Rogožarski IK-3

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Odgovori

Vam je všeč IK-3

Da..
64
44%
Ĺ e kar!
41
28%
Ne te kiste
39
27%
 
Skupaj glasov: 144

Uporabniški avatar
klementercon
Profesor
Prispevkov: 1397
Pridružen: 08 Nov 2008, 12:14
Kraj: Sezana Milano
Kontakt:

ik-3

Odgovor Napisal/-a klementercon »

Pa sem dokoncau se kabinco :-?
Priponke
r 017 [1600x1200].jpg
r 017 [1600x1200].jpg (53.2 KiB) Pogledano 4726 krat
r 018 [1600x1200].jpg
r 018 [1600x1200].jpg (41.49 KiB) Pogledano 4726 krat
r 006 [1600x1200].jpg
r 006 [1600x1200].jpg (29.39 KiB) Pogledano 4726 krat
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: ik-3

Odgovor Napisal/-a Krist »

hansmetal napisal/-a:Pa sem dokoncau se kabinco :-?
Tistole cevko iz kril raje odstrani, ker zna bit nevarna zadeva. Sem na lastne oči videl kako je zadela maketa P-47 žensko v noge, jo je dobro zbilo, je pa imela srečo, da jo niso zadele tiste strojnice na krilu, drugače bi se vse skupaj lahko končalo veliko huje.

Estetika ti ravno ni na vrhuncu, tako da te prosim, da čim prej končaš model....
Brez zamere, ampak resnici na ljubo, začel si malce slabše, tako da se raje sedaj toliko bolj potrudi in naredi zadeve, kot je treba.

To je bila moderatorjeva beseda!
Moderatorju hvala....
Uporabniški avatar
klementercon
Profesor
Prispevkov: 1397
Pridružen: 08 Nov 2008, 12:14
Kraj: Sezana Milano
Kontakt:

ik-3

Odgovor Napisal/-a klementercon »

Hja pa smo spet tam :x
clovek se potrudi kot zmore

Krist ce ti je ta tema brezvezna jo lahko zbrises pa brez zamere

Se zavedam da sem ze iz zacetka delal napake sam to je moje 3 letalo ki ga sam zgradim in lahko recem da prejsna dva sta kar lepo letela pa sta imela vec napak kot tale

vaja dela mojstra, če mojster dela vajo :wink:

bo pa drugi lepsi :wink:
Uporabniški avatar
sleep
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 05 Dec 2007, 21:07
Kraj: DUPLEK

Odgovor Napisal/-a sleep »

Ne daj se zmest glavno je, da bo letelo
pa veliko sreče in veliko lepih poletov z modelom.
ČE JE MODEL NAREJEN ESTETSKO ŠE NE POMENI DA BO LETEL!

L.P Marjan

Slovnica [-X
Modellbau
JanezP
Tekmovalec
Prispevkov: 208
Pridružen: 03 Dec 2007, 19:30

Odgovor Napisal/-a JanezP »

Resno bi morali malce selektirati teme. Forum je namenjen izmenjavi izkušenj in temu, da prikažeš gradnjo kakšnega tehničnega bisera. Ne pa, da se tule učimo osnov modelarstva in to še kažemo na forumu.
Bistvo modelarstva, vsaj jaz imam takšno prepričanje, je da pri vsakem modelu ves čas gradnje pri prav vsakem detajlu težiš k tehnični in estetski popolnosti. Drugače modelarstvo izgubi smisel, no vsaj jaz tako mislim.
Rek, ki pa zasigurno drži; Lep avion lepo leti!!!

lp,Janez

P.S. pa brez zamere, to je bila le dobronamerna in konstruktivna pripomba.
Uporabniški avatar
multipraktik
Tekmovalec
Prispevkov: 403
Pridružen: 28 Jan 2010, 19:55
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a multipraktik »

Mene takšna gradnja niti malo ne moti
(prav z zanimanjem berem temo).
Pomembno je, da se potrudiš, kolikor se pač lahko.
Če ti prvi izdelek ne uspe v nulo, ti bo pač drugi ali tretji.
Brez delanja napak ni napredka in raziskovanja, kako bi lahko
neko stvar še izboljšal.

Prav lep avion si naredil =D> =D> =D>
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

JanezP napisal/-a: Rek, ki pa zasigurno drži; Lep avion lepo leti!!!
Potem se zelo resno sprašujem, kako to, da tako nadpovprečno veliko lepih maket tako hitro in klavrno konča.
Osebno sem videl že veliko lepih, v "nulo " zrihtanih modelov, s posameznimi ključnimi detajli v taki izvedbi, da tehnično podkovanemu kmetu, lahko samo slabo hodi.
Nihče ni pameten na svet padel, še manj pa je kdo popoln, pa tudi tale forum ni namenjen samo mojstrom, da bodo med sabo izmenjavali svoja globoka mnenja in izkušnje.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Brane napisal/-a:
JanezP napisal/-a: Rek, ki pa zasigurno drži; Lep avion lepo leti!!!
Potem se zelo resno sprašujem, kako to, da tako nadpovprečno veliko lepih maket tako hitro in klavrno konča.
Osebno sem videl že veliko lepih, v "nulo " zrihtanih modelov, s posameznimi ključnimi detajli v taki izvedbi, da tehnično podkovanemu kmetu, lahko samo slabo hodi.
Nihče ni pameten na svet padel, še manj pa je kdo popoln, pa tudi tale forum ni namenjen samo mojstrom, da bodo med sabo izmenjavali svoja globoka mnenja in izkušnje.
Ponavadi so problemi z maketami letal iz WWII, vse ostalo leti.
Ta model je zgolj bled približek, se pravi "polmaketa" (tu ima večina ljudi zmotno razmišljanje, ker ko vidijo extro od norca, vsi mislijo, da je maketa, v resnici je polmaketa-približek pravega letala).
Bistvo tiste moje kritike je v temu, da se vsakdo lahko bolj potrudi in da je pri modelarjih začetnikih največkrat problem izbira napačnega modela. Govorim o zahtevnosti gradnje in letenja.
Bom dal čisti primer na mojem modelu kolibrija. Kdor je imel moj model v roki, bo težko opazil kako napako. Medtem pa so nekateri kolibriji izgledali, kot da bi jih zidal od daleč. Če ne verjameš, bom preletel skozi celotno temo in poiskal sezidan model...

Če sem te prav razumel, naj bi oba modela imela enake letalne lastnosti.


Če se ne motim, naj bi si tu izmenjali izkušnje, kar meni čisto odgovarja. Me pa bolj moti to, da nekateri pametujejo o stvareh, o katerih nimajo pojma in ko jim drugi poskušamo pomagat, preprosto ignorirajo vse nasvete in informacije.

Po pravici povedano, mene bi bilo sram pokazat slabo narejen izdelek, pa nej bo to en navaden sendvič al pa kompleksen RC model.

Samo tisti, ki "dela slabo", naj tut sprejme slabo kritiko, ne samo dobre...

V glavnem ne bom se več umešaval v to temo, ker imam drugih pametnejših opravkov. Ampak to ne pomeni, da ne bom prebiral teme in je popravljal, če bo to potrebno.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Krist;


Z letalskim modelarstvom sem se pričel ukvarjat na izjemno zahteven način. Takrat je bil najbližji modelar oddaljen 40 km od mojega bivališča, ni bilo interneta, faxa, Tim je bil v smislu modelarstva kot vedno bolj tako, tako in nisem vedel na koga naj se obrnem, zato sem se lotil Z MAKETO VUKA, RAZPETINE 2,5 M!!! Da, 2,5 m! Slika
Trup ali bolje rečeno trupe sem delal iz poliestra in to konkretnega poliestra, krila pa iz reber. Krilna obremenitev je bila nad 45 g/dm2 ob kot svinčnik ozkem krilu z nekim kvazi Clark-Y profilom.
Da ne bi preveč povečal krilne obremenitve sem praviloma dal težišče preveč nazaj, model ni imel eleronov...

Prvi mesev sva šla z bratom na mopedu dvakrat na teden čez mejo po balso in vsi okoliški hribi so bili beli od razsutih modelov. Verjameš ali ne, sem izdelal dva modela na tri dni, tako tolkel sem jih dokler nisem ugotovil kakšni minimalni odkloni so potrebni, kako naprej mora biti težišče in podobnih skrivnosti.

Na srečo takrat ni bilo interneta in foruma preko katerega bi me razni Raktivci in Kristi tolkli po glavi in mi dopovedovali kakšen črv sem v primerjavi z njimi. V kolikor bi se to vseeno zgodilo bi imel v tistih časih na izbiro dva izhoda:
1.) Prenehal bi z modelarstvom, ki naj bi bilo očitno prevelik zalogaj zame.
2.) Obiskal bi seronjo in mu konkretno popravil tisto kat bi čez mesec dni zagledal v ogledalu.
Na srečo ni bilo niti enega, niti drugega in sedaj dragi moj Krist sem najbrž upravičeno mnenja, da te prekašam v znanju okrog letalskega modelarstva.

Slika



Mislim da bi bilo lepo, če bi bile tvoje kritike na mestu in ne pljuvanje iz eiflovega stolpa.
Preberi moj zadnji stavek pred smeškom in videl boš kak bedak izpadeš, ko drugim govoriš, da so šalabajzerji.




p.s.
Včasih, predvsem ko sem bil bolj nov na tem forumu je tudi mene mnogokrat zaneslo, da sem izpadel navadno teslo, čeprav se v realnem življenju nimam za takega.
Krist, verjetno si v živo tudi ti prav prijeten fant, toda tukaj, predvsem tukaj na forumu pa si velikokrat prav brezobrazno "kritičen". Malce uvidevnosti verjetno ne bi škodilo, saj je prav vsak upravičeno ponosen na svoj izdelek. Konec koncev te nihče ni prosil, da mu z svojo "strokovnostjo" popljuvaš njegov trud, niti si tega ne želi. Če bi ti Krist resnično želel povedat kako kritično besedo bi mu gotovo to povedal po ZS, ampak ne, tukaj vsem na očeh se bolj vidi kak stručko si.
Meni se na primer IK3 ne zdi prav nič drugega kot model! Glede napak pa: "Na napakah se učimo." Seveda je križ, če je napak preveč in se potem nič ne naučiš, a tudi to je dobra šola.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
obadek
Tekmovalec
Prispevkov: 366
Pridružen: 07 Mar 2010, 18:57
Kraj: Okolica Kranja - Preddvor

Odgovor Napisal/-a obadek »

Krist - Meni tudi nikakor ni všeč da nekoga tako pljuvaš , vsak se trudi kolikor se mora, nekateri pač nimajo kakih silnih ročnih spretnosti ampak moraš vseeno vedeti da se je človek trudil, vsak model bo boljši tudi ti nisi učen padel na svet, hvala bogu da ti je narava podarila spretne roke sam hudič je ko ga je usrala ker ti je v glavo podarila velko praznino, pa brez zamere.

Avtorju teme pa:
Lepo da si se potrudil in model speljal do konca, naj ti služi še dolgo.

LP
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Fantje, pamet v glavo in previdno dalje, da ne bo prehudih zamer in dolgih nosov. :D

Mipo

P.s: Pa hit nazaj na temo.
JanezP
Tekmovalec
Prispevkov: 208
Pridružen: 03 Dec 2007, 19:30

Odgovor Napisal/-a JanezP »

Gospodje,

mislim in vem, pa tudi drugi mi priznavajo, da se pikolovski pri vseh stvareh, ki ji v življenju počnem. Takšen sem tudi pri modelarstvu, konec koncev je to moj hobi. In če si kje lahko privoščim pikolovstvo je to hoby. Da se razumemo, ne motijo me začetniki, ki so nerodni,nespretni,površni,.... Moti me pa če nekdo poveličuje nekaj kar bi vsak normalen prepoznal kot skropucalo obenem pa še ne sprejema dobronamernih nasvetov in kritik.
Zato Krist mojster si in redki so, ki ti lahko sledijo. Samo če pri vsaki stvari težiš k popolnosti lahko izdelaš modele kot ji konstriura in izdeluje Krist obenem pa še koga naučiš kaj je prav in lepo in kaj ne.

lp,Janez

P.S. pa brez zamere želim samo, čimveč lepih modelov in zadovoljnih modelarjev.
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Živijo!

No, meni se pa zdi da neglede na to kakšen je model, je fino če se predstavi na forumu, ker lahko tako dobiš veliko povratnih informacij in napotkov. Če bi se delali samo biseri, je bolje če se da kar v revijo in forum zapre.

V končni fazi pa avtorju ta model gotovo veliko pomeni in neglede na to kako se tebi zdi lep, tega ni potrebno komentirat ker,
1. je lepota relativna (vsake oči majo svojga malarja)
2. to ni nobena konstruktivna kritika ampak zajebavanje.

Pa nobenega nisem s tem postom direktno mislil, ker priznam, nisem šel brat kaj ste komentirali 2 strani nazaj ampak samo pogledal slike :).

Za avtorja: Spedenaj model tako, da ti bo všeč, pri tem pa glej da bo tudi letel :). Tista cevka nevem iz česa je... kovinska je malo brez veze da bi bila, so pa na vsako tako stvar najbolj občutljive oči...

Aja, nekateri prej preskusijo kako model leti, preden ga opicanijo, sem pa jst tut tvoj tip, ki raje model najprej opicanim, pa magari zato en mesec ne letim z njim in ga šele potem poslikam in šele nato probam :D. Kar se tiče pa lepote... lep model lepo leti = lepo in pravilno zgrajen model lepo leti. Ali imaš rdečo ali rjavo barvo pa ne vpliva :).

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Prav zanimivo se je tema razvila pa model ni niti poletel :) .

Če se kdo spomne, je avtor te teme najprej hotel graditi večjo varjanto tega modela, pa se je premislil (boh ve zakaj #-o #-o)

Makete in polmakete WW II. ptic vzburijo večino modelarjev. Ni pa to kr'neki da sestaviš skupaj in leti (pa tudi če zgleda lepo). TO NISO MODELI ZA LEŽERNO LETENJE.
Večina mi ne verjame razen tisti, ki so take makete leteli (tu mislim na prave makete ne EEP in podobnih približkov). Na lanskoletnem srečanju se je pokazalo, koliko nas je. Tam bi lahko izvedeli iz prve roke, kaj te modeli pomenijo za letenje.

Dokazano je, da vsaka letalu podobna stvar leti, če daš dovolj močan motor gor (teorija g. Norca :lol: :lol: ) Ampak vprašanje je, kako leti oz če se temu lahko reče letenje.

Če je model pretežak, dodatno težo mu nabije močnejši motor + spremljajoče komponente in dobimo letečo RC raketo. Leti in pristane podobno kot prava raketa.
Če želiš tak model leteti, moraš imeti veliko ur letenja z modeli (pa ne na simulatorjih).
Tu pa se vrnemo za 3 odstavke navzgor ali je odločitev prava, za gradnjo takega modela. Razočaranje ob prvem poletu je lahko zelo veliko!
1. Gradnja zahteva kar nekaj predznanja, saj v navodilih ni mogoče opisati vseh prijemov in trikov. Improvizacija in popravljanje povečujejo težo že tako težkemu modelu.
2. Izbor pravega pogona, določitev težišča, polet, trimranje in pristanek pa brez zadostih izkušenj sigurno pripelje do usaditve modela.

Na koncu še moje mnenje o tej temi; veliko slik klasične gradnje popolnoma nepotrebnih in že velikokrat vidnih na forumu (pa dosti bolje pokazanih). Brez kritik bo si kateri začetnik celo mislil, da je ta gradnj makete pravilen pristop.
Na forum sodi (po moje) rešitev, ki poenostavi gradnjo ali pa pripomore k izboljšanju samega modela. To so teme in podatki, ki zanima večino forumašev.

Avtorju teme pa želim še veliko zanimivih uric ob gradnji modelov, kajti prepričan sem da bo drugič boljše.


Lp

Tomaž
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Malo bi rad pojasnil, kar sem napisal, da nebi kdo po nepotrebnem, kaj preveč slabega mislil.

Zelo cenim mojstre, ki tu na forumu kažete svoje mojstrovine, če se pa spomnim mojih začetkov, so bili tudi taki , da bi koga kap (če rahlo pretiram) letelo je pa tudi kaj takega, da je bilo na koncu že bolj iz lepila kot iz lesa.
Tudi danes nisem bog ve kaj modelar, raje letim kot gradim, sem se pa skozi modelarski staž o nekaterih stvareh toliko naučil in toliko eksperimentiral, da o takih stvareh vem nekoliko več več kot večina.

Ko sem govoril o tem, da pade dol veliko lepih maket, pa sploh nisem imel v mislih samo WWII letal. Nemalokrat me detajlno opazovanje kake makete, ob kateri vsi samo strmijo, spravi v slabo voljo zaradi kakega nespametno, oz nevarno izvedenega detajla.
S tem hočem povedati, da včasih tudi veliki mojstri delajo nedopustne napake ali ravnajo skrajno neodgovorno, kar ima za posledico uničenje veliko vrednega modela, da o čem hujšem (možnosti, da se pri tem kdo poškoduje) niti ne pomislim, a da bi kdo kaj takega zelo očitno skritiziral, še nisem videl.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

@hansmetal
ne pusti se motiti, daj nadaljuj z gradnjo, prav z zanimanjem jo spremljam.
Če se spomnim mojega 3. modela #-o je tale pravi lepotec, tako da kar tako naprej. Vaja dela mojstra. :D
plp, Matej
sk8ordie
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 26 Apr 2009, 19:23
Kraj: Slovenija

Odgovor Napisal/-a sk8ordie »

se podpišem pod Rozmana!!
Uporabniški avatar
klementercon
Profesor
Prispevkov: 1397
Pridružen: 08 Nov 2008, 12:14
Kraj: Sezana Milano
Kontakt:

ik-3

Odgovor Napisal/-a klementercon »

:( Multiplex folja kupljena pri mladem tehniku :oops:
Priponke
DSCF0138 (600 x 450).jpg
DSCF0138 (600 x 450).jpg (61.27 KiB) Pogledano 4868 krat
Uporabniški avatar
mico
Tekmovalec
Prispevkov: 275
Pridružen: 12 Mar 2007, 16:07
Kraj: Dravograd

Odgovor Napisal/-a mico »

Kako pa kaj kaže s pogonom za model? Je že na poti?
Lp, Mitja
Uporabniški avatar
klementercon
Profesor
Prispevkov: 1397
Pridružen: 08 Nov 2008, 12:14
Kraj: Sezana Milano
Kontakt:

ik-3

Odgovor Napisal/-a klementercon »

Par komponent je ze doma drugo pa se prihaja :wink:
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a štajerc »

=D> =D> bo počasi :wink: kar tako naprej... Iz 1m gledano se marsi katera nepravilnost ne vidi :wink: Tako je tudi pri meni včasih :-?
L.P.Samo
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: ik-3

Odgovor Napisal/-a raktivec »

hansmetal napisal/-a::( Multiplex folja :oops:

Slika Za to pa prvič slišim.


Morda že veš kaka bo končna krilna obremenitev in koliko watov bo prišlo na kilogram mase?
lp
Sašo
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6685
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Kot vem ima gasilc orastick al neki tacga folijo, ki ni vredna pol litra hladne vode :(
Uporabniški avatar
klementercon
Profesor
Prispevkov: 1397
Pridružen: 08 Nov 2008, 12:14
Kraj: Sezana Milano
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a klementercon »

Se vam opravicujem folja ki sem jo kupil je orastick :oops:

ZELO ODSVETUJEM ORASTICK!!! [-X
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

hansmetal napisal/-a:Se vam opravicujem folja ki sem jo kupil je orastick :oops:

ZELO ODSVETUJEM ORASTICK!!! [-X
Na podlagi česa jo odsvetuješ?
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti