Predelava razbitin, starih modelov...

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Predelava razbitin, starih modelov...

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Živijo!

No, ker bi rad dal upanja in motivacije tistim, ki jim leži kakšen razbit model, pa ni motivacije za popravilo...

Jaz sem tokrat imel opravka s tem modelom: - Reichard CLASSIC 2.5m
http://www.der-schweighofer.at/artikel/ ... m_reichard
Slika

In sicer, klubski kolega ga je enkat v šolskem krogu peljal z vetrom, vlekel preveč nase.. padel mu je v kovit in se odsvedral do tal... poškodoval je malenkost krilo, trup iz GFK je počil čez celo nekje za krili, ter popokal okol na okol pri kabini. Ker je bil precej jezen na model, in ker nima znanja iz popravljanja GFK trupov sem mu jaz sicer ponudil pomoč, pa modela vseeno ni več želel, zato mi ga je skupaj s servoti podaril.

Pa sem en čas gledal v drože doma... a čmo rihtat al raje razstavim servote ven, pa mu jih vrnem, model pa se podari dalje... ampak NEEE... to narediš, ko se ti ne lubi popravlat... tako pa se raje lotiš izziva.

Začel sem s popravljanjem trupa... najprej sem ga naravnal, spoj napojil s sekundarjem, nato pa pobrusil čisto do osnove (ki je bila pa zdrobljena #-o ), pa sem začel z ovijanjem z karbonsko tkanino, pa z vzdolžnimi karbon rovingi in spet tkanino. Nato sem zadevo pokital, pobrusil... in enako ponovil tudi na sprednjem delu, ter ga znotraj dobro ojačal.

V tej fazi je model zgledal nekako takole: jajca... žblj...glejte višinca :D

Slika

Potem sem se pa odločil za barvno shemo in začel pri trupu... komplet trup sem prvo prebrusil (še prej pokital neravnine)... nabavil dvokomponentno barvo v barvi Oracover rumene folije in začel...
Slika

Slika

He he... barvanje v garaži ne priporočam! Vse je treba na veliko luftat, in zadeva je precej strupena, zato je treba pošpricat in bejžat ven... polek tega pa je potrebno tla komplet posesat, ker tale barva se posuši še na poti do tal in nastane ogromno barvnega praha povsod! Je pa res, da ti izdelka ne bo uničila mimoletoča mušica :lol: :lol:

...
Zadnjič spremenil JKSniper, dne 05 Mar 2009, 15:43, skupaj popravljeno 2 krat.
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Lepo.

Za zaščito PVC folijo na tla in lahko iz folije ali kartonov narediš "komoro", notri pobarvaš, tako nimaš pobarvane garaže.
lp Melly
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Aja, pozabil sem povedati, da sem modelu naredil leseno špico, saj je zadeva kot taka meni neaktualna, če je na elektropogon, bo pa za padino, po novem! Stroškov praktično ni :)

Ker pa je lepota daleč pred letalnimi lastnostmi (ki sploh niso slabe!!!) - ker na padini leti tudi pokrov od WC-ja - se je potrebno še toliko bolj potruditi z dizajnom, barvanjem, likanjem....

Takole sem pobarval kabinco... t.i. "špegu":
Slika

... Potem sem pa krila in rep komplet slekel, pokital udrtine, poškodbe, in ga nazaj prekril... to mi je vzelo celo večnost, pozabil sem pa slikati vmesne faze #-o #-o #-o.

Takole pa je sedaj model... po stilski preobrazbi... Manjkajo mu še samo tisti okrasni dodatki kot je recimo pokrov servomotorjev ipd. <- ki se še sušijo od barvanja! :)

Slika

Slika

Slika

Slika


Kakorkoli... kar nekaj dela je vloženega v tole, pa vseeno SE SPLAČA! Z modelom samim ni veliko stroškov, na koncu pride pa ven LEPOTA, v kolikor ti je všeč kakšen bolj kontrasten, strupen ne-scale model... Komaj že čakam da se odtali sneg na padini! :) :) :)


Upam da nisem edini s kakšnim takim projektom?!?!?!?

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6685
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Pohvalno =D> =D>
Zlo čedn model ti je ratal 8)
Uporabniški avatar
slash
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 12 Jun 2008, 18:06
Kraj: Žiri

Odgovor Napisal/-a slash »

Res full dobro! Tole bi bolj kot ne sodilo med teme v oddelku Gradnja in projekti!
Bravo! =D>
LP Kristjan
c0dehunter
Razpravljalec
Prispevkov: 61
Pridružen: 16 Feb 2009, 10:08
Kraj: Laško

Odgovor Napisal/-a c0dehunter »

Svaka čast, preobrazba ti je dobro uspela =D>
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

slash napisal/-a:Res full dobro! Tole bi bolj kot ne sodilo med teme v oddelku Gradnja in projekti!
Bravo! =D>
Hvala! :) Sem imel občutek da je, pa ni bla... ampak je že popravljeno ;)
Zadnjič spremenil JKSniper, dne 28 Feb 2009, 12:09, skupaj popravljeno 1 krat.
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
freewind
Tekmovalec
Prispevkov: 336
Pridružen: 20 Okt 2008, 16:56

Odgovor Napisal/-a freewind »

Zelo dobra predelava =D> =D>
lp blaž
Uporabniški avatar
slash
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 12 Jun 2008, 18:06
Kraj: Žiri

Odgovor Napisal/-a slash »

JKSniper napisal/-a:
slash napisal/-a:Res full dobro! Tole bi bolj kot ne sodilo med teme v oddelku Gradnja in projekti!
Bravo! =D>
Mnjah, do tega trenutka sem tudi mislil da je tam #-o #-o #-o ... ehh, mam v treh zavihkih modelarje odprte, pol pa v napačnem temo delam #-o . Mogoče pa uspem prestavit!
Važno da se vid, da se dela :D To z zavihki je pa res hiba, tud pr seb jo opažam :P
LP Kristjan
freewind
Tekmovalec
Prispevkov: 336
Pridružen: 20 Okt 2008, 16:56

Odgovor Napisal/-a freewind »

A je še kr 2500mm razpetina :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
lp blaž
Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak
Prispevkov: 789
Pridružen: 16 Nov 2004, 10:21

Odgovor Napisal/-a A. Kovač »

Lepo narejeno, tole me je pa še podžgalo da dokončan DG-600, ki sem ga na podoben način dobil - odkupil od kolega.

Ker je bil trup napokan in rep nalomljen od "ringl-špila" pri pristanku, sem imel kar nekaj dela s konstrukcijskimi popravki.

Upam, da mi bo na koncu uspelo pri barvanju tako kot tebi. Katero 2K barvo v spreju si uporabil? Jaz že imam kupljeno neko akrilno zadevo, upam da bo O.K.
Priponke
SF-09-DG-600 141.jpg
SF-09-DG-600 141.jpg (72.85 KiB) Pogledano 3853 krat
SF-09-DG-600 143.jpg
SF-09-DG-600 143.jpg (86.34 KiB) Pogledano 3853 krat
SF-09-DG-600 138.jpg
SF-09-DG-600 138.jpg (90.34 KiB) Pogledano 3853 krat
Uporabniški avatar
bray
Freak
Prispevkov: 927
Pridružen: 04 Maj 2006, 20:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a bray »

Se en ponovno rojeni...;)
Priponke
poflikan in RTF
poflikan in RTF
Resize of IMG_9262.JPG (69.42 KiB) Pogledano 3683 krat
ostanki trupa
ostanki trupa
Img_2500_r.jpg (86.12 KiB) Pogledano 3683 krat
prelomljeno krilo
prelomljeno krilo
Resize of IMG_9028.JPG (64.99 KiB) Pogledano 3683 krat
I didn't know it was impossible when i did it!
http://www.sdgpslogger.com
http://bpp-blog.blogspot.com
Uporabniški avatar
cujcuj
Dr. Modelar
Prispevkov: 2294
Pridružen: 25 Jul 2006, 13:21
Kraj: Selo Bled

Popravilo.

Odgovor Napisal/-a cujcuj »

LP. Čestitam na dobro opravljenem delu. Za tako delo so potrebni potrplenje,
in pa dobri živci.
Samo še pravo barvo trupa pa bo spet lep model. Želim veliko lepih
uric letenja z modelom.

LP. čuj čuj
pebi gas tam gledaj ki letiš.
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

:) wau, super super!

Emmm ja, jaz sem si svojo dal namešat po "muštru" ORACOVER folije, ki sem ga prinesel s seboj. Je pa neka akril 2k zadeva, ja. :) V kolikor pripraviš dobro površino pred barvanjem in ko dobro obdelaš barvo v spreju pred nanosom, pride izjemno dober rezultat, je pa treba veliko potrpljenja!

Torej, površino komplet prvo pokitaš tam, kjer so neravnine, nepravilnosti... nato pobrusiš ta mesta da so taka kot morajo biti, nato vzameš pa šmirgl ca. 800-1200, vodobrusni, in Z VODO brusiš tako dolgo po celem trupu (tudi tam kjer je barva), dokler komplet barve ne matiraš. Zdaj je svetleče, potem mora biti mat. Taka površina je dobra za nanos.

nato vzameš sprej, in ga pod vodo segreješ na ca. 40°C, mešaš kot norc, še enkrat pogreješ do te temp. in spet dobro premešaš, nato pa še s toplim sprejaš. Sprejaš z dolgimi gibi primerne razdalije (ne preblizu) in najbolje je iz vsakega kota en poteg. nato počakaš 2-3min, in spet... in spet in spet in spet, dokler ti lepo ne pokrije spodaj. zakaj delaš tako? - BARVA TI NE SME STEČT! ker je malo toplejša, je še večja možnost da ti na začetku če je praveč naneseš na eno mesto steče... če ti steče, lahko končaš, začneš zaletavat z glavo v zid in ko je packarija suha ponovit brušenje.

Seveda, v kolikor hočeš popoln rezultat... odvisno koliko felerjev si dopustiš oz. jih "sprejmeš".

Aja, tale akril 2k sprej ti bo mogoče po 5-10min izgledal suh... bože nedi da ga prijemaš, ker boš imel prstne odtise, ampak to ne take mastne, ki jih obrišeš, ampak take 3D, reliefne ( = ponovno brušenje, barvanje...)

+ bolje se bo posušilo če bo na toplem... najbolje je prvo pustit tam kjer si barval ene pol urice, nato previdno (čeprav deluje suho) odneseš v en toplejši prostor, smrdi tako ne več kaj dosti, in počakaš kakšen dan ali dva... pol pa občuduješ rezultat.

Kakorkoli, če se ti kje zdi da ni svetleče, lahko spoliraš z agresivno polir-pasto, vendar se zavedaj, da lahko spet zajeb... in boš spet brusil in barval. + nanos je izredno tanek, poliranje s tako pasto na enem mestu za 3 sec preveč kot je potrebno, pa prideš do osnove... aja, nov nanos barve se na polirani del, ali na zelo gladek prejšni del ne bo prijel dobro. ;) - zato brusiš pod vodo z 800-1000.


LP!
Jure :)

PS.: Me veseli da nisem edini!!!
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
EagleA1
Razpravljalec
Prispevkov: 195
Pridružen: 16 Nov 2004, 09:30
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a EagleA1 »

JKSniper napisal/-a::) wau, super super!

Emmm ja, jaz sem si svojo dal namešat po "muštru" ORACOVER folije, ki sem ga prinesel s seboj. Je pa neka akril 2k zadeva, ja. :)
Ali lahko 2k barve dobiš tudi v spreju? :oops:

LP
Uporabniški avatar
_jackson_
Tekmovalec
Prispevkov: 303
Pridružen: 19 Dec 2006, 20:08
Kraj: Begunje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a _jackson_ »

EagleA1 napisal/-a:
JKSniper napisal/-a::) wau, super super!

Emmm ja, jaz sem si svojo dal namešat po "muštru" ORACOVER folije, ki sem ga prinesel s seboj. Je pa neka akril 2k zadeva, ja. :)
Ali lahko 2k barve dobiš tudi v spreju? :oops:

LP
Vem, da se jo dobi za pištolo. V spreju se mi na prvo žogo zdi, da ne bi šlo, ker je treba barvo zmešat s trdilcem, česar ne moreš nardit vnaprej.
Še noben ni v zraku ostal.
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Ne trosit okol bedarij, 2k barva se dobi v spreju! In celo pred tabo jo namešajo v točno izbrani RAL barvni lestvici. Sprej stane ca. 8-10€/250ml

Za svoj trup sem porabil en sprej in pol, ker sem naredu ogromno napak (to kar sem prej razlagal!) pa sem mogu ponavlat vajo... sicer je en sprej dovolj :) Odvisno pa je tudi, katero barvo uporabljaš, recimo črna je bolj prekrivna in je potrebuješ manj.

In ja, na moji sliki na prejšni strani se vidi kakšen sprej je to :)

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

EagleA1 napisal/-a:
JKSniper napisal/-a::) wau, super super!

Emmm ja, jaz sem si svojo dal namešat po "muštru" ORACOVER folije, ki sem ga prinesel s seboj. Je pa neka akril 2k zadeva, ja. :)
Ali lahko 2k barve dobiš tudi v spreju? :oops:

LP
Ja se dobi ampak jo je treba hitr ponucat.
LP
Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak
Prispevkov: 789
Pridružen: 16 Nov 2004, 10:21

Odgovor Napisal/-a A. Kovač »

JKSniper napisal/-a::)
nato vzameš sprej, in ga pod vodo segreješ na ca. 40°C, mešaš kot norc, še enkrat pogreješ do te temp. in spet dobro premešaš, nato pa še s toplim sprejaš. Sprejaš z dolgimi gibi primerne razdalije (ne preblizu) in najbolje je iz vsakega kota en poteg. nato počakaš 2-3min, in spet... in spet in spet in spet, dokler ti lepo ne pokrije spodaj. zakaj delaš tako? - BARVA TI NE SME STEČT! ker je malo toplejša, je še večja možnost da ti na začetku če je praveč naneseš na eno mesto steče... če ti steče, lahko končaš, začneš zaletavat z glavo v zid in ko je packarija suha ponovit brušenje.

PS.: Me veseli da nisem edini!!!
Kje si pa izvedel za finto segrevanja spreja v vodi. A ti je povedal trgovec ali je to star modelarski trik.

Jaz sem namreč pri izdelavi pramodela imel težavo, ker špric kita nisem kvalitetno pretresel, kaj šele da bi ga pogrel v vodi.

Mislim, da je takšna izmenjava informacij zelo koristna, zakaj bi
podobne napake ponavljal še kdo,če je zadeva že naštudirana.
Priponke
SF-09-DG-600 050.jpg
SF-09-DG-600 050.jpg (82.87 KiB) Pogledano 3252 krat
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

za kit ne vem, za barvo pa ja... to mi je povedal Jan Pernarčič aka. Intruder in se zadeva precej obnese... preden grem čarat raje druge malo povprašam, sicer pa jasno ne morem iz svoje kože, in sem probal tudi s hladnim, mrzlim, poskusil sem tudi da se zadeva trdi v hladnem prostoru... itd. :)... in to kar sem napisal je trenutno najbolj fajn metoda, vsaj po mojem.

LP!
jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zanimiva tema, toda naslov se mi zdi sumljiv.
Kot zagaman Slovenec se sprašujem, če tisti pimp pomeni pimpeka? Slika Nikjer v Toporišiču namreč ne najdem boljšega približka.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

raktivec napisal/-a:Zanimiva tema, toda naslov se mi zdi sumljiv.
Kot zagaman Slovenec se sprašujem, če tisti pimp pomeni pimpeka? Slika Nikjer v Toporišiču namreč ne najdem boljšega približka.
Ha ha :D :D , kaj pa potem MY in PLANE?

Dejansko gre za nekakšno spačeno frazo v angleščini, ki naj bi v nekakšnem domačem prevodu + razlagi pomenila, da iz neke šare, narediš nekaj lepega/korisnega/dobrega/zabavnega/cool=kul :) :D

he he :D Če bi bil pa nezadovoljen s tistim kar si tolmačil ti, pa verjetno nebi predeloval samo 2.5m modela, ampak bi raje začel nekje z 5 ali 6m, da bi kaj nadomestil :D :D :D
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Uf, nikoli si ne bi mislil kakšne količine morajo nekateri nadomeščat z razno tehnično šaro. Slika

Model je lep ko pimpek, bi rekla deklica!


p.s.
My Plane je seveda nadaljevanje vojne z Toporišičevim orožjem.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Mah, sem imel precej zanimiv odgovor s primerom, pa raje ne bom dregal, da ne bomo spet zašli v gostilniške vode, če te še vedno zanima zakaj nekateri govorijo krilom raje fafle, sploh če so le te "daljše" :D, pa ZS :D :D :D

Krist, bi šlo tole mal uredit? :D ... like erase last 3 posts including this? O:)
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Sašo, poglej ta video (ena od epizod oddaje "Pimp My Ride", kjer staro krntijo popravijo, predelajo in opremijo...da gate trga) in ti bo jasno zakaj takšno ime teme:

http://www.mtv.com/videos/?id=1567490

ali pa kateri drugi video tukaj:
http://www.mtv.com/ontv/dyn/pimp_my_ride/videos.jhtml
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti