Špica je poletela

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6029
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Tole pa ne vem, če ni Flamingo (Multiplex?), je mal večji, mislim da je mel okrog 2,4m razpona, pa isto pendl rep... En polomljen trup sem en cajt mel doma. Škoda da fantov ni več tolk tu gor, ker mislim, da bi Janez to koj ustrelu...
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Tudi mene je fotografija trupa takoj "usmerila" na Multiplexov Flamingo, s katerim sem jaz pričel svoje RC modelarstvom, seveda ne s svojim Flamingom, ampak s kolegovim, z njegovo prisotnostjo tik zraven mene, da je lahko takoj prevzel oddajnik, ko sem jaz kaj "zašuštral". To je bila že skoraj pred 40 leti, na "padini" na Gorah nad Idrijo.
Priponke
flamingo.jpg
flamingo.jpg (34.2 KiB) Pogledano 2765 krat
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
maki
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 30 Nov 2004, 20:50

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a maki »

tole je neka kopija od kopije od mpx flamingota, po sliki sodeč je trup prekratek (ali modificirana globina v korenu) glede na flamingota in smernik ni prave (flamingo) oblike. Lahko da je odrezan - znižan. Profil kaže, da je enak...
pogled od spredaj kaže popačenje pri prvem robu kabine (mogoče samo slika vara), velikost odrtine je večja - proti nosu...

mogoče za info, še original MK I
lp
Priponke
F-1.jpg
F-1.jpg (121.34 KiB) Pogledano 2759 krat
prije stavljanja jezika u pogon ukljuci mozak!
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6029
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Drugače ne vem, če niso Vahtarji naredili tudi kalupe za "Flamingov" trup, spet "po spominu", prov škoda da Janez kej ne uleti, bi iz prve roke povedal...
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Ne vem, če je točno ta trup, ampak pred okrog 44 leti je bil na svetovnem prvenstvu F3B en točno tak trup modela. Nekje v kotičku piksne imam "zapisano", da bi to lahko bil model z imenom Milan. Na njem so bili uporabljeni Eplerjebi profili in sicer od korena do dveh tretin razpona E193, ki je nato prešel v E180. V Timu je bila nekaj let za tem objavljena gradnja takega modela. Takrat je bila to revolucionarna gradnja sendvič krila in sicer v eni verziji z balso, ter 25 g tkanino-epoksijem, v drugi verziji pa z abachijem, oziroma Koto furnirjem, prekritim z japonskim papirjem, ter epoksijem.

Okrog leta 1995 sem nekje v eni Ljubljanski modelarski trgovini naletel na kompozitni model z točno takim trupom. Ne vem, če ni bil Nebec, ampak ne tisti v kleti privatne hiše, temveč nekje bolj v centru Lj. Model je imel vsaj gledano z takratnimi očni zelo gladko in ravno površino in sem se kar presneto slinil okrog njega.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a 2R »

Kot je meni znano so včasih krožile kat tri verzije podobnega modela. Jaz sem svoj odlitek dobil, hm pojma nimam kje. Od tega je že tam okoli 30 let +. Sva pa enkrat s Kamikazo primerjala njegovo verzijo z mojo in ugotovila da je kar veliko razlik med njima. Sploh so imeli ti trupi rep v obliki plavuti morskega psa, danes opažam, da imajo klasično obliko repa.
Moj trup se mi je dolgo valjal dokler se ga nisem usmilil in naredil dokončan model. Vzrok je bil v repu, ki je bil že na uč dokaj nesimetričen. Takrat ta verzija sploh ni imela krmiljenja smeri, vendar sem jo jaz naredil prav zaradi možnosti tega trimanja. Moj model je sicer enkrat doživel trd pristanek kjer se je odlomil trupš za krili. To je bilo takrat sanirano, vendar nikoli pobarvano. V takem stanju je model še danes.
Mogoče enkrat vanj znova našraufam servote in gas na hrib.

LP2R
Priponke
2R_107_01.jpg
2R_107_01.jpg (47.94 KiB) Pogledano 2595 krat
2R_107_03.jpg
2R_107_03.jpg (18.31 KiB) Pogledano 2595 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
ILOR
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 02 Nov 2006, 22:52
Kraj: LJ
Kontakt:

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a ILOR »

Živijo 2R in ostali!
Dovolite mi, da postavim zgodovino na svojo mesto, do spoštovanja preminulega prijatelja Boruta Perparja. Davnega leta 78 sem pri Šwaighoferju v garaž kupil prvi kompozitni model Avstrijski proizvod od Pollaka WHISPER epoksi plavi stiro vakum, ki je bil tudi kot prvi tak v tedanji jugi.
Na tekmah F3b smo bili največji frendi MB in Kranj zato smo si vedno izmenjavali novitete in vedno pomagali. Naše prednosti pred ostalimi bližina meje in bližina Elana razen enega g.Kiklja sedaj prof. on si je modele prekrival z belo rjuho!!!!
Na eni izmed f3b tekem v Lescah me je Borut prosil ,če lahko premeri posname moj model WHISPER seveda sem mu pritrdil z DA.
Prilagam sliko mamice ŠPICE.
Leta80 sem se udeležil prave prve in edine tekme F3F v Avstriji vsi so imeli ta model bilo je kot na Strmici.
PS imam pa še surov trup enak kot je ga ima g. Kamikaza, dobil sem ga pa ga pri prijatelju Borutu!
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6029
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Sem že enkrat napisal, Vahtarji so vidli model pri Perparju, jim je bil zelo všeč, toliko, da so potem doma izdelali pramodel, po spominu, zato so ti modeli samo od daleč podobni tem originalom in "originalom", pa še ena bistvena razlika je, tloris krila je pri Špicah plank (200x1000mm po flugi), tko da bi loh reku da so to kr originalni modli, kukr bi loh reku da je moja verzija original, moj avtorski izdelek?
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a 2R »

Odlitek mojega trupa ni od Boruta Perparja. To sem že takrat vedel, saj sem imel priložnost fizične primerjave. Šlo je za očitne razlike v repu. Če me spomin ne vara je moj odlitek priromal nekje iz štajerske, ne dam ravno roke v ogenj za to trditev.
Se mi pa dozdeva, kot je rekel Sašo, da je na trupu profil E193.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Našel sem TIm v katerem je govora o originalni "Špici". To je TIM 1982, št. 9/10 junij/julij na 411 strani. Žal sem temo toliko časa gledal, da imam to revijo le še do 410. strani. :oops:

Če kdo želi ve kje iskat.
Morda še to, da je bil originalni E180 (Morda je bil E182, ne vem več.) zvitopirjen, ampak ne vem več za koliko mm.


Špica=Dassel:
https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... 3B-history :D
lp
Sašo
maki
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 30 Nov 2004, 20:50

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a maki »

Informacij o začetkih je veliko, tule je še ena iz tistih časov. Res zanimivo branje.
prije stavljanja jezika u pogon ukljuci mozak!
križnikm
Razpravljalec
Prispevkov: 163
Pridružen: 20 Feb 2006, 11:41
Kraj: Tabor

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a križnikm »

Pozdravljeni,
to temo prebiram že od začetka, zanimivo branje in sem vesel da tema še živi...
Model izvedbe kakršnega ima 2R sem kupil pred 20 leti, naredil nekaj štartov vendar štarta z vitlo zaradi flatra višinca ni preživel.
Si pa lastim ta kalup za trup tako, da v prihodnosti izdelam nov model.
oldtimer 65
Razpravljalec
Prispevkov: 171
Pridružen: 14 Jul 2012, 14:10
Kraj: Ljubljana

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a oldtimer 65 »

raktivec napisal/-a: 08 Nov 2021, 10:00 Našel sem TIm v katerem je govora o originalni "Špici". To je TIM 1982, št. 9/10 junij/julij na 411 strani. Žal sem temo toliko časa gledal, da imam to revijo le še do 410. strani. :oops:
Članek v reviji TIM 9-10, 81/82, stran 411, ima naslov "F3B".
Če koga zanima, naj mi na ZS pošlje svoj mail, da mu pošljem skeniran prispevek.
oldtimer 65
Razpravljalec
Prispevkov: 171
Pridružen: 14 Jul 2012, 14:10
Kraj: Ljubljana

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a oldtimer 65 »

še slike:

Slika
mixed

Slika

Slika

Slika

Slika
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Kaj je torej originalna Špica:
- Dassel? Verjetno najbolj množičen od vseh treh modelov.
- Whisper?
- Sidewind?
#-o #-o #-o
lp
Sašo
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6029
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Sidewind
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6029
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Kopija le tega, da se razumemo, sj veste, od oka...
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Pol pa napravi tako krilo, da bo čim boljša kopija:
- Od korena do 2/3 razpona Epler 193, ki proti zaključku krila preide na Epler 180 z 2 mm zvitja. Se mi pa dozdeva, da je bil razpon več kot 2 m, nekaj okrog 2,25m. Rep je zagotovo Naca 0008, ali 0009
- zakoplješ se v stare Time in najdeš načrt za originalna krila. Mislim, da ga je ravno Kraševec objavil, ampak od tega je že daleč. Zdi se mi celo, da se je omenjalo trupe iz Kranja, ampak lahko, da se mi to samo zdi. V ustreznem Timu boš vse našel, je pa verjetno malo starejši od tega zgoraj, ampak ne več kot eno leto.

@Oldtimer65;
Imaš morda še ta Tim v arhivu? :D

Je pa zanimivo videt napredek od takrat do danes. Za dva preleta med dvema točkama so rabili med 10 in 11 sekund, danes pa je rekord za štiri prelete nekaj pod 12 sekundami, razdalja pa je 38 krogov.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6029
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Sej pri prvih je Eppler, skos in skos enak, dolžina enega krila en meter "ker je balza ravno toliko dolga, da ni treba štukat" :lol: za tiste čase letelo fenomenalno (če pomisliš, da se je letelo z lesenjačami tipa Dandy). Meli so še celo centralni servo krilc "servoti dragi, jbg"; smo poj mi začeli dajati sprva standardne (remember, E193 :lol: ), k so se lih uglobili v krilo, pole smo bili pa že tolk fensi, da smo začeli uporabljati mikrače... Ko sem pa izdelal kalup za to zejšnjo varianto, so pa originali rahlo ostali zadaj. Sicer imam še vedno eno originalno na lagerju, za "specialne priložnosti". Je tak prijazen letalček, počasna, izredno okretna, zna pa bit relativno hitra. Tele z RG 14 so pa prave sulice, s krilci čez celo površino krila, razponom 2,2 do 2,3m, možnostjo miksanja flaperonov skor tolk počasne kot originali, tudi v slabih pogojih znajo "gor ostat" pa praktično neuničljivi stroji...
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Ja, proti raznim Sagitam 900, Dandy... je to bil tudi z E193 pravi NLP. Takrat smo še E205 smatrali za prodoren in hiter profil. :D
lp
Sašo
oldtimer 65
Razpravljalec
Prispevkov: 171
Pridružen: 14 Jul 2012, 14:10
Kraj: Ljubljana

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a oldtimer 65 »

raktivec napisal/-a: 13 Nov 2021, 20:12 Pol pa napravi tako krilo, da bo čim boljša kopija:
- Od korena do 2/3 razpona Epler 193, ki proti zaključku krila preide na Epler 180 z 2 mm zvitja. Se mi pa dozdeva, da je bil razpon več kot 2 m, nekaj okrog 2,25m. Rep je zagotovo Naca 0008, ali 0009
- zakoplješ se v stare Time...
Slika
download high res images from instagram

Slika
download high res images from instagram

Slika
download high res images from instagram

Slika
download high res images from instagram

Slika
download high res images from instagram

Slika
download high res images from instagram

Slika
download high res images from instagram
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
BoštjanP
Začetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: 28 Jul 2013, 19:34

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a BoštjanP »

Prav neverjetno je, kako so ti retro modeli (huda oblika trupa) postali aktualni. Sam že nekaj let na vse možne načine iščem odlitek trupa Sitar special na tujih oglasih, a je to misija nemogoče. Tudi če se kje pojavi, še predno napišem mail, je že prodan. Če bo kdo zalavfal kak kalup se priporočam za odlitek. lp Boštjan
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Jaz imam rahlo predelan kalup za trup Elipse 1, možno pa da se tudi originalni kalup najde, ne vem. Imam tudi kalupe za krila in rep, če se da komu ukvarjat z tem.
Profil je RG15.


Kamikaza&Co, če bi imel tak trup in bi želel napravit nekaj podobnega originalu bi se pri tem trupu izognil RG14, raje bi vzel MH42, ki je mnogo manj občutljiv na napake v izdelavi (Vedno sem rad posegal po najboljših možnih profilih, ampak sem na koncu ugotovil, da na roko nikakor ne moreš biti dovolj natančen in na koncu se na papirju malo slabši "turbulentni" profili ala MH42, 60... obnesejo bolje od tistih, ki so sicer izjemni, če so krila nastala v rezkanih kalupih.) in je namenjen tudi enokrilcem. To je ob tej krilni površini in kratem trupu še posebej pomembno, obenem pa se model v vseh oseh lepše zavrti, prodoren je pa skoraj enako kot RG14. Kot si že stokrat preizusil tudi z RG14 leti, ampak mu moraš dat težišče bolj naprej, da dobiš stabilen let, to pa potem ni dobro za aerodinamiko, ker krilo in rep malo bolj "plužita" kot bi bilo treba.
Mislim, da je gor E180 ravno zaradi rešitve tega problema.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6029
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Re: Špica je poletela

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Hja, Sašo, glede na trenutno stanje (kukr sem trenutno volje, je prav možno da sem s hobijem zaključil) in dejstvo, da je že tudi ta "izboljšana" verzija modela stara krepkih dvajset let in predvsem da so tudi modelarji, razvajeni s komercialno dostopnimi vsesorte sulicami vadno znova navdušeni nad zmogljivostmi modela, tudi sam nimam neke hude želje po spreminjanju česarkoli na modelu. Kalup se je delal v časih, ko nisi mel koga vprašati, stari F3Bjaši so ravno ponehavali z udejstvovanjem, mi pa smo špijonirali njihove rešitve, pa mal po kupljivih modelih gledali in sem se pač odločil za ta profil; in, ja je kar nekaj teh modelov z drugačnimi profili (meni znani HQ 2,5/9 in RG 15) in vsi letijo zelo primerljivo). Sem pa nekaj čaral tudi z MH profili (mislim da ravno 42)... Hec pa je bil da sem izdelal identična modela, s tem profilom in enega z RG 14 in ga je (vsaj zame) RGjovc gladko posekal. Sicer pa sta profila vizualno zelo podobna, tako da če bi kdo hotel počt gor kak MH ali podobnega, bi zelo težko opazil, da je nased delan za drug profil, je RG 15 precej drugačen, pa ga je Boris zelo lepo prilagodil na trup...
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti