Risbe, skice,...ideje,....osnovni načrti,....

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Ultralajt napisal/-a:Jaz bi se lotil trupa tako, (ker ima veliko krivin) da bi ga razdelil na levo in desno polovico, da bi se lahko enostavno gradila vsaka polovička na ravni montažni deski. Potem bi ju pa zlepil skupaj in dokončal detajle.
Mitja, you read my mind...
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Minimalno sem narisal trup vitkejši, pa je že čisto prava raketa ratal 8)

Upam, da bo to letelo vsaj tako dobro, kot izgleda.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Krist napisal/-a:Mitja, you read my mind...
So, we both read common sense!
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

Lepo to nastaja.....

Edino kar sem opazil razliko med mojim in tvojim prijektom je kot kril.
Namreč jaz sem narisal repne površine tako, da slediji liniji repa tako, da se v zraku zadnji del nekoliko dvigne, tudi med vrletom bi se letalo obnašalo podobno kot pri klasičnem triciklu z repnim kolesom. Posledično temu sem nareisal krilo pot takim kotom kot ga narekujejo repne poveršine (vsaj približno) ter kot motorja.
Ti si šel pa verjetno obratno, najprej si narisal krilo in nato na podlagi kota krila narisal še smer-višino ki se pa lomita z potekom trupa.

Kaj kot motorja, vsaj tisti nazvdol bi ga že zdaj vrisal tako, da bi bilo prednje rebro pod kotom ali se to naredi pri montaži le-tega?
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Ja, je razlika pr skici in načrtu. Moraš upoštevat, da je sedaj rep še malce manjši in da si v skici poudaril kote. Prav tako sem znižal kabino, drugače bo ogromna. Se pa trudim kar se da držat slike.
Koti so naslednji:
Rep 0°
Krilo +1,5°
Motor -2,5°

Načeloma bi to ta konfiguracija morala letet. Mogoče se bo komu zdel kot motorja velik, ampak za ta profil bo ravno pravi, mogoče še malce premajhen, glede na to, da se bo vrtela 14" elisa.
Je pa fino pri temu modelu to, da je prostora ogromno, posledično tudi upora, ampak z nameščanjem opreme ne bo težav.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Tole je že kar staro, žal nima več originalne skice, bi pa moral obstajat dwg tega modela. Sem pa izdelal 3 modele, od tega sta bila dva z razponom kril 600mm in prostoleteča, tretji pa je bil z razponom kril 900mm in je bil RC.
Ideja za to obliko je nastala leta 1996.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Slučajno naletel na tole stran:
http://jarelaircraftdesign.com/sketch-pad

Drugače pa se model riše, sicer bolj na polahko, ker imam še druge obveznosti, ampak napreduje.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Tudi tale stric je imel zanimive ideje:

http://www.twitt.org/BLUMENTHAL.htm
mare_
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 22 Sep 2006, 09:06
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a mare_ »

No še jest pokažem moje ustvarjanje, sicer sposoje skica od lucky-ja, upam da ne zameri :roll: , oblubim pa da ne bo ostalo samo pri načrtih.. :D

Razpetina 1600mm, dolžina 800mm, aleroni, smer, višina...
Motor ki ga imam doma in ga mislim uporabit je EMAX CF2822, v kombinaciji z zložljivim propelerjem 9x5, vlek kombinacije približno 600g. baterije 1300mAh 3S. Zanima pa me če bo to za model te razpetine dovolj, oz. če je treba model malce pomanjšati.

Še nekaj slik:

Slika
Slika
Slika


lp mare
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Mare, jaz bi najmanj za eno ali dve polji med rebri zmanjšal razpetino krila.
green_ripper
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 12 Apr 2010, 18:14

Odgovor Napisal/-a green_ripper »

joj kako je ta tema napeta =D>
Komaj čakam da bo Geebri končan :D :D
Like song...-.- fly,fly,fly,fly.......And CraSh!!!!!
green_ripper
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 12 Apr 2010, 18:14

Odgovor Napisal/-a green_ripper »

Evo še moja idejica

tale avion naj bi bil piper samo da bi nad krili imel helikopterski rotor in pa odspredaj še motor ..... pa še kolesa obrnjena


Slika


Tukaj je pa ...DoubleJet (tako sem ga poimenval...)
Zamislil sem si kaj ko bi tae jet bil dvokrilc ??? zanimivo...
Slika
Like song...-.- fly,fly,fly,fly.......And CraSh!!!!!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Nekoč sem objavil nekje na forumu idejo za začetniško letalo s potisnim propelerjem, dobro skritim za trupom. Model je bolj ali manj nenavadno divje oblike...

Evo še enkrat, del tiste risbe:
Priponke
Crazy Shark
Crazy Shark
Crazy SHARK.jpg (54.41 KiB) Pogledano 20438 krat
Uporabniški avatar
Vid
Začetnik
Prispevkov: 14
Pridružen: 02 Jun 2007, 10:33

Odgovor Napisal/-a Vid »

jaz pa sem se dolgočasil med poukom in nastalo je tole.
Priponke
neimenovana.JPG
neimenovana.JPG (32.84 KiB) Pogledano 20262 krat
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

Živijo Mare,
Po dolgem času spet aktiven.....zdaj bodo šli projekti počasi naprej.

ja, ni problema glede uporabe rizb vse kar jaz objavim se da mirne duše uporabit.....oz, sej zato je to namenjeno da če že pri meni ostane letalo samo na papirju da se najde nekdo ki naredi korak naprej. pol včasih še mene zagrabi in naredim tudi jaz korak naprej in tako se letalo počasi premika med ptice.

Upam, da bom lahko v kratkem spet kej objavil.

l.p. Luka.
mare_
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 22 Sep 2006, 09:06
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a mare_ »

Ker obljuba dela dolg, počasi tudi pri meni nastaja. Za enkrat je nastal sicer 1x manjši bratec, krila pa sposojena kar od kolibri termika. Letalo dobiva svojo podobo in mi je zelo prirasel k srcu, tako da takoj ko ta poleti, se lotim večjega... :D


Za enkrat pa nekaj slik:

Slika

Slika

lp mare
Bastian
Razpravljalec
Prispevkov: 114
Pridružen: 31 Dec 2009, 11:15
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Bastian »

všečne linije :)
mare_
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 22 Sep 2006, 09:06
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a mare_ »

No da se mal pohvalim. Končni izdelek za katerega je ideja padla v tej temi. Dobil je ime Plavček mini. Manjka samo še kabina. Končna masa 180g, krmiljen po višini in smeri. Motor turnigy 1811-2000, z zložljivim propelerjem 6x3, regulator 10A, baterija 2S 500mAh. Krila so izposojena od kolibrija ( termik).
Nestrpno čakam na brezvetrje in s tem prvi polet:

Slika

Slika

lp mare
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

Živijo

Jeb...iš, ma kaj tako lep pride v živo? sej razmišljam, da bi si naredil kuferček, kjer bi lahko noter zložil kolibrija z termik krilom ter "parkija" z sposonenim kolibrijeim krilom, pač nekaj za ineti vedno pri roki ko se gre na kakšen izlet ter da ni podvrženo poškodbam med prevažanjem, zato pač kuferček.

saj nikoli ne veš kaj te čaka, lahko se znajdeš pred čudovitim pobičjem ali pa na prekrasnem travniku.....in vedno boš ob sebi oz. v avtu imel rešitev za srbenje prstkov.

mislim, da bo ta parki kar ta plavček, sem bom tidi jaz lotil kradnje nečesa takega, zdaj ko ga v živo gledam, morem tudi sam imeti enega :):):)

pa čeprav mu je angleška mula kar podobna:

viewtopic.php?t=42026

pa obvezno javi kako leti :):)

l.p. Luka.
mare_
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 22 Sep 2006, 09:06
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a mare_ »

No še eno ali dve besedi o letenju. Kaj naj rečem drugega kot to, da mi je model zlezel pod kožo. :D. Z eno baterijo je polet dolg dobrih 14 minut, za normalno letenje je dovolj tretjina gasa. Sprva sem mislil narediti krila z eleroni vendar se je izkazalo da mu samo smer čisto ugaja, saj je ta dobro ubogljiva. Plavček dobro jadra, kombinacija z zložljivim propom je zmaga, sam ga vozim kot elektro jadralca, in ni lepšega ko z ugasnjenim motorjem švigne mimo glave :P ,
Toliko na kratko, to je moj prvi model delno lastne konstrukcije in definitivno ne zadnji. :roll:
lp mare
Uporabniški avatar
funjet
Tekmovalec
Prispevkov: 397
Pridružen: 31 Avg 2008, 11:29
Kraj: ptuj

Odgovor Napisal/-a funjet »

lep pozdrav malo sem se spravil k sebi in si narisal načrt za DLG letečo krilo. mere sem vzel po originalnemu samo da ni DLG ampak navadno krilo. prilagam link od načrta, zanima pa me ko si boste ogledali načrt če sem ga kje pobiksal. profil krila je od zagija, razpetina krila je 1,5m trup pa je dolg 730mm. krilo bi imelo ailerone in po možnosti bi se dalo predelat na el.motor.
tako zdaj pa prosim za vaše komentarje glede načrta.

- http://www.shrani.si/f/1b/122/3hZ8WP4t/img025.jpg
LP Tadej
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

zagijev profil pri SAL letečem krilu ne bo delal !
Uporabniški avatar
funjet
Tekmovalec
Prispevkov: 397
Pridružen: 31 Avg 2008, 11:29
Kraj: ptuj

Odgovor Napisal/-a funjet »

keri profil pa bi deloval?
LP Tadej
Uporabniški avatar
Modlar
Tekmovalec
Prispevkov: 330
Pridružen: 02 Jun 2005, 19:50
Kraj: Koroška

Odgovor Napisal/-a Modlar »

Kdor visoko leta - daleč vidi.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ko sem pregledoval neke slike iz leta 2005, naletim na tole skico, ki sem jo zrisal takrat ob eni kavi... Sem že čisto pozabil na to skico. Meni se zdi huda! pa vam? :)

To je v bistvu "skoraj" leteče krilo.... kar pomeni, da ima "rep" le za trim in preventivo proti tumblingu. (Genesis od Marske je nekaj sličnega, pa SG-1 tudi...)
Priponke
SemiFlyingWing.jpg
SemiFlyingWing.jpg (292.87 KiB) Pogledano 19555 krat
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti