Vakuumska črpalka

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Uporabniški avatar
JožeH
Začetnik
Prispevkov: 47
Pridružen: 07 Mar 2006, 09:17

Odgovor Napisal/-a JožeH »

ko sem vse skupaj lepo povezal in zaprl v ohišje, je ratalo tole kar vidite na spodnjih slikah.
Priponke
končni izgled. Dim. 36 x 20x 40 cm.
končni izgled. Dim. 36 x 20x 40 cm.
vakuumska_ÄŤrpalka 039.jpg (22.98 KiB) Pogledano 4470 krat
na vrhu je ostalo nekaj prostora, kamor bom shranjeval kit in cevke  , ki so potrebne za vakuumiranje.
na vrhu je ostalo nekaj prostora, kamor bom shranjeval kit in cevke , ki so potrebne za vakuumiranje.
vakuumska_ÄŤrpalka 033.jpg (47.71 KiB) Pogledano 4470 krat
vozim zelo počas'
Uporabniški avatar
TommyBoy
Freak
Prispevkov: 460
Pridružen: 06 Mar 2005, 22:45
Kraj: Kranj, Radomlje

Odgovor Napisal/-a TommyBoy »

Joža, kapo dol! =D> =D> =D> =D> =D> =D>
Še to razbijemo pa gremo, ...
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ličen izdelek!
=D> =D>
Uporabniški avatar
TommyBoy
Freak
Prispevkov: 460
Pridružen: 06 Mar 2005, 22:45
Kraj: Kranj, Radomlje

Odgovor Napisal/-a TommyBoy »

Jože, kje pa reguliraš tlačno stikalo?

lp
Še to razbijemo pa gremo, ...
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Najbrž tule:
Priponke
regulacija tlaka.jpg
regulacija tlaka.jpg (20.6 KiB) Pogledano 4092 krat
Uporabniški avatar
Živnorc
Dr. Modelar
Prispevkov: 3093
Pridružen: 22 Nov 2004, 09:54
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

..najbolj hecno pa se sliši:

ZALOGOVNIK VAKUUMA... :D
Pridemo tudi na dom...

Lep dan še naprej!
Živnorc.
Uporabniški avatar
TommyBoy
Freak
Prispevkov: 460
Pridružen: 06 Mar 2005, 22:45
Kraj: Kranj, Radomlje

Odgovor Napisal/-a TommyBoy »

Ultralajt napisal/-a:Najbrž tule:
Ultralajt vem da na tistem vijaku.
Zanimalo me je samo kje ima dostop do tega vijaka.
Še to razbijemo pa gremo, ...
Uporabniški avatar
JožeH
Začetnik
Prispevkov: 47
Pridružen: 07 Mar 2006, 09:17

Odgovor Napisal/-a JožeH »

vijak, ki ga omenjata služi za protisilo membrani. Z njim se povečuje oz. zmanjšuje moč vzmeti in s tem posledično hod, ki ga opravi jeziček mikrostikala. Zaenkrat moram še odpreti škatlo, da lahko izvedem regulacijo, pripravljam pa že cca 25 cm dolg podaljšek, ki bo prišel do čelne plošče in mi potem ne bo potrebno več odpirat škatle.
Priponke
pa še v sestavljenem stanju
pa še v sestavljenem stanju
regulacija02.JPG (41.65 KiB) Pogledano 5586 krat
regulacija vakuuma
regulacija vakuuma
regulacija01.JPG (62.36 KiB) Pogledano 5586 krat
vozim zelo počas'
Uporabniški avatar
Antonov
Freak
Prispevkov: 501
Pridružen: 17 Nov 2004, 18:41

Odgovor Napisal/-a Antonov »

Bravo, super tema!
Tudi sam si bom naredil vakuumsko crpalko a nevem kam priklopit žice.. Mi lahko kdo pove kateri kontakti pašejo kam.... ??
Priponke
110120101752 (Small).jpg
110120101752 (Small).jpg (73.37 KiB) Pogledano 5424 krat
110120101751 (Small).jpg
110120101751 (Small).jpg (81.82 KiB) Pogledano 5424 krat
BOG JE MOJ KOPILOT !
Uporabniški avatar
JožeH
Začetnik
Prispevkov: 47
Pridružen: 07 Mar 2006, 09:17

Odgovor Napisal/-a JožeH »

za lažje razumevanje regulacije prilagam še shemo delovanja tlačnega stikala. Naj še povem, da stikalo s svojo vzmetno tipko pritiska ročico in tako se stikalo ves čas opira na regulacijski vijak.
Priponke
shema tlaÄŤnega stikala.JPG
shema tlaÄŤnega stikala.JPG (30.39 KiB) Pogledano 5415 krat
vozim zelo počas'
Uporabniški avatar
Antonov
Freak
Prispevkov: 501
Pridružen: 17 Nov 2004, 18:41

Odgovor Napisal/-a Antonov »

JožeH napisal/-a:glede vklapljanja lahko povem, da se moj kompresor vklopi takoj. Povezane imam samo F, N in ozemljitev, brez dodatnih komponent, ki so tudi še prisotne a jih nisem povezal.

glede aluminijastih cevk lahko povem, da niso nujno potrebne, vendar se z njimi doseže lažje delo kadar so krila ozka in dolga, ker jih pritrdiš na obeh straneh po celi dolžini in te tako ne moti, če se vreča na kakšnem mestu predčasno zapre.


Zivjo!

Mene zanima kateri so te priključki F,N,... kajti poleg kontaktov ki so vidni na sliki na mojem prejsnjem postu ni nobenih oznak. Mi lahko kdo poslje fotko iz svojega kompresorja tam kjer grejo zice notr da vidim katera je kje pripeta...?
BOG JE MOJ KOPILOT !
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Tisti del ti manjka,kjer kaj piše.....
Slika
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

AlesZ napisal/-a:Tisti del ti manjka,kjer kaj piše.....
Priponke
IMGP1073.JPG
IMGP1073.JPG (109.26 KiB) Pogledano 4798 krat
Slika
Uporabniški avatar
gsx11
Tekmovalec
Prispevkov: 229
Pridružen: 05 Nov 2007, 18:24
Kraj: Logatec

vakuumirka

Odgovor Napisal/-a gsx11 »

Jože lepo si upedenal zadevo.

Jaz sem lani naredil zadevo takole: viewtopic.php?t=6425&start=360
Naredil sem podtlačno membrano in nastavil zadevo tako, da odklaplja v območju med 0,55-0,35 bara podtlaka.
Da se kompresor ne matra 24 ur medtem, ko je zadeva v vreči pa sem naredil impulzni varilnik, ki vrečo zavari.
Postopek gre takole:
uporabljam dvokomponentne vreče PE/PA 90my (PA nima amorfne strukture kakor PE in je na zunanji strani ter tako v vrečo ne pušča molekul zraka -to je sicer bolj pomembno v prehrambeni industriji ker na dolgi rok PE spusti zrak in se živilo pokvari zato je zraven tudi PA-tukaj pa ker gre za krajše časovno obdobje itak ni toliko pomembno in je lahko tudi PE vreča)
Zadevo spravim v vrečo. V vrečo nalimam narebreno vakuumsko PE/PA vrečko, ki se jo uporablja pri strojih za domačo uporabo, da preko zračnih žepkov lahko vleče zrak iz vreče, da se le ta ne zlima in na koncu kosa narebrene vrečke dodam še cunjo, ki dodatno preprečuje, da bi se vreča zlimala. Cca 5cm nižje od doprtine vreče naredim luknjo cca. 3x3mm ter vrečo z imp. varilnikom zavarim. Vreča je pripravljena na vakuumiranje. Prižgem kompresor na luknjico v vreči prislonim vakuumsko oprijemalko in začnem vakuumirati. Ko vse lepo potegne in pride na nastavljen željeni podtlak zadevo za luknjo lepo zavarim in vgasnem kompresor. Tako v vreči ostane konstanten vakuum lahko poljubno dolgo brez problema (pri materialu vreče PE/PA -nekaj dni tudi pri PE materialu), da se vse lepo strdi.
Če bi gdo naredil kaj takega potrebuje za imp. varilnik H700mm:
-varilna letev 2x0,5mm 1 tekoči meter
-teflon trak širine 50mm in debeline 13my 2tm
-mikrostikalo
- 1,5 ravne lesene (ali kakšen drug material) palice profila cca. 30x20mm

Zadevo napajem z enakim transformatorjem kot žago za stiropor.
Priponke
imp. varilnik (6).JPG
imp. varilnik (6).JPG (146.05 KiB) Pogledano 4675 krat
imp. varilnik.JPG
imp. varilnik.JPG (143.84 KiB) Pogledano 4675 krat
imp. varilnik (2).JPG
imp. varilnik (2).JPG (151.42 KiB) Pogledano 4675 krat
MIBO Vision plus
HYP Spitfire Grey Nurse 48"
F3P Giles 202 by Alan G.
Quad MV2 Naze32
Zagikiller
Uporabniški avatar
gsx11
Tekmovalec
Prispevkov: 229
Pridružen: 05 Nov 2007, 18:24
Kraj: Logatec

vakuumirka

Odgovor Napisal/-a gsx11 »

varilnik
Priponke
DSC02139.JPG
DSC02139.JPG (159.54 KiB) Pogledano 4661 krat
imp. varilnik (3).JPG
imp. varilnik (3).JPG (158.75 KiB) Pogledano 4661 krat
imp. varilnik (4).JPG
imp. varilnik (4).JPG (148.17 KiB) Pogledano 4661 krat
MIBO Vision plus
HYP Spitfire Grey Nurse 48"
F3P Giles 202 by Alan G.
Quad MV2 Naze32
Zagikiller
Uporabniški avatar
Živnorc
Dr. Modelar
Prispevkov: 3093
Pridružen: 22 Nov 2004, 09:54
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

jaz sem vzel enako vrečo kot GSX 11, to je vrečo za vakuumsko pakiranje živil z narebričeno eno notranjo stranjo.
Okoli cevke dam trajnoelastični kit, vrečo zalepim s selotejpom, pozavgam ven, kar se pozavgati da, ugasnem kompresor in če sem selotejp dobro zalepil, je to - TO. :D
Čez 10 min za vsak slučaj samo vklopim šeenkrat kompresor, da vidim, če slučajno kaj pušča, kar se skoraj ne zgodi.

Antonov:
Jest sem kompresor po nekaj letih ležanja na tleh v pesku v gradbeni baraki usposobil tako, da sem najprej odstranil vsa čreva z avtomatiko, ker mi je "bimetal", oz. tuljava, stalno "metala ven"
Potem pa sem malo poskušal kako in kaj in prišel do zaključka, da sem dva kontakta povezal na fazo, enega pa na nulo.
Če nisi kaj dosti štromarja, ti samo dam koristen nasvet, da je elektrika edina stvar ženskega spola, ki se ne pusti šlatati in če jo kaj narobe prklopiš, se zna ujeziti, da se kar kadi... :lol:
Pridemo tudi na dom...

Lep dan še naprej!
Živnorc.
Uporabniški avatar
Živnorc
Dr. Modelar
Prispevkov: 3093
Pridružen: 22 Nov 2004, 09:54
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

...pa še ena stvar:

Lani sem za prjatla, ki veliko vakumira, "izdelal" oreng vakuumsko črpalko za malo denarja ( malo denarja pomeni, da se črpalka uporablja profesionalno..)
V Merkurju sem kupil kompresor za 150€ in ko sem videl, kako je sestavljena glava kompresorja, se mi je kar zasmejalo :D . Obrnil sem namreč samo glavo z lamelami v glavi cilindra, namesto originalnega tlačnega razbremenilnega stikala sem dal vakuumsko nastavljivo stikalo in tropotni električni razbremenilni ventil.
Stvar dela še zdaj 100%, ima vse, kar imajo veliki....tudi zalogovnik s 50 l vakuuma. :lol:
Edino na vsake toliko časa je treba doliti olje, ker ga počasi "zavga ven"..
slaba stran črpalke: Glasna kot vsak drugi batni kompresor #-o
Pridemo tudi na dom...

Lep dan še naprej!
Živnorc.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

@Živnorc;

Batne obročke je tudi dobro okrog obrnit. Slika
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Živnorc
Dr. Modelar
Prispevkov: 3093
Pridružen: 22 Nov 2004, 09:54
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

...ja ...pa kompresor se mora v levo vrtet... :lol:
Pridemo tudi na dom...

Lep dan še naprej!
Živnorc.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Ni hec! Veliko kompresorjev ima kompresijski obroček, ki deluje podobno kot L obroček pri friziranih mopedih. Če ga ne obrneš zna biti zoprno. "Mazalni" obroček pustiš kot je.


Ena naša vakuum pumpa je star dvostopenjski brezoljni 3Kw kompresor. Nekaj časa je delal, nato pa ni dal od sebe več kot 0,75 bara podtlaka, nakar smo ga razdrli, mu zavrteli obročke in sedaj že lep čas daje -0,88 bara. Slika
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Antonov
Freak
Prispevkov: 501
Pridružen: 17 Nov 2004, 18:41

Odgovor Napisal/-a Antonov »

Živnorc napisal/-a:jaz sem vzel enako vrečo kot GSX 11, to je vrečo za vakuumsko pakiranje živil z narebričeno eno notranjo stranjo.
Okoli cevke dam trajnoelastični kit, vrečo zalepim s selotejpom, pozavgam ven, kar se pozavgati da, ugasnem kompresor in če sem selotejp dobro zalepil, je to - TO. :D
Čez 10 min za vsak slučaj samo vklopim šeenkrat kompresor, da vidim, če slučajno kaj pušča, kar se skoraj ne zgodi.

Antonov:
Jest sem kompresor po nekaj letih ležanja na tleh v pesku v gradbeni baraki usposobil tako, da sem najprej odstranil vsa čreva z avtomatiko, ker mi je "bimetal", oz. tuljava, stalno "metala ven"
Potem pa sem malo poskušal kako in kaj in prišel do zaključka, da sem dva kontakta povezal na fazo, enega pa na nulo.
Če nisi kaj dosti štromarja, ti samo dam koristen nasvet, da je elektrika edina stvar ženskega spola, ki se ne pusti šlatati in če jo kaj narobe prklopiš, se zna ujeziti, da se kar kadi... :lol:



Hej, daj mi povej kateradva kontakta si povezal na fazo, verjetno tista dva ki sta eden za začetno startanje in oni drugi ki je potem za tazaresno laufanje... Ampak ne vem katera dva sta to... Vodoravna leva dva ali dena dva...? Ne upam poskusatna pamet.... da ne bo potem :-({|=
BOG JE MOJ KOPILOT !
Uporabniški avatar
Antonov
Freak
Prispevkov: 501
Pridružen: 17 Nov 2004, 18:41

Odgovor Napisal/-a Antonov »

En nas kolega s foruma mi je poslal tole...
http://www.youtube.com/watch?v=ijc0PZzM ... re=related
BOG JE MOJ KOPILOT !
Uporabniški avatar
Živnorc
Dr. Modelar
Prispevkov: 3093
Pridružen: 22 Nov 2004, 09:54
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

Antonov napisal/-a:
Živnorc napisal/-a:jaz sem vzel enako vrečo kot GSX 11, to je vrečo za vakuumsko pakiranje živil z narebričeno eno notranjo stranjo.
Okoli cevke dam trajnoelastični kit, vrečo zalepim s selotejpom, pozavgam ven, kar se pozavgati da, ugasnem kompresor in če sem selotejp dobro zalepil, je to - TO. :D
Čez 10 min za vsak slučaj samo vklopim šeenkrat kompresor, da vidim, če slučajno kaj pušča, kar se skoraj ne zgodi.

Antonov:
Jest sem kompresor po nekaj letih ležanja na tleh v pesku v gradbeni baraki usposobil tako, da sem najprej odstranil vsa čreva z avtomatiko, ker mi je "bimetal", oz. tuljava, stalno "metala ven"
Potem pa sem malo poskušal kako in kaj in prišel do zaključka, da sem dva kontakta povezal na fazo, enega pa na nulo.
Če nisi kaj dosti štromarja, ti samo dam koristen nasvet, da je elektrika edina stvar ženskega spola, ki se ne pusti šlatati in če jo kaj narobe prklopiš, se zna ujeziti, da se kar kadi... :lol:



Hej, daj mi povej kateradva kontakta si povezal na fazo, verjetno tista dva ki sta eden za začetno startanje in oni drugi ki je potem za tazaresno laufanje... Ampak ne vem katera dva sta to... Vodoravna leva dva ali dena dva...? Ne upam poskusatna pamet.... da ne bo potem :-({|=
...jest sem tudi kar probal....če za sekundo priklopiš, pa če ne štarta, se nima kaj zgoditi...
Pridemo tudi na dom...

Lep dan še naprej!
Živnorc.
legenda
Tekmovalec
Prispevkov: 285
Pridružen: 21 Nov 2004, 20:53
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a legenda »

Ni težko uspeti. Razumeti zakaj je mnogo težje.
Uporabniški avatar
Antonov
Freak
Prispevkov: 501
Pridružen: 17 Nov 2004, 18:41

Odgovor Napisal/-a Antonov »

:praskam: Sem priklopil kompresor in je zgleda fuč! Samo nekaj brni. :( A je mozno da je motorcek notri zaribal ali kaj podobnega..? Zgleda bom moral dobiti novega..... Če ima kdo kaksnega odveč se priporočam...
BOG JE MOJ KOPILOT !
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti