tehtnica za tehtanje smole

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

tehtnica za tehtanje smole

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Zdravo!
Ker nikjer na forumu niti na spletu ne najdem ,sprašujem tukaj.Torej iščem načrt skico ,sliko preproste "vage"za vaganje smole.Doma imam eno na 1g natančno pa je za en k...c .Torej tisti ,ki delate z smolo imate sigurno kakšno super rešitev tudi za tiste ,ki smo se smole šele lotili.Moja smola se meša 100/38 masno.Za volumen nimam pojma(bo treba še vprašat)Rad pa bi mešal tudi manjše količine.Aja še to smola je ta plava iz elana kupil pri uporabniku stromovik.
Hvala ter lep dan še naprej
Renato
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Nabavi novo tehtnico, ki ni za en k..., saj ni tako draga.
lp
Sašo
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Na ebayu se dobijo tehtnice z ločljivostjo 0,01g za borih 10€. Doma imam eno že skoraj eno leto in deluje odlično.
Uporabniški avatar
dart2
Tekmovalec
Prispevkov: 339
Pridružen: 17 Jan 2007, 16:14
Kraj: ptuj

Odgovor Napisal/-a dart2 »

Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Skico preproste vage, ki bi bila na vsaj desetinko grama natančna? :o

Tiste namizne so običajno na kakšnih 10 gramov gor dol... Kot ti je povedal Krist, na ebayu dobiš 0.1g, kar je za večino dela s smolo že dovolj, ali pa še bolj natančne, za ceno runde piva. Nekatere v umerjenosti malo šepajo (pravzaprav manj kot bi pričakoval za tak denar), vendar za razmerja ni težav. Če ne maraš ebaya se sigurno najdejo za par evrov več tudi na bolhi. Če ne maraš bolhe, me lahko rufneš na ZS. :lol:
Fly it like you stole it!
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

re

Odgovor Napisal/-a ludwe »

T0RN4D0 napisal/-a:Skico preproste vage, ki bi bila na vsaj desetinko grama natančna? :o

Tiste namizne so običajno na kakšnih 10 gramov gor dol... Kot ti je povedal Krist, na ebayu dobiš 0.1g, kar je za večino dela s smolo že dovolj, ali pa še bolj natančne, za ceno runde piva. Nekatere v umerjenosti malo šepajo (pravzaprav manj kot bi pričakoval za tak denar), vendar za razmerja ni težav. Če ne maraš ebaya se sigurno najdejo za par evrov več tudi na bolhi. Če ne maraš bolhe, me lahko rufneš na ZS. :lol:
Ni fora ,da je na desetinko grama natančna,vendar pa ta ,ki jo imam doma sploh ne trzne ko nalivaš smolo oz trdilec.In tako nikoli ne veš koliko je pravzaprav razmerje-rezultat je pa da se smola ne strdi oziroma je kot čiguma kar si pa na modelu ne želim.Preprosto skico sem hotel ,da bi izdelal vago trotl ziher.Novo vago sem včeraj naročil 0.01g natančno ampak se bojim ,da ista pjesma.Sem pa danes v lekarno skočil in kupil dve brizgi in že poizksno zmešal smolo.Mimo grede kakšno vago pa ti uporabljaš??
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Vem kaj iščeš!

Če delaš smolo glede na masno razmerje, potem zares obstaja mehanska vaga na osnovi vzvodne tehtnice, ki jo je mogoče narediti doma.
(Glej skico spodaj in njen opis v priloženem tekstu)

Homebuilderji so razvili preproste in efikasne rešitve. Mnogo se jih najde v tonamenskih knjigah in instrukcijskih video posnetkih.

(Knjiga Martin Hollman: Composite Aurcraft Design, Video Burt Rutan: Building Rutan Composites)

Vendar je takšna tehtnica primerna le za večje količine smole. Za manjše količine (recimo do 20 gramov) je bolj priporočljivo preiti na volumsko razmerje in se meri z
Slika
injekcijo na kateri je narisana skala. Trenje v taki tehtnici ( s spodnje skice) namreč ne omogoča natančno tehtanje malih količin, zato se priporoča volumsko merjenje količine smole in trdilca.

Dugače pa se menda dobijo tudi
Slika
pumpice, ki se dajo na posode s smolo in trdilcem, ki ob enem pritisku iztisnejo točno "eno dozo" tekočine.

LP Mitja
Priponke
mini pumps.jpg
mini pumps.jpg (212.27 KiB) Pogledano 3710 krat
resin balance skica.jpg
resin balance skica.jpg (223.77 KiB) Pogledano 3710 krat
resin balance tekst.jpg
resin balance tekst.jpg (294.62 KiB) Pogledano 3710 krat
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 15 Feb 2011, 11:35, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Takšno.

Slika
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Tele tehtnice so na dealextreme po res smešnih cenah.

Edina stvar ki me blazno moti pri njih je da se same ugasnejo po zgolj nekaj sekundah neaktivnosti. Ima kdo kako inovativno rešitev na to temo?
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

tehtnica za tehtanje smole

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Ultralajt napisal/-a:Vem kaj iščeš!

Če delaš smolo glede na masno razmerje, potem zares obstaja mehanska vaga na osnovi vzvodne tehtnice, ki jo je mogoče narediti doma.
(Glej skico spodaj in njen opis v priloženem tekstu)

Homebuilderji so razvili preproste in efikasne rešitve. Mnogo se jih najde v tonamenskih knjigah in instrukcijskih video posnetkih.

(Knjiga Martin Hollman: Composite Aurcraft Design, Video Burt Rutan: Building Rutan Composites)

Vendar je takšna tehtnica primerna le za večje količine smole. Za manjše količine (recimo do 20 gramov) je bolj priporočljivo preiti na volumsko razmerje in se meri z
Slika
injekcijo na kateri je narisana skala. Trenje v taki tehtnici ( s spodnje skice) namreč ne omogoča natančno tehtanje malih količin, zato se priporoča volumsko merjenje količine smole in trdilca.

Dugače pa se menda dobijo tudi
Slika
pumpice, ki se dajo na posode s smolo in trdilcem, ki ob enem pritisku iztisnejo točno "eno dozo" tekočine.

LP Mitja
No tole sem iskal.Sem pa danes v lekarni kupil dve brizgi 10 in 20 ml.in že zmešal smolo zdaj pa čakam kaj bo :oops: .
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Jaz imam tudi injekcije in sem si pomagal kar s tabelo za volumsko razmerje 100 smole/43 trdilca (za R&G EPOXYDHARZ L 385 + HĂ„RTER 385)
Priponke
TABELA.jpg
TABELA.jpg (51.54 KiB) Pogledano 3578 krat
Bevcan
Freak
Prispevkov: 584
Pridružen: 06 Jun 2006, 07:36
Kraj: Vrhnika

Re: re

Odgovor Napisal/-a Bevcan »

ludwe napisal/-a:
Ni fora ,da je na desetinko grama natančna,vendar pa ta ,ki jo imam doma sploh ne trzne ko nalivaš smolo oz trdilec.
S temi tehtnicami moraš delat počasi. Potrebujejo namreč nekaj sekund da dajo točno težo ponavadi kake 3 sekunde. Če samo dolivaš se ne zgodi nič. Ko si blizu moraš dodajat po kapljicah in počakat par sekund. Tako je nenazadnje tudi z navadno tehtnico na razmerja (gugalnica, moraš počakat da se umiri).
Gravitacija je hudič.

LP Primož Iskra
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Jaz imam tole. Zazna praktično vsako še tako malo kapljico smole ali trdilca.
Jaz sem R&G L 385 mešal volumensko 2:1 (smola:trdilec) Pa se je vedno strdila.
Uporabniški avatar
flesh
Profesor
Prispevkov: 1005
Pridružen: 11 Dec 2006, 22:16
Kraj: Logatec

Odgovor Napisal/-a flesh »

Točen tako ima Graupner mislim da za 34€ čez napis digital scale je samo Graupner nalepka, ker se vidi original napis skozi nalepko :lol: :lol: :lol:

http://cgi.ebay.com/Mini-Pocket-Digital ... 3a5a7d5bba

http://www.graupner.de/de/products/5f61 ... oduct.aspx
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

flesh napisal/-a:Točen tako ima Graupner mislim da za 34€ čez napis digital scale je samo Graupner nalepka, ker se vidi original napis skozi nalepko :lol: :lol: :lol:

http://cgi.ebay.com/Mini-Pocket-Digital ... 3a5a7d5bba

http://www.graupner.de/de/products/5f61 ... oduct.aspx
Takšno imam tudi sam kolikor pač moja je samo do 500g ta pač do 1000g. Edino kar je res moteče, da dokaj hitro ugasne če se nič ne dogaja na pladnju.

Pa ko začneš nalivat ne registrira čisto takoj, tako da pri malih količinah je potrebno pazit da ne vliješ preveč na začetku(ni neki ogromno zamika,je pač lih toliko da se opazi),potem pa zaznava tudi po kapljicah.
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

flesh napisal/-a:Točen tako ima Graupner mislim da za 34€ čez napis digital scale je samo Graupner nalepka, ker se vidi original napis skozi nalepko :lol: :lol: :lol:

http://cgi.ebay.com/Mini-Pocket-Digital ... 3a5a7d5bba

http://www.graupner.de/de/products/5f61 ... oduct.aspx
In R&G
Uporabniški avatar
flesh
Profesor
Prispevkov: 1005
Pridružen: 11 Dec 2006, 22:16
Kraj: Logatec

Odgovor Napisal/-a flesh »

Jaz imam tako 2000g in dela BP, je pa res tisti mali zamik, sicer pa kolikokrat zmešaš pod 5g? Včasih sem uporabljal kuhinjsko 5000g digitalno in se je ravnotako vse strdilo.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Saj ne rečem da je problem natehtat npr2,3g, pač sem skušal dati realno oceno oz opis.

Je pa vsekakor 100x bolje kot pa kuhinjska ki je imela 1g natančnost pa tudi tam se mi je vse strdilo sem pač izbral količino ki je bila na okroglo oz ustrezala natančnosti.
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

tehtnica za tehtanje smole

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Moja ,ki je 1 g natančna ne reagira niti po 5 min.Torej je odlična samo za vaganje moke :D .Na brizge sem zmešal 1/2 in se smola že trdi.
Sem pa naročil novo vago na ebay-u.Kako dela bom pa sporočil ,ko prispe domov
Priponke
Nova vaga 0.01g
Nova vaga 0.01g
p[1].jpg (76.11 KiB) Pogledano 3238 krat
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Kolikor sam opzaujem te vage, je dobro da je zadeva vsaj za eno številčno mesto natančnejša, kot potrebuješ rezultate. Vsaj v potrošniškem cenovnem razredu.

(Torej, za gram natančno ločljivost vsaj 0.1g, za desetino grama pa 0.01...)
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
ute74
Razpravljalec
Prispevkov: 152
Pridružen: 10 Jun 2010, 16:48
Kraj: Loče

Odgovor Napisal/-a ute74 »

Če že rabite natančno tehtnico si lahko umislite nekaj takega:
http://cgi.ebay.com/Analytical-precisio ... 3a56ef3ddf
Mitja.A
Razpravljalec
Prispevkov: 72
Pridružen: 16 Avg 2006, 08:37

Odgovor Napisal/-a Mitja.A »

Ja, na tako vago lahko prižgan cigaret gor vržeš in gledaš kako odšteva težo..........
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

tehtnica za tehtanje smole

Odgovor Napisal/-a ludwe »

ute74 napisal/-a:Če že rabite natančno tehtnico si lahko umislite nekaj takega:
http://cgi.ebay.com/Analytical-precisio ... 3a56ef3ddf

[-X oo za tak dnar dobiš pa že polno dvorišče končanih avijonov. :D
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
mucy
Freak
Prispevkov: 610
Pridružen: 28 Sep 2007, 17:39
Kraj: Bled

Odgovor Napisal/-a mucy »

Tako mamo na faxu, vaga za nevem kok dnarja, pol se pa sama s sabo ne zna zment kdaj ma dost in zadnje 3 decimalke kr skačejo če so vratca odprta.

Brez veze..

Nevem kaj tak kompliciranje..

Sam imam vago za 9€ iz lidla in je HD. Še zmer je biu epoxi trd.

Da pa se mi umes ne ugasne, jo pa malo tapknem in je "isto dobar" .

:roll:
Rajsar
Začetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: 29 Nov 2010, 12:15

Re: tehtnica za tehtanje smole

Odgovor Napisal/-a Rajsar »

ludwe napisal/-a:
ute74 napisal/-a:Če že rabite natančno tehtnico si lahko umislite nekaj takega:
http://cgi.ebay.com/Analytical-precisio ... 3a56ef3ddf

[-X oo za tak dnar dobiš pa že polno dvorišče končanih avijonov. :D
Poštenega niti enega, ni treba ravno hude mrcine zastaviti, pa se hitro zgodi, da 2000evrov ne bo dost, pa tudi če kaj manjšega zastaviš, more bit tvoje dvorišče hudo majhno, da bi ga pokril z (predvidoma letečimi) modeli, ki jih skupaj spraviš za ta dnar :lol:

Potem gre pa model še čisto lahko v treske, vaga pa po navadi nekaj časa traja. Iz tega zornega kota, nakup take vage, niti ni tako razmetavanje denarja :lol: no ampak zakaj le, če so čisto dobre une za par evrov 8)

Meni se je še vse kar sem zamešal dobro strdilo, čeprav sem dolgo časa mešal z injekcijami, pa se nisem nič oziral na to, da morda masno in volumsko razmerje ni isto, za take ki nimamo kakih prav visokih zahtev, ga moraš zasrati na polno, če se ti kaj ne strdi ali ostane gumijasto.
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti