Materiali za kolesa

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Odgovori
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Materiali za kolesa

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Zanima me, kakšen material bi lahko uporabil za izdelavo manjših (do fi 80mm) koles (gum). Predstavljam si tršo penjeno gumo, ki bi se dala stružiti in brusiti.

Kje se taki materiali dobijo (nabavijo)?

Cilj je narediti čim lažja kolesa, ki pa morajo še vedno izgledati "scale". Pesta oz pokrovi koles bi lahko bili iz drugih materialov (balza, "pivska" pločevina,...)

Mipo
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Jaz sem se nekaj igral z obdelovanjem Armaflex cevne izolacije.
Vendar me je motila luknjičasta struktura samega materiala.
Drugače, pa je zadeva zelo lahka in celo amortizira udarce pri pristankih.
Za kakšne park, slow ter indoor modele bi bilo kar primerno. Pesto se naredi iz balze, luknja za os se pa izdela z vlepljeno cevko od primerno debele plastike za bovdne.

Obdelava armafleksa je možna najprej z grobim obrezavanjem z ostrim modelarskim nožem, nato pa z vpetjem v vrtalni stroj in brušenjem s smirkovim papirjem.

Samo, se mi zdi, da ti želiš nekaj boljšega...res se s tem postopkom ne da dobiti ravno realističen izgled.

Morda bi se dalo s kakšnim postopkom (morda toplotnim) zakrkniti površino armafleksa, ter z ustreznim odtisom (matrico) napraviti imitacijo profila gume. Kaj vem...treba poizkusiti...

LP Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Še ena bolj "luda"
Od originalnega kolesa vzameš mavčni odtis..kalup v dveh polovicah. Morda še bolje iz silikona ki se uporablja pri umetnikih, kiparjih, v protetiki...

Nato v ta kalup nabrizgaš poliuretan.

Obstajajo poliuretani, ki so po strjevanju precej podobni gumi...ostanejo mehki.

Nato samo še pobarvaš izdelek, ter v pesto vlepiš kakšno medeninasto ali aluminijasto cevko za ojačitev.

:-k
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Konfekcijski izdelki, kot na primer naslednji z opisom:
ARTIKELBESCHREIBUNG:
Sehr leichte, langlebige, Schaumgummiräder mit Längsrillenprofil und äußerst guten Dämpfungseigenschaften. Extrem leicht!
so narejeni iz Moos gume. Kje se da tak material kupiti?

Mipo
Priponke
L18992.jpg
L18992.jpg (7.87 KiB) Pogledano 1658 krat
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a tornado »

To bi lahko bil material, ki ga uporabljajo pri izolaciji velikih klima sistemov. Plošče so debele 10 in več mm (mislim, da celo do 20mm). Po potrebi dve zlepiš in obdelaš kot je napisal Mitja.
Uporabniški avatar
mark8o7
Razpravljalec
Prispevkov: 111
Pridružen: 18 Nov 2004, 17:38
Kraj: Gorenjska

Odgovor Napisal/-a mark8o7 »

zdravo
nekaj iz stirodura sem zasledil tukaj: http://www.flyelectric.ukgateway.net/matter.htm#wheels
pa še na isti strani ena slika: http://www.flyelectric.ukgateway.net/b1b.htm ,ki ima pomojem tudi nekaj veze s to tematiko
lp Marko
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti