Model dvo krilnega letala HOPPER

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Odgovori
Uporabniški avatar
Rostfrei
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 30 Avg 2005, 20:00
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Model dvo krilnega letala HOPPER

Odgovor Napisal/-a Rostfrei »

Pozdrav!

Približno 17 let nazaj, ko sem bil še sedmo ali osmošolec, sem glede na načrt iz revije TIM pričel z gradnjo modela dvo krilnega letala HOPPER (načrt niti ni bil pospremljen s člankom za izdelavo ampak je le bil načrt čez cel B5 format). Takrat sem bil še enostavno premlad za takšne stvari in sem letalo dokončal nekako na pol. Čez nekaj let je oče na pol dokončan model po nesreči vrgel proč, skupaj z načrti. Sedaj me je spet prijela želja, da se lotim tega projekta vendar imam sledečo težavo. Ne najdem več te revije TIM (če me spomin ne vara je bil še to star format B5). Pregledal sem vse revije TIM, ki jih še imam vendar načrta nisem nikjer našel. Zasledil sem sliko HOPPER-ja v članku »Vodni letalski modeli (2)« v reviji TIM5 januar 1991 (nov format A4). V članku je tudi zapisano da je bil načrt objavljen v prejšnji številki revije (torej december 1990), ki pa je žal nimam. Zanima me ali ima kdo morda ta načrt še kje? Morda to številko TIM-a? Morda celo v elektronski obliki (dwg, dxf)? Za vašo pomoč bom neznansko hvaležen.

Dodal sem še skenirane slike modela (črno belo, TIM5 januar 1991)
Priponke
mini-Hopper 003.jpg
mini-Hopper 003.jpg (70.14 KiB) Pogledano 5266 krat
mini-Hopper 002.jpg
mini-Hopper 002.jpg (71.61 KiB) Pogledano 5266 krat
mini-Hopper 001.jpg
mini-Hopper 001.jpg (78.25 KiB) Pogledano 5266 krat
Rostfrei
Slowfly
Profesor
Prispevkov: 1015
Pridružen: 11 Jun 2003, 19:04
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Slowfly »

" Nerjaveči" , kam ti ga pošljem ????


lp
bwild
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 15 Mar 2004, 15:43
Kraj: Ljubljana

HOPPER

Odgovor Napisal/-a bwild »

Moj HOPPER letnik 1980 med včerašnjim letom. Nepoškodovan, leti redno.

Pozdrav

Borut
Priponke
b4.jpg
b4.jpg (82.7 KiB) Pogledano 5057 krat
Borut
bwild
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 15 Mar 2004, 15:43
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a bwild »

Nizki prelet.
Priponke
b9.jpg
b9.jpg (86.16 KiB) Pogledano 5038 krat
Borut
bwild
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 15 Mar 2004, 15:43
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a bwild »

Malo višje.
Priponke
b5.jpg
b5.jpg (48.65 KiB) Pogledano 5028 krat
Borut
Uporabniški avatar
Rostfrei
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 30 Avg 2005, 20:00
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rostfrei »

Zdravo Borut!

Prosim povej mi ali je ta model primeren za začetnike? Ali je možno, da bi gor dodal še kaj slik modela od blizu, kjer bi se videle podrobnosti izdelave posameznih delov? Imaš morda originalen načrt in bi ga bilo mogoče dobiti (skopirati)?

Letalo mi je bilo všeč na prvi pogled. Po nekaj googlanja sem ugotovil, da je letalo skounstruiral zelo priznan in uveljavljen modelar/konstruktor veliko modelov Fred Reese (več o njem lahko preberete v priponki).

Načrt je izšel 1980 leta v reviji RCM http://www.rcmmagazine.com/e/env/0001O3 ... ans:PL-787
Priponke
Reese.pdf
(765.84 KiB) Prenešeno 321 krat
Rostfrei
bwild
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 15 Mar 2004, 15:43
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a bwild »

Pozdravljen,

model ne bi priporočal leteti nekomu, ki nima izkušenj. To velja posebej pri vzletanju. Pri vzletu je treba namreč dodati nekaj višine, ga usmerjati s smerjo, višino popustiti in vzleteti.

Res je, celoten prispevek, načrt in opis gradnje je bil objavljen v RCM leta 1980 in takrat je bil tudi narejen. Imam fotokopijo celotnega prispevka vendar so vse mere colske. Takrat sem jih preračunal v decimalne mere ga zrisal in naredil. Letel je z motorjem Super Tigre 4ccm. Ima tudi ailerone, čeprav tega v mojem načrtu ni. Krila so pokrita s folijo in ta je brez težav na njih še danes. Naredil sem tudi plovce, vendar z njimi nisem poskušal leteti. Trup je prebarvan z dvokomponentnim lakom za parket Bukolit z dodanim rdečim pigmentom. Letos sem model predelal v elektro. Leti mogoče še bolje. Ker modelu rečemo relikvija, mi je letenje z njim dogodek. Z njim naredim looping in rolo, za več pa ga je pri teh letih škoda.

Slike bom objavil, lahko pa si ga ogledaš v živo.

Pozdrav

Borut
Borut
Uporabniški avatar
Rostfrei
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 30 Avg 2005, 20:00
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rostfrei »

Zdravo,

Čakam na fotografije vendar še jih ni gor :-) Bi bilo možno dobiti kopijo kopije načrta? Kako to, da si ga predelal v električno izvedenko? Kakšen el. motor si dal noter in koliko letalnega časa imaš s tako konfiguracijo?

V živo pa si bi ga prav rad ogledal. Sem sicer s Ptuja vendar bi si že kdaj vzel čas :-)
Rostfrei
Uporabniški avatar
Rostfrei
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 30 Avg 2005, 20:00
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rostfrei »

Zdravo!

Žal pomoči nisem dobil glede na mojo prošnjo, kjub obljubi. Sam sem se končno dokopal do načrta modela in ga poskeniral z visoko ločljivostjo. Prilagam načrt, če bi še koga prijela želja po izdelavi tega modela. Scan je najboljši kot je lahko uspel s fotokopije.

Lp,
Priponke
HopperBMP.pdf
Načrt v BMP rasterskem formatu. Zamenjaj končnico .pdf z .rar in razširi s programom WinRAR
(594.98 KiB) Prenešeno 224 krat
Rostfrei
Slowfly
Profesor
Prispevkov: 1015
Pridružen: 11 Jun 2003, 19:04
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Slowfly »

Rostfrei, nisem pozabil nate. Najprej sem nekaj časa rabil, da sem našel TIM , vkaterem je načrt, sedaj pa me je...e službeni računalnik (doma namreč nimam skenerja) , noče in noče poslati slike po mailu (slike je za 1,9 Mb pekača pa na službenem nimam)- (sirotinjo i bogu si teška :( ) bom poskusil jutri še enkrat.

lp
Slowfly
Profesor
Prispevkov: 1015
Pridružen: 11 Jun 2003, 19:04
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Slowfly »

Pa zgleda, da je le prišlo. Pravkar ti pošiljam na mail.


lp
Uporabniški avatar
Rostfrei
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 30 Avg 2005, 20:00
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rostfrei »

Še enkrat,

BMP rastersko sliko sem vektoriziral in pretvoril v PDF. To naredi odličen odprtokodni program Potrace http://potrace.sourceforge.net/. Pretvoril sem ga tudi v obliko DXF in ga bom dodal v naslenjem sporočilu. Vektorski format sicer ni primeren za obdelavo, je pa odličen za plotanje načrta v poljubnem merilu.

Lp,
Priponke
HopperPDF.pdf
Vektorski format PDF. Zamenjaj končnico .pdf z .rar in razširi s programom WinRAR.
(1.15 MiB) Prenešeno 164 krat
Zadnjič spremenil Rostfrei, dne 07 Sep 2005, 21:05, skupaj popravljeno 2 krat.
Rostfrei
Uporabniški avatar
Rostfrei
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 30 Avg 2005, 20:00
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rostfrei »

Slowfly,

dobil sem scan Hopperja po mailu. Hvala za tvoj trud.

Lp,
Rostfrei
Uporabniški avatar
Rostfrei
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 30 Avg 2005, 20:00
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rostfrei »

Še v formatu DXF. Pred razširjanjem s programom WinRAR je potrebno oba dela vzeti dol in preimenovati v HopperDXF.part01.rar in HopperDXF.part02.rar

Lp,
Priponke
HopperDXF.part02.pdf
Vektorski format DXF. Zamenjaj končnico .pdf z .rar in razširi s programom WinRAR.
(862.17 KiB) Prenešeno 160 krat
HopperDXF.part01.pdf
Vektorski format DXF. Zamenjaj končnico .pdf z .rar in razširi s programom WinRAR.
(1.14 MiB) Prenešeno 208 krat
Zadnjič spremenil Rostfrei, dne 07 Sep 2005, 22:05, skupaj popravljeno 1 krat.
Rostfrei
Andrej Petrovčič
Tekmovalec
Prispevkov: 413
Pridružen: 15 Nov 2004, 15:45
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Andrej Petrovčič »

Rostfrei napisal/-a:Še enkrat,

BMP rastersko sliko sem vektoriziral in pretvoril v PDF. To naredi odličen odprtokodni program Potrace http://potrace.sourceforge.net/. Pretvoril sem ga tudi v obliki DXF in ga bom dodal v naslenjih sporočilih. Vektorski format sicer ni primeren za obdelavo, je pa odličen za plotanje načrta v poljubnem merilu.

Lp,
Odlična zadeva... če bi le prej vedel :-)

Če ga shraniš v Acad-u v DWG, vse skupaj narediš "explode" (večkrat) in lahko obdelaš risbo po želji.
Uporabniški avatar
Rostfrei
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 30 Avg 2005, 20:00
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rostfrei »

Andrej Petrovčič napisal/-a: Odlična zadeva... če bi le prej vedel :-)

Če ga shraniš v Acad-u v DWG, vse skupaj narediš "explode" (večkrat) in lahko obdelaš risbo po želji.
To je res ampak če si opazil so krivulje sestavljene iz več manjhnih zaključenih krivulj. Obdelava takšnega načrta je prava nočna mora.

Lp,
Rostfrei
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti