Oblačenje lesenega ogrodja - izdelava kalupa

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: PisaneliKrist

Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak

Odgovor Napisal/-a A. Kovač » 04 Feb 2009, 14:47

Yak 55 napisal/-a:To kar imaš na zgornji sliki je formenharc - epoxi zadeva; omenja se pa gelcoat poliesterska zadeva -

Gelcoat je kar tekoč in se lepo maže. Formenharc pa šele ko ga zmešaš s trdilcem in je na temperaturi 20° nekako tekoč

-če prvič delaš ti vsekakor priporočam poliestrske materiale so cenejši in enostavnejši za delo - ne kombiniraj pa epoxi z poliestrom to ne bo prav v redu..... :wink:
Se opravičujem, ker malo mešam določene pojme zaradi nepoznavanja.

Bom pa definitivno uporabil Formenhrz + epoksi. Torej nič na poliestrski osnovi, pa tudi če stane malo več.

Je pa res da me je malo motilo, ker se mi je zdel formenharz primernejši za lopatico kot za čopič in nisem bil čist prepričan ali je vse o.k.

Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak

Odgovor Napisal/-a A. Kovač » 04 Feb 2009, 15:28

Živnorc napisal/-a:Alo, če se lahko še jaz malo oglasim...

...kako dosežem lepe prehode in krivine na pramodelu take oblike:

najprej na pramodelu s flomastom označim maximume in minimume (v bistvu narišem črte, kjer so rebra v trupu), ..........:
No tole sem hotel slišat, nekaj o tehniki kitanja. O samem brušenju pa se ni nihče opredelil katera od tehnik, da lepši rezltat. Verjetno je prava kombinacij vseh prikazanih tehnik.

Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a matej rozman » 04 Feb 2009, 15:48

A. Kovač napisal/-a: No tole sem hotel slišat, nekaj o tehniki kitanja. O samem brušenju pa se ni nihče opredelil katera od tehnik, da lepši rezltat. Verjetno je prava kombinacij vseh prikazanih tehnik.
Šmirgl pa dilca rešita vse težave :D

lp, Matej
plp, Matej

Uporabniški avatar
mihasodja
Tekmovalec
Kraj: Logatec

Odgovor Napisal/-a mihasodja » 04 Feb 2009, 21:06

Varjanta za brušenje oz finiširanje pramodela(če hočeš vrhunski rezultat) je, da ga premažeš z alkoholnim barvilom. Včasih se ga je dalo dobiti v trafikah in je v bistvu polnilo za alkoholne flumastre. To barvilo naneseš z vato in potem fin šmergl pa dilca tako odpraviš vse grbine in dobiš lepo površino. Najbolje je brusiti z vodnim šmirglom in seveda vodo! Postopek ponavljaš dokler nisi zadovoljen s površino oz dokler ne izginejo nepravilnosti.

lp

Uporabniški avatar
Živnorc
Dr. Modelar
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc » 05 Feb 2009, 06:37

matej rozman napisal/-a:
A. Kovač napisal/-a: No tole sem hotel slišat, nekaj o tehniki kitanja. O samem brušenju pa se ni nihče opredelil katera od tehnik, da lepši rezltat. Verjetno je prava kombinacij vseh prikazanih tehnik.
Šmirgl pa dilca rešita vse težave :D

lp, Matej
#-o joj, Rozi, sem mislil, da nisi več tak Homus -starus :lol:

z dilco boš potavnal samo neravnine na ravni površini...

na oblinah pa bo treba z nečem flexibilnim..

Jaz uporabljam staro rezilo - nož za rezanje papirja v papirni industriji ( jeklena pločevina debeline 0,2mm, širine cca 70mm in dolžine cca 300mm), na katero nalepim z obojestranskim selotejpom šmirgel papir ( na eno stran grobi, na drugo fini)...
...s tem dosežeš, da se ti šmirgel lepo prilega celotni brušeni površini ( in ne točkovno z dilco) in potem brusiš v večih straneh, da porežeš grbine po trupu.
...tudi špric kit v grobem tako zbrusim, zadnja dva sloja špric kita pa z brusno gobico ( pena z brusnim prahom).

Tako delam jaz, kako pa delajo profiči, pa ne vem.... :D
Pridemo tudi na dom...

Lep dan še naprej!
Živnorc.

Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak

Odgovor Napisal/-a A. Kovač » 05 Feb 2009, 19:11

Danes sem spet kital pramodel in iskal primerne linije. Predlog, ki ga je napisal Živnorc mi je namreč prišel prav, kajti ko sem k pramodelu pritaknil še spiner sem hitro ugotovil, da je trup "čudno" ušpičen.

Zato sem dolepil dva pasova 2mm balze v širina 10mm. Skratka dva obroča na oddaljenosti 20 in 40 mm, da sem dobil enakomerno odebelitev trupa, vmes pa sem našibal kit in ga porezal po "balzinih vodilih".

Na zadnjem delu pa sem pripravil zoženje na katerega bom nataknil palico trupa.
Priponke
Jubin 050.jpg
Jubin 050.jpg (70.78 KiB) Pogledano 3570 krat
Jubin 046.jpg
Jubin 046.jpg (75.46 KiB) Pogledano 3570 krat
Jubin 052.jpg
Jubin 052.jpg (72.51 KiB) Pogledano 3570 krat

Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak

Odgovor Napisal/-a A. Kovač » 05 Feb 2009, 19:19

Ko sem čakal na sušenje kit-a pa sem se lotil popravila trupa DG-600.

Imam konkretno vprašanje, ki ja sicer malo off topic pa vendar nekako v kontekstu teme.

Označil sem območje, kjer nameravam nanesti tkanino ( črtkana rdeča čta) in pa manjše razpoke ki sem jih označil s svičnikom (glej puščice).

Zanima me ali lahko grem s steklenko tudi čez predel, na katerem je še barva (obrušena). Ali moram barvo popolnoma odstraniti in steklenko nanašati striktno na steklenko original trupa. Trup je MULTIPLEXOV in je barva še original.
Priponke
Jubin 035.jpg
Jubin 035.jpg (99.81 KiB) Pogledano 3544 krat
Jubin 034.jpg
Jubin 034.jpg (83.16 KiB) Pogledano 3544 krat
Jubin 030.jpg
Jubin 030.jpg (119.42 KiB) Pogledano 3544 krat

Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak

Odgovor Napisal/-a A. Kovač » 05 Feb 2009, 19:22

II Del
Priponke
Jubin 054.jpg
Me kupljenimi špahtli je pa najboljša bančna kartica al pa od Top Doma ipd (ha, ha)
Jubin 054.jpg (132.52 KiB) Pogledano 3540 krat
Jubin 044.jpg
Jubin 044.jpg (105.41 KiB) Pogledano 3540 krat
Jubin 040.jpg
Jubin 040.jpg (112.28 KiB) Pogledano 3540 krat

Krist
Dr. Modelar

Odgovor Napisal/-a Krist » 05 Feb 2009, 19:29

Spredaj je linija trupa nekam čudna, deluje, kod da se linija lomi pri rebrih.
Sam sem se lotil izdelave malega trupa malce drugače, uporabil sem maso za izdelavo pramodelov. V kolikor si narisal vsa vmesna rebra, bi bila zelo uporabna kot šablone za kontrolo oblike trupa. Poglej si malce tu:viewtopic.php?t=11626&postdays=0&postor ... &start=340
Če rabiš kak kos, ti lahko odstopim to kar mi je ostalo, lahko pa rečem kolegu še za kak "ostanek". JE pa fino, ker se kosi med seboj lepo lepijo s sekundnim lepilom in celotna zadeva obdeluje tako kot balza. Še modelarski oblič je tu zelo priročno orodje.
LP Kristjan

This sentence does not have a sense...
http://kads-world.com/KADS_World/Welcome.html

Uporabniški avatar
Boško
Tekmovalec
Kraj: Rakek

Odgovor Napisal/-a Boško » 05 Feb 2009, 19:51

Tukaj je nazorno prikazano! :D sem vedel da bo enkrat še prav prišlo!
Drugače se imaš za tole Ultralajtu zahvalit (če me spomin ne vara), ker je on nekje na forumu prilepil tale pdf.(ne spomnim se v kateri temi je že bilo)

Lp Boštjan
Priponke
POPRAVILO TRUPA.pdf
(506.66 KiB) Prenešeno 207 krat
LP Boštjan

Vsako tele ima svoje veselje!

Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak

Odgovor Napisal/-a A. Kovač » 05 Feb 2009, 20:13

Krist napisal/-a:Spredaj je linija trupa nekam čudna, deluje, kod da se linija lomi pri rebrih.
.
Ja zaenkrat dejansko izgleda kot da se lomi, to pa zato ker sem dolepljal balzine trakove.
Kitanje še ni končano, brušenje pa tudi ne, tako da v končni fazi pričakujem lepo okroglino.

Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak

Odgovor Napisal/-a A. Kovač » 05 Feb 2009, 20:21

Boško napisal/-a:Tukaj je nazorno prikazano! :D sem vedel da bo enkrat še prav prišlo!
Drugače se imaš za tole Ultralajtu zahvalit (če me spomin ne vara), ker je on nekje na forumu prilepil tale pdf.(ne spomnim se v kateri temi je že bilo)

Lp Boštjan
Ja tudi meni se je zdel stil risanja poznan. Škoda da se je ULTRALAJT distanciral iz foruma moram reči da prav pogrešam njegove komentarje. Žal gredo debate včasih predaleč potem je pa ........
Pa vseeno je zelo aktiven
http://ultralajt.webs.com/
Namesto da se "razdaja" za druge pač dela lepo na svoji špuri.

Navodilo za popravilo trupa pa je super =D> in takoj sem opazil, da sem preveč odbrusil (preveliko območje okrog napokanega dela :oops: )
Ampak zato je pa forum, da si pomagamo.

Uporabniški avatar
Živnorc
Dr. Modelar
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc » 06 Feb 2009, 06:39

...aja, pa še to...

Karbonska palica mora vedno nalegati na treh do štirih točkah (rebrih) na trupu, da se lepo ukrivi, kit pa režeš - gladiš vedno samo med notranjima dvema rebroma. Če ne delaš tako, krivulja ne bo zvezna.
...razen na kljunu, kjer palico ne moreš nasloniti na 4 rebra, jo natakneš na tisti vijak z maticami...
...sicer pa praksa dela svoje.
..ene 2x zaje :-# eš, pol pa že gre....
Priponke
IMG_2775.JPG
IMG_2775.JPG (94.94 KiB) Pogledano 3263 krat
IMG_2773.JPG
IMG_2773.JPG (98.79 KiB) Pogledano 3263 krat
Pridemo tudi na dom...

Lep dan še naprej!
Živnorc.

Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak

Odgovor Napisal/-a A. Kovač » 08 Feb 2009, 11:32

Živnorc napisal/-a:Alo, če se lahko še jaz malo oglasim...

...kako dosežem lepe prehode in krivine na pramodelu take oblike:

najprej na pramodelu s flomastom označim maximume in minimume (v bistvu narišem črte, kjer so rebra v trupu), na tistih mestih naredim s kitom čim boljšo simetrijo na obeh polovicah s pomočjo šablon, potem pa s karbonsko palico fi 3mm ( karbonska palica se lepo krivi po obliki trupa brez ostrih prehodov) pritiskam in vlečem po teh mestih, kjer sem nanesel in oblikoval kit in narišem s flomastrom, kjer se delajo špranje med trupom in palico, oz. zbrusim, kjer se palica drgne... nato tam, kjer so se pojavljale špranje nanesem kit , ki ga na enak način, kot prej tudi zgladim, oz. porežem višek kita.
..potem pa samo še z brusnim papirjem pogladiš manjše neravninice...nato pa sledi špric kit....
V kljun letala ( jadralnega, ker je špičast) pa namestim dolg M5 ali M6 vijak z dvema maticama, da lahko spreminjam razdaljo in s tem določeno ukrivljenost karbonske palice...to pa uporabljam tako, da na konec karbonske palice pritrdiš podložko, podložko pa natakneš na vijak med dve matici, da imaš zagotovljeno stalno razdaljo od špice trupa....potem pa z istim postopkom kot prej vlečeš konturo po trupu....

evo še slika:

Danes sem hotel sprobati zgoraj opisano tehniko, pa vidim da je karbonska palica preveč toga in se težko krivi po liniji trupa.

Zato sem se poslužil bakrene palice za varjenje in se je dobro obnesla.

Zanima me pa še nekaj: Ali ima kdo kakšno informacijo kako so epoksi smole zdravju škodljive oziroma ali so kancerogene.
Ali je veliko bolje če pri izdelavi uporabljaš masko.
lp AK

raktivec
Dr. Modelar
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec » 08 Feb 2009, 12:14

- uporabi masko z ogljem
- nosi zaščitne rokavice, saj useka skozi kožo. Nevaren je predvsem smrdljivi del-trdilec.
- brušenje je nevarno zaradi ostrih steklenih ali celo grafitnih iglic-miselno poveži na Anhovo...

Če se tega držiš gre, drugače je kancerogena.

MNOGO več okrog tega bi znal Rozman napisat.
lp
Sašo

Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak

Odgovor Napisal/-a A. Kovač » 08 Feb 2009, 12:44

raktivec napisal/-a:- uporabi masko z ogljem
- nosi zaščitne rokavice, saj useka skozi kožo. Nevaren je predvsem smrdljivi del-trdilec.
- brušenje je nevarno zaradi ostrih steklenih ali celo grafitnih iglic-miselno poveži na Anhovo...

Če se tega držiš gre, drugače je kancerogena.

MNOGO več okrog tega bi znal Rozman napisat.
Mislim, da nas je preveč takšnih, ki ta dejstva podcenjujemo in ne razkiramo dovolj (beri "nič") za zaščitna sredstva.

P.s. Kje se dobi maska z ogljem: tip maske, možnost nakupa,..

raktivec
Dr. Modelar
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec » 08 Feb 2009, 15:10

Jaz imam navadne respiratorje, ki imajo vdelan ogljik. Dobiš jih v Merkurju, kmetijskih zadrugah...
Za profesionalno rabo je verjetno boljša klasična maska na filter patrone, za teh nekaj uric pa je tudi respirator dober. Delaš lahko tudi brez njega, vendar moraš imeti prepih, drugače te lahko boli glava.
lp
Sašo

Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a matej rozman » 08 Feb 2009, 21:15

Kolikor je meni znano je epoksidna smola dihalom precej neškodljiva. Sploh zadnja generacija smol ima zelo blag vonj (schaufler, camatinni,..).
Dovolj bo, da delaš v prezračenem prostoru, skoraj ne rabiš maske, razen pri večjih količinah.
Kot je raktivc povedal, ne vonjaj trdilca, tam so vsi strupi doma.
Je pa človek zelo močno občutljiv pri fizičnem kontaktu s epoksidno smolo. Ga skoraj ni človeka, ki bi ga po kontaktu smole s kožo na mestu kontakta kasneje ne srbelo. Zato je veliko, veliko bolj primerno, da si priskrbiš primerno zaščito za kožo. "Kirurške" rokavice ali lateksove ne bodo dolgo držale. Resnično varen si največ pet minut. Dobijo se enake rokavice, ampak ne iz lasteksa, ampak iz nečesa drugega. Ponavadi so vijolične ali modre barve. Če teh ne dobiš, uporabi dvojne lateksove in jih zamenjaj vsakih 15min. Tudi tukaj so smole, ki so človeku bolj prijazne, schauflerjeva je npr. dermatološko testirana.
Vedeti pa moraš, da če boš vsake toliko enkrat prsteke pomočil v smolo še ne bo nič. Težave se pojavijo pri vsakodnevnem delu s temi materiali. Preverjeno :wink:

lp, Matej
plp, Matej

Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak

Odgovor Napisal/-a A. Kovač » 21 Feb 2009, 21:27

No pa sem spet nekaj delal na svojem projektu izdelava kalupa.

Z avtikitom sem pramodel spravil do faze pripravljne za špric kit.
Priponke
3.jpg
Moja mini komora za špric kit.
3.jpg (112.85 KiB) Pogledano 3191 krat
2.jpg
Najbolj sem se namučil z izhodnim delom iz trupa, na katerega pridejo "nasajena" krila.
2.jpg (77.57 KiB) Pogledano 3191 krat
1.jpg
1.jpg (60.32 KiB) Pogledano 3191 krat

Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak

Odgovor Napisal/-a A. Kovač » 21 Feb 2009, 21:34

Sedaj pa sledi en mini NAUK o kitanju iz spreja.

Pravilo št. 1 : Če ne poznaš materiala s katerim delaš prvič, najprej testiraj na manjši površini kartona, papirja ali podobno.

Hitro sem ugotovil, da sem ga pobiksal ko sem začel s kitanjem na spodnji strani trupa. Ker nisem dobro pretresel doze, so na začetku leteli ven strjeni koščki kita. Posledice si poglejte na sliki. Takoj sem se spomnil ko sem nedolgo nazaj gledal na Dicoveriju kako je možakar pretresal eno barvo nenormalno dolgo.... zdaj vem zakaj.
Priponke
4.jpg
Tudi za varstvo pri delu je poskrbljeno.
4.jpg (89.09 KiB) Pogledano 3174 krat
6.jpg
Zgornji del je izpadel bolje, ko sem dozo kvalitetno premetal
6.jpg (68.56 KiB) Pogledano 3174 krat
5.jpg
Tole pa je moja polomija na spodnjem delu trupa. Juti pa gasa s šmirglom in spet kitanje
5.jpg (72.73 KiB) Pogledano 3174 krat
Zadnjič spremenil A. Kovač, dne 21 Feb 2009, 21:41, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak

Odgovor Napisal/-a A. Kovač » 21 Feb 2009, 21:40

Zdaj pa bom model pustil v "komori" čez noč in se jutri lotil sanacije :oops: :oops: .

Upam , da takšna informacija pride komu prav in ne bo ponovil moje napake.

Pred uporabo dobro pretresite, o tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z ............................................ :lol:
Priponke
MK 070.jpg
MK 070.jpg (95.17 KiB) Pogledano 3150 krat

Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak

Odgovor Napisal/-a A. Kovač » 18 Mar 2009, 22:06

Kar nekaj časa sem se poigraval z izdelavo utora za kabino.

Končno sem zadovoljen z izdelkom, tako da sledi fino šmirglanje z vodobrusnim do 1200, nato pa kalup.

Upam, da bo novi Stirofly z kompozitnim trupam kmalu poletel. Vse je odvisno od uspešnosti izdelave kalupa.
Priponke
3-1.jpg
3-1.jpg (95.02 KiB) Pogledano 2759 krat
2-1.jpg
2-1.jpg (92.51 KiB) Pogledano 2759 krat
1-1.jpg
1-1.jpg (104.51 KiB) Pogledano 2759 krat

Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak

Odgovor Napisal/-a A. Kovač » 18 Mar 2009, 22:12

Popravljal sem tudi trup razbitega DG-600, tako da bosta kot kaže oba modela končana približno v enakem času :lol: .

Ker sem se s pramodelom za Stiroflya kar namučil, me zanima ali bo tale ločilec O.K., ali ima kdo kakšno slabo izkušnjo z njim?

lp AK
Priponke
6-1.jpg
Ločilec, ki ga mislim uporabiti pri izdelavi kalupa.
6-1.jpg (86.22 KiB) Pogledano 2741 krat
5-1.jpg
5-1.jpg (127.93 KiB) Pogledano 2741 krat
4-1.jpg
Mali in veliki pujs
4-1.jpg (129.16 KiB) Pogledano 2741 krat

Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak

Odgovor Napisal/-a A. Kovač » 18 Mar 2009, 22:14

Zanima me tudi, ali lahko pramodel v delilno ravnino fiksiram z avtokitom?

Kaj večinoma uporabljate, varianta s plastelinom mi ni nekako všeč.

Uporabniški avatar
Wizard
Začetnik
Kraj: Rakek

Odgovor Napisal/-a Wizard » 18 Mar 2009, 22:56

Jaz osebno pramodel v delilno fiksiram z kitom samo na nekaj mestih (da gre lažje narazen) vse ostale špranjice pa zadelam s plastelinom...

seveda prej dobro premaži pramodel z ločilcem!

Odgovori

Vrni se na