Oratex folija

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Odgovori
Didi
Razpravljalec
Prispevkov: 120
Pridružen: 17 Dec 2004, 21:19
Kraj: kranj

Oratex folija

Odgovor Napisal/-a Didi »

Pred nekaj meseci sem nalepil na model, ki pa še ni letel, oratex folijo. Sedaj sem ugotovil, da je folija na nekaterih mestih malce popustila in moram to popraviti. Vendar me pri tem zanimajo vaše izkušnje s to folijo in s kakšno temperaturo naj "peglam", da bo stik bolj kvaliteten. Prej sem delal s temperaturo ~ 135-140 stopinj.

Lep pozdrav Edo
Nikoli ni prepozno!!!
Uporabniški avatar
5nicker5
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 08 Apr 2006, 10:00
Kraj: Črna na Koroškem

Odgovor Napisal/-a 5nicker5 »

http://www.buegelfolie.de/site.jsp?node ... 4347495156

Na njihovi strani so vsi napotki ki jih potrebuješ.

Finalno likanje in krčenje piše da se izvaja na 140-200 oC
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Pittsa sem prekril z Oratexom in sem zelo zadovoljen z rezultatom. Likal sem s temperaturami med 150 in 200 C. S 150 dosežeš, da se platno nalepi in se ne začne napenjati, pri 200 st. C se lepo napne. Na letalu sem imel veliko krivin, ki se jih je dalo perfektno izpeljati, platno se lepo podaja tudi v ozkih radijih. Na tistih mestih moraš delat z visoko temperaturo (200 in malo več). Leseno konstrukcijo je potrebno prej dobro očistiti prahu in posesati. Drugih posegov (lakiranje ipd.) ne smeš delat, najbolje prime na suhi, čisti les.

Pred lakiranjem moraš zalepiti vse robove z nizko viskoznim sekundnim, ker ti 2K akrilni avtolak dodatno napne platno in povleče robove za kake 0,1 mm. Če lakiraš z drugo barvo kot je platno, boš imel tanko belo (ali katero drugo) črto, če ne polepiš robov.

Lakiraš z 2K avtolakom, z dodanim mehčalom (cca 2-5%). Grundiranje baje ni priporočljivo (po Toniju Clarku), ker se grundirni materiali strdijo v krhko plast in površina napoka.

To je najbolj kvalitetna varianta prekrivanja (večjih) lesenih modelov. Tudi Christen Eagle bom prekril tako.

Do sedaj mi folija - platno ni popustilo niti na enem mestu, po pol leta dokaj intenzivnega letenja z modelom. Zgleda si delal s prenizko temperaturo in se ni dobro nalepilo na les.

lp
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Didi
Razpravljalec
Prispevkov: 120
Pridružen: 17 Dec 2004, 21:19
Kraj: kranj

oratex folija

Odgovor Napisal/-a Didi »

Hvala obema za nasvete. Ja dejansko sem peglal z premajhno temperaturo. Zato bom ponovno prepeglal krila in tudi trup z višjo temperaturo, tako, da bo oratex dejansko bolje opravljal svojo funkcijo.
Prelakiral sem samo zaključke kril in to z rdečim sprejem in je lepo prijel.

Ker je to 3m jadralni model je tudi zato pomembno, da bo lepo letel (upam).

Lep pozdrav Edo
Nikoli ni prepozno!!!
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti