Supra F3J

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Supra F3J

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

Odprl sem novo temo, zaradi vseh tistih začetnikov, ki bi se radi lotili izdelovati tak model doma. Tudi sam sem začetnik takih modelov, zato bo tema potekala počasneje in tudi preciznosti nebo manjkalo. Čim več slik bom objavil da bo tema zanimivejša.

Torej gre se za SUPRO 3.4m razpona, odličen F3J model.

Krila bodo narejene iz stirodurja, čez bodo karbonska in steklena vlakna(D-BOX karbon 120g) Nosilna letev smreka (žile pokonci) čez nekaj vlaken. Višina D-BOX bo iz kalupa(Karbon 120g)potem pa rebrca do konca višine in smeri, ker smir bo iz istega patenta narejena. Trup bo kupljen. Sredice krila pa bodo kmalu doma, da bomo lahko pričeli delati. Bomo videli sproti kako bo. Med gradnjo in pred gradno zaželjeni kakšni komentarji in predlogi. :)


Lp Alex
Priponke
supra.jpg
supra.jpg (151.35 KiB) Pogledano 5565 krat
Uporabniški avatar
muha
Freak
Prispevkov: 700
Pridružen: 05 Feb 2006, 18:59
Kraj: nekje vmes

Odgovor Napisal/-a muha »

Planka za krila se raje loti z 80g karbon, čez pa 25 ali 50g steklenka. V nasprotnem primeru boš imel porazen finiš površine (če ne takoj, se pojavijo lunkerji čez čas), ter boš pridobil precej teže pri finišu površine :wink:
Life is short.
Fly hard!!!
Uporabniški avatar
muha
Freak
Prispevkov: 700
Pridružen: 05 Feb 2006, 18:59
Kraj: nekje vmes

Odgovor Napisal/-a muha »

Toplo priporočam ogled celotne teme pred gradnjo, veliko trikov, nasvetov, rešitev, tehnologija,.....

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=437733
Life is short.
Fly hard!!!
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

muha napisal/-a:Toplo priporočam ogled celotne teme pred gradnjo, veliko trikov, nasvetov, rešitev, tehnologija,.....

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=437733
To sem že nekaj cajta nazaj pregledal. Hvala vseno.Kar se pa tiče 120g karbona je identični 90g vendar ta ima manj vlaken. Mislim da bo 120g kar uredu.

Lp Alex
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

Prvo sem na roke narisal smir, potem se lotim še v 3D da naredim kalup za D-BOX sicer pa bodo še majhne malenkosti glede smeri.

Slika
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

Včiraj sem dobil izrezane sredi. Me pa nekaj zanima, kako bi čimlepše zrezal lukne za nosilce po krilah. Če ima kdo kakšno slikco ali predlog?

Lp Alex
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Meni gre najbolje z olfa nožem in dolgim ravnilo.

Še nekaj okrog karbona. V kolikor je tvoja tkanina resnično tkana iz iste niti kot 90 g karbon boš ob natančnem delu dobil lažje krilo kot z 90 g karbonom. V kolikor je tkana iz iste niti kot 163 g tkanina daj raje roke proč, saj se bo nit razpacala in boš porabil veliko smole. Posledično bo laminat težji kot pri 163 g tkanini. Šment pri karbonu je v tem, da ga moraš konkretno namočit in pustit, da se niti napijejo in ne le malce prevaljat kot pri steklu. Več je prostora med prameni, več bo tkanina požrla smole. Pretirano pivnat ne moreš, ker boš dobil mrežo, ki bo grda in se bo hitro delaminirala.

Jaz bi za tak model raje uporabil 105 g aero gosto tkano steklo in 50 g steklo z nekaj malega karbonskih nitk potegnjenih iz tkanine.
Če že mora biti karbon naj bo 100 g biaxialni. Tkan je zelo gosto in pije manj od vsake tkanine, pa še nosi kot bivol. Čez vsekakor površina iz 50 g stekla kot je že Muha omenjal.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

Nene ta karbon je res pleten kot 90g. Bomo videli kaj bo ratalo. Zdaj sem eno poskusno uško spodnjo stran z vlaknami prekril prvo sem dal čez celo 50g steklenko, potem D-box 90g karbon in od D-boxa nazaj pa 70g steklenko bomo videli kako bo in čene bodo pa spremembe.
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

Evo polovica uške je uspela teža 24g, brez vlakn je 12g zanima me pa samo to če se vam zdi težka, težka bo okoli 34g. Edino kar moram pazit pri drugi je to koliko napisi steklena vlakna ker na enih delih se ni prav prepojila.Drugo je supre pa gladko. Komentarji?

Slika
Slika
Slika
Slika

Lp ALex
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

ALEX_R napisal/-a:Komentarji?
Mislim, da je poleg trdnosti in male mase, prednost plastičnih kril tudi v izredni natančnosti profila krila, ki ga lahko s to tehnologijo dosežemo, kar pomeni potem tudi boljše aerodinamične lastnosti tako narejenega krila.

Pri tvoji zadnji sliki, pa me moti površina krila, ki ima nešteto hribčkov in dolin.

Sam imam eno SAL krilo, ki je bilo skorajda "škart roba", ampak je površina izredno gladka in ravna. Sicer je tkanje tkanine je moč opaziti, pa še to je zelo zanemarljivo majhno.

Zakaj pride do takih hribčkov in dolinic?
Je folija, ki je bila v stiku s krilom bila premehka, pa jo je vakuum povlekel v površino bolj ali manj...?
Priponke
Polecat SideWinder Wing.jpg
Polecat SideWinder Wing.jpg (177.55 KiB) Pogledano 4746 krat
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

To nevem kaj bi vplivalo ampak ko pogledaš sam ni videti teh hribvčko ampak je ravno...morda je nastalo zaradi opcije ki mi zooma najbližje točke. Drugače je pa krilo brez kakšnih hribov. In ta kos uške je poskusni da vidim trdnost brez nosilca, če bo prešvoh bom dal nosilno letev.
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Tu se govori o "hribih" velikostnega razreda desetinke milimetra in teh je na sliki polno. Od daleč izgleda lepo, od blizu pa ne. Probem je v tem, da se pri današnjih profilih ala supra te desetinke milimetra že poznajo ...
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

Bodo pa naslednje bolše ta je itak provizorišna.
Uporabniški avatar
sevo
Freak
Prispevkov: 582
Pridružen: 08 Apr 2007, 20:40
Kraj: Letuš

Odgovor Napisal/-a sevo »

Uporabi tršo folijo! Potem ne boš imel hribčkov. Sam sem naredil že kar nekaj višincev in smercev na tak način in vsak je bil boljši. Le pogumno naprej in glavo pokonci :wink:
Priponke
Zadnji višinc brez kakršne koli grbinice...
Zadnji višinc brez kakršne koli grbinice...
12.JPG (83.59 KiB) Pogledano 3880 krat
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Kuhinjsko ali kako drugo folijo uporabi za vakuum vrečo, laminat pa raje nanesi na kaj tršega. Recimo vakuumsko folijo debelo 0,35 ali 0,5 mm, ki pa jo je dobro namazat z ločilcem.

Smole bo dovolj, ko bo steklena tkanina prosojna, a na njej ne bo svetlikajočih se površin, ali celo jezerc.
Karbon je malo bolj zapleten in ga je dobro najprej konkretno napojit, pustit kakih 10 minut, nato pa dat čez 3-5 slojev kuhinjskih papirnih brisač in zvakuumirat za kakih 10-15 minut. Nato vzameš narazen in z nosilno folijo vred položiš na sredico, ter zvakumiraš. Stekla ne pivnaj z brisačami.

Da se tanko napojen laminat bolje prime sredice jo je dobro malce prevaljat z skoraj suhim penastim valjčkom, da pustiš na stirodurju le sledi epoxija. Seveda je treba najprej pobrat vse "lase" z sredice.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

Hvala!

Zanima me še to, če je res potrebno dati kevlar za "pante" pri eleronih ali dam kar karbon ali steklo??Samo za informacijo tega nisem vakumiral ampak prešal.

Lp Alex
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Za pante lahko daš kevlar, abrajz ali karbon, če obvladaš.
Brez vakumiranja boš težko uspel izdelat lepo, trdno in natančno krilo z oplato iz laminata.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

Bom proval z karbonom...
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

Včeraj sem končal zadnji del uške in moram reči da danes zjutraj ko se je prav posušilo je postalo zelo zelo močno sploh pa torzijsko. Tako da v mahno uško nebom stavil stojine. Sem pa ugotovil zakaj so bili hribčki. Na vrhnji strani sem dal manj spoksija in se pozna, prej epoxi ni imel kam iti. Kmalu pa še kaj več slik.

Lp Alex
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

Živjo!

Včeraj sem zlaminiral spodnjo stran, uporabil sem najnol ki je debel in zelo sijajen...Hribčkov ni več, ampak še vedno se mi je pojavilo to da je na nekatirih delih steklena polja nesprijeta.Se bi dalo kaj naredit?Zvečir naložim slike ker trenutno nimam fotoaparata. Do zdaj ima krilo 120g.
Lp Alex
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

Pa da nebom samo govoril.

Ja, se sveti brez hribčkovˇ
Slika
Slika
Mehurčki katiri mi niso ušeč...:Spri naslednji bo boljše.
Slika
Slika

Komentarji?

Lp Alex
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

ALEX_R napisal/-a:...
Komentarji?

Lp Alex
Mač beter!
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

Ultralajt napisal/-a:
ALEX_R napisal/-a:...
Komentarji?

Lp Alex
Mač beter!
I agree :) Naslednje bodo še bolše. :)
Uporabniški avatar
muha
Freak
Prispevkov: 700
Pridružen: 05 Feb 2006, 18:59
Kraj: nekje vmes

Odgovor Napisal/-a muha »

ALEX_R napisal/-a:Pa da nebom samo govoril.



Komentarji?

Lp Alex
Ja tisteli mehurčki so presneto zahrbtna reč, saj se na mestu mehurčkov tkanina ne spaja z sredico... Lahko se lotiš sanacije z enekcijo ter toplim epoxi lepilom (je bolj tekoč). Drugače sem pa imel tudi jaz na enih krilih isto težavo ki se mi še ni nikoli ponovila, tako da dobre preventive ne poznam :oops:
Life is short.
Fly hard!!!
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

muha napisal/-a:
ALEX_R napisal/-a:Pa da nebom samo govoril.



Komentarji?

Lp Alex
Ja tisteli mehurčki so presneto zahrbtna reč, saj se na mestu mehurčkov tkanina ne spaja z sredico... Lahko se lotiš sanacije z enekcijo ter toplim epoxi lepilom (je bolj tekoč). Drugače sem pa imel tudi jaz na enih krilih isto težavo ki se mi še ni nikoli ponovila, tako da dobre preventive ne poznam :oops:
Se bom malo poigral...vsajn na hujših mestih.
Hvala in LP
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti