako. Nato sem vlepil še prednjo letvico krila, ki je iz balse in je okrogla :).

Nato sem pa krilo na sredini pribuckal, na vsaki strani pa dvignil za 8mm, kar pomeni da sem ravno podložil z 8mm ostankom balse. :)

Še nekaj bolj umetniških fotk poteka gradnje...
Slika

Pritrjena sredina:
Slika

Pa še drugi krajec...
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Naslednji korak pa je bil pritrditev zgornjih letvic nosilca, ki so prav tako kot spodnji del iz 5x5mm balse :)

Moja zvesta pomočnica pridno lepi...
Slika

najprej sma letvico položila v utore na rebrih, nato pa na vsak spoj kanila kapljico tekočega sekundnega lepila...
Slika

No... do te faze je sedaj krilo gotovo...
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Še iz druge perspektive...
Slika

Aja, pozabil sem še to... ko sem na koncih krilo dvignil in na sredini pritrdil na desko, sem spremenil geometrijo krila gledano od spredaj/zadaj. Rebre so se tako malenkost postavile iz vertikalne lege, a zanemarljivo malo. spodnji nosilec se je sicer ukrivil a sem ga na začetku krivljenja malenkost podložil z 1.5mm balso in ga tako prisilil da se je skrivil le do te točke, naprej pa je ostal več ali manj linearen. :)

Slika

Sledilo je lepljenje stojin... in to kar s pritrjenim krilom kot je bilo, zato da bi še raje obdržal tako obliko ko ga dam dol "s križa"
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Tako, stojine so nameščene...
Slika

Sedaj je krilo kot tako tudi prvič zapustilo mizo, in hvalabogu, kot načrtovano, obdržalo obliko kot sem jo želel. Naslednja točka pa je bila vgradnja 5x5 smrekovih letvic za nosilec krilnih servotov...
Slika

Potem pa prekrivanje s plankom centralnega dela krila...
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Ker je balsa preozka, sem ta del naredil iz dveh delov. Pri zadnjem delu je potrebno paziti, da zadnjo letvico krila (ki smo jo mimogrede prilepili že daleč nazaj, le pozabil sem omeniti) malenkost obdelamo, da plank lepo sede notri.
Slika

In pokrijemo do konca... prednje luknje so za servomotorja, zadnje pa za servokabel, ki ga speljemo lepo ven iz krila.
Slika

Sledi enaka operacija še na drugi strani, le brez lukenj so planki. Najprej sma namazala z lepilom, nato dala čez plank.
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Plank pride tudi pred krilnim nosilcem...
Slika

Na rebre sem predvidil tudi 10mm trakove balse, ki razširijo rebre in s tem omogočijo boljše prekrivanje modela. Trakecov je kar dosti, vendar se brez težav najdejo enaki skupaj in dajo po 4-je podobni na kupčke. po 2 sta identična, 2 pa sta le malenkost krajša za spodnjo stran krila - vendar tudi ob zamenjavi pomotoma ni noben problem. Razlike so v desetinkah.
Slika

In TO JE TO... krilo je v grobem fertik...
Slika

Jutri dopoldne upam da bom lahko krilo še dodelal. Porezati in pobrusiti moram viške pri koncih krila, pobrusiti prednjo letivco in zadnjo letvico. In pa pobrusiti še druge elemente ki so do sedaj sestavljeni... torej rep, in kljun... trupa pa najbrž še ne bom odpiral in bom lepo pustil do naslednjega tedna.

Lep pozdrav za enkrat!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Rok K.
Tekmovalec
Prispevkov: 377
Pridružen: 04 Nov 2008, 12:49
Kraj: Vrtovin

Odgovor Napisal/-a Rok K. »

Všečen in izredno lepo grajen model! Pohvale! (tako tebi kot pomočnici =D> )
Me pa daje firbc če se BO dalo dobiti kit komplet ter okvirna cena le tega.

LP Rok
Glej, glej! Pa bo le poletelo!
Uporabniški avatar
andrejgr
Tekmovalec
Prispevkov: 288
Pridružen: 22 Nov 2003, 14:09
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a andrejgr »

Pohvale za lep model =D> Bi tudi mene zamikal kakšen kit :wink:
LP, Andrej
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Pebi, kit bo na voljo, ampak šele po tem, ko bom lahko pokazal in povedal da model dobro leti in bom lahko "stal za njim". Če ne bo dobro letel brez skrbi da ne bo kita :D.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
krucifix
Razpravljalec
Prispevkov: 53
Pridružen: 17 Feb 2011, 16:08

Odgovor Napisal/-a krucifix »

torej: upajmo da bo dobro letel =D> =D>
Slika
baksus
Razpravljalec
Prispevkov: 166
Pridružen: 26 Nov 2007, 13:35
Kraj: Cerkno

Odgovor Napisal/-a baksus »

JKSniper napisal/-a:Pebi, kit bo na voljo, ampak šele po tem, ko bom lahko pokazal in povedal da model dobro leti in bom lahko "stal za njim". Če ne bo dobro letel brez skrbi da ne bo kita :D.

LP!
Jure
Smo ti zgleda dovolj težili, da si popustil :lol:
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Živjo!

Takoj ko sem prispel v Celje sem začel naprej delat. Tokrat sem najprej vzel trup izpod enotedenske preše (ker me pač prej ni bilo doma). Trup je strogo raven! :)
Slika

No, v tole luknjo pride T-canaliser ALI polnilo.
Slika

Če naprimer damo notri takole polnilo, ki je seveda predvideno pri rezanju...
Slika

Dobimo tole:
Slika

V kolikor notri vstavimo T-canaliser zgleda takole (brez zgornjega dela):
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Sedaj, ko so vsi deli pripravljeni in zlepljeni skupaj v celote, jih lahko vsakega posebej začnemo brusiti. Začel sem s krilom in bil na koncu zelo zadovoljen! Neverjetno kako natančno se tako krilo obrusi na končno obliko, napram recimo sniperjevemu, ki ima toliko polnih plankov in vsega! Tole je Ä‘abe :)

Viške bomo porezali...
Slika

Sam jih rad režem z dremlovo "šajbo", saj mi postopoma brusi proč letvice. Če delamo z olfo, je potrebno paziti da se ne zalomi v krilo letvica, saj jo režemo 90° glede na letnice.
Slika

Z brušenjem viškov do rebre in nato še "planka" in zadnje letvice pridemo lahko do zelo natačnega profila...
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Še od malo bližje...
Slika

Sprednji rob res ni težko obdelati... tale okrogla letvica je SUPER! :) Prihrani ogromno dela! Malo dlje se dela zadnja letvica... ampak tudi to je v par minutah fertik :)
Slika

Vsa ostala rebra se brusijo enako... sprednji rob v profil, na sredini kjer pridejo letvice in plank skupaj - se poravna in pobrusi ostanek lepila, ter na zadnjem robu. Tudi sredina se obrusi, da se doseže lepa površina... Vsega skupaj dva potega smirkovega papirja :)
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Pa še spredaj....
Slika

In krilo je gotovo :)
Slika

Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti