Popravilo odbijača po modelarsko?

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Odgovori
Uporabniški avatar
mato
Freak
Prispevkov: 971
Pridružen: 22 Dec 2004, 15:56
Kraj: Slovenj Gradec

Popravilo odbijača po modelarsko?

Odgovor Napisal/-a mato »

Kot sem že nekje na forumu omenil, je žena malo predelala avto.
Ker je bil mraz, je odbijač, ki je plastičen, zacvetel, kot roža.
Razmišljam, da bi odbijač sam popravil z epoxijem in stekleno tkanino. Vsega imam dovolj na zalogi.
Odbijač bi snel in na zadnji strani pobrusil plastiko, da bi bila hrapava, nato pa nalepil tkanino. Odbijač je precej počen, vendar ne manjka noben kos.
Ali bi se to obneslo?
Lp Matej
Uporabniški avatar
andrej007
Profesor
Prispevkov: 1331
Pridružen: 06 Okt 2006, 12:43
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a andrej007 »

Bi se dalo (sem lepil stranska ogledala na tak način in še kar drži), bi pa znal nastati problem, če je mastna plastika :-?
Modelarstvo je droga ,ki škoduje predvsem finančnemu stanju odvisnika :lol: :roll: :lol:


lp Andrej
Uporabniški avatar
mico
Tekmovalec
Prispevkov: 275
Pridružen: 12 Mar 2007, 16:07
Kraj: Dravograd

Odgovor Napisal/-a mico »

Jaz sem pred leti na enak način popravil odbijač. Je pa bil že sam odbijač, če se prav spomnim, kompozit... najverjetneje poliester.
Če je pa kaka mastna plastika, bo pa problem, kot je že omenil Andrej. Ampak glede na to, da je razcvetel, verjetno ni iz mastne plastike.
Lp, Mitja
Uporabniški avatar
Natko
Razpravljalec
Prispevkov: 111
Pridružen: 08 Jul 2007, 14:50
Kraj: Bela krajna

Odgovor Napisal/-a Natko »

Če je odbijač iz ABS-a se ga da lepo variti. Tkanina bi znala sčasoma odpustiti.
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1068
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Jaz sem pred časom podobno popravil odbijač.

Najprej sem ga lepo naravnal in zavaril, kar s spajkalnikom.
Nato sem pobrusil s 60 papirjem in zapacal s smolo in tkanino.
Še danes drži.

Lp
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Težko bi ocenil ali se tovrstna popravila običajno odpravlja ta takšen način, laično pa bi si upal trditi, da je poseg opravljen zelo kakovostno.

Posnetek (od 3.00 naprej)

LP
Alex
Uporabniški avatar
fenix
Freak
Prispevkov: 574
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:07
Kraj: Brestanica

Odgovor Napisal/-a fenix »

Pod prvim kolesom sem imel "kajlo" in ko sem šel rikverc, sem seveda na kajlo pozabil in mi je zlomila (precej grdo) odbijač. Popravil sem s smolo in tkanino (seveda prej prebrusil) in ob naslednjem trku v popravljeno mesto je plastika počila drugje. Se pravi, da drži 200% (na BMWju, ki ima še posebej smotano plastiko, na katero noče najbolje prijet nobena stvar).

lp
Uporabniški avatar
Živnorc
Dr. Modelar
Prispevkov: 3093
Pridružen: 22 Nov 2004, 09:54
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

V grobem poznamo dve plastiki:
-Duroplasti: te plastike ne moreš variti, ampak jo lahko lepiš. Ta plastika je "pusta" in če jo greješ, se začne smoditi.
-Termoplasti: to plastiko ne moreš lepiti, ampak se jo vari. Ta plastika se začne med segrevanjem topiti.

..boh ne dej popravljati ABS plastike s tkanino! Ne rečem, da ne drži. Drži, ampak ne teko kot če plastiko zavariš.
Tako sem hotel najprej narediti tudi sam, pa sem se malo pozanimal na okoli.
V Bauhausu ali pa Obiju sem videl paličice za varjenje plastike. Poglej, kaj piše na odbijaču iz katere plastike je narejen, nato kupi paličice za ta material. Še bolje je, če bi kje dobil enak star odbijač in odrezal kak kos plastike za dodajni material.
Nato s spajkalnikom ( narediš si ploščato konico in malo ukrivljeno) najprej "sheftaš" skupaj na vsake 3 cm, da vse lepo skupaj stoji, nato pa začneš z varjenjem. S spajkalnikom lepo pretapljaš plastiko z ene in druge strani razpoke in dodajaš granule plastike (ali pa natapljaš paličico dodajne plastike) in vse lepo mešaš med sabo. Pazi samo, da v talini ne puščaš lukenj za sabo, ampak vse lepo za sabo potlačiš in sproti gladiš in ne delaj obrobnih zajed v materialu. Pretopiti moraš vedno čez skoraj celo globino materiala!. Nato ponoviš postopek še z druge strani. Pretapljaš material čimglobje ( tudi v tistega, ko si varil iz zadnje strani) in dodajaš plastiko. Višek plastike se lepo odstrani s Proxonom in rezkarjem za kovino. Nato pa vse skupaj nahrapaš z grobim šmirglom in pokitaš z 2k poliester kitom, potem pa še klasičen ličarski postopek s špric kitom.
Fino bo bilo, da po hrapanju namažeš še s plastik primerjem za boljši oprijem kita.
Na ta način popravljen odbijač bo mnogo bolj trden , kot če bi ga popravljal s tkanino in epoxijem...
Pridemo tudi na dom...

Lep dan še naprej!
Živnorc.
JanezP
Tekmovalec
Prispevkov: 208
Pridružen: 03 Dec 2007, 19:30

Odgovor Napisal/-a JanezP »

Gospodje,

če je ABS je najboljša metoda mrežica in posebno lepilo. Lahko pa tudi kovinska mrežica, ki jo vtopiš v plastiko z zadnje strani.
Profesionalci uporabljajo prvo metodo, posebno plastično mrežico ki jo utrdijo s posebnim dvokomponentnim lepilom. To naredijo na zadnji strani poko pa samo zalepijo.
Mislim, de bi to lahko kupi v vsaki malo bolje založeni trgovini z barvami.

lp,Janez
Uporabniški avatar
mato
Freak
Prispevkov: 971
Pridružen: 22 Dec 2004, 15:56
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a mato »

Hvala za vse nasvete. Sem danes skušal sneti odbijač, pa je tako čudno vse skupaj dano, da bi moral pol avta podreti, da bi ga dobil dol. Zato sem začasno zalepil s sekundnim lepilom, da ne štrli in se kdo ne poreže. Kasneje pa se bo zamenjal celoten odbijač oz. se bo avto prodal.
Lp Matej
Uporabniški avatar
ok11
Freak
Prispevkov: 888
Pridružen: 25 Feb 2008, 20:53
Kraj: Sevnica

Odgovor Napisal/-a ok11 »

Probaj od zadaj utopit kovinsko mrežico z močnim spajkalnikom, je najbolj ziher , da ne odstopi, ali zopet ne poči!
Lep dan Franc
marolt55
Tekmovalec
Prispevkov: 389
Pridružen: 29 Avg 2010, 14:49
Kraj: Preserje pri Radomljah

Odgovor Napisal/-a marolt55 »

ja sekundn bo pa res držu!! #-o #-o
Uporabniški avatar
mato
Freak
Prispevkov: 971
Pridružen: 22 Dec 2004, 15:56
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a mato »

marolt55 napisal/-a:ja sekundn bo pa res držu!! #-o #-o
Drži točno toliko, kot pričakujem da bo.
Lp Matej
Uporabniški avatar
Živnorc
Dr. Modelar
Prispevkov: 3093
Pridružen: 22 Nov 2004, 09:54
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

JanezP napisal/-a:Gospodje,

če je ABS je najboljša metoda mrežica in posebno lepilo. Lahko pa tudi kovinska mrežica, ki jo vtopiš v plastiko z zadnje strani.
Profesionalci uporabljajo prvo metodo, posebno plastično mrežico ki jo utrdijo s posebnim dvokomponentnim lepilom. To naredijo na zadnji strani poko pa samo zalepijo.
lp,Janez
...to pa zato, če bi varili, niti za kruh ne bi zaslužili, ker je to preveč picajzlast in dolgotrajen postopek....
Pridemo tudi na dom...

Lep dan še naprej!
Živnorc.
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti