Mini Kanja

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Prvi je balzove oplate dobil centroplan.

Provizoriš:
Slika


Lepljenje in stiskanje:
Slika

Pri samem lepjenju oplat sem naletel na pričakovan problem. Na vseh slikah lepljenja oplat vidim pač oplato ki je upognjena in pričvščena z nekaj buckami. Zdelo se mi je da to pač ne bo držalo in ob poizkusu tudi NI :evil:.
Uporabil sem alternativo, in sicer sovražnika vseh letalcev, gravitacijo. Torej nekaj uteži in problem rešen. No tu se je pokazala (ne)natančnost izdelave nekaterih reber. Vsekakor pa, kako vam uspe lepit oplate samo s pomočjo buck :-??
Zadnjič spremenil Ericsson, dne 04 Jul 2009, 02:25, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Po centroplanu so tu uške. Tu je začuda stvar šla malo lažje.

Odrežemo:
Slika

Nanesemo lepilo:
Slika

Lepimo:
Slika

Pa še druga:
Slika
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

No saj se tega sčasoma kar navadiš. Edino uteži mi je začelo primanjkovat, tako da sem uporabil vse kar mi je prišlo pod roko. Po končanem lepljenju sem ugotovil, da imamo polno kurilnico lepih ravnih koncev in "kičkov" #-o.
No nastalo je tole:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Tu se je delo zakjučilo včeraj:

Slika

Najprej sem skrajšal in obrusil balzino oplato.

Slika




Opazil sem, da oplata ponekod ni bila dobro stisnjena. Iz izkušenj vem, da če se v takih primerih spravim stvar izboljševat ponavadi vse samo še poslabšam, zato sem stvar pustil tako kot je.

Slika


Prišlo je še več brušenja in trimanja.
Prej:
Slika

Potem:
Slika
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Po oplati sem se lotil vodilnega robu na uški. Pri lepljenju le tega sem si pomagal z elastikami, kar se je izkazalo za zelo učinkovito.

Slika


Vse skupaj je bilo potrebno še malo obrusit in uška je nared za prekrivanje.

Slika
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

V centroplan sem na mestu kjer pride prvi vijak vlepil ob rebo na vsako stran kos 5mm balze.

Slika



Pripravil pa sem si tudi bloka za drugi vijak (nimam 10mm balze zato sem zlepil dva kosa 5mm balze).

Slika
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Po uspešnem lepljenju sem okrepljeni del pobrusil na ustrezne dimenzije.

Slika



Nato sem se lotil lepljenja spodnje balzine oplate.

Slika
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Po spodnji oplati sem nalepil letvico ki bo predstavljala vodilni rob. Na mesto jo je stisnilo cel kup eleastik.

Slika


Po lepljenju:

Slika


Po ribanju z brus papirjem:

Slika
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Sicer lepo napreduješ, edino ena mala pomembna malenkost. Brusi rebra do črte. profil na krilu je pomemben in zato je dobro, če so rebra izdelana natančno.
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Danes sem dokončal vse vodilne robove. Poleg tega se vlepil tudi balzove bloke v centroplan.

Prvi:

Slika


Drugi:

Slika


Lepilo:

Slika


Nato pa še oplata:

Slika



Tako, sedaj je krilo pripravljeno na združitev in "oblačenje".

Slika
Zadnjič spremenil Ericsson, dne 05 Jul 2009, 23:32, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Nekaj se je premaknilo tudi na repu. Preden sem se spravil brušenja in lepjenja repa sem si izdelal "pripravo" ki mi je delo olajšala (kot 120).

Slika


Povezava se mi je zdela nekoliko nezanesljiva, zato sem jo okrepil:

Slika
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Težave!!

Na mojem računalniku je šla grafična kartica, zato bo moje poročanje do rešitve problema prekinjeno :( (mimogrede,to pišem na javnem računalniku)

Sicer vem, da to ne spada na ta forum in temo, a vseno. Če ima kdo preveč kakšno grafično na AGP se priporočam na zs (kolikor ga bom lahko pregledoval).
Uporabniški avatar
klemen7
Profesor
Prispevkov: 1178
Pridružen: 21 Jun 2008, 18:28
Kraj: Dolenja Trebuša/Ljubljana

Odgovor Napisal/-a klemen7 »

heh jz mam eno atijevo doma ti jo dam za 10€ :) sam bi mogu preverit če še dela.
https://www.argentglobalnetwork.com/?klemen7
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

No izkazalo se je da je imel bratranec na podstrešju 8 + let star računalnik z no-name AGP grafično (začuda je z 32 MB pomnilnika zmožna prikazati ločljivost 1680 pik :o ).

Poleg grafike, so mi čas jemale tudi druge stvari :)

Slika



Dovolj offtopic-a (moderator obljubim da bom zmolil nekaj očenašev :roll: ), gremo nazaj na kanjo!
Zadnjič spremenil Ericsson, dne 08 Jul 2009, 02:43, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Če ste spremljali temo veste, da je bila na vrsti združitev krila.

Pričel sem z uškami:

Slika

Slika

Nadaljeval pa z centroplanom:

Slika

In krilo je dobilo svojo končno obliko.

Slika

(da pod "ponkom" je veliko šare :oops:, a pravijo da vse enkrat prav pride.)
Zadnjič spremenil Ericsson, dne 08 Jul 2009, 02:19, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Nadaljeval sem z izdelavo repnega nosilca. Namesto, da bi ga izdelal v enem kosu iz 8mm balze, sem se odločil da ga bom izdelal iz dveh. To pa predvsem zaradi lažje izdelave V ležišča.

Torej odrezal sem letvici 4mm balze in ju s pomočjo V-tail priprave obrusil na ustrezen kot (60 stopinj).

Slika


Potem pa jih zlepil:

Slika


Rezultat:
Slika
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Sledilo je profiliranje spodnje ploskve nosilca. Ta pride prilepljena na karbonsko cev, zato jo moramo obrusiti v polkrog. To zna biti s polkrožnimi pilami dokaj zahtevno opravilo. Sam sem tu uporabil manjši trik. Torej okrog cevi sem ovil brusni papir za vodno brušenje zrnatosti 230 (predvsem zaradi njegove tankosti). Tako sem dobil lepo obrušen nosilec, ki popolno nalega na cev.

Slika

Slika
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Bliža se prekrivanje s folijo zato imam nekaj konkretnih vprašanj, na katera upam, da mi boste znali odgovoriti.

1. Koliko prostora pustim med repnimi krmilnimi površinami, da mi zaradi krčenja folije med prekrivanjem teh ne bo potegnilo čez rob?

Slika


2. Kako najlažje prilepim repni nosilec na rep PO prekrivanju. Ali obstaja lepilo ki dobro prime na folijo, ali je to potrebno rezati in trgati pred oz. po prekrivanju

3. Avtor je navedel, da zaradi krhkosti konstrukcije lahko krilo med prekrivanjem zaradi krčenja folije zvije. Zanima me ali naj po začetnem zarobljanju pustim folijo nenapeto ali naj jo napnem, saj me skrbi da bi se med nalikanjem na rebra preveč skrčila.


Kakorkoli že, da boste moje prekrivanje lažje kritizirali :lol: oz. da se boste med mojim prekrivanjem z ogromnim likalnikom dodobra nasmejali sem izdelal to:

Slika

(imam občutek, da grem s temi offtopic-i moderatorju že pošteno na živce)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Vprašuješ se, če greš s svojimi off topici moderatorju na živce.

Mislim da zagotovo ne in je vsaka skrb odveč, saj si se zelo lepo in natančno lotil tako izdelave modela, spremljanja postopkov gradnje, kot tudi objavljanja gradnje na forumu!

Kar tako naprej! Z užitkom spremljam tvojo temo!


Se pa čuti po tvojem pisanju in načinu dela, da je tole tvoj prvi izdelek take vrste. Ne po prijemih ki jih uporabljaš pri gradnji (ti kažejo na izkušnje z nekega drugega a podobnega področja) ampak le po nekaterih vprašanjih, ki se ti porajajo in pa po nekaterih specifičnih "tehnoloških" prijemih, ki jih običajno ostali rešujemo manj pedantno. :oops:

Kar se tiče krivljenja konstrukcije pod krčenjem folije, ni to tako hudo. Če boš folijo lepo "priheftal" na konstrukcijo, pa zalikal vse naokrog, da bo že takrat malo ali nič gubic, potem samo parkrat potegneš z likalnikom po foliji in se bo prav lepo napela. Ko je napeta, nima smisla nadaljevati z likanjem, Samo pretiravanje povzroči prekomerno krčenje folije, ta pa potegne zadnjo letvico in rebra v nek čuden položaj in krilo je potem preveč zvito, da bi letalo lahko dobro ali sploh letelo.

Kar se tiče likanja repa, tako da se stabilizator in krmilo zalikata skupaj, kjer predstavlja folija med njima tudi tečaj, je to za prvič kar hud zalogaj, kajti, če folijo preveč potegne, je gibanje oteženo in je treba oboje ločiti tako da se folija prereže, nato pa prilepi "tečaj" iz navadnega prozornega selotejpa (no, obstaja pa tudi "šarnirband" selotejp za te namene)

Na malih modelih se v veliki večini za tečaje na krmilnih površinah uporablja selotejp. Zgoraj in od spodaj. Spodaj ni nujno da po celi dolžini...zagotovo pa na obeh koncih in sredini, ter obvezno na mestu, kjer je pritrjena krmilna ročka.

Če vztrajaš na tečaju iz folije, potem predlagam, da med stabilizator in krmilo postaviš trak 1,5 mm debele balze, ki bo preprečevala, da bi folija med krčenjem oboje potegnila preveč skupaj. Zalikaj zgornjo stran, nato pa spodaj vzemi to balzo ven, prevrni krmilo za 180°, ter zalikaj folijo še v spodnjo stran nastalega pregiba. Zgornja folija mora potekati po zgornji površini repa, spodnja pa se mora v na glavo obrnjenem V-ju dotikati zgornje folije. (vsekakor pa tako, kot je spoj nakazan na načrtu.. sedajle ne vem kako je na originalu)

Če ti kaj pomaga, sem tudi jaz enkrat posnel likanje folije na krilo, pa si lahko na youtubeu to pogledaš. Morda ti bo kaj koristilo:
http://www.youtube.com/watch?v=1G4Qfv_Zcl4

Vsekakor pa nič ne škodi, če se najprej poigraš z likanjem folije na odpadno balzo, da dobiš pravi občutek.

LP Mitja
Uporabniški avatar
klemen7
Profesor
Prispevkov: 1178
Pridružen: 21 Jun 2008, 18:28
Kraj: Dolenja Trebuša/Ljubljana

Odgovor Napisal/-a klemen7 »

ultralajt mal offtopic.

recimo da prekrivaš pač krilo z folijo z različnimi barvami in ima to krilo torziski nos in je med parimi rebri pač lukna.
kako bi lepo in učinkovito spojil folijo na delu kjer prehaja iz ene barve v drugo s tem, da je to na delu, kjer je v krilu luft?

lp
https://www.argentglobalnetwork.com/?klemen7
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

@Klemen: Nalepiš ojačitev, da ima folija kam za prijet :-?

@Ericsson:
1.
Koliko folije čez rob, da je ne zmanjka.
-Bolje da gleda na koncu 1cm preveč, kot pa premalo.
2.
Prekrit rep položiš na nosilec. Označiš do kam sega balsa.
Daš rep dol, potegneš z olfa nožem po črti. In odlepiš folijo dol.
3.
Vedno prekrivaj najprej spodnjo stran krila.
"pripikaj" folijo na vseh robovih(4).
Nato potegneš likalinik okoli in okoli.
Nato preko reber. In že lahko pričneš "likat" :wink:
p.s. Prekrivaj vsak segment posebaj. Centroplan, uške,...
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Živijo!

Klemen: Če je netransparentna, enostavno polikaj prvo eno folijo, potem pa drugo obreži kakor želiš in nalikaj na prvo folijo - pri tem pazi, da ne pritiskaš v globino, pač pa samo površinsko greješ. Lahko se zgodi kakšen balonček med njima, ampak ga bucika prežene ;). Ni 100%, je pa 99% in zelo malo dela.

Če imaš transparentno folijo pa je skoraj bolje razne linije pomakniti na poln konec, saj znajo biti razne "ojačitve" grde.
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
klemen7
Profesor
Prispevkov: 1178
Pridružen: 21 Jun 2008, 18:28
Kraj: Dolenja Trebuša/Ljubljana

Odgovor Napisal/-a klemen7 »

brejker napisal/-a:@Klemen: Nalepiš ojačitev, da ima folija kam za prijet :-?
a ni to mal tumpasto da bi limal ojačitev čez celo krilo?
kko pol tovarniške modele delajo ko nima u krilu obenga torziskega nosu sam rebra in par letvic(modeli do 1m razpona).
https://www.argentglobalnetwork.com/?klemen7
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

Tutorial za izdelavo šarnirjev med prekrivanjem:

Slika

1. Krmilo zalepimo z lepilnim trakom.

2. Položimo folijo in ji določimo skrajni rob.
Pazimo, da nam ostane dovolj folije do sprednjega roba!

3. Polikamo rob št.1,2,3.

4. Krmilo obrnemo in odstranimo lepilni trak.

5. Polikamo robove št.1,2,3.

6. Vse skupaj previdno polikamo.

7.Ob enem smo prekrili površino in napravili "pant" za premikanje krmilne površine

=D>

p.s. Dobro je najprej vzeti en pobrušen kos balse na katerem
preizkusimo "tehniko" prekrivanja.

Pa veliko sreče :D

Matej Ogrinec
Kamnik
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

No brejker tale post je bil pa mogoče 1h prepozno, a nič zato. Prekrivanje repa mi je uspelo po ultralajtovi tehniki (odmik s pomočjo 1.5mm balse), poleg tega sem uspešno prekril tudi krilo, in to v enem kosu :o . Osnovno tehniko prekrivanja (robovi, ter nato površine) pa sem pobral iz videoposnetkov.

Ultralajt, tvoj video sem že kar nekaj časa nazaj pogledal vsaj 10x, in moram reči da je bil takrat eden izmed dveh uporabnih na celem youtubu.

Med prekrivanjem repa fotoaparata nisem uporabljal zato fotografij ni [-X . Sem pa uporabil kamero, tako da se boste morali pač zadovoljiti z videoposnetkom: http://www.youtube.com/watch?v=jd0pfTA9MTQ.
Če ste gledali tudi ultralajtov video ste lahko opazili da imam večjega kot on (likalnik seveda :D ).

Fotografiji PO prekrivanju:

Slika
Slika
Modelarstvo, ena izmed redkih stvari pri katerih mi ni žal da sem u "hribah duma"
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti